دسته ها
دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

تاریخچه ساعت و نگاهی به انواع ساعت های ابتدایی و ساعت های پیشرفته امروزی

  • ملیحه بال افکن
  • 3 آوریل 2020
  • ۰

همانطور که می دانید تاریخچه ساعت به قرن ها پیش باز می گردد که برای اولین بار توسط قوم بابلی ها اختراع شده و در این مطلب سعی داریم تا شما را با تاریخچه این وسیله کاربردی آشنا نماییم با ما همراه باشید.

به طور کلی ساعت وسیله ای برای اندازه گیری زمان به شمار می آید که از گذشته های دور در میان مردم وجود داشته امروزه نیز آن را کالایی لوکس خطاب می کنند. به تدریج با گذشت زمان و یشرفت تکنولوژی ساعت های دقیق تر مکانیکی، وزنه ای، فنردار و برقی اختراع شدند و جای ساعت های آبی، آفتابی و ساعت های ماسه ای را گرفتند.

آشنایی با تاریخچه ساعت

بهتر است بدانید که ساعت در واقع از دسته قدیمی ترین اختراعات بشر به شمار می آید که نیاز های اندازه گیری مداوم فواصل زمانی کوتاه تر از واحد های طبیعی یعنی روز، ماه و سال را برطرف خواهد کرد. جالب است بدانید که کلمه ساعت برگرفته از زبان های محلی هلندی، فرانسه و لاتین می باشد. توجه داشته باشید که در واقع ساعت متعلق به دوران ریچارد دوم با تقسیم بندی ۲۴ ساعته مربوط به سال ۱۳۹۶ به ارزش ۱۵۰ هزار پوند کشف گردیده است. به طور کلی حدود شش قرن پیش از میلاد بابلی ها در زمان امپراطوری دوم چند ابداع کاربردی از خود بر جای گذاشتند که امروز مورد استفاده اغلب مردم جهان قرار گرفته است. توجه داشته باشید که مرسوم دانستن هفت روز هفته و تعیین عدد پایه ۶۰ برای ساعت ها از جمله یادگاری بابلی ها در این قرن به حساب می آید. این دسته از افراد از آنجایی که عقیده داشتند عدد ۶۰ بر اعداد ۱،۲،۳،۵،۶،۱۰،۱۵،۲۰،۳۰ بخش پذیر است لذا بایستی آن را عدد پایه در نظر گرفت و مبنای تقسیم بندی ساعت قرار داد.

آشنایی با تاریخچه ساعت

به طور کلی می توان گفت که اهمیت اندازه گیری زمان به وسیله ابزار مکانیکی اولین مرتبه در حدود ۵۵۰۰ سال پیش در مصر باستان و سومر یعنی نواحی جنوبی منطقه مسوپوتامیا جایی که اکنون محل پیدایش تمدن جدید شناخته شده مورد توجه مردم قرار گرفت. تاریخچه هزاران ساله انواع ساعات خورشیدی و شنی زمینه را برای پیدایش دانش های مربوط به ساعت در سراسر مدیترانه فراهم آورد و آنگاه یونانی ها، رومی ها و ایرانیان باستان این فناوری جدید را با آغوشی باز قبول کردند و هر یک به سهم خود در این پیشرفت نقش داشتند. توجه داشته باشید که با گذر زمان ابزار مختلفی برای اندازه گیری زمان به کار گرفته شد که از آن ها می توان به ساعات شنی، ساعات فانوسی، ساعات چرخ دنده ای و ساعات نجومی اشاره نمود و بهتر است بدانید که تمامی آن ها در قرون ۱۵ الی ۱۶ پا به عرصه وجود گذاشته اند.

انواع ساعت های ابتدایی:

بهتراست بدانید که در گذشته های دور افراد برای آگاهی از وقت و ایام بر اساس تجربه و دانش هایی که داشتند اقدام به اختراع ساعت کردند که از دسته مهم ترین آن ها می توان به ساعت آبی، ساعت آفتابی، ساعت شنی یا ماسه ای و ساعت شمعی اشاره نمود:

ساعت آبی:

توجه داشته باشید که ساعت آبی توسط مصریان اختراع گردید. در این نوع از ساعت از جریان یک نواخت آب استفاده می شود و این کار را به گونه ای انجام می دادند که داخل ظرف مدرج سوراخ دار را پر از آب می کردند و سپس آب قطره قطره از سوراخ چکه می کرد و بر اساس مقدار آبی که از ظرف خارج می شود زمان و ساعت را تا حدودی تشخیص می دادند.

آشنایی با ساعات های ابتدایی

ساعت آفتابی:

توجه داشته باشید که در واقع ساعت آفتابی ساعتی است که زمان را بر اساس مکان خورشید در آسمان تشخیص می دادند. به طور کلی نوع معمول ساعت آفتابی از میله ای ساخته شده که بر روی صفحه قرار دارد و ساعت های شبانه روز بر روی صفحه نشانه گذاری شده اند و وقتی که مکان خورشید در آسمان تغییر می کند مکان سایه میله نیز بر روی صفحه جابه جا خواهد شد و تایم و زمان مورد نظر را نشان خواهد داد.

آشنایی با نحوه کار کردن ساعت آفتابی

ساعت شنی یا ماسه ای:

بهتر است بدانید که در واقع ساعت شنی یا ماسه ای از دو حباب شیشه ای چسبیده به هم تشکیل شده است که میان آن سوراخ باریکی برای رد شدن شن یا ماسه ایجاد کرده اند تا در طول شب به تدریج از حباب بالا به سمت حباب پایین جمع شود. سپس ظرف را وارونه می کردند و همان عمل به صورت مجدد انجام خواهد شد و با مشخص شدن تعداد دفعات جابه جا شده شن ها در حباب ها حدود تقریبی زمان و ساعت تشخیص داده می شد.

آشنایی با کاربرد ساعت شنی

ساعت شمعی:

بهتر است بدانید که در واقع در این نوع از ساعت بدنه شمع مدرج خواهد شد و با سوخته شدن و کوتاه تر شدن شمع زمان و ساعت تقریبی محاسبه می شده است.

ساعت های اولیه در قرون گذشته

اشکال جدیدتر و مدرن تر ساعت:

توجه داشته باشید که با پیشرفت علم و سطح دانش بشر به تدریج ساعت های دقیق تر مکانیکی، وزنه ای، فنردار و برقی عرصه را بر ساعت های قدیمی مانند ماسه ای، آفتابی و آبی تنگ کردند مخصوصا از زمان استفاده انسان ها از فنر جهت راه انداخن چرخ های دندانه دار که به ساعت شمار و دقیقه و حتی ثانیه ها متصل می باشند.به طور کلی در این ساعت ها امکان سنجش دقیق زمان بسیار راحت خواهد بود.

بهتر است بدانید که در اوایل قرن شانزدهم اولین ساعت مچی آهنی که نسبتا نیز زمخت بوده است توسط یک فرد آلمانی ساخته شده است و بعد ها با گذر زمان و در اواخر قرن هجدهم با استفاده از فنر و چرخ دندانه ای بسیار کوچک امکان ساخت ساعت های مچی ظریف نیز فرام آمد به طوری که اولین ساعت های مچی مشابه ساعت مچی های امروزی در کشور سوئیس از سال ۱۷۹۰ به بعد ساخته شد.

همچنین جالب است بدانید که در تاریخچه ساعت بین سال های ۱۸۶۵ الی ۱۸۶۸ حجیم ترین و جسیم ترین ساعت دیواری جهان در کلیسای سن پیر فرانسه ساخته و نصب گردید که ارتفاع ساعت ۱.۱۲ متر و عرض آن ۰۹.۶ متر و دارای ضخامتی بالغ بر ۷.۲ متر بوده است و از تقریبا ۹۰۰۰۰ قطعه تشکیل شده است. توجه داشته باشید که در مقابل بزرگ ترین ساعت ظریف ترین ساعت جهان نیز دارای قطری ۹۸.۰ میلی متری است.

تاریخچه ساعت و جذابیت های آن

نکاتی در مورد تاریخ ساعت ها:

بهتر است بدانید که تاریخچه ساعت در واقع از قدیمی ترین اختراعات انسان به شمار می آید که نیاز اندازه گیری زمان را برطرف کرده است.

به طور کلی ساعت یک وسیله برای نشان دادن،اندازه گیری و نگهداری زمان به شمار می آید.

توجه داشته باشید که کلمه Clock در واقع از زبان های محلی هنلدی، فرانسه و لاتین که در معنی زنگ است گرفته شده است.

در واقع ساعت وسیله ای برای اندازه گیری زمان با فرم ۲۴ ساعتی است که دست کم از قرن ۱۵ مورد استفاده مردم جهان قرار گرفته است.

با پیشرفت در عرصه علم و دانش به مراتب ساعت های دقیق تر مانند ساعات مکانیکی، وزنه ای، فنر دار و… ساخته شدند.

در مورد تاریخچه ساعت می توان گفت که بابلی ها در قرن ها پیش اختراعاتی از خود بر جای گذاشتند که امروزه مورد استفاده اغلب کشور های جهان قرار گرفته است.

همچنین داشتن ۷ روز هفته و عدد ۶۰ به عنوان پایه ساعت نیز از اختراعات بابلی ها می باشد.

همچنین پیشنهاد می شود که در ادامه با کلیک بر روی لینک های مقابل با مدل ساعت مردانه و ویژگی های ساعت مچی خوب نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.