دسته ها
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

بررسی بستیون  T77 و نگاهی به طراحی ظاهری و نمای داخلی این خودرو

  • حکیمه فهیمی
  • ۲۷ مرداد ۱۴۰۲
  • ۰

بستیون  T77 به عنوان کراس اوور کامپکت شهری با ظاهر اسپرت و امکانات مدرن محصول شرکت فاو چین است که قرار است توسط بهمن موتور به بازار کشور عرضه شود. این مطلب به بررسی بستیون  T77 می پردازد.

در نمایشگاه خودرو گوانگژو چین در سال ۲۰۱۸ از کراس اوور کامپکت بستیون  T77 رونمایی شد. این خودرو نخستین محصول فاو با اسم جدید بستیون می باشد. قرار است بستیون  T77 توسط بهمن موتور به بازار کشور عرضه شود. از این رو در ادامه مطلب به بررسی بستیون  T77 می پردازیم.

معرفی و بررسی بستیون  T77

خودرو بستیون  T77 به عنوان کراس اوور شهری، محصول شرکت چینی فاو است که به صورت وارداتی توسط بهمن موتور عرضه می شود. بستیون از زیر برندهای شرکت فاو می باشد که در سال ۲۰۰۶ با اسم بسترن تاسیس و سدان های بسترن b30 و b50 توسط گره بهمن در کشورمان ارائه شد.

گفتنی است گروه فاو یکی از خودروسازان بزرگ چین محسوب می شود و در سبد محصولاتش انواع خودروهای تجاری و سواری دیده می شود. این شرکت از اوایل دهه ۹۰ شمسی همکاری اش با بهمن موتور را از طریق زیر برند بسترن شروع کرد و همانطور که اشاره شد با ارائه سدان های بسترن b30 ، بسترن b50 و بسترن b50f سهم قابل قبولی از بازار خودرو ایران را در دست گرفت. قیمت و کیفیت مناسب محصولات از علل اصلی استقبال از برند مذکور بود.

در پایان سال ۲۰۱۸ شرکت فاو اسم این برند را به بستیون تغییر داد و از آن زمان محصولات خود را با این اسم ارائه می دهد. بستیون  T77 اولین محصول این شرکت است که با این نام جدید معرفی شد. این خودرو برای مونتاژ در روسیه با برند لادا نیز رونمایی شد و ایران سومین کشور تولید کننده آن است.

شایان ذکر است به تازگی بستیون  T77 مورد فیس لیفت نیز قرار گرفته است. این خودرو با ظاهر جذاب و اسپرت دارای قدرت فنی مناسبی بوده و در صورت عرضه با قیمت منطقی می تواند رقیب مناسبی برای لاماری ایما و فونیکس fx به شمار رود. در ادامه به بررسی بستیون  T77 می پردازیم که نخستین محصول این برند در ایران بوده و توسط بهمن موتور ارائه خواهد شد.

  •  آرون گروپس

همچنین با توجه به خبرهای منتشره این خودرو ابتدا به صورت وارداتی به کشور عرضه می شود و بعد از مدتی روی خط مونتاژ قرار می گیرد.

طراحی ظاهری

پس از معرفی بستیون  T77 در این بخش به بررسی ظاهری این خودرو می پردازیم. همانطور که اشاره شد T77 نخستین محصول با اسم جدید بیستون می باشد از این رو زبان طراحی خودرو جدید می باشد. به کار گیری خطوط تیز و شارپ همراه با جلو پنجره ۶ ضلعی با الگوی کرومی آبشاری از اصلی ترین ویژگی های این زبان طراحی می باشند که در T77 به وضوح قابل مشاهده می شود.

البته از آنجا که چند سالی از معرفی اولیه بستیون  T77 می گذرد ظاهر تقریبا ساده و مدرنی را از آن شاهد هستیم و از طرح های فضایی و شلوغ یکی دو سال اخیر خودروهای چینی اثری دیده نمی شود. در نمای جلو چراغ های ساده و بزرگی را شاهد هستیم که فاقد نکته خاصی بوده ولی نکاتی مانند جانمایی زاویه دار چراغ های مه شکن در سپر و جلوپنجره سه بعدی با طرح کهکشانی کمی این نما را مدرن تر نشان می دهد.

در نمای جانبی نیز ظاهر معمول یک کراس اوور خانگی مشاهده می شود ولی ریزه کاری هایی مانند آینه های جانبی پایه دار روی درب ها و رنگ آمیزی مشکی براق ستون بی و سی مجذوب کننده هستند. در نمای عقب خودرو به لطف المان هایی مانند چراغ های به هم پیوسته که البته بخش میانی آن ها روشن نمی شود، سپر عضلانی و طرح متفاوت مجموعه چراغ های روی سپر نسبت به سایر نماها تاحدودی مدرن تر و اسپرت تر دیده می شود.

چراغ های افقی باریک این نما که توسط بک تریم مشکی رنگ به هم متصل شده اند نمایی تقریبا ساده ولی مدرن را ایجاد کرده اند اگرچه شاید کمی به کراس اوور فولکس واگن تی کراس شباهت داشته باشد.در ضمن سپر مشکی با مه شکن های c شکل کامل کننده ویژگی های این نما هستند.

در مجموع بررسی ظاهری بستیون  T77 چهره ای ساده با چاشنی مدرنیته را نشان می دهد و به احتمال زیاد اکثر خریداران میانسال را مجذوب می کند. در این خودرو چراغ های جلوی افقی چند ضلعی نیز حالت تیز زبان طراحی بیستون را کامل کرده اند. در بخش جانبی هم فرم صافی را شاهد هستیم که با طراحی کلی خودرو هماهنگی کامل دارد.

ستون های مشکی رنگ که طرح سقف شناور را به وجود آورده اند از ویژگی های جالب این بخش می باشند. در بستیون  T77 طراحی آینه های جانبی نیز شش ضلعی است. شایان ذکر است بستیون  T77 به تازگی مورد فیس لیفت قرار گرفته و با سپر و جلوپنجره جدید، نمای مدرنتر ارائه می شود. اما هنوز مشخص نیست که گروه بهمن موتور نسخه جدید را مونتاژ می کند یا همان نسخه قبل از فیس لیفت را روی خط تولید قرار می دهد.

شاخصه اصلی بدنه این خودرو را می توان استفاده از خطوط صاف، برجسته و اشکال هندسی تهاجمی دانست. به طوری که چهره ای خشن، اسپرت و جوان پسند را از این کراس اوور خانوادگی به نمایش می گذارد. از ویژگی های مثبت نمای جلو جلو پنجره یکپارچه با سپر، قالب های مه شکن به سبک هواکش خودروهای اسپرت و طرح جدی چراغ ها می باشند.

ضمنا حجم پردازی های منطقی روی کاپوت و نمای جانبی استایل عضلانی و خوش تراشی به بستیون  T77بخشیده است. نمای عقب نیز با طرح جدید سپر و چراغ ها عضلانی تر دیده می شود و به لطف برخی تغییرات سه بعدی جذاب تر و گیراتر به نظر می رسد

طراحی داخلی

در بررسی طراحی داخلی بستیون  T77 نیز شاهد ترکیبی از سنت و مدرنیته می باشیم. زیرا المان هایی مانند پشت آمپر دیجیتال یکپارچه با مانیتور مرکزی و لیور دنده الکترونیکی کاملا مدرن هستند ولی استفاده معقول از کلیدهای فیزیکی و سبک طراحی دریچه های تهویه، اندکی به سمت طرح های سنتی متمایل شده است.

به این ترتیب در کابین این خودرو شاهد مد طراحی محبوب این روزها یعنی نمایشگر متصل به هم برای پنل آمپر و سیستم اطلاعات سرگرمی می باشیم که نمای بروزی ایجاد کرده است. با این وجود طراحی کلی داشبورد به ویژه دریچه های تهویه تا حدی قدیمی دیده می شود و در برابر رقبایی مانند چری تیگو ۷ پرو حرف چندانی برای گفتن ندارد.

البته از سویی تریم طرح چوب روی داشبورد و درب ها و طراحی مدرن کنسول میانی سبب شده تا حدی از قدیمی به نظر رسیدن این بخش جلوگیری شود. تریم رنگی جدیدی در طراحی داخلی بستیون  T77 به کار رفته که لوکس بودن کابین را ارتقا بخشیده است.

از نکات قابل توجه دیگر در بررسی کابین بستیون  T77 حضور سامانه دستیار هولوگرامی می باشد. این سیستم به طور یک منشور هولوگرامی در بخش بالایی داشبورد مشاهده می شود و می تواند فرامین شما را اجرا نماید. ضمنا صندلی ها ارگونومی مناسبی داشته و می تواند بدن سرنشین را به خوبی فرا گیرد.

علیرغم این که دسترسی راننده و سرنشین به کلیدها و کنترل ها راحت و بی دردسر می باشد. در بررسی ها مشخص شد بستیون  T77 دارای فاصله محوری ۲۷۰۰ میلی متر بوده از این رو صندلی های ردیف عقب خودرو جادار بوده و افراد با قد ۱۹۰ سانتی متر نیز از نظر فضای پا مشکل چندانی نخواهند داشت.

ولی به خاطر نوع شیب سقف، قد بلندها در فضای سر با محدودیت بیشتری روبرو می شوند. یکی از موارد قابل انتقاد در بستیون  T77 صندوق عقب بسیار کوچک آن می باشد. به طوری که فقط ۳۴۲ لیتر فضا داشته و این ظرفیت پاسخگوی نیاز خانواده های پرجمعیت نیست. در مجموع کابین بستیون  T77 مدرن تر و عامه پسندتر از بخش بیرونی اش به نظر می رسد.

پیشرانه

در بررسی ها مشخص شد نسخه پایه بستیون  T77 به پیشرانه ۱.۲ لیتری توربو ۴ سیلندر با حداکثر قدرت ۱۴۳ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۲۰۴ نیوتن متر تجهیز شده است. این موتور نیروی خود را توسط گیربکس ۷ سرعته اتومات دو کلاچه به محور جلو خودرو منتقل می کند.

مصرف سوخت ترکیبی و حداکثر سرعت این نسخه از بستیون  T77 به ترتیب معادل ۶.۸ لیتر در صد کیلومتر و ۱۸۱ کیلومتر در ساعت می باشد. ولی این خودرو نسخه دیگری هم با اسم بستیون  T77 پرو دارد. که نیروی محرکه آن شامل یک موتور ۱.۵ لیتری توربو ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپ با حداکثر توان ۱۶۸ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۲۵۸ نیوتن متر می باشد که مانند نسخه پایه با گیربکس ۷ سرعته dct ارائه می شود.

مصرف سوخت ترکیبی و شتاب صفر تا صد نسخه پرو این خودرو به ترتیب برابر ۷.۱ لیتر در صد کیلومتر و ۹ ثانیه گزارش شده است. در حال حاضر مشخص نیست که بهمن موتور کدام نسخه از این خودروها را به بازار کشور ارائه می دهد ولی به نظر احتمال حضور نسخه ۱.۵ لیتری بیشتر است.

البته هر دو مدل بستیون  T77 دارای توانایی های حرکتی معمولی بوده و نمی توان آن ها را یک کراس اوور اسپرت و جوان پسند تلقی کرد. شایان ذکر است در تست های رانندگی بستیون  T77 ،سیستم تعلیق و شاسی هندلینگ مناسب و قابل اعتمادی را در کنار هم به وجود آوردند.

سیستم تعلیق کمی خشک به نظر می رسد ولی میزان خشکی و سفتی چندان آزار دهنده نبوده ضمنا کابین خودرو هم عایق بندی قابل قبولی داشته و سکوت آن در جاده های مختلف از نظر ورود صدای باد و نویز لاستیک ها مطلوب ارزیابی می شود. ارگونومی مناسب و وضعیت دلچسب صندلی راننده، تسلط مطلوب بر ابعاد خودرو و فرمان پذیری مناسب از ویژگی های مثبت رانندگی با این کراس اوور محسوب می شوند.

در این میان دید محدود شیشه عقب و برخی نقاط کور در بخش عقب خودرو جزو کمبودها و معایب بستیون  T77 به نظر می رسد که البته با وجود امکاناتی مانند سیستم های هشدار نقطه کور و دوربین عقب تا حدود بسیاری قابل رفع می باشد.

آپشن ها و امکانات رفاهی

بررسی ها نشان داد بستیون  T77 نیز مانند سایر خودروهای بروز چینی در نسخه های فول آپشن دارای امکانات کاملی می باشد و می تواند با سلیقه خریداران ایرانی هماهنگی خوبی داشته باشند.

از جمله این تجهیزات می توان به سقف پانورامیک، سامانه کنترل پایداری و کنترل کشش، جک برقی صندوق عقب، پنل آمپر دیجیتال، ترمز پارک برقی همراه با اتوهلد، تریم چرمی صندلی ها، دوربین ۳۶۰ درجه، شش عدد کیسه هوا، سیستم تهویه مطبوع دیجیتال، گرم کن صندلی های جلو، سنسور نور، سنسور باران، تنظیم برقی صندلی های جلو، سنسورهای پارک عقب و جلو، آینه های جانبی تاشو برقی با گرمکن، سیستم کمک پارک، سیستم هشدار خروج از خط، سیستم هشدار نقطه کور، سیستم حفظ حرکت بین خطوط، سیستم هشدار تصادف جلو، سرد کن صندلی جلو، ماساژور صندلی جلو، ورود و استارت بدون کلید، نمایشگر هداپ، اتولایت، اتوهلد، پدال شیفتر، کروز کنترل هوشمند و … اشاره کرد.

سخن پایانی

بستیون  T77 به عنوان کراس اوور جمع و جور شهری با ظاهر اسپرت و امکانات مدرن می تواند اکثر توقعات مشتریان را به خوبی برآورده نماید. قدرت فنی مناسب، مصرف سوخت نرمال، کابین جادار و کیفیت سواری لذت بخش از ویژگی های مثبت این محصول محسوب می شود که سبب رضایت نسبی خریداران می شود.

در مجموع طراحی بیرونی بستیون  T77 بیشتر با سلیقه مشتریان جوان هماهنگی خواهد داشت و افرادی که به دنبال خودرویی خانوادگی با شمایل اسپرت می باشند، از طراحی بستیون  T77 رضایت خواهند داشت. از آنجا که قرار است این خودرو در کشورمان مورد مونتاژ قرار گیرد احتمالا با قیمتی بیشتر از ۱.۶ میلیارد ارائه شود.

از رقبای بستیون  T77 نیز چری تیگو ۷ پرو، هایما۸S و لاماری ایما محسوب می شوند. در پایان می توان گفت اگرچه بستیون  T77 نکته متمایز کننده و برجسته ای نسبت به همرده ای های چینی خود در بازار ندارد ولی کمبود خاصی در آن دیده نمی شود ضمنا خوش نامی برند بستیون و بهمن موتور در بازار ایران نیز به استقبال از آن کمک زیادی خواهد کرد.

با این اوصاف به نظر می رسد دو عامل سطح آپشن ها و قیمت گذاری در سرنوشت بستیون  T77 در بازار کشورمان تاثیر زیادی دارند. از این رو اگر بین این دو عامل تعادل مناسبی ایجاد شود خریداران تقریبا زیادی به این خودرو تمایل پیدا می کنند. در مورد ایرادات و کمبودهای قطعی این خودرو نیز بایستی منتظر حضور آن در بازار بوده و پس از مدتی استفاده نظر مالکان خودرو و کارشناسان به صورت دقیق ذکر شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *