دسته ها
دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

فضایل و خواص سوره واقعه آشنا شوید

  • زهرا خانزاده
  • ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
  • ۰

سوره واقعه از جمله سوره های مکی قرآن است و شامل ۹۶ آیه می باشد. که از بین رفتن فقر و تنگدستی یکی از فضایل و خواص سوره واقع می باشد.

پنجاه و ششمین سوره قرآن سوره واقعه می باشد و این سوره در جزء بیست و هفتم قرآن قرار دارد. محتوای سوره واقعه در رابطه با روز قیامت است و وقایعی که در آن روز اتفاق خواهد افتاد، که مردم براساس اعمال خود در ۳ گروه اصحاب یمین، اصحاب شمال و سابقون قرار می گیرند. سوره واقعه جایگاه این گروه ها و اجر و کیفر آن ها را نیز بیان می کند. تلاوت این سوره نیز همانند قرائت دیگر سوره های قرآن آثار و برکاتی در زندگی انسان به جای می گذارد. از این رو در ادامه، به معرفی فضایل و ثواب قرائت سوره واقعه می پردازیم.

خواص سوره واقعه

فضایل و خواص سوره واقعه

در احادیث و روایات، برای تلاوت سوره واقعه فضایل بسیاری بیان شده است، که در این بخش می توانید، با این احادیث و روایات آشنا شوید.

در مجمع البیان به نقل از نبی اکرم(ص) در رابطه با تلاوت سوره واقعه آمده است:

«مَنْ قَرَأَ سُورَهَ الْواقِعَهِ کُتِبَ لَیْسَ مِنَ الْغافِلِیْنَ؛ کسی سوره واقعه را بخواند، نوشته می شود که از غافلان نیست.»

در روایتی دیگر نیز این چنین بیان شده است:

«مَنْ قَرَأَ سُورَهَ الْواقِعَهِ کُلَّ لَیْله لَمْ تُصِبْهُ فاقَهٌ أَبَداً؛ کسی که سوره واقعه را هر شب بخواند، هرگز گرفتار تنگدستی نمی شود.»

در روایاتی دیگر از حضرت محمد(ص) نقل شده است که:

«سوره واقعه را به زنانتان یاد دهید، زیرا آن سوره بی نیاز کننده است.»

«اگر سوره واقعه را بنویسند و در خانه بگذارند، موجب افزایش خیر و برکت می شود و هر کس به قرائت آن مداومت ورزد، فقر از او برطرف می‌شود و در آن افزایش حفظ و توفیقات و وسعت در مال وجود دارد.»

تلاوت سوره واقعه و آثار و برکات این سوره

امام جعفر صادق(ع) می فرمایند:

«مَنْ قَرَأَ فِی کُلِّ لَیلَهِ جُمْعَه الْواقِعَهَ أَحَبَّهُ اللّهُ، وَ أَحَبَّهُ إِلَى النّاسِ أَجْمَعِیْنَ، وَ لَمْ یَرَ فِى الدُّنْیا بُۆْساً أَبَداً، وَ لافَقْراً وَ لافاقَهً وَ لاآفَهً مِنْ آفاتِ الدُّنْیا، وَ کانَ مِنْ رُفَقاءِ أَمِیْرِ الْمُۆْمِنِینَ(علیه السلام)؛ هر کس سوره واقعه را در هر شب جمعه بخواند، خداوند او را دوست دارد، و نزد همه مردم محبوبش مى کند، هرگز در دنیا ناراحتى نمى بیند، فقر و فاقه و آفتى از آفات دنیا دامنگیرش نمى شود، و از دوستان امیر مۆمنان على(علیه السلام) خواهد بود.»

«سوره واقعه دارای منافع و بهره های زیادی است، که قابل شمارش نیست. از جمله فواید این سوره آن است که اگر برای مرده ای خوانده شود، خداوند او را می آمرزد و اگر برای کسی که در حال احتضار و مرگ است بخوانند، مرگ و خروج روحش به اذن خدا آسان می شود.»

«هر کس به بهشت و ویژگی های آن مشتاق است، سوره واقعه را قرائت کند.»

امام محمد باقر(ع) درباره فضایل و خواص سوره واقعه می فرمایند:

«کسی که هر شب پیش از خواب سوره واقعه را قرائت کند، در حالی خداوند را دیدار می کند که چهره اش مانند ماه شب چهاردهم می درخشد.»

در این مطلب با خواص و فضایل سوره واقعه آشنا شدید. امیدواریم این مقاله برای شما سودمند بوده باشد و توانسته باشیم شما را با فضایل این سوره آشنا سازیم.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.