دسته ها
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹

تعریف هوش هیجانی و راه هایی که باعث تقویت آن می شود

  • سمیه نیک فرجام
  • ۶ آبان ۱۳۹۷
  • ۰

هوش هیجانی که با نام هوش عاطفی نیز شناخته می شود از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در ارتباطات انسانی است تعریف هوش هیجانی متعلق به جوامع امروزی نیز . در گذشته نیز اشارات مختلفی به وجود این جنبه از هوش شده است.

هوش عاطفی یا هیجانی؛ از قرن بیستم توسط روان شناسان به نام و مشهوری تعریف شده است و هر یک دارای تعریف مختص به خود هستند اما در مجموع این تعاریف روان شناسان درباره تعریف هوش هیجانی، نقطه اشتراکاتی نیز با یکدیگر دارند و آن تاثیر این جنبه از هوش بر روابط انسان و برقراری روابط اجتماعی اوست و این تعریفات نشان می دهند افرادی از نظر هیجان باهوش اند که می توانند احساسات خود را به درستی به دیگران انتقال دهند و با آنها ارتباطی موثر برقرار کنند.

 

روانشناسی هوش هیجانی

تعریف هوش هیجانی:

از روان شناسان معروف و توانمندی که در زمینه هوش هیجانی تعاریف و مفاهیم مهمی را ارائه داده است می توان به دانیل گلمن اشاره کرده است او درباره هوش هیجانی اینگونه می گوید:

“هوش هیجانی شامل توانایی‌هایی مثل انگیزه دادن به خود، پشتکار در شرایط دشواری و سرخوردگی، کنترل رفتارهای تکانشی، به تأخیر انداختن خواسته‌ها، تنظیم هیجانات، جلوگیری از غلبه‌ی استرس بر قدرت فکر کردن، همدلی با دیگران و امیدواری است.”

تعریف هوش هیجانی چیست

این تعریف هوش هیجانی نشان می دهد که افرادی در برقراری ارتباط خود با دیگران دارای توانایی و مهارت هستند که دارای بهره بالایی از هوش هیجانی هستند و این هوش به افراد در بیان احساسات و برقراری ارتباط بسیار کمک می کند.

 چه افرادی دارای هوش هیجانی و نشانه های آن با سطح پایین هستند؟ و چگونه می توان این هوش را افراد افزایش داد؟ آیا افزایش دادن هوش هیجانی امکان پذیر است؟ در تعاریف هوش هیجانی این سوالات به خوبی پاسخ داده می شوند.

گلمن در رابطه با هوش هیجانی به پنج مفهوم اشاره می کند:

  • خود آگاهی: این مفهوم از هوش هیجانی نشان دهنده نقاط قوت و ضعف در افراد که با آگاهی از آن فرد می تواند تاثیرات بهتری را در روابط خود ایجاد کند.
  • انگیزش: انگیزش عواملی است که فرد را در تحقق به اهداف یاری می کند.
  • مهارت اجتماعی: توانایی برقراری ارتباط با دیگران و تاثیرگذاری بر روی آنها است.
  • خود تنظیمی:توانایی کنترل خود در شرایط بحرانی و بازخورد و واکنش رفتاری دست به مسائل
  • همدلی: هدل و همراه بودن با دیگران و درک احساسات آنها

تعاریف مهم هوش هیجانی

در تعریفی دیگر سالووی و مایر هوش هیجانی را اینگونه معنا می کنند:

“توانایی نظارت و پایش احساسات و هیجانات خود و دیگران، تفکیک و تشخیص آن‌ها، و استفاده از این اطلاعات به عنوان راهنمای تفکر و رفتار.”

راه های افزایش هوش هیجانی:

طبق این تعاریف هوش هیجانی در افراد باید تقویت شود تا فرد توانایی لازم در زمینه برقراری ارتباط با دیگران و بیان احساسات خود را بیابد و مفهوم هوش هیجانی نشان می دهد که راه های افزایش هوش هیجانی در فرد عواملی درونی را می طلبد.

بالا بردن توجه:

توجه کردن به اطراف و زندگی خود از عوامل مهمی است که موجب تقویت هوش هیجانی در زندگی می شود توجه کردن موجب می شود تا شما هوش و تمرکز خود را در شرایط بحرانی به کار بگیرید به عنوان مثال زمانی که با فردی رابطه ای خوب ندارید با توجه بیشتر می توانید به این موضوع پی ببرید که چگونه بر او غلبه کنید. معرفی تمرین تمرکز برای افزایش تمرکز شما در این زمینه کمک های فراوانی خواهد داشت.

و همچنین افرادی که در لحظه اولیه رو به رویی با مسئله ای متوجه آن می شوند نیز دارای توجه زیادی به مسائل و عوامل ایجاد کننده ناراحتی هستند و سعی می کنند آن را نادیده بگیرند و کنترل کنند.

چگونه هوش هیجانی را افزایش دهید

بالا بردن قدرت احساسات:

در تعریف هوش هیجانی به نکاتی که بیش از سایرین به آن اهمیت داده شد این بود که هوش هیجانی مجموعه ای از احساسات و عواطف در فرد است که موجب بیان احساسات و برقراری ارتباط می شود. افرادی که دارای قدرت بالایی از احساسات و هیجانات درونی هستند روابط موثرتری دارند.

برای افزایش قدرت احساسات در خود باید به علایق و احساسات خود بیشتر توجه کنید و به آنها ارزش و بهای بیشتری بدهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.