دسته ها
جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

فضایل و خواص خواندن سوره یونس

  • مهتاب علی پناه
  • ۱۷ مهر ۱۳۹۹
  • ۰

سوره یونس دهمین سوره مبارکه قرآن کریم است که قرائت آن فضائل زیادی را به همراه دارد و داستان حضرت یونس در آن بیان شده است، در ادامه مطلب شما عزیزان را با خواص سوره یونس بیشتر آشنا خواهیم کرد.

سوره یونس جزو سوره های مکی قرآن کریم می باشد که فقط آیه ۹۴ تا ۹۶ آن در مدینه نازل شده است، این سوره پنجاه و یکمین سوره ای است که بر پیامبر اکرم نازل شده است و در جزء یازدهم قرآن قرار دارد که دارای ۱۰۹ آیه و ۱۸۴۴ کلمه است و در واقع چهارمین سوره ای می باشد که با حروف مقطعه شروع شده است و قرائت آن خواص زیادی را به دنبال دارد.

فضیلت سوره یونس

آشنایی با خواص سوره یونس

این سوره به زندگی پیامبرانی همچون موسی، نوح و یونس و همچنین مقام پیامبر اکرم (ص) و سرگذشت عبرت انگیز فرعون و بنی اسرائیل پرداخته است، بنا به گفته برخی از مفسران این سوره پس از سوره اسرا و قبل از سوره هود نازل شده است و مانند دیگر سوره های مکی بر روی چند مسئله اصولی و زیربنایی تکیه دارد که مسائل مبدا و معاد از مهم ترین آن ها می باشد.

به روایت از پیامبر اکرم (ص) :

هر که این سوره را قرائت نماید ده برابر تعداد کسانی که حضرت یونس علیه السلام را تصدیق یا تکذیب کردند حسنه به او عطا می شود و نیز به تعداد کسانی که با فرعون غرق شدند.

هر کس سوره یونس را بنویسد و آن را در منزل خود قرار دهد و نام اعضای خانواده را ببرد، اگر در آنها عیبی باشد آشکار می شود و اگر سوره یونس را در طشتی بنویسد و با آب پاکی آن را بشویند و شخصی که متهم به سرقت است از آن بنوشد نمی تواند آن را قورت بدهد و در گلویش گیر کرده و به سرقت اقرار می کند.

  • کالا چیو

آثار و برکات قرائت سوره یونس

امام صادق (ع) فرمودند :

هر کس در هر دو ماه یا سه ماه یک بار سوره «یونس» را تلاوت نماید خوف این نمی رود که از گروه جاهلان باشد و در روز قیامت در زمره مقربان الهی خواهد بود.

 هر کس سوره مبارکه «یونس» را به جهت دفع و ظفر بر دشمن ۲۱ بار با نیت خالص و توجه به خدا و معنی آن بخواند بر دشمن خود غالب گردد.

موضوعات مطرح شده در سوره یونس

  • مبارزه با فساد
  • تبیین جهان خلقت و اسرار طبیعت
  • اثبات حقانیت خدا
  • سرگذشت پیامبرانی چون : هود، نوح، لوط، صالح، موسی و ابراهیم (ع)

آثار  و برکات دیگر سوره یونس

در روایات و احادیثی دیگری آمده است که قرائت سوره یونس برای درمان درد پهلو و ساق پا و همچنین آسان زاییدن بسیار مفید است.

وَإِذَا مَسَّ الإِنسَانَ الضُّرُّ دَعَانَا لِجَنبِهِ أَوْ قَاعِدًا أَوْ قَآئِمًا فَلَمَّا کَشَفْنَا عَنْهُ ضُرَّهُ مَرَّ کَأَن لَّمْ یَدْعُنَا إِلَى ضُرٍّ مَّسَّهُ کَذَلِکَ زُیِّنَ لِلْمُسْرِفِینَ مَا کَانُواْ یَعْمَلُونَ

هرکس با ایمان این آیه را بر کاسه نو و پاک با نیت خالص و توجه به خدا و معنی ان بنویسد و سیاهی نوشته ها را با روغن زیتون محو کند سپس آن روغن را به محل درد بمالد زایل شود.

قُلْ مَن یَرْزُقُکُم مِّنَ السَّمَاءِ وَالأَرْضِ أَمَّن یَمْلِکُ السَّمْعَ والأَبْصَارَ وَمَن یُخْرِجُ الْحَیَّ مِنَ الْمَیِّتِ وَیُخْرِجُ الْمَیَّتَ مِنَ الْحَیِّ وَمَن یُدَبِّرُ الأَمْرَ فَسَیَقُولُونَ اللّهُ فَقُلْ أَفَلاَ تَتَّقُونَ

هر کس با ایمان این آیه را با نیت خالص و توجه به خدا و معنی آن به نیت آسان زاییدن زنی بخواند درد زاییدن کم شود و وضع حمل او آسان شود.

آشنایی با خواص سوره یونس

در این مطلب قصد داشتیم شما عزیزان را با خواص این سوره مبارکه قرآن آشنا کنیم تا از قرائت آن غافل نشوید، در پایان پیشنهاد می کنیم به منظور آشنایی با دیگر خواص سوره ها می توانید بر روی قرآن کریم کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.