دسته ها
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱

آموزش کاشت قارچ دنبلان و پرورش آن

 • مرضیه نوروزیان
 • ۲۴ آبان ۱۴۰۰
 • ۰

کاشت قارچ دنبلان بنا به شرایط خاص رویشی، در هر محیطی امکان پذیر نیست. البته در کشاورزی نوین می توان پروسه های تولیدی کاشت دنبلان را در مناطق غیر بومی فراهم آورد.

کاشت قارچ دنبلان به دلیل ارزش غذایی بالا مورد توجه قرار می گیرد. این قارچ از نظر شکل ظاهری با قارچ های دیگر تفاوت دارد. البته این تفاوت در خواص قارچ و طعم آن نیز دیده می شود. قارچ دنبلان یک قارچ زیر زمینی است که بسته به شرایط کاشته می شود.

قارچ دنبلان برای بارور شدن و رسیدن به رشد کافی به شرایط محیطی خاصی نیاز دارد. بنابراین در هر محیطی نمی توان ناآگاهانه به کشت قارچ دنبلان روی آورد. ابتدا باید از وجود این شرایط خاص مطمئن شد و آن گاه اقدام به پرورش نمود.

نحوه کاشت قارچ دنبلان

قارچ دنبلان برای کاشتن به رسیدگی های مستمر و صرف هزینه بالا نیاز دارد. البته اگر این پرورش به خوبی انجام شده باشد مانند پرورش قارچ دکمه ای شما را به درآمد مناسبی خواهد رساند. کاشتن و پرورش قارچ دنبلان در مناطق بومی بیشتر نتیجه می دهد اما در مناطق غیربومی این شانس پرورش به کمتر از ۱۰ درصد تنزل می کند.

کاشت قارچ دنبلان

مراحل پرورش قارچ دنبلان

برای شروع کشت قارچ دنبلان، ابتدا به دنبال محیط مناسب برای پرورش باشید. یعنی این محیط باید در فصل پاییز آفتاب گیر باشد و از این طریق تامین کننده نور لازم پرورش قارچ دنبلان باشد. برای این کشت زمین نسبتاً هموار را انتخاب کنید. به گونه ای که شیب زمین در هیچ جایی بیشتر از ۱۵ درجه نباشد.

محیط کشت قارچ دنبلان را از درختان خالی کنید. یعنی محیط کشتی باید از یک سال قبل از درخت و گیاه تهی شده باشد. درختان مجاور قارچ دنبلان باید حداقل ۳۰ فوت از آن فاصله داشته باشند. در غیر این صورت ممکن است ریشه های درختان در تماس با قارچ های کاشته شده قرار بگیرند و برای دریافت آب با آن ها مبارزه کنند. یعنی آب در دسترس قارچ دنبلان را خارج سازند.

انتخاب محیط مناسب برای کاشت قارچ دنبلان

 • قاصدک 24
 • بلیط کیش

باید از میزان PH خاک مطمئن بود. این میزان در حد ۷.۵ تا ۸.۳ کنترل می گردد. اگر میزان اسیدی بودن خاک شما از این میزان بیشتر است، باید مقداری آهک به آن بیفزایید تا اسید اضافی آن کم شود . میزان اسیدیته خاک برای کشت دنبلان

محیط را از علف های هرز خالی کنید و زمین را تا عمق ۱۰ اینچی به طور کامل شخم بزنید.

یک کمپوست آلی که تامین کننده نیازهای غذایی برای کاشت قارچ دنبلان باشد را بر روی مکان کشت قرار دهید. ارتفاع این کمپوست تهیه شده باید برابر با ۳ اینچ باشد. کمپوست تهیه شده شرایط لازم برای رشد را فراهم خواهد کرد.

بعد از افزودن این لایه کمپوست باید بار دیگر شخم زدن را تا عمق ۱۰ اینچی انجام دهید. قارچ دنبلان تهیه شده را باید بین ریشه درخت فندق و درخت بلوط(یا بین درخت کاج و راش) بکارید.

کاشت قارچ دنبلان در بین درختان کاج و راش

البته این دنبلان ها ابتدا با اسپور قارچ بارور و تلقیح و آن گاه کاشته می شوند. بذر قارچ باید از مکانی مورد اعتماد دریافت گردد. باید سرمایه گذاری لازم برای کشت مطلوب این قارچ انجام شود. برای انتقال قارچ دنبلان فصل خواب گیاه را انتخاب کنید. این فصل همان فصل زمستان می باشد.

برای کاشتن قارچ دنبلان چاله ای به اندازه دو برابر پهنای قارچ بکنید. این چاله باید عمقی برابر با ۶ فوت داشته باشد. گودال ها را با فواصل ۱۲ فوت از یکدیگر حفر نمایید.

مراقبت از قارچ دنبلان

گودال های ایجاد شده را از قارچ تهیه شده پر سازید. این گودال ها باید فقط از قارچ پر شده باشند. در نهایت خاک را بر روی قارچ بفشارید تا هوای داخل خارج شود و هم خاک اطراف قارچ ها را در بر بگیرد.

قارچ دنبلان

برای مرحله آبیاری قارچ دنبلان باید به زیر قارچ رطوبت رسانی کنید. بهتر است این آبیاری به نم و رطوبت تبدیل شود و از طریق شلنگ به شیوه قطره ای در اختیار گیاه قرار گیرد. ترتیب و نظم را در انجام آبیاری رعایت کنید تا به گیاه آسیب نرسد و کاشت قارچ دنبلان نتیجه بخش شود.

تکثیر قارچ دنبلان

برای شکل گیری و پیدایش قارچ های مقصود باید ۵ تا ۱۰ سال صبر کنید. حالا می توانید به دنبال برآمدگی های شکل گرفته در پای درختان باشید.

شرایط نگه داری قارچ دنبلان

این برجستگی ها، زمان برداشت قارچ دنبلان را اعلام می کند. یعنی شما می توانید قارچ دنبلان را در زمستان همان سالی که برجستگی ها رویت شده از زمین خارج سازید. این برداشت در محدوده اواخر زمستان تا اوایل بهار انجام می گیرد. قارچ ها زمانی که به مراحل تکمیلی رشد خود می رسند، بعد از ۱۰ روز قابل استخراج و بهره برداری می باشند.

برآمدگی پای درخت

زمان برداشت قارچ دنبلان

زیستگاه اصلی دنبلان

خاستگاه اصلی قارچ دنبلان در هند، ایران و افغانستان می باشد، از این رو کاشتن آن در این کشور ها آسانتر است. در ایران این گیاه دنبلان را می توان در مناطقی از مرند، چایپاره، جلفا، ارسباران، میانه، بخش یامچی، دشت مغان، خوی، چالدران، کوه های ماکو، پلدشت و نیز در استانهای زنجان، شهر های طارم و خدابنده، استان های جنوبی و مرکزی کشور همچون فارس، یاسوج، هرمزگان، کرمانشاه، لرستان، سمنان، دامغان، همدان، منطقه زردکوه چهار محال و بختیاری، تهران و نیز در مناطق شمالی کشور از جمله ترکم صحرا، گنبد، شهسوار گیلان، دوهزار، کندوان، لوشان، مارازا، تپه های گلفرج، طالب گلی و در خراسان شمالی مثل سراوان و در جزیره کیش مشاهده کرد.

ویژگی های قارچ دنبلان

این قارچ در عمق ۳۰ سانتیمتری زمین و در مجاورت ریشه گیاه رویش می یابد، شکل ظاهری قارچ مشابه سیب زمینی بوده و اندازه آن نیز در حد یک فندق یا یک پرتقال است.

قارچ دنبلان اغلب به وسیله سگ یا خوک یافت می شود و رنگ سفید این قارچ ها در سال ۲۰۰۱ در آمریکا به ازای هر کیلو به قیمت های دو هزار تا ۴۵۰۰ به فروش رفته است.

کاشتن قارچ دنبلان

ارزش دارویی قارچ دنبلان

 • این قارچ ها دارای خاصیت زیادی هستند و از جمله قارچ های ارزشمند در جهان می باشند.
 • مصرف این قارچ ها برای سرماخوردگی مفید بوده و توصیه می شود.
 • یکی از علت های کاشت این قارچ با ارزش، وجود پروتئین و ویتامین های سرشار آن می باشد.
 • مصرف این قارچ همچنین قند خون افراد دیابتی را کاهش خواهد داد و برای درمان بیماری های چشمی مفید می باشد.
 • به دلیل خاصیت این قارچ در افزایش قوای جنسی و نیز درمان علائم پیری آن را اکسیر جوانی می نامند.
 • قارچ دنبلان می تواند با عوامل بیماری زا و میکروب ها مقابله کند و دارای خاصیت آنتی اکسیدانی برای پیشگیری از سرطان بوده و از کبد محافظت می کند.
 • ارگوتیونین که آنتی اکسیدانی قوی در قارچ دنبلان می باشد، در اثر پخت و پز از بین نخواهد رفت.

پرورش قارچ دنبلان

امیدواریم با ارائه مطلب قارچ دنبلان، نکات مهمی برای کاشت و پرورش این گیاه در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم و مطالب ارائه شده سودمند و مفید باشد. در صورت تمایل می توانید با مراجعه به لینک مربوطه با کاشت قارچ گانودرما در سایت آرگا آشنا شوید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *