دسته ها
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

درمان ناخنک چشم با روش های خانگی و علل ایجاد آن

  • پرستو محمدی
  • 18 آگوست 2016
  • ۱

برای درمان ناخنک چشم نیاز است در ابتدا با علل ایجاد این عارضه ی چشمی آشنا شوید و سپس روش های درمانی را بشناسید و به درمان آن بپردازید در این مقاله درمان خانگی ناحنک چشم آورده است.

درمان ناخنک چشم و پیشگیری از آن مستلزم دانستن علل ایجاد آن و روش های مختلف درمانی آن است. در این مطلب بیماری ناخنک چشم به طور کامل شرح داده شده و علل ایجاد آن و همچنین روش های درمانی آن به طور کامل بیان می شود. امیدواریم مطالب و توضیحات برایتان مفید واقع شوند.

درمان ناخنک چشم، بررسی علل ایجاد آن، روش های درمان خانگی آن

ناخنک یا پتریژیوم pterygium ، یک ضایعه گوشتی مثلثی شکل است که از سفیدی چشم (ملتحمه) روی سیاهی چشم (قرنیه)  کشیده می‌شود. معمولا در طرف بینی چشم است. این ضایعه ناشی از رشد خوش‌خیم بافت پیوندی و رگهای ملتحمه است. ناخنک معمولاً ابتدا به صورت یک سفیدی روی ملتحمه ایجاد می‌شود که به تدریج به سمت قرنیه رشد می‌کند. به علت وجود رگهای زیاد معمولاً رنگ ناخنک صورتی یا قرمز است. ناخنک گاهی ملتهب می‌شود و باعث سوزش و خارش و اشک ریزش می‌شود. گاهی اوقات ناخنک رشد زیادی می‌کند و تا وسط قرنیه می‌رسد و جلوی دید را می‌گیرد. به علاوه حتی ناخنک‌های کوچکتر هم می‌توانند با تغییر شکل قرنیه باعث ایجاد آستیگماتیسم شوند و دید افراد را تار کنند.

آشایی با ساختار چشم

علل ایجاد ناخنک چشم :

ناخنک در آب و هواي آفتابي و در گروه سني 20 تا 40 سال شايع تر است. دانشمندان علت واقعي ايجاد ناخنک را نمي دانند. بهر حال از آنجاييکه اکثر افرادي که ناخنک دارند، زمان زيادي از اوقات خود را در فضاي بيرون مي گذرانند، بسياري از پزشکان معتقدند که اشعه ماوراء بنفش نور خورشيد ممکن است در ايجاد آن دخيل باشد. لذا در مناطقي که نور آفتاب شديد است؛ استفاده از عينک محافظ، عينک آفتابي و يا کلاه لبه دار توصيه مي شود. در بعضي از مطالعات نيز شيوع ناخنک در مردان بيشتر از زنان گزارش شده که ممکن است بدليل تماس بيشتر مردان با اشعه ماواراء بنفش نور خورشيد باشد.

درمان خانگی ناخنک چشم

روش های درمان ناخنک چشم :

درمان ناخنک چشم با چهار گروه درمانی ممکن است که ما در اینجا فقط به درمان خانگی آن میپردازیم:

  •  درمان خانگی
  • درمان با استفاده از روشهاي شيميايي و فيزيکي
  • درمان جراحي
  • درمانهاي کمکي

ناخنک چشم و علل ایجاد آن

از آنجایی که علت این عارضه به خوبی مشخص نشده برای آن درمان قطعی و خاصی هم وجود ندارد اما در طب سنتی به برخی موارد اشاره و تاکید شده است:
1. شستشوی چشم با عرق رازیانه
2. روغن مالی ملاج سر با روغن سیاه دانه
3. حجامت سر ( دو هفته بعد از حجامت سر میتوانید حجامت ناحیه گیج گاهی را شروع کنید) در برخی از موارد این حجامت ها باعث بهبودی شده اند.
4. چکاندن یک قطره روغن بنفشه در چشم
5. اگر فرد دچار یبوست است درمان یبوست وی کمک زیادی به رفع ناخنک چشم میکند.

عواض درمان خود سرانه ناخنک چشم :

طبق گفته متخصص بیمارهای چشمی درمان خودسرانه ناخنک چشم با هرنوع قطره و دارو امکان پذیر نیست. بلکه در بیشتر موارد این کار باعث تشدید این بیماری چشمی نیز می شود و باعث عوارض جبران ناپذیرچشمی نیز می شود
 خود درمانی و استفاده از برخی داروها و قطره‌های چشمی موجب تشدید ناخنک شده و درمان این عارضه چشمی را با مشکل مواجه می‌کند.
پیشگیری و درمان ناخنک چشم

هشدار ها :

استفاده از عینک آفتابی استاندارد ضروری است . از قرار گرفتن در برابر گرد و غبار گرمای زیاد و هوای خشک نیز پرهیز کنید.

با درمان ناخنک چشم در خدمتتان بودیم امیدواریم مطالب فوق برایتان مفید واقع شوند برای خواندن مطالب بیشتر درمان های خانگی به بخش درمان خانگی و طب سنتی  مراجعه کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۱ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.