دسته ها
دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

آموزش رنگ ها به کودک با راهکارهای ساده و سریع

  • مهتاب علی پناه
  • ۱ دی ۱۳۹۸
  • ۰

کودکان به تشخیص رنگ ها علاقه زیادی دارند بنابراین در این زمینه باید رنگ ها را به کودک آموزش دهید شاید کمی برای تان خسته کننده باشد اما با کمک روش های ساده و راحت به منظور آموزش رنگ ها به کودک می توانید کودک تان را با جهان جذاب رنگ ها آشنا کنید.

کودکان به تمام رنگها علاقه دارند و وظیفه بزرگترها در این زمینه آموزش صحیح به منظور تشخیص رنگها می باشد بنابراین می توانید روش های ساده ای را انتخاب کند تا کودک به راحتی رنگها را تشخیص دهد، در ادامه مطلب به روش هایی جهت آموزش رنگها به کودک می پردازیم.

روش های آموزش رنگ ها به کودک

روش های آموزش رنگ ها به کودک

 همانطور که در مطالب گذشته شما عزیزان را با معنای تغییر رفتار ناگهانی کودک و روش های مقابله با جیغ زدن کودک آشنا کردیم در این مقاله شما را با روش های ساده و راحت به منظور آموزش رنگ ها به کودک آشنا خواهیم کرد.

لباس پوشیدن

کودکان به اینکه خودشان لباس شان را انتخاب کنند و انواع مختلف را با هم ترکیب کنند علاقه زیادی دارند، در این مواقع پس از اینکه کودک لباس مورد علاقه اش را انتخاب کرد به او بگویید که این لباسی که انتخاب کرده ای چه رنگی می باشد؟ سپس از او بخواهید که لباس هم رنگ او پیدا کند و سعی کنید رنگ ها را به ساده برای او توصیف کنید، بنابراین در موقع لباس پوشیدن کودک، می توانید از فرصت جهت تعلیم دادن رنگ ها به کودک استفاده کنید و در طول روز اجازه دهید که کودک تمام لباس هایی که علاقه دارد را بپوشد و در زمان انتخاب لباس از او بخواهد که رنگ آن ها را به شما بگوید.

روش های موثر جهت یاد دادن رنگ ها به کودکان

  • کالا چیو
  •  نهال بیبی شاپ

نقاشی و رنگ آمیزی

همانطور که می دانید کودکان به نقاشی کردن علاقه زیادی دارند و در واقع یکی از فعالیت های سرگرم کننده آن ها رنگ آمیزی و نقاشی کردن می باشد بنابراین می توانید به کمک نقاشی کردن رنگ ها را به فرزند دلبندتان یاد دهید و سعی کنید به همراه کودک نقاشی و رنگ آمیزی کنید و رنگ را یاد دهید.

روش های ساده و راحت جهت آموزش رنگ ها به کودک

غذا دادن

از دیگر روش های ساده جهت آشنایی کودک با رنگ ها، دادن خوراکی  های رنگی به کودک می باشد و توجه کودک را به خوراکی های رنگی جلب کنید، به عنوان مثال کلم بروکلی را در دست کودک بدهید و از او رنگ آن را بپرسید و درصورت گفتن رنگ سبز او را تشویق کنید همچنین از او بخواهید که غذا های مورد علاقه اش را همراه با رنگ ها آن ها به شما بگوید.

بازی

همه کودکان به بازی علاقه دارند و در زمان بازی بهتر می توانند رنگ ها را تشخیص دهند بنابراین می توانید به کمک فعالیت های سرگرم کننده رنگ ها را به کودک یاد دهد به عنوان مثال: زمانی که به پیاده روی می روید از کودک بخواهید که ماژیک یا مداد رنگی مورد علاقه اش را نیز با خود همراه آورد سپس در زمان پیاده روی از او بخواهید که رنگ های مشابه آن را در محیط اطرافش مشخص کند، همچنین می توانید سه ربان به رنگ های مختلف را به بالای سه قاشق دسته بلند نصب کنید سپس داخل یک سطل بگذارید و از کودک دلبندتان بخواهید که مثلا رنگ سبز را انتخاب کند و در صورت انتخاب درست حتما او را مورد تشویق قرار دهید.

چگونه رنگ ها را به کودک آموزش دهیم؟

آموزش تدریجی

به منظور تعلیم رنگ ها به کودک باید بدانید که مغز کودک به تدریج در حال رشد می باشد بنابراین می توانید دو یا سه رنگ از مداد رنگی یا ماژیک را انتخاب کنید و در طول هفته این چند رنگ را به کودک تعلیم دهید و از رنگ های اصلی آغاز کنید زیرا، برای یک کودک یاد گرفتن کم رنگ و پر رنگ بودن رنگ ها سخت می باشد.

بیرون از منزل

می توانید از هر فرصتی در جهت یاد دادن رنگ ها به کودک استفاده کنید به عنوان مثال: زمانی که در حال رانندگی هستید پشت چراغ قرمز از کودک تان بخواهید که به شما بگوید چراغ چه رنگی می باشد همچنین با بردن کودک در فروشگاه مواد غذایی می توانید رنگ های مختلف را به او یاد دهید.

یاد دادن رنگ ها به کودک

خودنمایی کودک

از دیگر روش های ساده در جهت یاد دادن رنگ ها به کودک این است که زمانی که درمیهمانی ها هستید به کودک تان اجازه دهید که به غریبه رنگ ها را نشان دهد و به خاطر داشته باشید که تشویق سبب یادگیری بیشتر در کودک می شود زیرا، کودک تمایل بیشتری به شناخت تمام رنگ پیدا می کند.

نسبت دادن اشیاء به رنگ

در ابتدا ذهن کودک را بر روی شی تمرکز کنید و از او بخواهید که رنگ شی مورد نظر را بگویید مثلا به جای اینکه به کودک بگویید آبی رنگ آسمان است بگویید آسمان آبی است.

بهترین روش های آموزش رنگ به کودکان

مقایسه شی شبیه به هم با رنگ ها مختلف

مقایسه کردن رنگ اشیاء شبیه به هم از دیگر روش های موثر جهت آموزش رنگ به کودک می باشد مثلا تعدادی مداد رنگی به رنگ های مختلف در کنار هم قرار دهید و از کودک رنگ ها را بپرسید، می توانید از وسایل مانند کفش، توپ به منظور آموزش استفاده کنید.

آموزش دادن رنگ ها به کودک به صبر و استفاده از روش های موثر و خلاقانه نیازمند است که در این مقاله روش های موثر را به شما عزیزان آموزش دادیم تا با کمک این روش ها کودکان خیلی راحت رنگها را تشخیص دهند، جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی کودک می توانید بر روی لینک کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.