دسته ها
دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

13 نکته طلایی برای حفظ ایمنی اتاق کودک + تصاویر

 • سمیرا غلامحسینی
 • ۱۸ مرداد ۱۳۹۴
 • ۰

کودکان از زمانی که متولد می شوند نیاز به مراقبت و توجه دارند. یکی از مراقب های ویژه کودک، ایمن کردن مکان هایی است که کودک در آن قرار می گیرد. چیدمان اتاق کودک باید با دقت انجام شود و والدین باید اصول اولیه ایمنی برای کودک را بدانند.

اتاق کودک مکانی است که کودک بیشتر زمان خود را در آن مکان است. کودک برای بازی کردن، خوابیدن و … در اتاقش می ماند. به همین دلیل داشتن امنیت در این اتاق از مسائل مهمی است که والدین باید به آن توجه کنند.

اصول اولیه ایمنی اتاق کودک

ایمنی اتاق کودک

 • خرید انواع قهوه
 • بلیط کیش

داشتن رویکردی کلی درباره ایمنی اتاق کودک، اهمیت ویژه ایی دارد. در زیر مواردی که والدین در این باره باید بدانند آورده شده است:

1 – همه مبلمان ها و موارد جانبی آن باید محکم و ثابت شده باشند. قسمت های مختلف قفسه، کمد و …. را با محکم کردن به دیوار، ایمن کنید.

2 – کشو های کمد، درها و کابینت ها را قفل کنید.

3 – بر آیتم های مخزن داری که کودک شما نباید به آن دسترسی داشته باشد، ضامن ایمنی نصب کنید.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

4 – رادیاتور و رسانه های الکتریکی را بپوشانید. اطمینان حاصل کنید که هر منبع حرارتی، محافظ داشته باشد تا کودک نتواند دستش را به آن بزند و خود را بسوزاند. بیش از همه مراقب پریزهای برق باشید و آن ها را بپوشانید.

5 – توجه کودک را به موارد خطرناک جلب نکنید. هرگز اسباب بازی های جذاب کودک را در مکان های خطرناک قرار ندهید مثلا وسایل جذاب برای او را بالای کمد و … قرار ندهید ممکن است کودک را تشویق کند که به بالای کمد رود.

ایمنی اتاق کودک

6 -دستگیره کمدها را به منظور حصول اطمینان از ایمنی اتاق کودک، چک کنید. دستگیره کمد نباید بیش از حد بزرگ باشد که کودک بتواند از آن برای بالارفتن کمک بگیرد و خطر ساز شود و همچنین نباید بسیار کوچک باشد که کودک بتواند آن را ببلعد. علاوه بر این ، دستگیره ها باید به طور امن اتصال داشته باشند و طوری طراحی شده باشند که به راحتی کشیده و جدا نشوند.

7 – لبه های تیز خطرناک. وسایلی که لبه های تیز خطرناک دارند مانند کنج های مبلمان ها و … را توسط بالشت های محافظی که به منظور اایمنی کودک ساخته شده اند، بپوشانید.

8 – محل نگهداری اسباب بازی ها را جای امن در نظر بگیرید و اگر از جعبه ایی برای نگهداری اسباب بازی ها استفاده می کنید، جعبه را بدون درب انتخاب کنید.

9 – محل قرار گیری تخت کودک مهم است. تخت کودک را زیر پنجره، مقابل رادیاتور و جای شیب دار قرار ندهید. این مکان ها جای امنی برای کودک نیستند.

تخت امن کودک 10 – از آویزان کردن چیزهای سنگین و نصب آینه نزدیک تخت کودک ، اجتناب کنید.

11- وسایلی که موجب زمین خوردن کودک می شوند را شناسایی کنید و آن ها را در مکان امن دیگری قرار دهید. اگر کفپوش منزل سرامیکی است، قالیچه می تواند روی آن حرکت کرده و موجب زمین خوردن می شود.

12 – از سم پاشی منزل با مواد شیمیایی خودداری کنید. ممکن است کودک به این مواد دسترسی پیدا کند و موجب مسمومیت کودک شود.

13 – داروها و مواد شیمیایی را از کودک خود دور نگه دارید و برا ایمنی اتاق کودک، آن ها را در اتاق کودک نگهداری نکنید.

کودک و ایمنی

اگر می خواید کودک شما صدمه ندیده و کمتر گریه کند، حتما به ایمن بودن مکان هایی که کودک در آنجا رفت و آمد دارد، دقت کنید و محیط امنی برای کودک خود فراهم کنید تا هم کودک دچار خطر نشود و هم خود با آرامش بیشتر از کودک مراقبت کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.