دسته ها
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰

عصبانیت مردان چه دلایلی دارد و چگونه با آن مقابله کنیم؟

  • سحر بهرامی مقدم
  • ۱۰ شهریور ۱۳۹۸
  • ۰

عصبانیت یک خصلت ناخوشایند است که بسیار از مردان به آن دچار هستند. در این جا شما به عنوان یک زن و یک همراه باید آگاه شوید که دلایل عصبانیت مردان چه چیزی می تواند باشد تا بتوانید در مقابل آنها به بهترین نحو رفتار کنید.

عصبانی شدن مردها دلایل گوناگونی دارد که می تواند نشات گرفته از طرز برخورد اطرافیان باشد و یا می تواند عصبانیت جزئی از اخلاق وی محسوب شود که در هر صورت با روش های مقابله با آن آشنا باشیم.

    چگونگی برخورد با مردان عصبانی

خشم و عصبانیت یک حالت از رنج و سختی بسیار زیاد است، زمانی که یک مرد زنی را آزرده می کند در واقع بیشترین آزار را خود مرد می بیند، در واقع زمانی که مرد عصبانی می شود ممکن است همان ابتدا به او احساس قدرت زیادی دست دهد اما بعد از آن به آرامی درون خود می سوزد و نابود می شود.

در مطالب قبل شما را با ویژگی افراد عصبانی و همچنین نحوه برخورد با همسر بد اخلاق آشنا کردیم، حال قصد داریم تا شما را با دلایل عصبانی شدن مردان و چگونگی مقابله با آن را در اختیارتان قرار دهیم.

نحوه برخورد صحیح با عصبانیت مردان

  •  نهال بیبی شاپ
  • کالا چیو

آشنایی با مهم ترین دلایل عصبانیت مردان

عصبانیت یک نوع بدرفتاری با طرف مقابلمان است که حتی ممکن است دلایل واضحی نداشته باشد چرا که عصبانیت آقایان ممکن است دلایل روحی و روانی باشد و یا می تواند متاثر از عوامل محیطی باشد.

میزان کم تستوسترون

تحقیقاتی که بر روی این موضوع صورت گرفته نشان داده است که از جمله دلایل عصبانیت مردان، کم بودن مقدار تستوسترون است. پایین بودن این هورمون در بدن مردها منجر به ایجاد نوسانات روحی و در نتیجه پرخاشگری و عصبانیت می شود.

پایین بودن میزان سروتونین

سروتونین در مغز ما به عنوان یک انتقال دهنده عصبی مهم شناخته می شود این انتقال دهنده آنقدر مهم است که نیاز به آن مانند نیاز به غذا خوردن ضروری است که وظیفه آن حفظ سلامت عاطفی و ذهنی است، اگر میزان این انتقال دهنده در بدن کم باشد فرد دچار پرخاشگری های بی دلیل و کج خلقی می شود.

نحوه برخورد با مردان عصبانی

داشتن استرس بیش از حد

کورتیزول که یک هورمون استرس است که ترشح حجم زیاد آن می تواند در فرد علائم نظیر پرخاشگری، مشکلات شناختی و بدخلقی را ایجاد کند، زمانی که یک فرد دچار استرس فراوانی می شود در بدن او حجم زیادی از کورتیزول ترشح می شود.

نداشتن هدف و هویت مردانه

یک مرد برای داشتن زندگی مطلوب مردانه خود فشار زیادی را متحمل می شود که این فشار ممکن است به قیمت از بین رفتن او تمام شود، زمانی که یک مرد در زندگی اش تنها بر روی موفقیت شغلی و بدست آوردن پول تمرکز می کند قطعا در این احساس تنهایی زیادی می کند که باعث می شود خودش را با دیگر مردان مقایسه کند که این می تواند به صورت پرخاشگری و عصبانیت طغیان کند.

دلیل عصبانیت مردان

آسیب به مسائل عاطفی

مردان در مسائل عاطفی ممکن است به مسائلی بر بخورد که کنار آمدن با آن را نمی توانند در خود ببینند به همین دلیل این احساست عاطفی را در خود سرکوب می کنند، این سرکوب می توانند به صورت خشم و عصبانیت خود را نشان دهد.

راه های مقابله با خشم مردان

سعی کنید برای مقابله با عصبانیت مردان راه حلی را جستجو کنید که به فروکش شدن عصبانیت وی منجر شود چرا که عصبانیت ۲ طرفه می تواند اوضاع را بدتر کند.

در مرحله اول مقابله با عصبانیت مردان، سعی کنید نترسید و این نکته را بدانید که خشم و عصبانیت در واقع از کمبود عمومی قدرت نشات می گیرد و این عصبانیت زمانی که نتوانند اوضاع را در دست بگیرند بیشتر می شود.

کشف علت عصبانیت مردان

بعد از آن ابتدا ببینید که چه چیزی دلیل عصبانیت وی شده است، ببینید که آیا شما و یا کارهایی که کردید باعث شده است او عصبانی شود و یا خیر؟ که اگر شما و یا کار هایتان دلیل عصبانیت بود باید موقعیت را در دستتان بگیرید و از او معذرت خواهی کنید. اگر شما این کار را نکنید و سعی در فهماندن به وی جهت سوء تفاهم بودن مسئله کنید باعث می شوید خشم مرد بیشتر شود.

در بسیاری از وقت ها عصبانیت مردان، یک اصل و شرط محسوب می شود که ممکن است با هر اتفاقی رخ دهد که البته ممکن است شما هیچ نقشی در عصبانیت او نداشته باشید، در زمان عصبانیت کلمات و کار های او در واقع همان مسئولیت های خود فرد هستند پس نگذارید با حرف هایش شما را شستشوی مغزی دهد، به هیچ عنوان نباید از حرف های او احساس گناه و شرمساری کنید.

زمانی که یک مرد عصبانی می شود این است که افسار را در دست نگیرید و برای تغییر دادن او تلاش نکنید بلکه بهتر است که او را به بهترین نحو کنترل نمایید، منظور از کنترل این است که شما به چه نحوی به او واکنش نشان می دهید.

علت عصبانیت در مردان

سعی کنید در زمان عصبانیت چه مرد و چه زن مراقب تمام کلماتی که از دهانتان خارج می شود باشید زیرا زمانی که عصبانی هستید حرف ها مانند نقل و نبات بر سر زبان شما می آیند که ممکن است جز پشیمانی چیز دیگری برای شما نداشته باشد. پس بهتر است قبل از حرف زدن حتما کلمات خود را بسنجید.

بهتر است اگر از دست طرف مقابلات ناراحت و یا عصبانی هستید روشن تر فکر کنید و به جای پرخاشگری با ملایمت و مستقیم ناراحتی خود را بروز دهید.

زمانی که عصبانی هستید از تمرکز کردن بر روی آن خود داری کنید و به جای آن سعی کنید تا مشکلتان را حل کنید، به یاد داشته باشید برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد که در این راه عصبانی بودن نمی تواند مشکلی را برایتان حل کند.

سعی کنید در رفتارتان بازسازی شناختی داشته باشید، منظور از رفتار این است ک۵ف فرد به راحتی قادر است تا رفتارش را تغییر دهد، زمانی که یک فرد عصبانی است تن صدایش را بالا می برد و شروع به زدن حرف های زشت و ناسزا می کند که تمام این افکار از افکار درونی وی سرچشمه می گیرد، پس بهتر است با کنترل خود افکارتان به سمت افکار مثبت سوق دهید.

بهترین راح حل برای کنترب عصبانیت مردان

توصیه هایی به مردان جهت کاهش عصبانیت

  • یکی از بهترین را های کنترل خشم عصبانیت آقایان تنفس عمیق است، کشیدن نفس های عمیق باعث می شود تا ضربان قلب و همچنین فشار خونتان پایین بیاید.
  • سعی کنید به عضلات خود آرامش دهید برای این کار دراز بکشید و عضلاتتان را از حالت انقباض خارج کنید.
  • با خود خلوت کنید و شروع به گوش دادن یک موزیک آرام کنید این کار تاثیر به سزایی در آرام کردن ذهن و روحتان دارد.
  • در زمان عصبانیت قبل از آنکه حرفی بزنید بهتر است تا ۱۰ بشمارید، این کار باعث می شود تا شما به چیز هایی که قرار است بگویید بیشتر فکر کنید.

شاید از نظر شما این توصیه ها ساده و ابتدایی به نظر بیاید اما در مقابله با عصبانیت می تواند بسیار کارساز باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.