دسته ها
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱

آناتومی بدن گربه و خصوصیات پنج گانه این حیوان

 • ملیحه بال افکن
 • ۲۱ مهر ۱۴۰۱
 • ۰

در واقع گربه ها نیز امروزه به دلیل ساختار و نژاد هایی که دارند اغلب توسط انسان ها مراقبت می شوند و شما می توانید با مطالعه این مقاله با خصوصیات و آناتومی بدن گربه برای نگهداری درست از آن آشنا شوید با ما همراه باشید.

به طور کلی آناتومی بدن گربه ها به دلیل قابلیت انعطاف زیادی که دارد انجام حرکات خاصی را برای آن ها امکان پذیر می سازد. در واقع گربه ها دارای نژاد های مختلفی هستند اما با این حال اسکلت تمامی آن ها تقریبا از ۲۳۴ قطعه استخوان تشکیل شده است.

آشنایی با آناتومی بدن گربه

بهتر است بدانید آناتومی بدن حیوان گربه که با نام علمی Felis silvestris catus نیز شناخته می شود زیرگونه ای از گربه وحشی با نام علمی Felis catus محسوب می شود که برای تمایز این جانور از انواع وحشی معمولا از نام گربه خانگی و گربه اهلی برای آن استفاده می شود. البته که گربه های وحشی و بومی استرالیا را نیز می توان نیاکان نژاد گربه های اهلی استرالیا نامید.

توجه داشته باشید نسل تقریبا تمامی این گربه ها به پنج گربه وحشی ماده از زیر گونه گربه دشتی آفریقایی می رسد که تقریبا ده هزار سال پیش از خاورمیانه زندگی در کنار انسان ها را برگزیدند. بر اساس پژوهش های انجام شده گربه ها در طول زندگی خود دو مرتبه اهلی می شوند. اجداد گربه های خانگی اغلب گربه های وحشی بوده اند که انسان یک بار آن ها در خاور نزدیک و بعد ها در مصر اهلی کرده است.

ساختار و آناتومی بدن گربه

به صراحت می توان گفت که تقریبا ۴۰ نژاد مختلف از گربه ها وجود دارد که از جمله آن ها می توان به کرل آمریکایی، کوتاه آمریکایی، بیرمن، بمبئی، برمه ای کورنیش رکس، هیمالین، مین کوددن،پرشین، مانکس، سیامی و اسکاتیش فولد اشاره کرد. دقت داشته باشید مشهور ترین گربه ها مو کوتاه و مو بلند هستند که در واقع ترکیبی از نژاد های مختلف خواهند بود.

در واقع نژاد های گربه معمولا از نظر ظاهری، طول بدن و مشخصات دیگر با یکدیگر تفاوت هایی دارند اما در مقابل از نظر اندازه تفاوت نسبتا کمی خواهند داشت. به صورت متوسط کوچک ترین و بزرگ ترین نژاد های گربه خانگی تنها ۵ تا ۱۰ پوند از نظر اندازه با یکدیگر متفاوت هستند.

ساختار بدن گربه ها

به طور کلی از گربه ها مغزی تکامل یافته توازن ماهیچه ها و دستورات ارسالی از مغز را هماهنگ می کند و موجب بروز عکس العمل گربه می شود که از جمله نیاز های حیاتی آن برای موفقیت در زمینه شکار خواهد بود. گربه ها معمولا بر روی پنجه های خود راه می روند و تعداد پنجه های جلویی پنج و پنجه های عقبی چهار عدد خواهد بود. کف گوشتی پای گربه پوشیده از کرک بوده و این کرک همراه انبوهی از پشم اطراف آن به گربه اجازه می دهد تا به هنگام شکار مخفیانه و بی صدا عمل نماید. در عین حال پنجه های گربه از حساسیت فوق العاده ای برخوردار خواهند بود.

 • بلیط کیش
 • قاصدک 24

بهتر است بدانید گربه ها نیز مانند انسان معمولا از دست هایشان برای بلند کردن غذا و اشیاء، احساس دما، ضربه زدن و نوازش کردن استفاده می کنند. معمولا پنجه های عقبی بزرگ تر و قوی تر هستند و نیروی محرکه زیادی را برای پریدن و دویدن فراهم می کنند. سر پنجه های گربه را می توانید هنگام جنگیدن و پنجول زدن مشاهده نمایید.

ساختار بدن گربه ها

پنجه ها همچنین امکان محکم چسبیدن به هر گونه سطحی را فراهم می کنند مانند زمانی که گربه از درخت بالا می رود. لازم به ذکر است که ناخن ها در بچه گربه قابلیت انقباض ندارند اما با این حال پس از سه یا چهار ماهگی می توانند جمع شوند که این جمع شدن در برخی از گربه ها مانند گربه های سیامی چندان کامل نخواهد بود.

دم گربه به برقراری تعادل حیوان کمک شایانی می کند اما با این حال ممکن است در گربه های اهلی وظیفه ی فیزیولوژیکی آن نشان دهنده حالات مختلف در گربه باشد. مهم ترین قسمت دستگاه حسی گربه ها را می توان سبیل های آن دانست که نه تنها به بینایی گربه کمک می کند بلکه در تاریکی نیز می توانند به جای چشم گربه عمل کنند. بسیاری از مردم تصور می کنند گربه ها قادر هستند به وسیله تغییرات جزئی در فشار هوای اطراف سبیل های خود به وجود اشیاء پی ببرند.

در مورد ابروهای گربه نیز می توان گفت که ابروهای این حیوان اغلب عملکرد مشابهی دارند. علاوه بر اینها موهای حساسی که در پشت مچ دست گربه وجود دارند نیز همین کار را انجام خواهند داد. در واقع کل بدن گربه به ویژه پشت گوش ها و پایین ستون فقرات بسیار حساس خواهد بود البته به جز گربه های نژاد Sphynx پوست سایر گربه ها توسط موهای پرپشت و لطیف پوشیده می شود. این موها معمولا به عنوان یک عایق در برابر سرما، گرما و رطوبت عمل می کنند.

توجه داشته باشید معمولا غدد چربی با غدد عرق متفاوت هستند و غده های عرق که شباهت بسیار زیادی به غدد عرق انسان دارند تنها بین قسمت گوشتی و پاها یافت می شوند. گربه ها معمولا به وسیله زبان زمخت و زبری که دارند مانند شانه عمل خواهند کرد و خود را تمیز می کنند.

استخوان های بدن گربه

در واقع زبری زبان گربه به دلیل وجود پرز های قوی و زیادی است که روی زبانش قرار گرفته و آن ها را به اندازه کافی خشن می کنند تا سطوح استخوانی را تراش بدهند. زبان گربه ها هنگام لیسیدن و یا نوشیدنی مشابه قاشق عمل خواهد کرد.

اسکلت و استخوان های بدن گربه

جالب است بدانید که اسکلت گربه ها تقریبا از ۲۳۴ قطعه استخوان تشکیل شده است. پاهای گربه امکان پرش تا ارتفاع ۲ متر را برای آن فراهم می آورند. دست ها نیز می توانند در هر جهتی چرخش داشته باشند و سر نیز می تواند به سرعت و به صورت کامل در هر جهتی بچرخد.

ستون فقرات گربه نسبت به سایر حیوانات اهلی دارای قابلیت تحریک بیشتری بوده و چنانچه فردی تنها ماری شکل دم گربه نگاه کند متوجه انعطاف پذیری ستون فقرات این حیوان می شود. شباهت های فراوانی بین استخوان های انسان و گربه وجود دارد که از جمله آن ها می توان به وجود دو استخوان ترقوه در اسکلت استخوانی گربه اشاره کرد.

حواس پنجگانه در گربه ها

به طور کلی با وجود اینکه آناتومی بدن گربه ها نیز دارای پنج حس می باشند اما برخی از این حس ها نسبت به انسان ها بسیار توسعه یافته تر خواهند بود. با این حال در ادامه به بیان خصوصیات هر کدام از حس های پنجگانه پرداخته ایم.

حواس پنج گانه در گربه ها

 • بینایی:

به صراحت می توان گفت که گربه ها قدرت بینایی خارق العاده ای دارند و می توانند جزئیات بیشتری را مشاهده کنند. در مرکز شکبیه چشم نوع خاصی از سلول به نام سلول های مخروطی متمرکز شده اند که به گربه ها اجازه می دهند اجسام سریع و در فواصل دور را به خوبی مشاهده کنند. در واقع این مهارتی است که به آن ها کمک می کند تا شکارچی باقی بمانند.

با وجود اینکه سلول های مخروطی مسئول تشخیص رنگ به شمار می آیند اما چندان مشخص نیست که گربه ها می توانند رنگ ها را ببینند. در واقع گربه ها تعداد زیادی سلول های استوانه ای درون خود دارند که در نور کم عمل می کنند. نکته حائز اهمیت این است که گربه ها در نور کم نیز می توانند شش برابر بهتر از انسان ها ببینند. همچنین این حیوان دارای لایه ای سلول های بازتابنده به نام پرده درخشان هستند که موجب دید بهتر در شب می شوند.

 • شنوایی:

گربه ها نسبت به صدا بسیار حساس هستند و قادرند طیف وسیعی از صوت ها را در دامنه فرکانس های بالا و پایین بشنوند. گوش گربه ها همچنین به عنوان یک جهت یاب عمل می کند که برای فرآیند شکار بسیار مفید خواهد بود. گربه ها معمولا هنگام گوش دادن سر خود را به سمت جهت صدا می چرخانند.

کانال گوش گربه ها نسبت به انسان ها عمیق تر و باریک تر بوده و وجود موم یا گرم و خاک در این کانال عمیق می تواند منجر به التهاب و بروز عفونت گردد. در واقع مجاری نیم دایره ای که در گوش داخلی وجود دارد پر از مایع بوده و برای حفظ تعادل بسیار مهم خواهد بود.

این مجاری در گربه ها بسیار توسعه یافته هستند و موجب چابکی و حس تعادل عالی در آن ها می شوند. این حیوان معمولا توانایی این را دارد تا موقعیت بدن خود را در هر زمان مشخص نماید و در هنگام سقوط نیز به سرعت بدن خود را به درستی تنظیم خواهد کرد.

خصوصیات حیوان گربه

 • بویایی و چشایی:

گربه ها نسبت به بوی بد حساسیت زیادی از خود نشان می دهند و سعی می کنند از بوی نامطبوع دوری کنند. همچنین بویایی را می توان بخش مهمی از حس چشایی و لذت بردن از غذا برای گربه ها دانست. معمولا گربه هایی که به دلیل بیماری مانند آسیب عصبی، عفونت تنفسی و یا سرطان های خاص حس بویایی شان را از دست داده اند اغلب غذا خوردن را به صورت کامل متوقف می کنند.

بسیاری از گربه ها از بوی گیاه علف گربه یا همان سنب الطیب که گیاهی از خانواده نعنا است هیجان زده می شوند. این گیاه کاملا بی ضرر بوده و می تواند به صورت مستقیم یا همراه با اسباب بازی یا توپ به گربه داده شود.

 • تحرک:

ماهیچه ها، تاندون ها، مفاصل، رباط ها و ستون فقرات در آناتومی بدن گربه ها بسیار انعطاف پذیر هستند و آن ها را به شکارچیانی چابک تبدیل می کنند. در آناتومی گربه ها می توانند پیاده روی و دویدن فرآیند جهش را به خوبی انجام دهند. همچنین آن ها می توانند مسافت های طولانی را طی کنند و در هوا پیچ بخورند تا زاویه بهتری برای حمله به دست بیاورند.

در ادامه نیز پیشنهاد می شود با کلیک بر روی لینک های مقابل با مطالب نحوه گربه اسکاتیش و مضرات نگهداری گربه آشنا شوید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *