دسته ها
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱

جلوگیری از رشد طولی کاکتوس و بررسی علل ایجاد آن

 • سعیده ستاری
 • ۱۶ مرداد ۱۴۰۱
 • ۰

رشد طولی کاکتوس علل زیادی می تواند داشته باشد که کمبود نور، نامناسب بودن خاک گلدان و … جزو این علل به شمار می آیند. کاکتوس ها بر خلاف اینکه گیاهان کم آبی هستند اما به نور فراوانی نیازمند هستند.

علت رشد طولی کاکتوس چیست؟ ممکن است یکی از علل آن کمبود نور کافی است. کاکتوس یکی از گیاهان زیبا و جذاب است که این گیاه علاوه بر ظاهر جذابش درای تنوع است به همین خاطر در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد.

علل رشد طولی کاکتوس

کاکتوس ها گیاهان خشک و مقاومی هستند، که نور فراوان لازمه رشد مطلوب و عادی کاکتوس است. بنابراین باید در محلی قرار داشته باشند که نور کافی داشته باشد. البته منظور نور مستقیم یا فیلتر شده خورشید است نه نور چراغ های منزل.

راه های جلوگیری از رشد طولی کاکتوس

 • بلیط کیش
 • چکاد بام

اکثر افرادی که کاکتوس ها را خریداری می کنند از شرایط نگهداری آن ها اطلاع چندانی ندارند. و با این امر آشنا نیستند که این گیاه برای رشد عالی به نور فراوان نیاز دارد، از این رو، این گیاه بعد از مدتی به صورت طولی رشد می کند و علتش کمبود نور است.

رشد به صورت طولی یک شیوه دفاعی است که گیاه با خود این گونه فکر می کند که اگر سریع تر و باریک تر رشد کند، زودتر خود را به منبع نور رسانده و از آن تغذیه می کند. زمانی که به کاکتوس نور کافی نمی رسد باعث کوتاه تر شدن تیغ ها  می شود. همچنین قطر گیاه کمتر می شود و حتی کاکتوس های گرد هم باریک می شوند.

این رشد طولی تا زمانیکه به نور کافی برسند ادامه پیدا می کند. بعد از آن که به منبع نور رسیدند و نور کافی را تغذیه کردند، رشد بهتر می شود و طول کاملی به خود می گیرد.

مهم ترین علل رشد طول کاکتوس

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

آبیاری مازاد

ممکن است علت های رشد طولی کاکتوس به جز کمبود نور، آبیاری مازاد هم باشد. ابن نوع آبیاری برای زمانی است که گیاه به آبیاری نیاز ندارد اما خاک خشک می باشد، هر چند درون این خاک نم وجود دارد ولی به وضوح قابل تشخیص نیست. پس زمانی که نم خاک را متوجه نمی شویم باید چه اقدامی انجام دهیم؟

در پاسخ به این پرسش می توان گفت آبیاری کاکتوس باید با برنامه باشد و فضای مناسبی برای کاکتوس در نظر بگیریم. اگر کاکتوس در هوای آزاد نگهداری می شود به دلیل مواجه کاکتوس با هوای آزاد ریشه ها زود خشک می شوند. در این حالت ریشه تقریبا بعد از هفت روز خشک می شود و نیازمند آبیاری مجدد است.

حال اگر کاکتوس درون منزل نگهداری می شود خاک و ریشه ها حدودا ده روز طول می کشد تا خشک شوند و بعد از ده روز به آبیاری احتیاج دارند.

خاک گلدان

اگر خاک این گیاه سنگین و زهکشی گلدان نامناسب باشد، در این حالت به ریشه فشار وارد می کند. از این رو، این فشار باعث می شود ریشه به صورت مطلوب رشد نکند و همزمان با آن ریشه های موجود توانایی جذب درست آب را از دست می دهند.  آبی که باید به مرور زمان به این گیاه منقل شود باعث رشد طولی می شود.

در مورد رشد طولی کاکتوس چه می دانید.

روش های جلوگیری از رشد طولی

قبل از آنکه کاکتوسی بخرید ابتدا شرایط نگهداری آن را فراهم کنید که داشتن نور کافی یکی از شرایط نگهداری است. اگر گیاهی دارید که دچار رشد طولی شده است محل نگهداری آن را تغییر دهید و در محلی که نور فراوان دارد قرار دهید.

قسمتی از گیاه که دچار رشد طولی شده است را با یک چاقوی تیز جدا کنید و بگذارید گیاه در شرایط جدید بهتر رشد کند و تن جوش مناسبی بدهد چون اگر رشد طولی داشته بعد در محل پرنور تری قرار دهیم باز هم آن قسمتی که رشد طولی داشته قطور نخواهد شد و در نهایت بعد از رشد خوب فرم بدی به گیاه می دهد. البته منظور در مورد کاکتوس هایی که کم نور شده اند صدق می کند.

البته در صورتی که به محلی که نور فراوان داشته باشد دسترسی ندارید و کاکتوس شما دچار رشد طولی شده است می توانید از نورهای مصنوعی استفاده کنید البته از نورهای مخصوص با طیف‌های آبی، قرمز، زرد یا سفید.

رشد علفی کاکتوس

نکات مهم در رابطه با رشد کاکتوس

به منظور نگهداری از کاکتوس ها  به ۳ علت استفاده از نور مصنوعی را پیشنهاد نمی کنیم؛ یک اینکه نور مصنوعی نمی تواند نیاز های کامل گیاه را تامین کند، دو اینکه خرید تجهیزات نور مصنوعی هزینه زیادی به دنبال دارد و سه اینکه این کار برق زیادی مصرف می کند از این رو، هزینه برق به صورت ماهانه زیاد می شود. نور خورشید بهترین منبع نور برای گیاهان است. منبع نور خورشید بی نهایت است و لازم نیست در قبال استفاده آن هزینه ای بپردازیم. همچنین اگر کاکتوس ها به اندازه کافی از خورشید نور دریافت کنند، می توانند تمام نیازهای خود را تأمین کنند.

کاکتوس هایی که به صورت طولی رشد می کنند در مقایسه با کاکتوس هایی که نور کافی دریافت کرده و رشد مطلوبی داشته اند ضعیف تر هستند از این رو، زمانیکه محل آنها تغییر داده و به محلی که از نور فراوان برخوردار است می بریم به سرعت در مجاورت نور شدید خورشید می سوزند.

امیدوارم مطالبی که بیان کردیم مورد علاقه و پسند شما عزیزان قرار گرفته باشد و نهایت لذت را از این مطلب برده باشید. ضمن اینکه به منظور اطلاع از تقویت خاک کاکتوس و روش نگهداری کاکتوس می توانید از این لینک ها دیدن کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.