دسته ها
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲

راهنمای خرید کفش بچه گانه و چند نکته طلایی برای والدین

  • حکیمه فهیمی
  • ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
  • ۰

به طور کلی استانداردهای خرید کفش بچگانه با استانداردهای کفش بزرگسال یکسان نبوده و متفاوت است. در این مطلب راهنمای خرید کفش بچه گانه ارائه می شود تا با آگاهی و اطمینان بیشتری نسبت به خرید اقدام کنید.

اکثر والدین موقع خرید کفش برای فرزند این مورد را در نظر نداشته که آناتومی پای کودک با بزرگسالان تفاوت دارد به ویژه اگر فرزند خردسال به تازگی راه رفتن را آموخته باشد. از این رو تصمیم گرفتیم در این مطلب راهنمای خرید کفش بچه گانه را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا آگاهی کافی در این زمینه کسب کنید.

نکات و راهنمای خرید کفش بچه گانه

اکثر والدین موقع خرید کفش برای فرزند این مورد را در نظر نمی گیرند که آناتومی پای کودک با بزرگسالان تفاوت دارد به ویژه اگر فرزند خردسال به تازگی راه رفتن را آموخته باشد. از این رو معیار انتخاب کفش برای فرزند را همان معیار فرد بزرگسال در نظر می گیرند. در صورتی که اصولا استانداردهای کفش بچه گانه با استانداردهای کفش بزرگسال یکسان نبوده و متفاوت است.

 

قصد داریم در ادامه مطلب راهنمای خرید کفش بچه گانه را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم و همه نکاتی که باید در خرید کفش برای فرزند را بدانید مورد بررسی قرار دهیم تا کفش مناسبی برای کودک خود خریداری نمایید.

زمان مناسب خرید کفش برای کودک

بسیاری از مواقع کودکان از کوچک شدن سایز کفش خود گله مند نیستند و والدین نیز برای آن ها کفش جدیدی خریداری نمی کنند. در واقع آن ها اطلاع ندارند که آیا زمان خرید یک جفت کفش جدید برای فرزند رسیده است یا نه؟ پیشنهاد می شود به طور دوره ای کفش های فرزند را بررسی تا اطمینان یابید که کفش هایی که می پوسد هنوز سالم است و سایز آن به پای کودک اندازه باشد.

قسمت های فرسوده کفش یا درزهای تحت فشار را جستجو کنید. اگر کناره های کفش کودک سریعتر از باقی بخش های کفش فرسوده و پاره شده ممکن است به خاطر آن باشد که سایز پنجه به اندازه کافی پهن نبوده و کفش مورد نظر پای کودک را از پنجه تحت فشار قرار می دهد.

  •  مبل و میز
  •  آرون گروپس

رویه کفش در قسمت انگشتان پا هم اگر به سمت بالا خم شده باشد نشانه ای از کوچک شدن کفش برای پای کودک می باشد. پاشنه های فرسوده کفش نیز می تواند نشانگر آن باشد که زمان خرید کفش جدید رسیده است. احتمالا هر ۴-۵ ماه کودکان به کفش جدید نیاز پیدا کنند.

البته زمان تعویض کفش ها به میزان فعال بودن کودک و سرعت رشد پاهای او بستگی دارد. پای بچه ها به طور جهشی رشد می کند. بیشتر کودکان زیر ۱۶ ماه در عرض دو ماه به اندازه نصف سایز پای خود در دو ماه قبل رشد نموده و بزرگ می شوند. از سن ۱۶-۲۴ ماهگی به طور میانگین هر سه ماه به اندازه ۱.۵ برابر اندازه سه ماه قبل، رشد در ناحیه پا صورت می گیرد.

در کودکان ۲-۳ سال هر ۴ ماه تقریبا به اندازه ۱/۲ افزایش سایز در اندازه پا صورت می گیرد و بالای ۳ سال هم هر ۴-۶ ماه حدود ۱/۲ سایز پا افزایش پیدا می کند.

یکی از نکات مهم در راهنمای خرید کفش بچه گانه این است که سعی کنید این کار را بعد ظهر یا عصر انجام دهید چرا که پاها در طول روز متورم می گردند. در ضمن از آنجا که معمولا کودکان به فرایند خرید کفش علاقه ای ندارند برای این دسته از بچه ها فروشگاهی را انتخاب کنید که در زمینه کفش کودک تخصص داشته باشد و کارکنان آن نحوه برخورد با خریدار بی میل را به خوبی می دانند.

ضمنا از آنجا که اکثر کفش های بچه گانه زیبا و بر طبق مد روز می باشند، بهتر است از صرف هزینه زیاد برای مطابقت با مد یا ظاهر کفش خودداری کنید زیرا کودکان سریع رشد می کنند و باید کفش های بسیاری در سال برای آن ها خریداری نمایید.

نکات مهم خرید کفش بچه گانه

در راستای آشنایی با راهنمای خرید کفش بچه گانه به نکات مهم زیر دقت کنید:

شیوه باز و بسته شدن کفش کودک

کفش بچه گانه بایستی دارای بند، نوار چسب یا هر سیستم دیگری نظیر کش برای محکم کردن رویه کفش در پا باشد. در ضمن از خرید کفش پشت باز یا سر برای کودکان خودداری کنید. کفش بچه گانه چسبی یا کشی انتخاب مناسب تری برای بچه های نوپا یا کودکی که به تازگی یاد گرفته خودش کفش بپوشد، محسوب می شود.

در نتیجه باز و بسته کردن کفش، پوشیدن و بیرون آوردن کفش هایی که دهانه کشی دارند یا اینکه با چسب محکم می شوند برای آن ها کار دشواری نبوده و می توانند به طور مستقل کفش خود را بپوشند. بندها همچنین اجازه داده تا بتوانید از کفی های طبی در کفش کودک استفاده تا پا در کفش محکم مانده و کفی بتواند کارش را انجام دهد.

جنس کفش کودک

دقت به جنس کفش کودک نیز در راهنمای خرید کفش بچه گانه از نکات حائز اهمیت می باشد. کفشی را انتخاب که از مواد قابل تنفس مثل بوم یا چرم ساخته شده اند. آن ها علیرغم دوام بیشتر به خنک سازی و خشک ماندن پای کودک کمک موثری می کنند. همچنین مانع از ایجاد تاول، ناراحتی و بدبو شدن کفش و پای کودک می شوند.

دقت به سایز پای کودک

برخی والدین با تصور این که رشد پای کودک سریع است برای او کفش با چند سایز بزرگتر از پای فرزند خریداری می کنند. در حالی که این کار سبب شده کودک نتواند به راحتی راه برود یا بدود. همچنین کفش بزرگتر سبب به هم خوردن تعادل کودک و مدام زمین خوردن او می شود.

در ضمن در طولانی مدت کفش ظاهر و دوامش را از دست می دهد. به این ترتیب سایز کفش طوری باشد که راحت و اندازه پای بچه بوده و نهایتا ۴-۵ میلی متر از جلو یا پشت کفش (قابل مشاهده بودن) خالی باشد. کفش نبایستی خیلی بزرگ یا کیپ پای بچه باشد زیرا خیلی سریع کوچک می شود.

حتما هنگام خرید کفش را به پای کودک امتحان کنید، بندهای کفش را بسته و ببینید از پشت پای کودک چه اندازه خالی است. کفش نباید تنگ بوده یا فشاری به انگشتان پا و پشت پا وارد کند.

قابل ذکر است بین برندهای تولید کننده کفش کمی تفاوت سایز وجود دارد. از این رو بهترین روش برای انتخاب سایز درست پای کودک این است که پای فرزند را به سانتی متر اندازه گرفته و از جدول سایز بندی برندها استفاده نمایید. هر برندی جدول سایز بندی تبدیل سایز به سانتی متر دارد.

به  این ترتیب به چارت سایز بندی برندها دقت کرده و سایزها را به سانتی متر تبدیل کنید و بر اساس سانتی متر خرید انجام دهید.

دقت به زیره کفش

در راهنمای خرید کفش بچه گانه توصیه می شود به زیره کفش کودک دقت داشته که بسیار نرم و راحت باشد. امروزه کفش های بچه گانه با طراحی جدید و متنوع راهی بازار می شود که زیره های بسیار نرم و راحت و در عین حال محکم و بادوام در مقابل فرسایش و خوردگی دارند.

کفش ها در طول مدتی که استفاده می شوند، بارها و بارها روی زمین ساییده شده و اگر به زیره کفش دقت کنید متوجه می شوید که کمتر آثار خوردگی در آن وجود دارد. یکی از نشانه های کفش نوزادی خوب، زیره نرم و در عین حال محکم و با دوام آن است.

برای درک این موضوع از داخل کفش با انگشت شست به قسمت پاشنه آن فشار وارد کرده تا نرمی زیره کفش را حس کنید.

انعطاف پذیری زیره کفش

زیره کفش علاوه بر نرم بودن باید حالت ارتعاشی هم داشته باشد. هنگامی که به زیره کفش نوزاد با انگشت شست فشار وارد می کنید بایستی بعد از فشار به حالت اولیه اش باز گردد. چند مرتبه این کار را تکرار تا نرمی و انعطاف پذیری کفش خوب را حس کنید.

تخت نبودن زیره کفش کودک

موقع خرید کفش بچه گانه، کفشی را انتخاب کنید که زیره تختی نداشته باشد. البته کفش های امروزی طوری طراحی شده اند که از بیرون تخت به نظر می رسند ولی از داخل ارتفاع پنجه و پاشنه آن ها با هم فرق دارند. اما کفشی که زیره خشک داشته و انعطاف پذیر نیست از داخل و از بیرون کفش تخت هستند.

دقت کنید زیره کفش کودک نباید نازک بوده و ضخامت آن باید با توجه به سایزش بین ۱-۲ سانتی متر باشد. این ارتفاع در قسمت پاشنه کفش از پنجه هم حدود ۴-۵ میلی متر باشد. زیره همانطور که اشاره شد باید نرم و منعطف بوده و زیره های خشک موقع راه رفتن به مهره های کمر فشار وارد می کنند.

آجدار بودن زیره کفش کودک

زیره کفش کودک بایستی آجدار باشد. آج کفش باید مناسب بوده تا موقع راه رفتن فرزند روی سنگ و سرامیک سر نخورد. زیره آجدار موجب شده کودک کمتر زمین بخورد. البته بایستی دانست تنها آجدار بودن زیره کفش کافی نبوده و باید از موادی ساخته شده باشد که روی سنگ و سرامیک و مکان های سر، کودک زمین نخورد. از جمله این زیره ها می توان به زیره pvc اشاره کرد.

دقت به رویه کفش

اگر کفش بچه گانه ای که قصد خرید آن را دارید برای فصل بهار یا پاییز است باید کفش انتخاب که رویه آن از پارچه و از الیاف طبیعی باشد. تا جریان هوا در کفش عبور و پای کودک عرق نکند. امروزه کفش های جدید بازار طوری طراحی می شوند که هم داخل کفش عرق ایجاد نمی شد و هم زیره کفش معطر بوده و بوی خوش آن در طولانی مدت از بین نمی رود.

همچنین اگر کفش چرم انتخاب می کنید ترجیحا چرم طبیعی باشد. امروزه خیلی باب شده که از فوم به جای چرم استفاده زیرا قیمت آن ارزان تر است ولی فوم کیفیت و دوام مناسب را ارائه نمی دهد.

سبک بودن کفش کودک

از دیگر نکات مهم در راهنمای خرید کفش بچه گانه برای فرزند خردسال و کودکی که تازه راه رفتن را آموخته، توجه به وزن کفش است. هر اندازه کفش سبکتر باشد راه رفتن برای کودک راحتتر می شود. دقت کنید کفش انتخابی نباید به خاطر سبکی از کیفیت زیره و رویه آن کاسته شده باشد. معمولا کفش های با رویه پارچه ای سبک و راحت هستند.

طبی بودن کفی و زیره کفش

کفی درون کفش کودک بایستی طبی باشد. طبی بودن کف بچه گانه به این خاطر است که کف پای کودکان آناتومی متفاوتی داشته و الزاما مانند کفی طبی بزرگسالان نیست. قبلا کفی کفش کودک در بخش گودی کف پا برجسته بود تا گودی کف پا را پر نماید. اما امروزه با توجه به این که پای کودک فاقد آن گودی است و به مرور زمان در کف پای کودک افزایش می یابد.

از این رو کف پای هر کودک با دیگری بسیار فرق دارد و در راه رفتن تاثیر زیادی دارد. قابل ذکر است طراحان کفش بچه گانه امروزه کفی کفش نوزادان را طوری طراحی می کنند که کفی کفش نرم و انعطاف پذیر باشد. این نرمی سبب شده کفی کفش با توجه به گودی کف پای نوزاد در سنین مختلف و حتی ماه های مختلف که متفاوت است آن را پر نماید.

به این ترتیب شکل و انعطاف پذیری اصلی اش را از دست ندهد. از این رو لزوما کفی کفش نوزاد برجسته نیست. برای ساخت این نوع کفی کفش نوزاد از مواد درجه یک خاصی استفاده می شود که کفی کفش بتواند با توجه به تغییرات پای نوزاد در طول زمان حالت کف پای نوزاد را بگیرد.

دقت کنید صاف بودن کف پای نوزاد تا ۶ سالگی امری طبیعی است و از ۶ سال به بعد اگر این موضوع ادامه داشت به دکتر مراجعه کنید.

چسبی یا کشی بودن کفش

همانطور که اشاره شد آناتومی پای کودکان با یکدیگر خیلی فرق دارد. برخی بچه ها دارای رویه پای تپل تر هستند. و این موضوع سبب شده پا به راحتی داخل کفش قرار نگیرد و سایز اصلی پای کودک تغییر یابد. از این رو کفش انتخابی بهتر است به جای بند، روی آن کشی باشد که فراوان پا کردن و در آوردن کفش بچه برای والدین آسان تر شده و کودک راحتی بیشتری دارد.

اگر این مدل کفش را نیافتید، بهتر است کفشی را انتخاب که بند آن چسبی بوده زیرا باز و بسته کردن کفش چسبی هم برای کودک و هم والدین راحت تر است.

بیشتر بودن ارتفاع پاشنه از پنجه کفش

نکته مهم دیگر در راهنمای خرید کفش بچه گانه میزان ارتفاع پاشنه و پنجه آن از سطح زمین می باشد. برای  آنکه کودک بتواند موقع راه رفتن بهتر تعادلش را حفظ کند بهتر است ارتفاع پاشنه کفش از سطح زمین ۴-۵ میلی متر از پنجه آن بیشتر باشد. این موضوع بر راه رفتن و حفظ تعادل کودک تاثیر زیادی دارد.

از همراهی شما تا پایان این مطلب کمال تشکر را داریم و امیدواریم از راهنمای خرید کفش بچه گانه نهایت استفاده را برده باشد. همچنین پیشنهاد می شود در صورت تمایل برای آشنایی با راهنمای انتخاب سایز کفش برای کودکان و مدل کفش بچه گانه روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *