دسته ها
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

بهترین کود برای درخت سنجد و شرایط محیطی ایده آل برای رشد این درخت

 • زهرا شفیعی
 • ۸ شهریور ۱۴۰۲
 • ۰

میوه ی کوچک و شیرینی که تمامی ما ایرانیان را با دیدنش، هربار به یاد سال نو و عید نوروز می اندازد. بسیار خوش طعم و مقوی بوده است، آنقدر پر فایده که از هسته، گل و برگ های آن در صنعت دارویی، آرایشی، بهداشتی و حتی عطرسازی استفاده می شود. شباهت زیادی به عناب داشته و با طبع سرد خود در دو نوع کوچ و بزرگ به برداشت می رسد. اما آنچه که قبل از برداشت در اولویت قرار می گیرد، کود دهی مناسب است. آیا شما می دانید که اگر کود درخت سنجد از چه نوعی باشد، بهتر است؟ به دلیل شباهت به عناب، با کود مناسب عناب هم در مقالات گذشته آشنا شوید.

درخت سنجد با عمر طولانی و کاشت سریع خود، دارای شکوفه هایی که سطح بیرونی آن نقره ای و داخلی زرد رنگ است به چشم دیده می شود. اما پس از کاشت ۵ یا ۶ سال زمان میبرد تا میوه اش شکل بگیرد و ذر تمامی طول ۳ یا ۴ سال اولیه کود دهی منظم را برای رشد بیشتر و سریعتر باید در نظر گرفت. در این صورت می توانید بگویید که به کاشت و باروری صحیحی از میوه ی سنجد، دست پیدا کرده اید.

آشنایی ابتدایی با سنجد

مناسب ترین کود درخت سنجد کدام است؟

بهترین کود برای کاشت درخت سنجد و رسیدن به باروری بیشتز، کود ۱۰X است. این کود با پای ریزی به خاک درخت شوری آن را درمان و بستری بسیار ویژه، غنی از مواد و عناصر آلی برای رشد ریشه فراهم، می کند. حتی در جلوگیری از ریزش برگ و رسیدن به شادابی درخت هم بی تاثیر نخواهد بود. و تنها کافی است با انجام این کار در همان سال اول، به افزایش عملکرد ۳۰ یا ۴۰ درصدی درخت برسید.

شرایط محیطی نگهداری از درخت سنجد برای رشد

تابش نور:

در صورت سایه و نبود تابش کافی نور، به فکر گلدهی و میوه دهی درخت سنجد نباشید. چون حتی ساقه آن بلند و باریک و فاصله ی برگ ها به روی ساقه چندین برابر می شود. پس بهتر است این میوه با نور مستقیم و در طول مدت زمان ۶ تا ۸ ساعت برای رشد بیشتر آفتاب بگیرد.

آبیاری:

پس از کاشت در ماه های تیر و مرداد، آبیاری هر ۱۵ روز کافی است. این میوه به آب کمی نیاز داشته پس، بعد از کاشت هر ۴۰ روز آبیاری در پای خاک انجام بگیرد.

 • آرون گروپس

دما و رطوبت درخت سنجد:

با رطوبت بیش از ۶۵ درصد توصیه می شود، کاشت این درخت صورت نگیرد. چون در ادامه ی کار شکوفه های آن می ریزند و به مرحله تولید میوه نمی رسند. تحمل هوای منفی ۳۵ درجه سانتی گراد را در زمستان و گرمای هوایی تا ۳۵ درجه سانتی گراد را در تابستان داشته، پس بی هیچگونه نگرانی ای این میوه را بکارید.

خاک مناسب:

خاک بستر سنجد به بافتی متوسط نیاز داشته که پس از کاشت، کود دامی و اصلی ترین کود که ۱۰X است باید به آن افزوده شود. بهتر است کاشت نهال در اسفند ماه با عمق ۱۰ تا ۳۰ سانتی متری به فاصله کشت ۴ الی ۵ متری صورت بگیرد.

تکثیر سنجد:

کاشت بذر، قلمه زدن و خوابانیدن سه روش اصلی برای تکثیر درخت سنجد می باشد. آسان ترین روش، قلمه زنی بوده اما ریشه زنی آن این معنا را در وجود خود ندارد.

آفات و بیماری های سنجد :

آفات چندانی به درخت حمله نمی کند، به همین دلیل نیاز خاصی به خرید و تهیه سموم و حشره کش ها نخواهد داشت. و تنها گاهی شپشک ها و یا لارو های حشرات سنجد را درگیر خود می کنند. در آخر شرایط نامناسب محیط هم فضا را برای شیوع بیماری هایی همچون لکه ی برگی، قانقاریا و….فراهم می کند.

شرایط محیطی لازم برای کاشت سنجد

عناصر اصلی کود ۱۰X

 1. ۱۰ درصد هیومیک اسید
 2. ۱۰ درصد اسید فولیک
 3. ۱۰ درصد جلبک دریایی
 4. ۵ درصد آمینو اسید
 5. ۵ درصد نیتروژن
 6. ۲۰ درصد فسفر
 7. ۲۰ درصد پتاسیم
 8. ۱۰ درصد آهن
 9. ۵ درصد کلسیم
 10. ۵ درصد بور

قوی ترین کود مایع چه ویژگی هایی دارد ؟

این سال های گذشته، کشاورزان و باغداران به خاک های حاصل خیز آسیب های جبران ناپذیری با خرید کود های بی کیفیت شیمیایی وارد کرده اند. برای جبران این خسارت ها باید از کود مناسبی استفاده کنیم که تمامی این آلودگی ها را با خود شست و شو دهد و از میان ببرد. به نظر شما دوستان عزیز گزینه انتخابی معرفی شده ما چه نوع کودی خواهد بود؟

 1. کودی که غلظت و درصد خلوص بالایی داشته باشد.
 2. روش مصرفی آسان و کم هزینه داشته باشد.
 3. کم هزینه باشد و عناصر مواد مغذی به گیاه را برساند.
 4. پس برای برگشت حاصل خیزی خاک، کود مایع ۱۰X  بهترین گزینه بوده و بهتر است از آن استفاده شود.

قوی ترین کود مایع برای سنجد

ویژگی های اصلی کود مایع ۱۰X

 • کود تقویتی ، وارداتی
 • مناسب برای انواع خاک های زراعی، باغی و گلخانه ای
 • درصد خلوص بالا
 • با تقویت سیستم ایمنی، گیاه را از ابتلا به انواع بیماری و درگیر شدن با انواع آفات حفظ می کند.
 • تولید شده با تکنولوژی نانو

آشنایی با مزیت های کود ۱۰X

 • کمک به افزایش حاصل خیزی خاک
 • کود نقویتی
 • متعادل بودن درصد ترکیبات کود
 • افزایش جذب عناصر از طریق ریشه گیاه
 • کمک به اصلاح بافت و بستر خاک
 • افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک
 • حاوی ۱۰ عنصر از ترکیبات مهم گیاه
 • افزایش سرعت و مقدار جوانه زنی
 • بهبود رنگ و طعم و عطر محصول
 • افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش ها و درگیری های محیطی و بیماری ها
 • افزایش فتوسنتز گیاه
 • تقویت سیستم ایمنی گیاه
 • آزاد سازی عناصر بلوکه شده در خاک

مزیت های کود 10X

نحوه، مقدار و زمان مصرف کود ۱۰X

این کود به صورت محلول بوده، پس باید به روش محلول پاشی و آبیاری مصرف شود. به طور کلی در روش آبیاری به ۵ لیتر کود نیاز پیدا می کنید تا با مقدار مناسبی از آب ترکیب و سپس به خاک آبیاری کنید. اما در روش محلول پاشی ۲ لیتر کود را در ۱۰۰۰ لیتر آب ترکیب و سپس به روی برگ ها اسپری کنید. در تمامی زمان های کاشت اجازه ی استفاده از کود ۱۰X  را دارید به غیر از زمان گلدهی که اصلا توصیه نمی شود. حتی این با در دسترس قرار دادن تمامی مواد مغذی به رشد بهتر و میوه دهی بیشتر کمک می کند.

 نحوه مقدار و زمان مصرف

صحبت پایانی:

اگر شما بهترین کود را برای سنجد در بهترین شرایط محیطی استفاده کنید، بدانید که از همین حالا یک درخت سنجد پر بار با میوه های با کیفیت خواهید داشت. پیشنهاد ما به شما همراهان عزیز، کود ۱۰X  می باشد که به صورت مایع بوده و به دو روش آبیاری و محلول پاشی مورد استفاده قرار می گیرد. ما در این مقاله شما را با این کود بیشتر آشنا ساخته ایم. پس با دقت بیشتری آن را مطالعه کنید. با کود درخت انگور و کود درخت سیب هم با کلیک کردن روی لینک ها آشنا شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *