دسته ها
جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

آموزش بافت کوسن با قلاب با توضیح مرحله به مرحله

 • محدثه خاکشور
 • ۱۲ فروردین ۱۴۰۰
 • ۰

در این مطلب آموزش بافت کوسن را با بیانی ساده به قلم کشیده ایم، شما خانم های خوش سلیقه که به انواع بافت ها جهت تزیین منزل علاقه مند می باشید از این بافت نیز نهایت استفاده را ببرید.

قلاب بافی از جمله هنرهای پر طرفدار و البته زیبای زن های ایران می باشد که در زمینه های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد، عزیزان هنردوست و هنرمند از این هنر برای زیباسازی و تزیین منزل و همچنین برای تهیه انواع پوشاک و .. به کار می برند؛ در همین راستا آرگا آموزش بافت کوسن با قلاب را در این مطلب به رشته ی تحریر در آورده است.

قلاب بافی هنری است که در زمینه های مختلفی به منظور تزیین و پوشش توسط خانم های خوش سلیقه قرار می گیرد، بافت پتو نوزادی با قلاب بافی، رو تختی با قلاب بافی، و … نمونه هایی از این هنر و هنرمندی محسوب می شوند، در ادامه مطلب با بافت کوسن با قلاب همراه باشید.

آموزش بافت کوسن با استفاده از قلاب با رنگ هایی شاد و زیبا

کوسن یکی از نقش آفرین های قابل توجه و اساسی در زمینه تزیین و دکوراسیون منزل به شمار می رود که می تواند در کنار زیبایی بخشی، کاربردی نیز باشد، به خصوص در این روزها که فصل سرما فرا رسیده است و بازار کوسن ها داغ تر گردیده است، بافت کوسن با قلاب شاید ایده ای عالی برای تغییر و تحولی در دیزاین منزل در ابتدای فرا رسیدن فصل جدید سفید پوش باشد.

اموزش ساده و جذاب بافت کوسن به کمک قلاب

 • کالا چیو

وسایل مورد نیاز

 • ۴ کاموا به دلخواه رنگ زیبا و روشن
 • ۱ کاموا سفید رنگ
 • قلاب

آموزش بافت کوسن با قلاب

برای بافت کوسن ابتدا باید قطر کوسن را اندازه بگیرید، عرض کوسن برابر با قطر کوسن و بلندی آن برابر با یک دوم قطر کوسن می باشد.

در این مرحله سر انداختن، دانه ها برابر با اندازه قطر کوسن باشد؛ با توجه به اینـکه کاموای شما نازک اسـت یا ضخیم تعداد دانه ها متفاوت می باشد.

خب ابتدا ۱۲ دانه ببافید، ۳ حلقه بزنید و از چهارمین حلقه شروع به بافت پایه بلند نمایید.

از سمت دیگر حلقه (به شکل چرخش وار) در هر زنجیره ۱ عدد پایه بلند بزنید.

سپس در این بخش به حلقه سوم بافته شده ی اول ردیف ه وسیله ی گره نامرئی بست بزنید.

دوباره ۳ حلقه بزنید و ۱ ردیف پایه بلند ببافید.

پس از این انتهای کاموا را گره می زنید و نخ را کمی بلندتر قطع بریده و کاموای سفید را به آن پیوند بزنید.

۱ حلقه بزنید و پس از بافت ۳ پایه کوتاه ۱ گره حبابی و یا در صورت تمایل فندقی ببافید.

تا انتهای ردیف به همین ترتیب پیش بروید؛ یعنی ۳ پایه کوتاه و ۱ گره فندقی و یا حبابی بافته و گره بزنید و کاموا را قطع کنید.

در ردیف پس از این ۳ حلقه بزنید، ۲ پایه بلند ببافید و بر روی گره فندقی و یا حبابی ۱ عدد پایه کوتاه بزنید و تا انتهای ردیف بر روی گره فندقی ۳ دانه پایه بلند و ۱ دانه پایه کوتاه بافته شود.

در مرحله بعدی ۳ ردیف پایه بلند ببافید و کاموا را قطع کرده(چیده) و کاموای سفید را وصل نمایید، با کاموای سفید ۳ پایه کوتاه و ۱ گره فندقی بافته و در ادامه به همین صورت هر ۴ ردیف یک مرتبه رنگ سفید می بافید؛ و اما استثنا در رنگ پایانی وجود دارد، برای رنگ پایانی دو ردیف می بافید.

کوسن شما تقریبا آماده است، کوسن شبیه ی کیسه ی شما دارای عرضی مساوی با قطر کوسن و ارتفاع آن مساوی با یک دوم قطر می باشد، پس به این ترتیب کوسن را درون این روکش بافته شده قرار می دهید و پایه های روبروی یکدیگر را به وسیله ی سوزن می دوزید.

آموزش بافت کوسن با استفاده از قلاب

چند نکته طلایی

جهت بافت روکش کوسن باید حلقه زدن، بافت پایه بلند و بافت پایه کوتاه،  بافت حبابی یا بافت فندقی، گره نامرئی را یاد داشته باشید.

 • بافت نامرئی از جمله بافت های کاربردی و زیبای قلاب بافی محسوب می گردد؛ که از بافت های کوتاه شمرده شده و به تنهایی بکار نمی رود؛ این بافت اغلب در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد.
 • جهت وصل کردن قطعه های بافته شده به یکدیگر
 • زیباسازی دورتادور بافت
 • منتقل ساختن بافت به قسمت دیگری از بافت و همچنین تزیین و طراحی بر روی قسمت های بافته شده
 • بوجود آوردن زنجیره
 • وصل کردن اول و پایان یک ردیف در  بافت های چرخشی یا جمع نمودن لبه بافت

بافت پایه کوتاه و بافت گره نامرئی

به هر تعدادی که می خواهید زنجیره زده و حلقه زنجیره ای دیگر هم برای بازگشت بافت و آغاز بافت پایه افزوده و قلاب را از زیر نخ فوقانی از زنجیره دومی داخل کنید.

نخ را از خارج ساخته و پس از آن از داخل دو زنجیره ی قرار گرفته بر روی قلاب عبور داده و خارج سازید.

به همین ترتیب ادامه دهید تا به آخرین زنجیره برسید، بعد از بافت حلقه ی پایانی، با زدن زنجیره ای کار را به سمت پشت بازگردانید.

جهت آغاز ردیف دوم و سایر رج های زوج قلاب را در زیر ۲ رشته ی فوقانی در حلقه نخستین فرو برده و کار را به گونه ای (که پشت آن به سمت  شما باشد) بازگردانید.

و اما روش فرو کردن قلاب در پایان رج سوم و سایر رج های فرد دیگر؛ به فرق شکلی بین پایانی ترین حلقه رج قبلی و حلقه کناری آن در رج دومی دقت کنید.

آموزش آسان بافتن کوسن با قلاب با استفاده از کامواهای خوش رنگ

نمونه های زیبا و شیک از کوسن همراه با روش بافتن با قلاب

بافت کوسن با قلاب به روشی آسان

 

آموزش بافتن کوسن با استفاده از قلاب

 

بافت کوسن به وسیله ی قلاب

آموزش بافت کوسن با قلاب

در این مطلب آموزش بافت کوسن با قلاب را را با بیانی ساده ارائه داده ایم، امیدواریم مورد توجه شما هنرمندان واقع شده باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.