دسته ها
چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

راهنمای گرفتن آروغ نوزاد با روش های مختلف و فواید آن

 • منصوره رمضان زاده
 • ۲ فروردین ۱۴۰۰
 • ۰

به طور کلی بدیهی است که کودکان در زمان شیر خوردن مقداری هوا را نیز همراه با شیر فرو می برند که در نهایت باعث دل درد و ناراحتی در آن ها می شود که در این شرایط می توان با گرفتن آروغ نوزاد به شیوه ای کاملا درست این مشکل را حل نمود.

نوزادان بعد از شیر خوردن به دلیل بلعیدن مقداری هوا و ورود آن به معده احساس ناراحتی کرده و گاهی شروع به گریه می کنند ولی می توان این نوع بی قراری نوزاد را با آروغ زدن برطرف ساخت و از این طریق هوای اضافی معده را خارج ساخت و دل درد نوزاد را تسکین داد. در همین راستا قصد داریم در این مطلب به منظور آگاهی و راهنمایی شما عزیزان به معرفی نحوه صحیح گرفتن آروغ نوزاد بپردازیم.

بهترین روش گرفتن آروغ نوزاد

از جمله اعمالی که در روند شیردهی نوزاد باید به آن توجه کرد و نسبت به روش صحیح و اصولی انجام آن آگاهی داشت گرفتن آروغ نوزاد است. از آنجایی که نوزادان دارای فک ضعیفی می باشند بنابراین همین امر موجب شده در زمان شیر خوردن مقدار زیادی هوا وارد معده کودک شده و حجم معده پر شود و در نهایت نتوانند به اندازه کافی شیر بخورند. بدین ترتیب می توان گفت آروغ زدن نوزاد امری مهم و ضروری در این زمینه می باشد و به ویژه در نوزادانی که مستعد نفخ می باشند این عمل باید تکرار شده و دفعات زیادی صورت گیرد.

فواید گرفتن آروغ نوزاد

به طور کلی قانونی در رابطه با آروغ زنی نوزاد بعد از هر دفعه شیر خوردن وجود ندارد و امکان دارد که بعضی از کودکان به نسبت سایر آن ها زیاد آروغ نزنند ولی به منظور ایجاد احساس راحتی در نوزاد بعد از غذا خوردن والدین می توانند با یادگیری روش های مختلف آروغ زنی و با انتخاب نوع مناسب آن با توجه به روحیه کودکشان عمل تغذیه نوزاد خود را به بهترین نحو انجام دهند.

شیوه درست آروغ زدن کودک

زمان مناسب آروغ زنی نوزاد

مناسب ترین وقت برای آروغ زنی کودک تازه به دنیا آمده فورا پس از شیر خوردن است و اگر نوزاد در کمتر از شش ماهگی به سر می برد این امر دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد و بهتر است بدانید که کودکان زمانی احتیاج به آروغ زنی دارند که مقداری هوا درون معده و گلویشان گیر افتاده باشد.

در صورتی که نوزاد قبل از این که به او شیر بدهید شروع به گریه کردن کرد امکان دارد علت آن هوای داخل گلویش باشد و گریه او به معنای تقاضای کمک از شما باشد. بنابراین بهترین کار این است که پیش از شیر دادن به او برای خارج کردن هوای اضافه به او کمک کنید.

در صورتی که شما با استفاده از شیشه شیر به نوزادتان غذا می دهید امکان دارد که نوزاد به خوبی توانایی مکیدن شیر از شیشه را نداشته باشد در این وضعیت هوای زیادی به گلوی او راه پیدا خواهد کرد.

روش درست گرفتن آروغ کودک

شیوه های مختلف آروغ زنی کودک

به منظور گرفتن آروغ نوزاد چند روش وجود دارد که بهتر است تمامی آن ها را امتحان نمایید تا از این طریق بفهمید که کودک شما در کدام وضعیت بهتر و راحت تر آروغ می زند. در ادامه به شرح این روش ها پرداخته ایم.

 • کالا چیو

گذاشتن کودک روی شانه :

در این شیوه کودک خود را بر روی شانه خود بگذارید به گونه ای که قسمت چانه او بر روی شانه شما قرار گرفته شود. با یک دست خود کودک را گرفته و با دست دیگر خیلی آرام پشت او را بمالید و یا خیلی آرام به پشت او بزنید. برای ممانعت از کثیف شدن لباستان بهترین کار این است که پارچه ای را بر روی قسمت پشت خود قرار دهید.

به شکل خوابیده :

برای انجام این روش در ابتدا بنشینید و کودک خود را به شکم بر روی ران های خود به صورت خوابیده بگذارید. با یک دست خود سر کودک را از قسمت زیر گردن خیلی آرام گرفته و اطمینان حاصل کنید که سر بالاتر از سطح بدن او قرار گرفته باشد. بعد از آن با دست دیگر خود خیلی آرام پشت نوزاد را بمالید تا بادگلو بزند. سعی کنید که ماساژ کودک را با آرامی و با امنیت خاطر انجام دهید.

به حالت نشسته :

در این روش ابتدا بنشینید و کودک را نیز به شکل نشسته بر روی زانوهای خود بگذارید. با یک دست خود کودک را از قسمت سینه آن نگه داشته و با دست دیگر پشت او را بمالید و یا خیلی آرام به پشت او ضربه بزنید.

روش صحیح آروغ زدن کودک

فواید آروغ زدن نوزادان

 • هوای اضافی که به داخل معده راه پیدا کرده از این طریق آزاد می شود.
 • بی قراری و پریشان حالی نوزاد کاهش می یابد.
 • باعث جلوگیری از بالا آوردن شیر نوزاد می شود.
 • نوزاد احساس راحتی و آرامش می کند.
 • این عمل موجب شیر خوردن بیشتر کودک می شود.

مزایای آروغ زنی نوزاد

نکات مهم و کلیدی :

 • در صورتی که کودک در زمان شیر خوردن احساس ناراحتی می کند بهترین کار این است که شیردهی را متوقف نمایید و در ابتدا باد گلو او را بگیرید.
 • اگر کودک از سینه مادر شیر می خورد بهتر است در زمان تغییر حالت شیر دادن از سینه ای به سینه دیگر آروغ را تا حد امکان بگیرید.
 • سعی کنید در طی شش ماه اول زندگی نوزاد بعد از شیر خوردن برای ممانعت از بالا آمدن شیر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه نوزاد را به شکل نشسته بگذارید. همزمان با بزرگ شدن کودک نفخ او کمتر می شود و به مقدار کمتری آروغ می زند زیرا نحوه درست غذا خوردن را یاد می گیرد.
 • اگر کودک با استفاده از شیشه شیر می خورد بعد از خوردن حدود ۶۰ الی ۹۰ لیتر شیر آروغ او را بگیرید.
 • در صورتی که نوزادتان در حین آروغ زنی گریه زیادی می کند به احتمال زیاد گرسنه می باشد و بهتر است شیر دادن به او را ادامه بدهید.
 • چنانچه کودک مستعد نفخ می باشد و شیر زیادی به بیرون تف می کند امکان دارد دچار ریفلاکس معده باشد. بدین گونه باید تعداد بارهایی که بادگلو نوزاد را می گیرید افزایش یابد.
 • در صورتی که کودک آرام و آسوده می باشد احتیاجی ندارید که او را به آروغ زنی مجبور کنید.
 • کودکانی که دچار درد کولیک هستند میزان بیشتری هوا را در حین گریه گردن می بلعند همین امر می تواند باعث ناراحتی بیشتری در نوزاد شود.
 • سعی کنید تعداد دفعاتی که کودک در طول روز احتیاج به آروغ زنی دارد را به خوبی بدانید.
 • ماساژ دادن پشت کودک در زمان آروغ زنی باعث سرعت بیشتر کار می شود.

نحوه صحیح گرفتن آروغ نوزاد

در این مطلب شما عزیزان را با روش های صحیح گرفتن آروغ نوزاد و فواید آن آشنا کردیم که امیدواریم مورد پسندتان قرار گرفته باشد و از آن بهره مند شده باشید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.