دسته ها
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱

چطور با ترس شبانه کودکان مقابله کنیم؟

 • مهتاب علی پناه
 • ۶ خرداد ۱۳۹۹
 • ۰

یکی از استرس های شایع در بین کودکان ترس شبانه است که برخی از کودکان را بنا به دلایل مختلف به خود گرفتار می کند و باعث بیدار شدن آن ها از خواب می شود، در این مقاله شما عزیزان را با ترس شبانه کودکان و برخورد صحیح با این دسته از کودکان بیشتر آشنا خواهیم کرد.

همه ما در اطرافیان خود کودکانی را دیده ایم که شب با ترس و وحشت از خواب بیدار می شود که برای والدین این امر بسیار ناراحت کننده است  و در این مواقع والدین نمی دانند که باید چه عکس العمل مناسبی از خود نشان دهند تا به کودک نشان دهند که ترس او به دلیل بوده است که این مشکل چه در دختر و چه در پسر اتفاق می افتد اما در پسر ها بیشتر دیده می شود که برخورد صحیح و مناسب والدین در زمان بروز این مشکل نقش مهمی را در خواب کودک خواهد داشت.

روش های از بین بردن ترس شبانه کودکان

آشنایی با ترس شبانه کودکان

دو عامل شایع بیدار شدن کودکان از خواب کابوس دیدن و همچنین ترس شبانه می باشد که ترس شبانه پیش از نیمه شب اتفاق می افتد و در واقع کودک بین مرحله خواب عمیق و سبک می باشد، در صورتی که کابوس بعد از نیمه شب و در زمان خواب سبک رخ می دهد که اکثر والدین این دو را با هم اشتباه می گیرند.

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

بررسی علت های ترس شبانه در کودک

 • استرس های روزمره
 • ترس از تاریکی
 • اضطراب
 • کمبود خواب
 • مصرف زیاد کافئین
 • تب
 • داروهای تاثیر گذار بر مغز
 • اختلافات والدین
 • تصور موجودات خیالی
 • هیجان های مثبت و منفی
 • صحبت کردن در مورد موجودات افسانه ای از قبیل : جن و پری

بررسی علت ترس شبانه کودکان

عکس العمل والدین در زمان ترس شبانه کودک

بهتر است والدین زمانی که با ترس شبانه کودکان مواجهه می شوند برخورد مناسبی داشته باشند و با رفتار های خود به کودک شان آرامش و امنیت دهند، در ادامه شما را با راه های مناسب جهت از بین بردن ترس های شبانه کودکان آشنا خواهیم کرد.

۱. مسخره نکردن کودک به خاطر ترس

نباید والدین کودک شان را به خاطر ترس مسخره کنند زیرا این کار باعث می شود که کودک تصور کند که والدینش خطری که از نظر او حقیقی است را درک نمی کنند و ممکن است بیشتر ترس وارد وجودش شود زیرا، این احساس در خود می بینند که والدین قادر به محافظت از او نمی باشند علاوه بر این، تحقیر و مسخره کردن کودک به خاطر ترسش سبب از بین رفتن عزت نفس در او خواهد شد.

روش های جلوگیری از ترس شبانه کودکان

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

۲. اهمیت دادن به ترس

بهتر است در زمان برخورد با این مشکل به کودک تان اجازه دهید که در مورد خوابی که دیده است صحبت کند و به هیچ وجه از جمله « بچه های بزرگ نمی ترسند استفاده نکنید» بلکه به او بگویید اگر بخواهی کنارت می مانم.

۳. پیش رفتن با تصورات او

در صورتی که کودک تان اصرار دارد که داخل کمد یک غول وجود دارد بهتر است بروید و در کمدش را باز کنید و داخل کمد را بگردید و به او ثابت کنید که هیچ چیزی داخل کمد نیست.

راهکارهای مبارزه با ترس شبانه کودک

۴. توجه کردن به علت استرس روزانه کودک

بهتر است عواملی را که در طول روز سبب ایجاد هیجانات و استرس در کودک تان می شوند را بشناسید زیرا عواملی از قبیل : اضطراب های روزانه در مورد مدرسه، جدا شدن از والدین و… سبب بروز ترس شبانه در آن ها می شود بنابراین کنترل کردن عوامل استرس زا در طول روز به کاهش ترس های شبانه کودک کمک زیادی خواهد کرد.

۵. رو به رو نکردن کودک با اسباب ترس

در صورتی که می دانید کودک دلبندتان از سگ می ترسد در زمان مواجهه شدن با سگ در خیابان به گونه ای رد شوید که با او رو به رو نشود و به طور کلی از فراهم کردن عواملی که سبب افزایش ترس در او می شود باید خودداری کنید.

راهکار های موثر جهت غلبه بر هراس شبانه کودکان

۶. روشن کردن چراغ اتاق

در صورتی که کودک تان خیلی هراسان از خواب بیدار می شود چراغ اتاقش را روشن کرده سپس مدتی را در کنارش بخوابید و تا زمان از بین رفتن ترسش چراغ اتاقش را روشن بگذارید و در صورتی که تصمیم به ترک اتاق داشتید در اتاق را کمی باز گذاشته تا نور بیرون به داخل اتاق بیفتد و همچنین کودک صدای شما را بشنود.

۷. مقایسه نکردن کودک با دیگران

از مقایسه کودک با هم سالانش خودداری نمایید زیرا باعث می شود که او بر ترسش غلبه نکند و همچنین سبب از بین رفتن عزت نفس در آن خواهد شد.

عکس العمل والدین در مقابل هراس شبانه کودک

۸. به وجود آوردن ارتباطی مطلوب

از دیگر رفتار هایی که بهتر است در زمان شنیدن صدای کودک تان در نیمه های شب انجام دهید این است که پیش او رفته و او را آرام کنید و با او بازی هایی را کنید که با چشمان بسته چیز هایی مانند قلعه شنی کنار ساحل یا بستنی را تصور نمایید و اتاق او را به گونه طراحی کنید که مکانی شاد و دور از احساسات منفی باشد.

۹. مراجعه به روانشناس

در صورتی که با راهکارهای گفته شده تاثیری در کاهش ترس های شبانه کودک مشاهده نکردید و برای مدت زیادی کودک تان دچار این نوع ترس است بهتر است با مراجعه به روانشناس این مشکل پیش آمده را برطرف نمایید.

روش های کنترل ترس شبانه کودک

روش های جلوگیری از ترس شبانه در کودک

خوابیدن کودک در یک زمان مشخص : به دلیل اینکه یکی از عوامل محرک جهت رخ دادن ترس شبانه کودک خستگی می باشد به همین خاطر بهتر است به زمان خواب کودک تان توجه داشته باشید و با او بیاموزید که هر روز در یک ساعت مشخص بخوابید و بیدار شود.

فراهم کردن بهترین شرایط خواب : بهتر است به منظور پیشگیری از ترس شبانه در کودک محیطی مناسبی را برای او فراهم کنید از قبیل : یک اتاق خنک و یک برنامه دقیق جهت زود بیدار شدن، زیرا خوابیدن در یک اتاق گرم سبب افزایش احتمال بروز هراس های شبانه کودک خواهد شد.

ترس شبانه کودک و راهکارهای آن

خودداری از خواندن کتاب قصه ترسناک : خواندن کتاب قصه یا تماشای فیلم های ترسناک و.. سبب افزایش ترس در بین کودکان می شود و همچنین به هیچ وجه از جملاتی مانند « اگر رفتار درستی نداشته باشی هیولا می آید و تو را می برد» استفاده نکنید.

امیدواریم از خواندن مطلب گفته شده در مورد ترس شبانه کودکان نهایت بهره را برده باشید و با کمک روش های گفته شده عکس العمل مناسب و موثری با ترس شبانه کودک تان داشته باشند، به منظور دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی می توانید بر روی لینک کلیک نمایید.

 

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.