دسته ها
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

پرورش گل موگه (گل برفی) و روش های کاشت این گیاه

  • ملیحه بال افکن
  • ۱ بهمن ۱۴۰۱
  • ۰

توجه داشته باشید که پرورش گل موگه چندان کار سخت و پیچیده ای نیست و شما با مطالعه این مطلب می توانید به راحتی اقدام به کاشت و پرورش این گیاه زیبا بکنید با ما همراه باشید.

به طور کلی پرورش گل موگه از دسته گیاهان زیبا و متعلق به اروپا و نقاط غربی سیبری می باشد که بسیاری از مردم آن را با نام گل برفی می شناسند. این گیاه زیبا بسیار خوشبو است و عطر تازه و دل انگیزی را از خود تولید می کند و به همین دلیل در صنایع عطرسازی و آرایشی از آن بسیار استفاده می شود.

پرورش گل موگه

بهتر است بدانید که گیاه موگه که بدان زنبق دره و گل برفی نیز گفته می شود از دسته گیاهان گلدار تکه لپه ای و مارچوبه سانان می باشد که در سرزمین هایی با آب و هوای معتدل رشد می کند. می توان نام آن را برگرفته از نام فرانسوی دانست و همچنین که این گیاه اغلب با ارتفاع ۱۰ تا ۲۹ سانتی متر که شاخه گل آن معمولا در اردیبهشت از بین ۲ تا ۳ برگ بالا می آید. توجه داشته باشید موگه آلمانی گونه ای از آن است که بیشتر جهت مصرف باغبانی کشت می شود و به دلیل اینکه عطر خوش آن به بوی مشک شباهت زیادی دارد در فرانسه موگه نامیده می شود. گل موگه یکی از معروف ترین گل های شاخه ای و بریده برای استفاده در دسته گل عروس است که به تنهایی می تواند یک انخاب ایده آل برای عروس ها باشد. همچنین این گیاه را می توان در باغچه و یا گلدان کشت نمایید و با فراهم کردن شرایط مناسب آن را پرورش دهید. گیاه موگه که نوع چند ساله محسوب می شود دارای ساقه هایی زیرزمینی و پر گره نسبتا متورم، افقی و دو عدد برگ اصلی موج دار بزرگ بیضی شکل نوک تیز همراه با دم برگ هایی بلند که لوله شده و ساقه ها را در آغوش می گیرد می باشد. ساقه این گیاه در حقیقت دنباله همان دو برگ است که مسقیما از ریشه بیرون می آیند. ساقه های گل دهنده معمولا زاویه دار هستند و از کنار برگ ها بیرون می آیند. همچنین گل های سفید رنگ و زنگوله دار در امتداد قسمت های انتهایی ساقه گل دهنده در ماه اردیبهشت تا اوایل تابستان ظاهر می شوند.

چگونگی پرورش گل موگه

دستورالعمل کاشت و تکثیر :

توجه داشته باشید که کاشت و تکثیر و پرورش گل موگه, معمولا از دو طریق کاشته بذر و تقسیم ریزومه انجام می گیرد که البته روش دوم متداوم تر است و در ادامه به بیان هر دو روش به صورت کامل پرداخته ایم:

کاشت از طریق بذر:

به طور کلی بذر گیاه موگه به تعداد ۲ تا ۶ عدد درون میوه کوچک و قرمز و همچنین نارنجی رنگ است. البته دانه ها دارای قسمتی گوشتی هستند که باید آن را حذف نمایید و در شرایطی کشت نمایید که دمای محیط خنک باشد.

بهتر است بدانید که بهترین زمان برای کاشت پیش از آخرین سرمازدگی یا آخر زمستان است که بایستی بذور را کم تراکم بیافشانید و با کود مایع آن ها تغذیه نمایید.

توجه داشته باشید که خاک بستر بایستی کاملا زهکشی شده باشد و از پیش آن را تا عمق ۲۰ سانتی متری شخم زده باشید.

  •  آرون گروپس

حال سوراخ هایی به عمق یک سانتی متر بر روی بستر ایجاد نمایید و دانه های موگه را درون آن ها بگذارید و رویشان را حدود نیم سانتی متر خاکبرگ بریزید و سپس آبیاری نمایید.

توجه داشته باشید که استفاده از روش کاشت بذر برای پرورش گل موگه به دلیل سرعت بسیار پایینی که دارد معمولا خیلی کم مورد استفاده قرار می گیرد به گونه ای که روند جوانه زنی آن از ۲ تا ۱۲ ماه به طول خواهد انجامید.

روش های کاشت گیاه برفی

کاشت از طریق تقسیم ریزومه:

با وجود اینکه می توانید ریزوم ها را در فصلی از سال بکارید اما اگر به دنبال بهترین زمان برای انجام این امر هستید اواخر تابستان و فصل پاییز بهترین زمان خواهند بود.

به طور کلی بار پرورش گل موگه با روش تقسیم ریزومه ها در ابتدا بایستی قسمت های سال قبل ریزوم را جدا نمایید تا بتوانید جوانه ها را مشاهده کنید.

ریزوم های به دست آمده را به دو قسمت تقسیم کنید که هر قسمت حداقل یک یا دو جوانه داشته باشد. همچنین اگر ریشه ها خشک هستند بایستی آن ها را به مدت ۳۰ دقیقه درون آب بخیسانید.

توصیه می شود خاکی که بایستی ریزوم ها درون آن کشت شوند حتما متشکل از کمپوست، خاک برگ و هوموس باشد و همچنین به خوبی شخم زده شده باشد.

اگرچه عمق دقیق کاشت ریزوم ها مهم نیست اما ترجیحا آن ها را در عمق ۶ تا ۸ سانتی متری کشت نمایید.

توجه داشته باشید ریزوم ها را بایستی در جهتی کشت نمایید که راه خود را به سطح خاک پیدا خواهد کرد البته که برای اطمینان بیشتر می توانید ریزوم ها گونه ا کشت نمایید که سطوح جوانه ها مماس با سطح خاک باشد.

موگه ها معمولا تا بهار سال بعد خود را نشان خواهند داد و نکته مهمی که در این رابطه باید بدانید این است که سه سال از فاصله کشت تا گلدهی طول خواهد کشید و به همین خاطر اگر می خواهید در سال اول گلدهی داشته باشید بایستی ضخیم ترین جوانه را که سه ساله است کشت نمایید.

اصول کاشت گیاه از طریق ریزوم

شرایط مورد نیاز برای پرورش گیاه موگه:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی دارند که شما بایستی آن را فراهم نمایید و به همین خاطر در ادامه به بیان برخی از شرایط لازم برای کاشت و پرورش گل موگه خواهیم پرداخت:

آبیاری:

به طور کلی گیاه موگه رطوبت و آبیاری را بسیار دوست می دارد و اگر در باغ آن را کنار سایر گیاهان کشت کرده اید زمانی که آبیاری را انحام می دهید قطعا خاک موگه نیز مرطوب خواهد شد و آبیاری به درستی صورت گرفته است. اما اگر گیاهتان را در منطقه ای خشک ولی در سایه کشت کرده اید نباید اجازه دهید سطح بستر خشک شود زیرا با پژمردگی برگ های آن مواجه خواهید شد.

آبیاری مورد نیاز گیاه موگه

نور:

بهتر است بدانید که گیاه موگه سایه دوست می باشد اما حتی در آفتاب کامل هم می توانید از آن به خوبی نگهداری نمایید و تنها به این بستگی دارد که خاک آن مرطوب باشد مانند زمانی که در محیط سایه است. نکته مهمی که در روند پرورش گل موگه نباید از یاد ببرید این است که این گیاه با وجود اینکه سایه دوست است اما نباید در محیط تاریک قرار بگیرد زیرا توانایی گلدهی آن به سرعت کاهش پیدا خواهد کرد.

خاک:

در واقع موگه را می توان گیاهی سازگار دانست که در اغلب خاک ها به خوبی رشد می کند. این گیاه زیبا تا زمانی که خاکش غنی باشد نوع و سبک و سنگین بودن خاک برایش هیچ تفاوتی ندارد. چنانچه توانایی آن را دارید که شرایط دلخواه گیاه را برایش فراهم نمایید بهتر است بستر آن زهکشی شده باشد و بیشتر بستر حاوی خاک برگ ، پرلیت و هوموس باشد.

 

شرایط لازم برای پرورش گل موگه

کوددهی:

با وجود اینکه گیاه برفی نیاز به نگهداری ویژه ای ندارد اما اگر دیدید که گل ها کیفیتی را که باید ندارند و ضعیف شده اند بایستی با استفاده از کودهای مایع همراه با دوز پایین آن ها را تقویت نمایید. همچنین قادر خواهید بود کودهایی که دارای نیتروژن هستند هم بدان اضافه نمایید و اگر در این روند متوجه شدید گیاه گلدهی سابق را ندارد به احتمال زیاد به دلیل کود نیتروژن دار است. توصیه می شود از اوایل بهار به صورت ماهانه مایعی رقیق هنگامی که گیاه در حال رشد است به خاکش اضاقه نمایید و به هیچ کود را به صورت مستقیم بر روی برگ ها نیافشانید.

سمی بودن این گل

لازم است بدانید که همه قسمت های گل موگه سمی بوده و نباید مورد استفاده قرار بگیرد، میوه های قرمز رنگ این گل که بعد از گلدهی ظاهر می شوند، اغلب توجه افراد مختلف به خصوص کودکان را جلب می نمایند، بنابراین باید این گیاه را از دسترس کودکان دور نگه داشته شود، مصرف مقدار کمی از میوه این گل می تواند مشکلات گوارشی همچون استفراغ، دل درد و نیز التهابات شدید را در پی داشته باشد.

پرورش گلهای موگه

انواع گل موگه

فصل رویش این گل در بهار است که به شکل طبیعی می روید، با گسترش و پیشرفت صنعت گل و گیاه و روی کار آمدن روشها و متد های جدید, امروزه می توان از این گلها در تمام سال بهرمند شد، رنگ گل موگه سفید است، البته به رنگ صورتی نیز وجود دارد که به نسبت نوع سفید خود کمیاب تر است، بنابراین می توان گفت این گل تنها یک گونه دارد.

خاستگاه این گل

موگه یا گل برفی در اروپا و مناطق غربی سیبری می روید، از این گل به عنوان گیاه بومی اروپا نام برده می شود، همچنین می توان آن را در کشور های آلمان، روسیه، بخش های شرقی ایالت متحده  و شمال آسیا مشاهده کرد.

گل های موگه در جنگل ها و صخره ها نیز رشد می کنند که به همین دلیل به گل لیلی دره نیز شهرت دارند، وفور این گل زیبا در دره های اروپا موجب ایجاد منظره تماشایی در این قاره سبز می شود.

کاشت و نگهداری گل موگه

امیدواریم مطالعه این مطلب از پرورش گل موگه مورد توجهتان قرار گرفته باشد، برای آشنایی با پرورش گل های مختلف می توانید در اینجا کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *