دسته ها
دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

شیردهی به نوزادان چند قلو و رازهایی که باید بدانید

 • منصوره رمضان زاده
 • ۲۰ اسفند ۱۳۹۹
 • ۰

شیردهی به نوزادان چند قلو در مقایسه با افرادی که تنها به یک نوزاد شیر می دهند زحمات و مشکلات مخصوص به خود را دارد و مادر باید نهایت تلاش و فداکاری را داشته باشد تا بتواند مسئولیت تغذیه چند کودک را برعهده گیرد و خستگی های ناشی از این مسئله را تحمل کند.

یکی از مسائل مهمی که در رابطه با نوزادان دوقلو یا چندقلو باید توجه ویژه ای نسبت به آن داشت تغذیه نوزاد می باشد که با توجه به شرایط خاصی که دارد امکان دارد برای مادر همراه با سختی باشد و از جمله نگرانی های مادران باردار در این وضعیت تولید ناکافی شیر و سیر نشدن نوزادان می باشد. بدین منظور تصمیم داریم در این مطلب به جهت آگاهی و راهنمایی شما عزیزان نحوه شیردهی به نوزادان چند قلو را به همراه مشکلات و سختی های آن مورد بررسی قرار دهیم.

بررسی طریقه شیردهی به نوزادان چند قلو

شیردهی به نوزادان چند قلو شاید برای برخی از مادران هیجان انگیز و جالب باشد ولی دردسر ها و مشکلات مربوط به خود را دارد. بنابراین مادر باید با روش درست شیر دادن به چند قلوها کاملا آشنایی و شناخت داشته باشد تا در این شرایط خسته نشود و تغذیه فرزندان خود را به بهترین نحو انجام دهد.

بررسی شیر دادن به نوزادان چند قلو

امکان دارد که برخی مادران در چنین وضعیتی استرس و نگرانی هایی در رابطه با این مسائل داشته باشند که شاید شیردهی به چند نوزاد برای او وقت گیر باشد و یا این که بدن او نتواند به اندازه کافی و نیاز فرزندانش شیر تولید کند ولی باید گفت این نگرانی ها تا حدودی بی مورد نیز نمی باشد چرا که با توجه به وابستگی نوزادان به شیر مادر تا مدت ها بعد از تولد مادر را دچار خستگی و ناتوانی خواهد کرد. همچنین امکان دارد که در این مسیر مادر با مشکلات رایجی همچون ترک خوردگی نوک پستان ها و احساس درد در آن ها، متورم شدن و سفت شدن بافت سینه ها و کم شدن مقدار شیر رو به رو شود. با این وجود مادر می تواند قبل از تولد با یک برنامه ریزی درست برای نگه داری از نوزادانش و کمک گرفتن از پزشک متخصص، دوستان و افراد فامیل بعد از تولد به راحتی و بدون بروز هیچ گونه مشکلی تغذیه نوزادان خود را انجام دهد.

روش شیردهی درست به نوزادان چند قلو

مدت زمان لازم برای شیردهی :

هنگامی که دو قلو یا چند قلو دارید مدیریت کردن و مواجهه با بعضی از مشکلات شیر دادن همچون خونریزی نوک سینه ها، ملتهب شدن پستان، کم بودن مقدار حجم شیر و سایر نگرانی ها امکان دارد که بیشتر از حد توان شما باشد. بعضی از مادران در چنین شرایطی ترجیح می دهند که نوزادان خود را با استفاده از شیر خشک تغذیه نمایند. بهتر است بدانید که مدت زمان شیر خوردن نوزاد با شیشه شیر و شیر خشک به اندازه شیر خودن از پستان مادر طول می کشد. همچنین باید این نکته را در نظر داشته باشید که تغذیه نوزاد با شیشه شیر احتیاج به صرف مدت زمانی برای شستن و استریل کردن شیشه و آماده کردن و گرم کردن شیر خشک دارد.

نحوه شیردهی به نوزادان چند قلو

شیر دادن بر اساس برنامه ای دقیق و منعطف :

برای شیردهی به نوزادان چند قلو خود نیازی ندارید که برنامه ای بسیار سخت و فشرده داشته باشید چرا که با یک برنامه انعطاف پذیر قادر به یک شیردهی موفقیت آمیز خواهید بود. بهتر است بدانید که تنظیم یک برنامه منعطف برای شیردهی قطعا باعث بهینه سازی زمان و وقت شما خواهد شد. البته باید در نظر داشت که هر یک از نوزادان خصوصیات اخلاقی مربوط به خود را دارد و امکان دارد یکی از آن ها هر سه ساعت و قل دیگر هر دو ساعت نیاز به خوردن شیر داشته باشد. بعضی از مادران تصور می کنند در صورتی که بگذارند نوزاد گرسنه تر زمان تغذیه بعدی را تعیین کند برای نوزاد دیگر نیز بهتر خواهد بود.

شیر دادن درست به نوزادان چند قلو

بغل کردن همزمان نوزادان در زمان شیردهی :

برای این کار می توانید از حوله های رول شده یا یک بالش شیردهی برای قرار دادن نوزاد و تکیه دادن او کمک بگیرید. در صورت تمایل می توانید یک بالش ویژه شیردهی تهیه نمایید. بهتر است که بالش هایی خریداری نمایید که سطحی بزرگ و سفت دارند به گونه ای که هر دو نوزاد را به صورت همزمان نگه دارد و دست های مادر برای عوض کردن حالت و همچنین آروغ زدن نوزادان کاملا آزاد باشد. با استفاده از یک بالش می توانید حالت های شیر دادن خود را عوض کنید. به طور مثال می توانید فرزندان خود را از حالت گهواره ای به شیوه زیر بغل تغییر دهید یا از هر دو وضعیت به صورت ترکیبی استفاده نمایید.

 • قاصدک 24
 • کالا چیو

سعی کنید که در هر وعده شیردهی به نوزادان چند قلو خود آن ها را جابجا نمایید به این معنی که سینه ای که از آن شیر می خورند را عوض کنید بخصوص زمانی که یکی از قل ها شیر بیشتری نسبت به دیگری می خورد. در صورتی که فراموش می کنید که هر کودک آخرین دفعه از کدامین سینه شیر خورده است بهتر است که به جای هر وعده در هر ۲۴ ساعت شبانه روز یک مرتبه نوزادان خود را جابجا نمایید. عوض کردن جای نوزادان به طور مرتب باعث تولید به اندازه شیر مادر در هر دو سینه می شود و همچنین امکان بسته شدن مجراهای شیر را نیز به حداقل می رساند.

شیر دادن به نوزادان چند قلو

تولید شیر کافی برای تغذیه نوزادان :

فرزندان شما امکان دارد در طی چند هفته اول با گذشت هر نیم ساعت احساس گرسنگی کرده و درخواست شیر کنند. سعی کنید در هر زمان که نوزادان شما تقاضای شیر کردند به آن ها غذا بدهید تا بدین گونه بدن شما توانایی تولید شیر لازم را برای نوزادانتان داشته باشد. به طور کلی مسئله کمبود شیر مادر همواره می تواند با استفاده از شیردهی بیشتر برطرف گردد. در صورتی که فرزندان شما در هنگام غذا خوردن به طور کامل سینه های شما را تخلیه نمی کنند امکان دارد که نیاز باشد باقی مانده شیر را با کمک دوشیدن یا پمپاژ تخلیه نمایید. همینطور در زمان شیر دادن یک لیوان یا یک بطری آب را در کنارتان قرار دهید چرا که ترشح هورمون اکسی توسین از بدن شما در زمان شیر دادن می تواند باعث تشنگی شما شود.

شیر دادن صحیح به نوزادان چند قلو

مطمئن شدن از خوردن شیر کافی بوسیله نوزادان :

متخصصان اطفال قادر هستند از طریق بررسی اضافه وزنی که نوزادان بعد از هر چند وقت دارند کافی بودن میزان دریافت شیر را در آن ها تعیین نمایند. نوزادان معمولا در آغاز حدود ۵ الی ۹ درصد از وزن خود را بعد از تولد از دست می دهند و دوباره آن را تا زمان دو هفتگی کسب می کنند. آن ها در واقع ۵ روز بعد از تولد در هر روز حدود ۲۸ گرم به وزن آن ها اضافه می شود. در صورت نگرانی از پزشک کودکتان بخواهید تا میزان وزن نوزادانتان را بررسی و کنترل نماید. در ادامه روش های مناسبی برای مطمئن شدن از دریافت شیر کافی توسط کودکان را ارائه خواهیم داد.

تغذیه درست نوزادان چند قلو

 • اگر شیر دادن به نوزادان کاملا به اندازه و کافی باشد آن ها باید در طول روز ۷ الی ۸ کهنه یا حدود ۵ الی ۶ پوشک را خیس نمایند.
 • حدود ۵ روز بعد از تولد و حداقل تا زمان ۳ ماهگی نیاز است که نوزادان در هر روز حدود ۲۸ گرم به وزن آن ها اضافه شود.
 • در حدود ۲ الی ۳ هفتگی نیاز است که نوزادان شما تقریبا ۸ بار در روز یعنی هر دو الی سه ساعت یک مرتبه شیر مصرف نمایند.
 • در طول روز نیاز است که شکم نوزادان تقریبا سه مرتبه کار کند و تا پنج روز بعد از تولد مدفوع آن ها به رنگ خردلی روشن باشد.
 • سینه های مادر بعد از شیر دادن به اندازه به نوزادان حالت نرم تری به خود می گیرد.
 • بعد از خوردن شیر کافی نوزاد شما حالت آرامی داشته و راضی می باشد.
 • در زمان شیر دهی داخل یک اتاق ساکت و آرام می توانید به راحتی صدای دهان کودک خود را گوش دهید.
 • رنگ تیره و کدر ادرار نوزاد نشان دهنده کم بودن میزان شیردهی می باشد.

تغذیه نوزادان چند قلو به روشی درست

در مطلب ارائه شده شما عزیزان را با نحوه شیردهی به نوزادان چند قلو و نکات مهم در این زمینه آشنا کردیم که امیدواریم مورد پسندتان قرار گرفته باشد و از آن بهره مند شده باشید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.