دسته ها
جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰

روش های حل مشکل صفحه آبی در ویندوز

 • حکیمه فهیمی
 • ۲۵ آبان ۱۴۰۰
 • ۰

یکی از مشکلاتی که ممکن است کاربران Microsoft Windows با آن مواجه شوند صفحه آبی یا صفحه مرگ است. این خطای سیستمی به دلایل مختلفی ایجاد می شود و قابل حل می باشد. در این مطلب به علت ایجاد صفحه آبی در ویندوز و روش های حل آن پرداخته می شود.

اگر هنگام کار با Windows ناگهان با صفحه آبی رنگ مانیتور روبرو شده اید و برای شما این سوال پیش آمده که علت این اتفاق چیست و آیا روشی برای حل این مشکل وجود دارد با ادامه این مطلب همراه ما باشید تا دلیل ایجاد صفحه آبی در ویندوز و روش های حل این مشکل را فرابگیرید.

آشنایی با روش های حل مشکل صفحه آبی در ویندوز

ممکن است شما هم هنگام کار با Windows ناگهان با صفحه آبی مانیتور روبرو شده و به دنبال علت این مشکل و روشی برای حل آن باشید. به این مورد صفحه آبی مرگ Windows اطلاق می شود و با عنوان bsod شناخته می شود. در این مواقع معمولا ریستارت کردن توصیه می شود ولی در این مطلب قصد داریم دلیل یا دلایل ایجاد صفحه آبی مرگ را بررسی کنیم و روش های حل مشکل ارائه شود.

 • تصفیه آب خانگی آکواجوی
 • بلیط کیش

مرگ آبی نامی است که به خطای machine check exception (mce) گفته می شود. این خطا نوعی مشکل سخت افزاری می باشد که به صورت خودکار با هدف جلوگیری از آسیب به سخت افزارها وارد کار می شود.  این خطای سیستمی و بحرانی در ویندوز که نتیجه آن ایجاد صفحه آبی مرگ می باشد متاسفانه فقط یک بار اتفاق نمی افتد و بعضی کاربران اعلام کرده اند که چندین بار با این مشکل روبرو شده اند از این رو مجبورند مراحل مختلفی را طی کنند تا مشکل سیستم را برطرف کنند.

در ادامه سعی داریم شما را با روش های کاربردی و رایج تر برای حل این مشکل آشنا نماییم. همراه ما باشید.  البته پیش از آن به برخی دلایل بروز صفحه آبی Windows اشاره می شود.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

دلایل بروز صفحه آبی

هنگامی صفحه مرگ را در ویندوز مشاهده می کنید که یک خطای جدی رخ داده و سیستم نمی تواند پردازش خودکار و ترمیم را صورت دهد. در Windows ۱۰ این صفحه (bsod) با اسامی صفحه آبی یا خرابی سیستم هم شناخته می شود. معمولا این صفحه موقع بروز رسانی به نسخه جدید ویندوز، زمان بالا آمدن ویندوز یا به صورت ناگهانی موقع کار با رایانه نمایش داده می شود. و در این مواقع با صفحه ای مشابه تصویر زیر روبرو می شوید.

به طور کلی نمایش صفحه مرگ نشان از یک ایراد حدی در سخت افزار رایانه می باشد و یا به خاطر مشکل در نرم افزارهای نصب شده روی ویندوز، کارکرد سخت افزاری سیستم با اختلال روبرو می شود. به دلیل این مشکلات سیستم سریعا ریست می شود تا از بروز اختلالات جدی تر پیشگیری کند.

قابل ذکر است در صفحه آبی Windows همواره کد خطای مربوطه نشان داده می  شود تا کاربر بتواند دلیل ریست شدن ناگهانی رایانه خود را بیابد. ولی متاسفانه این کدهایی که منجر به توقف رایانه می شوند، تصویر دقیقی از خطای (mce) را ارائه نمی دهند و کاربر دقیقا نمی تواند ریشه مشکل را پیدا کند.

شناسایی این که مشکل و نقص سیستم به کدام بخش برمی گردد، بر عهده ساختار خطای سخت افزاری ویندوز یا whea می باشد ولی ممکن است این برنامه نیز با ایراد روبرو شود. به هر حال خطای (mce) می تواند فقط به دلایل زیر ایجاد شود.

خطاهای سخت افزاری دستگاه، مشکلات مرتبط با حافظه یا رم، مشکلات مربوط به اورکلاک کردن سیستم و استفاده بینهایت از آن، مشکلات فیزیکی سیستم سخت افزاری، درایورهای قدیمی و خراب؛ مشکلات سخت افزاری مرتبط با داغ کردن اجزاء کیس، ایراد در تنظیمات bios، خطای هارد درایو، اشکال در اتصالات قسمت های مختلف سیستم، ناسازگاری در قطعات سخت افزاری یا سیستم، مشکل در منبع تغذیه یا باتری، سنگین بودن پردازش بازی یا برنامه در حال اجرا، خنک کنندگی نامناسب قطعات، حذف فایل های موقتی ویندوز، ویروسی بودن و …

به این ترتیب خطاهایی که سبب ایجاد صفحه آبی Windows می شود، دلایل متعددی دارد و این خطاها عملا به سخت افزار و برنامه های آن مربوط هستند. در ضمن باید نسبت به آخرین تغییراتی که در سیستم ایجاد کرده اید، به عیب یابی بپردازید. به طور مثال نصب یک نرم افزار مخرب.

روش های حل مشکل صفحه آبی

برای حل این مشکل راهکارهای مختلفی ارائه شده است که در ادامه با آن ها آشنا می شوید.

بروز رسانی درایورهای قدیمی

یکی از روش های حل خطای مذکور به روز رسانی درایورهای قدیمی می باشد. البته در ویندوز ۱۰ درایورهای قدیمی به ندرت موجب بروز این خطا می شوند. چرا که بروز رسانی درایورها در این ویندوز به صورت اتوماتیک صورت می گیرد. با این وجود نمی توان کاملا احتمال داد که درایورهای قدیمی سبب ایجاد این مشکل شده اند.

ویندوز ۱۰ لیست درایورهایی که بروز رسانی شده اند را در قسمت updat& security پنل تنظیمات نشان می دهد.در این لیست به دنبال نماد خطا باشید و اگر با نمادی روبرو نشدید، اطمینان پیدا کنید که خطا به درایورها مرتبط نیست. در ضمن می توانید از برنامه های دیگری مانند اسنپی درایور و IOBit’s Driver Booster برای بروز رسانی همه درایورها به طور همزمان بهره بگیرید.

وارسی مشکلات سخت افزاری

همانطور که اشاره شد سخت افزار مشکل دار هم می تواند صفحه آبی Windows را موجب شود. یکی از مهمترین قطعاتی که باید مورد وارسی قرار دهید حافظه رم و ذخیره سازی سیستم می باشد. در ضمن دمای رم و پردازنده را نیز بررسی نموده تا اطمینان پیدا کنید که بخش خنک کننده یا فن سیستم نقصی نداشته باشد.

چنانچه ویندوز همچنان قابل استفاده می باشد می توان از نرم افزارهایی نظیر CPU-Z جهت وارسی سخت افزار سیستم بهره بگیرید و اگر در این زمینه مهارت ندارید رایانه خود را به یک فرد متخصص بسپارید.

به این ترتیب با بررسی سخت افزاری سیستم ؛ این که رم ایراد دارد؟ خنک کننده پردازنده کار می کند یا در مکان خود قرار گرفته؟ کارت  گرافیک در مکان خود جای دارد؟ اخیرا قطعه ای جدید به رایانه اضافه شده یا تعویض شده می توان به ریشه مشکل پی برده و درصدد حل آن برآمد.قابل ذکر است همانطور که داخل کیس یا سخت افزار سیستم را مورد بررسی قرار می دهید گرد و غبار روی فن یا دیگر قطعات را نیز به آرامی پاک کنید.

اگر فوتک دارید از آن جهت پاک سازی گرد و خاک فن و پردازنده بهره بگیرید. و اگر این وسیله را ندارید در آن ها دمیده یا به آرامی کیس را تکان داده تا فن ها تمیز شوند.

ریست نمودن تنظیمات اورکلاک

از دلایل دیگر بروز خطای صفحه مرگ در ویندوز خطای اورکلاک می باشد. اگر این کار را درست انجام دهید، سیستم را مجبور نموده که بیشتر و سخت تر به کار ادامه دهد. اورکلاک کار ساده ای نبوده و برای هر قطعه بیش از هزار روش وجود دارد. حتی اگر چنین کاری را به دقت و در محدوده توان سخت افزاری رایانه انجام داده باشید، اورکلاک کردن سیستم موجب ایجاد فشار به رایانه خواهد شد. از این رو ریست نمودن تنظیمات اورکلاک می تواند مشکل را رفع کند.

ریست نمودن تنظیمات بایوس

چنانچه با ریست نمودن تنظیمات اورکلاک مشکل برطرف نشد؛ همه تنظیمات بایوس را ریست نمایید. در این تنظیمات گزینه ای وجود دارد که همه تنظیمات را ریست می کند. این گزینه را پیدا کرده و با انتخابش همه تنظیمات بایوس را ریست کنید. گزینه CHKDSK فایل های سیستم را مورد بررسی قرار داده و هر مشکلی را اصلاح می کند.

روش دیگر اجرای SFC می باشد. این برنامه یکی از ابزارهای ویندوز می باشد که فایل های گم شده یا خراب شده را شناسایی می کند. هر چند SFC عملکردی مشابه CHKDSK دارد ولی SFC فقط فایل های سیستمی ویندوز را چک می کند ولی CHKDSK همه درایورها را بررسی نموده و هر نقصی در هر درایوی باشد را حل می کند. پیش از اجرای SFC بررسی نمایید که آیا این برنامه عمل می کند یا خیر.

اسکن نمودن بدافزارها

بدافزارها هم می توانند در سطوح پایین تر اثرات مخرب خود را اعمال کرده و با تغییر و تخریب کرنل Windows موجب ناپایداری رایانه شوند. به این ترتیب سیستم خود را کاملا مورد اسکن قرار دهید تا اطمینان پیدا کنید دلیل ایجاد صفحه آبی، بدافزار نیست.

نصب آنتی ویروس قوی

یکی دیگر از دلایل بروز صفحه آبی Windows می تواند به ویروسی بودن آن مرتبط باشد. ویروسی شدن قسمت بایوس اکثر موجب بروز صفحه مرگ می شود. به این ترتیب با نصب یک آنتی ویروس قوی مشکل حل می شود.

بوت حالت SAFE MODE

یکی از روش های واکاوی دلیل صفحه مرگ ویندوز؛ بوت حالت SAFE MODE یا حالت امن می باشد. در این حالت، ویندوز فقط درایورهای اساسی را بارگذاری نموده و اگر یک درایور نصب شده دلیل خطای مذکور باشد در حالت امن دیگر نباید با این صفحه روبرو شد. ضمنا می توان در حالت امن، راحتتر به تصحیح مشکلات ویندوز اقدام کرد.

ریست کردن ویندوز

اگر با مراجعه به هر یک از روش های اشاره شده باز هم مشکل صفحه مرگ ویندوز حل نشد راه حل بعدی ریست کردن ویندوز می باشد. با این کار همه فایل های سیستم دوباره احیا می شوند. و جای نگرانی نیست، چرا که بیشتر فایلها دست نخورده باقی خواهند ماند و با این کار هر مشکلی که سبب خطای مذکور شده است، حل خواهد شد.

البته توجه داشته باشید قبل از این کار از فایل های خود بکاپ بگیرید(برای آشنایی با انجام این کار می توانید روی لینک آموزش بکاپ گرفتن از ویندوز ۱۰ کلیک کنید). وقتی رایانه ریست می شود از شما می خواهد بین دو گزینه نگهداری فایل یا حذف فایل ها یک مورد را انتخاب کنید.

نصب مجدد ویندوز

با انجام روش هایی که در این مطلب گفته شد باید مشکل حل شود ولی اگر هنوز هم مشکل وجود دارد، نصب مجدد ویندوز آخرین راهکار خواهد بود.

امیدواریم که از مطالب ارائه شده در این مقاله نهایت استفاده را برده باشید و بتوانید مشکل صفحه آبی Windows حل کنید. همچنین پیشنهاد می شود برای آشنایی با رفع مشکل صفحه نمایش لرزان روی لینک آن کلیک نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.