دسته ها
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

عصبانیت مردان چه دلایلی دارد و چگونه با آن مقابله کنیم؟

 • سحر بهرامی
 • ۱۱ تیر ۱۴۰۱
 • ۰

عصبانیت یک خصلت ناخوشایند است که بسیار از مردان به آن دچار هستند. در این جا شما به عنوان یک زن و یک همراه باید آگاه شوید که دلایل عصبانیت مردان چه چیزی می تواند باشد تا بتوانید در مقابل آنها به بهترین نحو رفتار کنید.

عصبانیت مردان دلایل گوناگونی دارد که می تواند نشات گرفته از طرز برخورد اطرافیان باشد و یا می تواند عصبانیت جزئی از اخلاق وی محسوب شود که در هر صورت با روش های مقابله با آن آشنا باشیم.

    چگونگی برخورد با مردان عصبانی

خشم و عصبانیت یک حالت از رنج و سختی بسیار زیاد است، زمانی که یک مرد زنی را آزرده می کند در واقع بیشترین آزار را خود مرد می بیند، در واقع زمانی که مرد عصبانی می شود ممکن است همان ابتدا به او احساس قدرت زیادی دست دهد اما بعد از آن به آرامی درون خود می سوزد و نابود می شود.

در مطالب قبل شما را با ویژگی افراد عصبانی و همچنین نحوه برخورد با همسر بد اخلاق آشنا کردیم، حال قصد داریم تا شما را با دلایل عصبانی شدن مردان و چگونگی مقابله با آن را در اختیارتان قرار دهیم.

آشنایی با مهم ترین دلایل عصبانیت مردان

عصبانیت یک نوع بدرفتاری با طرف مقابلمان است که حتی ممکن است دلایل واضحی نداشته باشد چرا که عصبانیت آقایان ممکن است دلایل روحی و روانی باشد و یا می تواند متاثر از عوامل محیطی باشد.

نحوه برخورد صحیح با عصبانیت مردان

میزان کم تستوسترون

تحقیقاتی که بر روی این موضوع صورت گرفته نشان داده است که از جمله دلایل عصبانیت مردان، کم بودن مقدار تستوسترون است. پایین بودن این هورمون در بدن مردها منجر به ایجاد نوسانات روحی و در نتیجه پرخاشگری و عصبانیت می شود.

 • آرون گروپس
 • مبل و میز

پایین بودن میزان سروتونین

سروتونین در مغز ما به عنوان یک انتقال دهنده عصبی مهم شناخته می شود این انتقال دهنده آنقدر مهم است که نیاز به آن مانند نیاز به غذا خوردن ضروری است که وظیفه آن حفظ سلامت عاطفی و ذهنی است، اگر میزان این انتقال دهنده در بدن کم باشد فرد دچار پرخاشگری های بی دلیل و کج خلقی می شود.

داشتن استرس بیش از حد

کورتیزول که یک هورمون استرس است که ترشح حجم زیاد آن می تواند در فرد علائم نظیر پرخاشگری، مشکلات شناختی و بدخلقی را ایجاد کند، زمانی که یک فرد دچار استرس فراوانی می شود در بدن او حجم زیادی از کورتیزول ترشح می شود.

نحوه برخورد با مردان عصبانی

نداشتن هدف و هویت مردانه

یک مرد برای داشتن زندگی مطلوب مردانه خود فشار زیادی را متحمل می شود که این فشار ممکن است به قیمت از بین رفتن او تمام شود، زمانی که یک مرد در زندگی اش تنها بر روی موفقیت شغلی و بدست آوردن پول تمرکز می کند قطعا در این احساس تنهایی زیادی می کند که باعث می شود خودش را با دیگر مردان مقایسه کند که این می تواند به صورت پرخاشگری و عصبانیت طغیان کند.

آسیب به مسائل عاطفی

مردان در مسائل عاطفی ممکن است به مسائلی بر بخورد که کنار آمدن با آن را نمی توانند در خود ببینند به همین دلیل این احساست عاطفی را در خود سرکوب می کنند، این سرکوب می توانند به صورت خشم و عصبانیت خود را نشان دهد.

دلیل عصبانیت مردان

برخی علت های دیگر عصبانی شدن بی دلیل مردها

خشم و عصبانیت، احساسی ثانویه است که به دلیل سرخوردگی، تحریک پذیری و احساسات آسیب زایی مثل تنهایی ممکن است در فرد ایجاد شود، حال احساس عصبانیت را نمی شود به عنوان انجام رفتاری خشونت آمیز تعریف کرد، در واقع خشم یک احساس طبیعی، حیاتی، بالغ و ارزشمند برای بقا و ادامه زندگی می باشد، بنابراین شناخت این احساس به منظور درک احساسات آسیب پذیر مفید می باشد.

زمانی که فردی دچار عصبانیت می شود؛ سه شیوه به منظور مقابله با این احساس پیش روی او قرار دارد؛ یک راه اینکه می تواند عصبانیت خود را به درون خود بریزد که البته این شیوه می تواند به مرور زمان به مشکلاتی همچون افسردگی و … منجر شود.

راه دوم، بروز خشم می باشد که البته همیشه امکان این کار وجود ندارد و اما سومین راه که منطقی ترین راه نیز همین می باشد، اینکه فرد علت عصبانیت خود را جست و جو  کرده و به دنبال حل این مشکل می رود. به طور کلی عصبانیت به علت های مختلفی ممکن است رخ دهد که در زیر با برخی دیگر از این موارد آشنا می شوید :

عصبانیت آقایان

تحریف شناختی

در اغلب موارد؛ عصبانیت ها به علت طرز فکر های غلط که به آنها تحریف شناختی گفته می شود، رخ می دهد، از جمله تحریف های شناختی؛ بزرگنمایی می باشد که یعنی شخص درباره اهمیت یک اتفاق ناگوار به مبالغه کردن می پردازد، به طوری که آن را در ذهن خود بزرگ کرده و در نتیجه برای یک اتفاق کم اهمیت و جزئی بیش از حد احساس خشم و عصبانیت بروز می دهد.

همچنین برخی دلایل دیگر همچون بی برنامگی، داشتن اضطراب زیاد، قدرت استدلال ضعیف، مشکلات روزمره و عدم توانایی و قدرت نه گفتن می توانند منجر به عصبانی شدن بی دلیل آقایان شوند.

راه های مقابله با خشم مردان

سعی کنید برای مقابله با عصبانیت آقایان راه حلی را جستجو کنید که به فروکش شدن عصبانیت وی منجر شود چرا که عصبانیت ۲ طرفه می تواند اوضاع را بدتر کند.

در مرحله اول مقابله با عصبانیت مردها، سعی کنید نترسید و این نکته را بدانید که خشم و عصبانیت در واقع از کمبود عمومی قدرت نشات می گیرد و این عصبانیت زمانی که نتوانند اوضاع را در دست بگیرند بیشتر می شود.

کشف علت عصبانیت مردان

بعد از آن ابتدا ببینید که چه چیزی دلیل عصبانیت وی شده است، ببینید که آیا شما و یا کارهایی که کردید باعث شده است او عصبانی شود و یا خیر؟ که اگر شما و یا کار هایتان دلیل عصبانیت بود باید موقعیت را در دستتان بگیرید و از او معذرت خواهی کنید. اگر شما این کار را نکنید و سعی در فهماندن به وی جهت سوء تفاهم بودن مسئله کنید باعث می شوید خشم مرد بیشتر شود.

در بسیاری از وقت ها عصبانیت مردان، یک اصل و شرط محسوب می شود که ممکن است با هر اتفاقی رخ دهد که البته ممکن است شما هیچ نقشی در عصبانیت او نداشته باشید، در زمان عصبانیت کلمات و کار های او در واقع همان مسئولیت های خود فرد هستند پس نگذارید با حرف هایش شما را شستشوی مغزی دهد، به هیچ عنوان نباید از حرف های او احساس گناه و شرمساری کنید.

زمانی که یک مرد عصبانی می شود این است که افسار را در دست نگیرید و برای تغییر دادن او تلاش نکنید بلکه بهتر است که او را به بهترین نحو کنترل نمایید، منظور از کنترل این است که شما به چه نحوی به او واکنش نشان می دهید.

علت عصبانیت در مردان

سعی کنید در زمان عصبانیت چه مرد و چه زن مراقب تمام کلماتی که از دهانتان خارج می شود باشید زیرا زمانی که عصبانی هستید حرف ها مانند نقل و نبات بر سر زبان شما می آیند که ممکن است جز پشیمانی چیز دیگری برای شما نداشته باشد. پس بهتر است قبل از حرف زدن حتما کلمات خود را بسنجید.

بهتر است اگر از دست طرف مقابلات ناراحت و یا عصبانی هستید روشن تر فکر کنید و به جای پرخاشگری با ملایمت و مستقیم ناراحتی خود را بروز دهید.

زمانی که عصبانی هستید از تمرکز کردن بر روی آن خود داری کنید و به جای آن سعی کنید تا مشکلتان را حل کنید، به یاد داشته باشید برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد که در این راه عصبانی بودن نمی تواند مشکلی را برایتان حل کند.

سعی کنید در رفتارتان بازسازی شناختی داشته باشید، منظور از رفتار این است که فرد به راحتی قادر است تا رفتارش را تغییر دهد، زمانی که یک فرد عصبانی است تن صدایش را بالا می برد و شروع به زدن حرف های زشت و ناسزا می کند که تمام این افکار از افکار درونی وی سرچشمه می گیرد، پس بهتر است با کنترل خود افکارتان به سمت افکار مثبت سوق دهید.

بهترین راح حل برای کنترب عصبانیت مردان

توصیه هایی به آقایان جهت کاهش عصبانیت

 • یکی از بهترین را های کنترل خشم عصبانیت آقایان تنفس عمیق است، کشیدن نفس های عمیق باعث می شود تا ضربان قلب و همچنین فشار خونتان پایین بیاید.
 • سعی کنید به عضلات خود آرامش دهید برای این کار دراز بکشید و عضلاتتان را از حالت انقباض خارج کنید.
 • با خود خلوت کنید و شروع به گوش دادن یک موزیک آرام کنید این کار تاثیر به سزایی در آرام کردن ذهن و روحتان دارد.
 • در زمان عصبانیت قبل از آنکه حرفی بزنید بهتر است تا ۱۰ بشمارید، این کار باعث می شود تا شما به چیز هایی که قرار است بگویید بیشتر فکر کنید.

شاید از نظر شما این توصیه ها ساده و ابتدایی به نظر بیاید اما در مقابله با عصبانیت می تواند بسیار کارساز باشد.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *