دسته ها
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲

پلکس تراپی مو چه فوایدی دارد؟

 • حکیمه فهیمی
 • ۷ اردیبهشت ۱۴۰۲
 • ۰

پلکس تراپی مو راهکار نهایی برای موهایی ست که خشک و شکننده هستند و دچار آسیب های جدی مانند سوختگی بر اثر دکلره یا اتو مو شده اند. در این مطلب پیرامون این روش صحبت می کنیم.

پلکس تراپی مو نوعی خدمات درمانی مو می باشد که در سالن های زیبایی با محصولات مخصوص این کار رایج شده است تا آسیب هایی مانند کشسانی کات شدگی، سوختگی، خشک و شکنندگی مو را برطرف سازد.

آشنایی با پلکس تراپی مو

پلکس تراپی مو راهکار نهایی برای مشکلات و آسیب های مو مانند کشسانی کات شدگی، سوختگی، خشکی، شکنندگی مو و … می باشد. پلکس به تنهایی و در ترکیب رنگ و دکلره مورد استفاده قرار می گیرد تا از آسیب دیدگی موها جلوگیری کند. به عبارتی این درمان خاص موهای آسیب دیده و شکننده می باشد.

این مواد مقاومت موها را در مقابل دکلره بالا برده و مانع از بروز خشکی مو می شوند. پلکس در حقیقت همه پیوندهای شکسته شده به خاطر براشینگ، اتو مو، رنگ،دکلره و .. را برقرار می سازد. و این امکان را به افراد با موهای فوق العاده آسیب دیده می دهد که با خیال آسوده موها را به رنگ دلخواه خود درآورند.

پلکس درمانی ضمن آنکه آسیب دیدگی قبلی موها را رفع می کند با آبرسانی به کوتیکول مو و مرطوب سازی آن سبب بازسازی مویرگی و عمیق فیبرهای مو می شود به این ترتیب جلوه سالمی از ریشه تا نوک مو را برای فرد استفاده کننده به ارمغان می آورد.

به نوعی پلکس ها مواد مقاوم ساز مو بوده که برای افزایش مقاومت مو هنگام استفاده با مواد شیمیایی مانند فر زدن، صاف کردن، رنگ و دکلره به این مواد اضافه شده تا میزان احتمال آسیب به موها را بکاهند.

 • مبل و میز
 • آرون گروپس

کاربرد پلکس ها

پلکس ها دارای دو کاربرد اصلی می باشند از جمله:

 • حفظ پیوندهای اولیه مو در مقابل رنگ دکلره و …
 • ترمیم یا پل زدن سولفورهای آزاد مو و برطرف کردن آسیب های جدی مانند کشسانی

عملکرد پلکس

قابل ذکر است پلکس ها دارای انواع مختلفی بوده و به طور مثال پلکس فلوراکتیو حاوی مواد زیر است:

 • کراتین، روغن آرگان
 • اوژن
 • کلاژن هیدرولیزه
 • آرژانین
 • روغن مورینگا
 • پروتئین های شیر

نحوه عملکرد پلکس به این صورت است که تا مغز مو نفوذ کرده و به ترمیم و درمان مو از داخلی ترین ساقه مو می پردازد. این مواد توسط فناوری نانو قدرت ساخت پیوندهای دی سولفید مو (پیوندهایی که سلول های پروتئین و کراتین را هم متصل می کنند)را دارند. اگر این پیوندها درون مو وجود نداشته باشد مو حالت شکننده و خوردگی پیدا می کند. و انجام کراتین نیز بیهوده می شود زیرا پیوندی وجود ندارد که کراتین را درون موها نگه دارد.

مواد پلکس روی باندهای دی سولفیدی مو تاثیر می گذارند و موجب مقاوم سازی آن ها می شوند. ولی این کار به قبل از آسیب رسیدن مو مربوط است و همزمان با کارهای شیمایی روی مو صورت می گیرد. و هنگامی که مو دچار آسیب شد با پلکس قابل درمان است که به آن پلکس تراپی اطلاق می شود.

در این روش باندهای دی سولفیدی آسیب دیده م و ترمیم و بازسازی شده و این عمل برای موهای شدیدا آسیب دیده که دارای حالت کشسانی شدید یا حتی خرد و کنده شدن دارند توصیه شده است. مواد پلکس فاقد هر نوع ماده شیمیایی مضر هستند. و اصلا حالت و ساختمان خارجی مو را تغییر نمی دهند.

البته نباید بعد از اجرای پلکس درمانی انتظار موی ابریشمی و لخت داشته باشید. معمولا پس از پلکس درمانی و رفع آسیب ساختمان داخلی مو یک ترمیم مانند بوتاکس یا کراتین پیشنهاد شده تا مو از لحاظ ساختمان بیرونی نیز احیا گردد که به این تکنیک ارژنینگ تراپی گفته می شود.

گفتنی است پلکس در درمان موها به عنوان پیش درمان قبل از استفاده از مواد صافی یا مواد احیا مورد استفاده واقع می شود. بعضی پلکس ها مانند وان پلکس تک فاز بوده و برخی مانند اولا پلکس چند فاز داشته که روش استفاده آن ها تاحدی شبیه هم است.

پلکس فلور اکتیو

برای استفاده از این پلکس میزان مشخصی از وان پلکس را با ده برابر آب جوشیده سرد مخلوط نموده و در صورت آسیب جدی موها با ۴ یا ۵ برابر آب جوشیده سرد شده مخلوط گردد. سپس موها را شستشو داده و خوب خشک کنید. بعد مواد آماده شده را روی موها اسپری کرده و هر بخش که اسپری زده شد را ماساژ دهید.

دقت کنید که پلکس به کف سر برخورد نکند. بعد ۲۰- ۳۰ دقیقه صبر کنید و بعد موها را با آب ولرم آبکشی نمایید و ماسک بزنید. می توانید پیش از شستن موها آن را براشینگ و حرارت داده و بهتر است در زمان مکث محل موها گرم باشد بعد پلکس موها را بشویید.

توجه کنید که پلکس روغنی بوده و اگر از اسپری آب پاش معمولی استفاده می کنید هرگز پلکس به موها نمی رسد. به این ترتیب باید از اسپری مخصوص و روغن پاش برای پلکس درمانی استفاده تا با اسپری مواد پلکس به موها برسد.

وان پلکس قبل از کراتین

موها را ابتدا با شامپو قبل از کراتینه مو خوب شسته و کاملا خشک کنید. سپس مواد پلکس را به موها اسپری و نیم ساعت صبر کنید. در طی این نیم ساعت ده دقیقه اول موها در هوای اتاق قرار گرفته و ۲۰ دقیقه بعدی تحت باد گرم سشوار قرار گیرند. در صورت وجود نانوگان می توان موها را ده دقیقه در هوای آزاد، ده دقیقه تحت باد گرم سشوار و ده دقیقه نیز نانوگان قرار داد.

و در صورت وجود ماکرومیست پس از زدن پلکس به موها داخل دستگاه قرار بگیرد. بعد از گذشت سی دقیقه ابتدا موها را با شامپو بچشه خیلی سریع و سطحی در حدی که چربی اضافه وانپلکس از مو جدا شود شسته سپس کاملا خشک کنید. بعد مواد کراتین را بزنید. در این بخش با استفاده از شامپو قبل کراتین یا شامپو معمولی هم نیاز نیست تنها شامپو بچه یا شامپو فری سولفات که تاحدی چربی آن گرفته شود.

اگر در دو دوز مختلف این کار صورت می گیرد نیازی به شامپو قبل از کراتین نبوده و با شامپو معمولی شسته شود بعد مواد پلکس زده، خشک شود بعد براشینگ صورت گرفته با آب خالی شسته شده و دوباره براشینگ انجام شود. و این باقی بماند تا روز بعد و روز بعد کار کراتین انجام شود.

ضمنا برای نتیجه قطعی و بهتر و سریعتر ممکن است وان پلکس با بوتاکس هایی مانند بوتاکس لونیکس ترکیب گردد. این کار موجب شده سطح و عمق مو در یک لحظه احیا شده و خیلی زود کار احیا مو انجام شود. این کار برای موقعی که مو آسیب زیادی دیده است توصیه می شود.

می توانید پلکس را به همان اندازه که با آب ترکیب می کنید با بوتاکس ترکیب کرده و دقیقا به شیوه بوتاکس از این ترکیب استفاده نمایید.

روش استفاده از اولاپلکس

برای استفاده از اولاپلکس تراپی در هر هشتاد میلی لیتر آب مقطر ده میلی لیتر فاز یک افزوده شود. به این صورت مواد اضافه یا کم شده و باید خیلی دقیق با ترازو انجام شود. سپس مواد آماده شده روی بخش آسیب دیده مو اسپری شده و ده دقیقه ماساژ داده و ۵ دقیقه استراحت بعد خیلی آهسته با حوله تمیز کنید. به شستشو نیاز نیست.

بعد فاز دو را به موها زده و به شکل قبل با نوک انگشت از ریشه تا نوک مو را ماساژ بدهید. سپس ۲۰ دقیقه صبر کنید و اگر امکان وزش باد گرم هم باشد که خیلی عالی می شود. در نهایت موها را آبکشی و به شامپو نیاز نیست. سپس مو را براشینگ و تا ۴۸ ساعت در قرنطینه باشند.

نتیجه کار احیای کامل موها است. البته این روش درمانی باید هفته ای یک مرتبه به مدت سه هفته انجام شود تا احیا به طور کامل انجام شود.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *