دسته ها
یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

انتخاب وکیل خوب چقدر اهمیت دارد؟

 • سحر هودانلویی
 • 23 فوریه 2020
 • ۰

انتخاب وکیل مناسب از دغدغه های مهم در هنگام مواجه با مشکل حقوقی می باشد. در عصر امروز به دلیل فراوانی مشکلات اقتصادی و فرهنگی بسیاری از مردم نیاز به وکیلی ماهر و خبره در زمینه پرونده های قضایی دارند، تا آن ها را در هنگام بروز مشکل یاری کند. در این بخش از مجله آرگا با ما همراه باشید تا در انتخاب وکیل خوب به شما کمک کنیم. 

برگزیدن وکیل خبره دیر یا زود برای شما به صورت دغدغه ای شکل پیدا می کند. هرروزه بسیاری از افراد به کار های قضایی گرفتار می شوند که برای رهایی از آن ها نیاز به حامی و پشتیبان محافظه کار دارند. مشکلات بسیار از جمله خرید ملک دارای مشکل، راه اندازی کار و مشکلات شخصی و خانوادگی نیاز به وکیل خوب دارد، تا شما را از دام آن ها نجات دهد.

راه تشخیص وکیل خوب از بد در چیست؟

وکیل کیست؟

وکیل در لغت به معنای نماینده و جانشین است. وکیل توانایی انجام انواعی از کار ها را از طرف موکل خود دارد و به دلیل قرار دادی که بین او و موکل صورت گرفته نتیجه تمام کار ها بر عهده او می باشد. به طور کلی می توان گفت وکیل مامور حقوقی شما در رفع مشکلات قضایی می باشد.

انتخاب وکیل خوب و اعتماد به او در پرونده های قضایی به شما در انتخاب راه درست کمک می کند،  او با سنجیدن تمام جوانب گاه اقدام به شکایت از طرف دادگاه و گاه همکاری با رای و نظریه قاضی می کند. سر انجام تمامی این کار ها با هدف رسیدن شما به خواسته خود انجام می گیرد.

وکالت به چه معناست؟

وکالت در لغت به معنای محول کردن کار ها به دیگری می باشد. در تعریفی دیگر وکالت قرار دادی است که بین وکیل و موکل صورت می گیرد و به وسیله آن وکیل موظف به انجام مشاوره حقوقی با شما و انجام کار ها به نحو احسن می باشد.

قانون مدنی، وکالت را در ماده ۶۵۶ چنین معرفی کرده است: وکالت عقدی است که به وسیله آن فردی، طرفین خود را به عنوان نماینده برای انجام کار ها قرار می دهد. با تشکیل این قرار داد بین وکیل و موکل، هر دو طرف دارای حقوق برابر مقابل هم هستند و باید وظایفی را در قبال یک دیگر انجام دهند.

انتخاب وکیل خوب

نکاتی که قبل از انتخاب وکیل خوب باید در نظر داشته باشید

 1. بهتر است تحقیقات لازم از جمله میزان حق الوکاله دریافتی، توانایی علمی و عملی، چگونگی دفاع از حقوق موکلین خود و قدرت پیش بینی رای و نظریه دادگاه چند وکیل را بررسی کنید و در نهایت به انتخاب وکیل خوب بپردازید.
 2.  اعتماد به تبلیغ های بیش از حد و مبالغه گر درباره وکیل ها کار خوبی نیست. بهتر است در انتخاب وکیل از قضاوت و تکیه بر تبلیغ هایی که از اطرافیان می شنوید بپرهیزید.
 3. روش دیگری که در انتخاب وکیل مناسب وجود دارد مراجعه به دادگستری ها می باشد، در آن جا می توانید از سابقه وکیلی که می خواهید انتخاب کنید اطلاعات لازم را کسب کنید و در مرحله بعد اقدام به بستن قرارداد با او کنید.
 4. در نظر گرفتن سن و جنس ملاک درستی برای برگزیدن وکیل نیست. گاها وکیل های جوانی هستند که در کار خود بسیار جدی هستند و همانند وکلای پر تجربه اقدام به عمل می کنند.
 5. نسخه دومی از قرارداد مالی و وکالتنامه ها برای خود تهیه کنید.
 6. در قبال اسناد و مدارک از او رسید دریافت کنید.
 7. هزینه تمبر وکالتی بر عهده خود وکیل می باشد.
 8. مراقب وکیل نماها باشید تا در دام شیادان نیفتید.
 9. مراقب باشید در دام وکیل های متخلف نیفتید.
 10. مواظب موسسات حقوقی کلاهبردار باشید تا طعمه آن ها قرار نگیرید.
 11. از وکلای شهر خود که با آن ها آشنا هستید، به انتخاب وکیل خوب بپردازید.
 12. به صورت تخصصی اقدام به دریافت وکیل کنید.

معرفی ویژگی های یک وکیل خوب

انجام مشاوره حقوقی با وکیل خوب و با تجربه و استفاده از آن، در رهایی از مشکلات حقوقی و کیفری بسیار موثر می باشد. با توجه به خواسته خود می توان برای وکیل حد و مرز ایجاد کرد که تا چه حدی اجازه انجام کار ها را دارد و در چه مواقعی باید موکل در موقعیت حضور داشته باشد. در ادامه این مطلب با ویژگی های یک وکیل خوب آشنا خواهید شد:

 • دارا بودن ویژگی های امانت داری، رازداری و راستگویی

وکیل خوب همانند پزشک دارای صلاحیت می باشد و همان طور که یک پزشک نباید اسرار و مشکلات بیمار خود را با دیگران در میان بگذارد، وکیل هم نباید تحت هیچ عنوان دیگران را از اسرار موکل خود باخبر سازد.

مشخصات مربوط به وکیل چیست؟

 • دارا بودن تعهد اخلاقی

این مورد در انتخاب وکیل خوب بسیار مهم و اساسی می باشد. وعده وعید های بیهوده ای که هیچ سرانجامی برای موکل ندارد و فقط برای دلخوش کردن گفته می شود از اخلاق وکالت به دور است. وکیل باید از دادن قول و تعهد هایی که می داند سر انجام ندارد بپرهیزد و موکل خود را از همه چیز باخبر کند. باخبری موکل از تمام اتفاقات افتاده در دادگاه باعث جمع و جور کردن خود و یافتن راه حل مناسب می باشد. بنا بر دلایل ذکر شده پس هیچ وکیل خوبی نسبت به موضوعات اغراق نمی کند.

 • وکیل باید موکل را از انتخاب بیراهه ها مطلع کند

از دیگر وظایف وکیل مناسب آگاه کردن موکل از بیراهه ها می باشد. یک وکیل خوب نباید احساس طمع کند و در قبال دریافت پول موکل را وادار به انجام کار های بی مورد و نامناسب کند. یک وکیل با تجربه از نتیجه کار خود اطلاع دارد و هیچ گاه با گرفتن هزینه های اضافی موکل را دلخوش به اعمالی که هیچ سرانجامی ندارد، نمی کند.

 • ساده کردن مسائل حقوقی برای موکل

یک وکیل مجرب باید از دشوار کردن مسائل بپرهیزد و با توجه به تجارب خود رای دادگاه را به نفع خود سوق دهد. با روشن سازی مسائل برای موکل مشکلات راحت تر حل می شود و موکل در جریان تمامی اتفاقات قرار داده می شود.

 • احترام به قاضی و رعایت شئون حاضر در دادگاه

این نکته به این معناست که وکیل نباید با چاپلوسی و چرب زبانی سعی به راهبرد اهداف خود کند. یک وکیل خوب باید در درجه بالایی از اطلاعات باشد و با احترام کامل شروع به بیان رسمی مشکلات و حل آن ها کند. در این موارد از طرف قاضی همان میزان احترام دریافت می شود و ممکن است در تغییر رای و نظریه دادگاه اثری مثبت بگذارد.

آشنایی با معیار های وکیل خوب

 • بالا بودن سطح اطلاعات حقوقی و دانش مربوطه

از دیگر ویژگی های انتخاب وکیل خوب، دانش کافی و به اندازه او در امور بیان دادخواست، شکایت و  انجام کار های قانونی می باشد. در انجام هر تخصصی باید فن بیان را ارتقا و در انجام وظایف به خوبی عمل کرد.

انواع وکیل

با توجه به میزان درگیری با پرونده های حقوقی و دیگر مسائل مرتبط، انواعی از وکیل ها با رشته های مرتبط وجود دارند که عبارت اند از:

 1. وکیل اداری
 2. وکیل کاری
 3. وکیل دادگستری
 4. وکیل پایه یک
 5. وکیل پایه دو
 6. وکیل قضایی
 7. وکیل تسخیری
 8. وکیل مورد اعتماد رئیس قوه قضاییه

تعهدات وکیل و موکل نسبت به یکدیگر

هدف از انتخاب وکیل خوب چیست؟

همان طور که در هر قراردادی طرفین نسبت به یک دیگر دارای وظایف و انتظاراتی هستند، وکیل و موکل نیز در برابر یک دیگر دارای تعهداتی هستند که در انتخاب وکیل خوب باید آن ها را در نظر گرفت. در ادامه به ذکر مواردی از این تعهدات پرداخته ایم.

 • تعهدات وکیل

 1. در صورتی که اعمال و کار های وکیل بر موکل خسارت و زیان وارد کند، وکیل مسئول جبران و حل خسارات وارده می باشد.
 2. قرار دادن مصلحت موکل در تیتر اعمال و کار ها.
 3. همان طور که گفته شد وکیل امانت دار موکل به حساب می آید، پس باید در صورت دریافت هر نوع اثر وکالت آن را به موکل تحویل دهد.
 4. در صورت حساب هزینه ها انصاف به خرج دهد و از دریافت هزینه اضافی بپرهیزد.
 • تعهدات موکل

 1. احترام به اعمالی که وکیل برای او انجام داده است، به این دلیل که وکیل خیر و مصلحت او را می خواهد و در ابتدای قرار داد وکالت کامل انجام کار ها را از موکل گرفته است.
 2. پرداخت دست مزد وکیل طبق مبلغی که در قرار داد ذکر شده است.
 3. پرداخت هزینه های اضافی به وکیل در مواقع پرداخت عوارض، مالیات و کرایه های رفت و آمدی.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.