دسته ها
دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱

رفع لک صورت با انواع روش های طبیعی و موثر در خانه

 • مهتاب علی پناه
 • ۲ مهر ۱۴۰۱
 • ۰

از جمله مشکلات بسیار شایع پوستی لک صورت می باشد که بنا به دلایل مختلفی در افراد به خصوص برای خانم ها اتفاق می افتد که در ابتدا باید به دنبال علت آن باشید و پس از یافتن علت اصلی جهت رفع لک صورت از روش های مناسبی کمک بگیرید تا از شر این مشکل پوستی برای همیشه خلاص شوید.

پوست سالم و زیبا یکی از شاخصه های اصلی زیبایی می باشد اما گاهی اوقات بنا به دلایل مختلفی بر روی پوست لک هایی ظاهر می شوند که بسیار آزار دهنده می باشند و حتی سبب به کاهش اعتماد به نفس در افراد می شود که با کمک روش های طبیعی و خانگی می توانید آن را برطرف کنید، در ادامه مطلب به روش های رفع لک صورت می پردازیم.

درمان خانگی جهت داشتن پوستی زیبا و عاری از لک

روش های رفع لک صورت

با انجام روش های طبیعی و خانگی می توانید لک های صورت تان را برطرف کنید در ادامه  شما عزیزان را با روش هایی جهت درمان لک صورت آشنا خواهیم کرد:

۱.آب لیمو

آب لیمو به دلیل داشتن اسید سبب تجزیه رنگدانه های ملانین می شود و پس یک تا دو ماه به کاهش رنگ و ظاهر لکه ها کمک شگفت انگیزی می کند از این رو، یک عدد لیمو را برش داده سپس به صورت مستقیم بر روی پوست قرار دهید و بعد از زمان سی دقیقه پوست تان را با آب بشویید فقط در انجام این روش باید مراقب باشید که در زمان استفاده از لیمو بر روی پوست در معرض نور خورشید قرار نگیرید زیرا، سبب آفتاب سوختگی می شود.

۲. جعفری

ویتامین های موجود در جعفری سبب تولید کلاژن در پوست شده و در نتیجه با رادیکال های آزاد مقابله می کنند تا پوستی درخشان و به دور از لک داشته باشید به منظور رفع لک صورت قسمت بالای جعفری را خرد کرده سپس داخل مخلوط کن قرار دهید و به آن یک قاشق چای خوری آب لیمو و دو قاشق چای خوری عسل اضافه نمایید سپس خمیر به دست آمده را بر روی صورت قرار دهید و بعد از زمان ۲۰ دقیقه صورت تان را با آب بشویید برای رسیدن به نتیجه مطلوب از این روش هر روز استفاده کنید.

رفع لک صورت با ماسک های خانگی

۳. ماست

همانطور که می دانید ماست حاوی اسید لاکتیک می باشد همین امر به از بین بردن سلول های مرده پوست کمک می کند پس دو قاشق غذا خوری ماست ساده را با یک قاشق غذا خوری از بلغور جو دوسر و یک قاشق غذا خوری آب لیمو با هم ترکیب کنید سپس مخلوط حاصل را بر روی صورت تان بمالید و پس از زمان ۲۰ دقیقه پوست تان را با آب بشویید از این روش به منظور از بین بردن لک صورت می توانید سه بار در هفته استفاده کنید.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

۴.سیب زمینی

سیب زمینی به دلیل داشتن خواص سفید کنندگی به درمان لک صورت که بسیار آزار دهنده می باشند کمک می کند بنابراین پوست سیب زمینی را بگیرید سپس آن را رنده کنید و به آن یک قاشق چای خوری عسل اضافه کنید و این ترکیب را مانند ماسک بر روی صورت خود قرار دهید و پس از زمان پانزده دقیقه با آب ولرم پوست تان را بشویید.

روش های رفع لک صورت

۵. آب آناناس

آناناس سرشار از ویتامین A و C می باشد همین امر سبب رفع لک صورت می شود، یک چهارم آناناس را پوست گرفته سپس آب آن را با مخلوط کن بگیرید و با کمک یک تکه پنبه آب آناناس را بر روی صورت تان بزنید و پس از خشک شدن آن را بشویید این درمان را هر روز استفاده کنید تا شاهد پوستی عاری از لک شوید، همچنین می توانید دو قاشق غذا خوری آب آناناس را با دو قاشق غذا خوری ماست با هم ترکیب کنید سپس این مخلوط را به مدت ۲۵ دقیقه بر روی صورت قرار دهید سپس صورت تان را بشویید این روش را می توانید سه بار در هفته انجام دهید.

۶. عسل

عسل به عنوان یک لایه بردار بر روی پوست عمل می کند در نتیجه به از بین بردن لک صورت کمک زیادی می کند برای تهیه ماسک عسل یک قاشق غذا خوری عسل را با دو قاشق غذا خوری آب گوجه فرنگی با هم ترکیب کنید سپس خمیر به دست آمده را بر روی صورت بگذارید و پس از خشک شدن با آب گرم بشویید می توانید از این ماسک دو بار در روز استفاده کنید فقط به خاطر داشته باشید که از عسل طبیعی و خالص استفاده کنید.

آشنایی با روش های از بین بردن لک های پوستی

۷. آب پیاز

شاید به نظر شما آب پیاز بوی خوشی ندارد اما به رفع لک صورت کمک شگفت انگیزی می کند به منظور تهیه آب پیاز می توانید از آب میوه گیری یا مخلوط کن استفاده کنید سپس یک تکه پنبه آغشته به آب پیاز را به صورت مستقیم بر روی پوست بمالید و پس از خشک شدن پوست تان را بشویید، همچنین می توانید یک قاشق غذا خوری آب پیاز را با دو قاشق غذا خوری عسل با هم ترکیب کنید سپس به مدت ۲۰ دقیقه بر روی لک های صورت قرار دهید استفاده روزانه از این روش به رفع لک صورت تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

۸. روغن کرچک

روغن کرچک دارای ویتامین E می باشد و تاثیر مثبتی به از بین بردن لک های تیره روی پوست دارد بدین ترتیب بر روی یک تکه پنبه پنج قطره روغن کرچک بریزید سپس دو بار در روز بر روی پوست تان بزنید و بعد از زمان یک ساعت صورت تان را بشویید، همچنین می توانید به مقدار مساوی روغن نارگیل و روغن کرچک را با هم مخلوط کنید و بعد روی صورت اعمال کنید و پس از زمان پانزده دقیقه پوست تان را بشویید به منظور ازبین بردن لک صورت می توانید از این روش یک بار در روز استفاده کنید.

درمان لک های صورت

۹. آلوئه ورا

آلوئه ورا به طرز شگفت انگیزی به درمان لک صورت کمک می کند بنابراین ژل برگ آلوئه ورا بر روی صورت بمالید و اجازه دهید به مدت ۲۰ دقیقه بر روی صورت بماند از این روش چند بار در روز استفاده کنید تا بهترین نتیجه را به دست آورید.

۱۰. توت فرنگی

برای تهیه ماسک توت فرنگی جهت رفع لک صورت، باید پنج عدد توت فرنگی را به همراه یک قاشق غذا خوری عسل داخل مخلوط کن قرار دهید سپس خمیر حاصل را به مدت ۴۰ دقیقه بر روی صورت قرار دهید و با آب ولرم بشویید، همچنین می توانید یک قاشق غذا خوری سرکه سیب را به چند عدد توت فرنگی له شده اضافه کنید سپس خمیر را به مدت ۲۰ دقیقه بر روی صورت اعمال کنید می توانید از این روش دو بار در هفته استفاده کنید.

درمان خانگی لک های صورت

۱۱. سرکه سیب

به منظور محو لک های صورت می توانید یک قاشق غذا خوری عسل، آب و سرکه سیب را با هم ترکیب کنید سپس محلول به دست آمده را به مدت ۱۵ دقیقه بر روی صورت بمالید.

۱۲. بلغور جودوسر

بلغور جو دوسر برای درمان مشکلات پوستی گزینه مناسبی می باشد برای تهیه ماسک آن سه قاشق غذا خوری جو دوسر را با یک قاشق غذا خوری عسل و یک قاشق غذا خوری شیر با هم ترکیب کنید سپس خمیر را بر روی صورت بمالید و اجازه دهید خشک شود.

از بین بردن لک های صورت

۱۳. زرد چوبه

از ادویه های پر کاربرد در آشپزی زرد چوبه می باشد که علاوه بر خوش طعم کردن غذا ها به حذف لک های پوستی نیز کمک می کند، بنابراین نصف قاشق چای خوری زرد چوبه، یک قاشق چای خوری آب لیمو و دو قاشق غذا خوری شیر را با هم مخلوط کنید سپس بر روی پوست تان بگذارید و پس از زمان بیست دقیقه پوست تان را بشویید، همچنین می توانید نصف قاشق چای خوری زرد چوبه، یک و نیم قاشق غذا خوری ماست و یک قاشق چای خوری روغن زیتون با هم ترکیب کنید و بر روی صورت بمالید و اجازه دهید به مدت ۲۰ دقیقه بر روی صورت بماند می توانید برای به دست آوردن نتیجه مطلوب چند بار در هفته از این روش استفاده کنید.

درمان لک های صورت

۱۴. خیار

خیار به تامین ویتامین های مورد نیاز پوست کمک می کند و سبب رفع لک صورت می شود پس یک عدد خیار، نصف قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا و یک قاشق غذا خوری آب لیمو را با هم ترکیب نمایید و بر روی صورت بمالید و اجازه دهید به مدت نیم ساعت بر روی پوست تان بماند.

۱۵. پوست پرتقال

از دیگر روش های خانگی و موثر جهت رفع لک صورت، استفاده از پوست پرتقال می باشد برای تهیه ماسک آن ابتدا یک قاشق چای خوری پودر پوست پرتقال را با دو قاشق غذا خوری ماست با هم ترکیب نمایید و خمیر تهیه شده بر روی صورتتان بگذارید، همچنین می توانید دو قاشق غذاخوری پودر پوست پرتقال، دو قاشق غذا خوری شیر و یک قاشق عسل را با هم ترکیب کنید سپس یک بار در روز بر پوست تان اعمال کنید.

برطرف کردن لک های صورت با راه کارهای خانگی

۱۶ . سفید تخم مرغ

سفیده تخم مرغ دارای آنزیم هایی است در روشن کردن تیرگی های پوست، یکدست شدن پوست و برطرف شدن لکه های پوست موثر می باشد. بنابراین به منظور استفاده از این ماده در ابتدا سفیده و زرده را جدا کنید و بعد سفیده را روی پوست صورتتان بمالید، اجازه دهید خشک شود، سپس آب سرد شست و شو دهید.

انجام این روش دو بار در هفته و به مدت یک ماه می تواند برای بهبود کیفیت پوست مفید و نتیجه بخش باشد.

۱۷ . کمپرس سرد

یک راهکار خانگی دیگر برای از بین بردن لکه های پوستی، استفاده از کمپرس سرد است، در واقع این راهکار یک روش سرما درمانی  بوده که به کاهش تورم و قرمزی مربوط به آکنه های التهابی کمک می کند.

برای این منظور می توانید قطعات یخ را در داخل دستمال یا پارچه ای نرم و تمیز بپیچید و آن را به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه روی پوست و در محل آکنه قرار دهید و سپس بردارید، حال این کار را چند بار در روز انجام دهید.

رفع لکهای صورت

۱۸ . کمپرس گرم

کمپرس گرم نیز به منظور تمیز کردن پوست و پیشگیری از ایجاد آکنه مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا به هنگام برخورد گرمای ملایم با حفره های چرکی پوست، چرک به آرامی به سمت بیرون حرکت کرده و اصطلاحا سر باز می کند.

برای این روش نیز می توانید یک دستمال تمیز را در آب گرم فرو کنید و بعد آن را فشار دهید تا آب های اضافی اش گرفته شود و بعد پارچه مرطوب با آب گرم را روی پوست تان قرار دهید، البته مراقب باشید که گرمای آب و پارچه به اندازه ای نباشد که موجب احساس سوختگی در شما شود.

۱۹ . بخور دادن صورت

بخور دادن صورت می تواند به پاکسازی پوست و باز شدن منافذ آن کمک نماید، در نتیجه از این طریق محتویات داخل منافذ پوست مثل چربی، سلولهای مرده، باکتری ها و مایعات چرکی بهتر و راحت تر خارج می شوند و با خروج این مواد و عدم تجمع آنها در زیر پوست از بروز آکنه و جوش در پوست جلوگیری خواهد شد.

برطرف کردن لک صورت

عوامل ایجاد لک های پوستی

 • عدم تعادل هورمونی
 • قرار گرفتن بیش از حد زیر نور خوشید
 • مصرف برخی دارو ها
 • کم خوابی
 • استرس زیاد
 • کمبود ویتامین

علل ایجاد لک های پوستی

روش های پیشگیری از لک های پوستی

 • استفاده از منبع ویتامین D
 • قرار نگرفتن در مقابل اشعه خورشید
 • استفاده از کرم های ضد آفتاب
 • اجتناب از قرار گرفتن در برابر اوج اشعه های خورشید
 • استفاده از کلاه آفتابی بزرگ و عینک آفتابی در زمان خروج از منزل

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سلامت پوست می توانید بر روی لینک کلیک نمایید

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.