دسته ها
دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

روش های از بین بردن علف هرز و پیشگیری از رشد آنها

 • سحر بهرامی مقدم
 • ۱۸ خرداد ۱۳۹۸
 • ۰

اگر شما فردی هستید که به کشاورزی و با باغداری مشغول هستید باید با روش های از بین بردن علف هرز آشنا باشید چرا که وجود آنها باعث رشد کم گیاه اصلی شما می شود.

در ابتدا باید بدانید که علف هرز چیست؟ علف هرز همانگونه که از اسمش پیداست به صورت هرز در کنار گیاهان از قبیل گندم و جو و مناطق بدون پوشش گیاهی رشد می کنند، این گیاه جزء گیاهان خودرو است، اما باید بدانید که علف هرز گیاهی است که به سادگی از دست آن خلاص نمی شوید به همین دلیل در ادامه مطلب ما به شرح روش های نابودی علف هرز پرداخته ایم.

    راه های مبارزه با علف هرز

  علف هرز در مقابل از بین رفتن مقاومت فراوانی از خود نشان می دهند به همین دلیل بیشتر کشاورزان و باغ داران به دنبال روش های اساسی برای نابودی علف هرز هستند. این نوع از علف های هرز برای گیاهان ما مضر هستند و باعث می شوند که گیاه آسیب ببیند، علف هرز به عنوان یک گیاه مهاجم شناخته می شود.

عوامل موثر در انتشار علف هرز:

 • خاک
 • جانوران
 • باد
 • انسان
 • بذر های زراعی
 • اقدامات کشاورزی
 • کود های دامی

روش های از بین بردن علف هرز

علف های هرز از نظر رشد بسیار سریع بوده و قادر است در مدت زمان کوتاهی فضای بسیار زیادی را اشغال کند، علف هرز در صورت چیده شدن دوباره به سرعت رشد خواهد کرد پس به این نتیجه می رسیم که چیدن آنها هیچ فایده ای ندارد بله باید به دنبال راهکاری سودمند کشت.

استفاده از سرکه

یکی از بهترین راه حل های نابودی علف هرز استفاده ار محلول سرکه سفید است، سرکه هیچگونه آسیبی به گیاهان شما نخواهد زد و می توان به عنوان یک روش مفید از آن بهره مند شوید. برای استفاده از سرکه باید آن را درون یک بطری اسپری بریزد و آن را به صورت مستقیم روی علف های هرز اسپری کنید. سعی کنید بیشتر در همان قسمت هایی که علف هرز وجود دارد سرکه را اسپری کنید.

 • بلیط کیش
 • کالا چیو

این روش علاوه بر بی خطر بودن هیچگونه ترکیبات شیمیایی در آن وجود ندارد، اثر استفاده از این روش را می توان چند ساعت بعد از اسپری کردن تاثیرش را به خوبی مشاهده کرد. شما باید برای از بین رفتن علف هرز به صورت کامل این روش را چندین بار در روز های آفتابی تکرار کنید، فقط مراقب باشید سرکه را روی دیگر گیاهان اسپری نکنید.

استفاده از سرکه باعث از بین رفتن دیگر آفات و حشرات مضر می شود. بوی سرکه تمام حشرات موذی را فراری می دهد.

روش های متداول از بین بردن علف هرز

استفاده از جوش شیرین

یکی دیگر از راه های مفید و بی خطر نابودی علف هرز استفاده از ترکیب جوش شیرین است، همانطور که می دانید جوش شیرین کاربرد های شگفت انگیزی دارد، برای خلاص شدن از شر علف های هرز کافیست کمی از پودر جوش شیرین را مستقیم بر روی خاک آن قسمت که علف هرز روییده است بپاشید این کار باعث می شود که خاک برای رشد دوباره علف هرز نامناسب باشد.

یکی دیگر از راه های مورد استفاده از جوش شیرین ترکیب آن با نمک است که باید هر دوی آن باهم در آب مخلوط شود، این مخلوط را باید بعد از سرد شدن باید به صورت مستقیم روی علف های هرز ریخته شود.

نکته: به این نکته توجه کنید که مقدار بسیار کمی از نمک استفاده کنید زیرت وجود نمک فراوان در خاک باعث نابودی پوشش گیاهی آن قسمت می شود.

راه حل های مناسب برای نابودی علف هرز

سوزاندن علف هرز

از این روش بیشتر برای قسمت هایی استفاده می شود که هنوز هیچ گونه زراعتی در آن صورت نگرفته است و زمین از علف های هرز پوشیده شده شده است. زمانی که از دمای بالایی برای از بین بردن علف هرز استفاده می شود تمام آفات و حشرات از بین می روند.

این روش را هم می شود به وسیله شعله افکن ها انجام داد و هم به وسیله آب با دمای ۵۰ درجه سانتی گراد.

بهترین روش های از بین بردن علف هرز

پوشاندن خاک

در این روش با استفاده از روزنامه روی  خاک را  پوشانده این کار باعث نرسیدن نور و اکسیژن کافی به خاک می شود در نتیجه از رشد علف هرز جلوگیری می شود.

انواع روش های مبارزه با علف هرز

راه های مفید دیگر نابودی علف هرز

از جمله راه های دیگر نابودی علف هرز مداومت به رسیدگی آن هاست. زمانی که در یک قسمت از باغچه تان چمن وجود دارد و این چمن ها از رشد خوبی برخوردار هستند نشانگر این است که دارای ریشه های پر تراکمی هستند که خود دلیلی می شود که جایی برای رشد علف هرز وجود نداشته باشد. پس رسیدگی به گیاهانتان شرط اول است.

زمانی که ما برای تغذیه گیاهانمان از کود استفاده می کنیم باعث می شود تا میزان رشد علف هرز در آن خاک کمتر شود. به همین دلیل می توانید هم برای رشد بهتر گیاهان و هم از بین بردن علف هرزی از کودهای گیاهی استفاده کنید.

یکی دیگر از راه های دشوار و ابتدایی از بین بردن علف هرز این است تک تک علف های هرز را از ریشه بیرون آورده این روش برای کسانی که نمی خواهد از روش های شیمیایی و روش های فوق استفاده کنند مناسب است. و می توتند با چیدن آنها فقط گیاه مهاجم را از بین ببرید.

راه های از بین بردن علف هرز

روش های پیش گیری

برای پیشگیری از رشد علف هرز در کنار گیاهانتان باید مقداری از آرد ذرت را روی خاک بریزید جوری که روی سطح خاک یک لایه نازک به وجود بیاید این کار باعث می شود تا از جوانه زنی علف های هرز جلوگیری شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.