دسته ها
دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

چطور بر ترس از تصمیم گیری غلبه کنیم؟

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۳ تیر ۱۳۹۸
  • ۰

ترس از تصمیم گیری از جمله ترس های رایجی است که در بین افراد وجود دارد و در روانشناسی از آن به عنوان یک نقطه ضعف یاد می شود که میزان اشتباه در زندگی از افراد را بالا خواهد برد و بر زندگی آن ها تاثیر می گذارد.

تصمیم گیری در زندگی هر فردی تاثیرات گسترده دارد و ما انسان ها در زندگی خود تجربه های مختلف و فراوانی از تصمیم گیری داشته ایم که در برخی از موارد موفق عمل کرده ایم و بالعکس در برخی از موارد دچار شکست شده ایم و تصمیمی درست اخذ نکرده ایم. اما چگونه می توان در اکثر موارد تصمیم درست گرفت؟ در اینجا باید به این موضوع کلیدی اشاره شود که اولین گام اساسی برای یک تصمیم گیری غلبه بر فوبیا از تصمیم گیری است زیرا این ترس، به طور طبیعی در وجود تمام ما نهادینه شده است و باید کنترل شود.

 

تردید در تصمیم گیری

غلبه بر ترس از تصمیم گیری

ترس در تصمیم گیری برابر با تردید و دودلی است در حقیقت ما در مواجه با تصمیمات مختلف این ترس را داریم که مبادا این تصمیم ما با شکست و ناکامی مواجه شود. این تردید زمانی می تواند مشکل ساز باشد که قدرت تصمیم گرفتن را از فرد بگیرد پس بهتر است تا با کنترل کردن این تردید و دودلی قدرت تصمیم گیری های منطقی را در خود افزایش دهیم. مهارت تصمیم گیری و حل مسئله در زندگی و کار دارای تاثیراتی بسیار است و ما در زندگی خود با این امر بسیار مواجه هستیم بنابراین باید آگاهی و توانایی خود را در این زمینه افزایش دهیم.

ترس و فرار از تصمیم گیری

  • کالا چیو

فوبیای تصمیم گیری موجب می شود تا جرات و جسارت کافی برای گرفتن تصمیم های شخصی خود را نداشته باشیم در حقیقت افرادی که با این مشکل مواجه هستند دارای خودباوری پایینی هستند و این موجب می شود تا تصمیم گرفتن برای آن ها سخت تر شود.

دلایل مختلفی وجود دارد که  حس ترسیدن از تصمیم گیری را در فرد ایجاد می کند از جمله آن ها نیز می توان به کمال گرایی و عدم اعتماد به نفس اشاره کرد. افرادی که بیش از حد کمال گرا هستند نمی تواند تصمیمی درست اخذ کنند که در ادامه برای رهایی از این ترسها راهکارهایی ارائه می شود.

ترس از تصمیم گیری در زندگی

درمان رفتاری-شناختی:

یکی از شیوه های درمانی که برای مقابله با ترس از تصمیم گرفتن می توانید به آن تکیه کنید درمان شناختی است این شیوه درمانی تحت نظر مشاور و روان پزشک انجام می شود. در این شیوه به فرد کمک می شود تا نوع نگرش خود را تغییر دهد و بیشتر توانایی های خود را باور کند.

افزایش خودباوری:

برای اینکه بتوانید قدرت تصمیم گیری خود را افزایش دهید باید به دنبال راه هایی برای افزایش اعتماد به نفس و خودباوری باشید.بیشتر در زندگی خود کندو کاو کنید و به علایق و توانایی های خود پی ببرید سپس برای رسیدن به هر یک از آن ها برنامه ریزی داشته باشید. روش های بالا بردن اعتماد به نفس و افزایش خودباوری در این زمینه می تواند تاثیرگذار باشند.

افزایش قدرت تصمیم گیری

منطقی بودن:

برای مقابله با ترس از تصمیم گیری باید سعی کنید تا تصمیمات خود را در چارچوب عقلانیت قرار دهید یعنی تصمیمات شما بیش از آن که بر مبنای احساس باشد باید بر مبنای عقلانیت قرار بگیرد.

مشورت گرفتن:

اگر فکر می کنید تصمیم شما به شدت می تواند آینده شما تاثیرگذار باشد بهتر است تا در رابطه با آن با دیگران و افراد با تجربه مشورت کنید. استفاده از راهنمایی های مراکز مشاوره نیز می تواند قدرت تصمیم گیری شما را تثبیت کند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.