دسته ها
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

غرور کاذب به چه معناست؟ و چطور از بروز آن جلوگیری کنیم؟

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۱ شهریور ۱۳۹۷
  • ۰

غرور در فرد به مرور زمان می تواند ویژگی های ناپسندی را ایجاد کند و مانع دیدن خوبی ها می شود غرور تا میزانی درست و معقول است که فرد به خود و توانایی های خود ایمان داشته باشد اما زمانی که فرد با وجود نداشتن توانایی و یا داشتن آن دچار نوعی فخر فروشی به دیگران می شود دچار غرور کاذب شده است.

شما در زندگی خود با تیپ های مختلف شخصیتی افراد رو به رو می شوید که به طور کلی به تیپ های شخصیتی مثبت و منفی تقسیم می شوند تیپ های شخصیتی مثبت افرادی مهربان و با اعتماد به نفس هستند و معیارهایی از هر گونه رفتار مثبت را در خود دارند و در مقابل تیپ های شخصیتی منفی افرادی با ویژگی های ناپسند عموم جامعه هستند غرور و اعتماد به نفس بی مورد یکی از مواردی است که در بیشتر تیپ های شخصیتی منفی دیده می شود و بسیار اطرافیان این دسته از افراد را آزار می دهد.

چگونه با فرد مغرور روبه رو شویم

غرور کاذب به چه معنی است؟

غرور داشتن به میزان بیش از حد و کاذب آن یعنی اینکه فردی نوعی احساس خود برتر بینی دارد و تصور می کند که از تمام اطرافیان خود سرتر است و دچار نوعی گستاخی در ارتباط خود با دیگران می شود. بیشتر افرادی که دچار غروری کذب هستند متوجه رفتار نادرست خود با دیگران نمی شوند و فکر می کنند چون از اطرافیان خود برتر هستند می توانند هر رفتاری را با آنها داشته باشند. این دسته از افراد ارزش های سایرین را نادیده می گیرند و از عزیزان خود دور می شوند.

 حسادت می تواند از دلایل مهم برای ایجاد غرور در یک فرد باشد یکی از مشکلاتی که حسادت داشتن برای ما ایجاد می کند  این است که دچار غرور بیش از حد در روابط خود می شود چون دوست نداریم دیگران ما را قضاوت کنند.

این دسته از افراد به جای آنکه عشق و محبت را در سینه داشته و آن را به عزیزان خود بدهند دچار کینه ورزی و خودخواهی می شوند زمانی که این غرور در افراد به غرور کاذب منجر شود نوعی بیماری روانی در آنها ایجاد می کند که نشآت گرفته از ناتوانی ها، کمبودها، حسادت و اعتماد به نفس بالا است. در نهایت نیز این افراد نمی تواند در جامعه روابطی صمیمی و آرامش بخش داشته باشند و وجود آنها در میان یک جمع موجب آزردگی خاطر و ایجاد انرژی منفی می گردد.

غرور بیش از حد نه تنها در زندگی اجتماعی موجب دور ماندن فرد از جامعه و اطرافیان می شود بلکه به لجاظ ارزشی، دینی و انسانی فرد را رسیدن به کمال و انسانیت دور می کند. زیرا افرادی که در مواجه شدن با دیگران دچار غرور می شوند اطرافیان خود را نادیده می گیرند و در برخی موارد موجب پایین آوردن شان و منزلت انسان های دیگر می شوند. در نتیجه برای بیشتر اجتماعی شدن باید غرور را در روابط خود کم کرد.

غرور کاذب و پیامدهای منفی در زندگی

  •  آرون گروپس

در رابطه با اینکه ریشه این غرور کذب در افراد چه چیزهایی می تواند باشد نظرات و ملاک های مختلفی وجود دارد که از مهم ترین آنها می توان به خانواده و نوع تربیتی که کودک در این فضا داشته اشاره کرد برخی از والدین با پاسخگویی به تمام نیازهای فرزند کودک نوعی خود برتر بینی در او ایجاد می کنند و برخی دیگر نیز به این دلیل که والدینشان در روابط خود با دیگران نوعی غرور از خود نشان می دهند این رفتار را از والد خود الگو برداری می کنند.

راهکارهای غلبه بر غرور:

ممکن است همانطور که بیان کردیم برخی از افراد به دلیل الگوبرداری نادرست از والدین دچار غرور و خودخواهی شوند و به مرور زمان با دور شدن اطرافیان خود متوجه رفتار نادرست در خود باشند و به دنبال راه هایی برای از بین بردن این ویژگی اخلاقی نادرست در خود باشند.

۱- پذیرش رفتار در خود:

باید برای ایجاد تغییر در خود فرد بداند و بخواهد که این رفتار را در خود تغییر دهد افرادی که می دانند دچار غروری کاذب هستند و سعی دارند تا مانع آن شود در کاهش این رفتار موفق هستند و در نتیجه افرادی کمال گرا و انسان دوست هستند. پذیرش این عادت نادرست در خود زمینه ایجاد و شکوفایی رفتارهای درست را در فرد ایجاد می کند.

چگونه فردی مغرور نباشیم

۲- تلاش در جهت حل رفتار:

ریشه مواردی را که موجب ایجاد غرور در شما می شود را بیابید و و در چنین مواقیع که دچار غرور یم شوید این عوامل ایجاد کننده را تحت کنترل و هدایت خود درآورید و آن ها را سرکوب کنید و رفتارهای مثبت را جایگیزین آن کنید.

۳- یادگیری بخشش:

غرور نوعی کینه توزی، نفرت، حسادت و خودخواهی است که در قالب اعتماد به نفس بالا و غرور کاذب دیده می شود افرادی که یاد می گیرد در مقابل رفتارهای دیگران ببخشند و بگذرند افرادی بزرگ منش و با کمالات انسانی بالا هستند. یکی دیگر از راه های رهایی از غرور افزایش اعتماد به نفس است که موجب درک درست از توانایی ها می شود.

۴- صبور بودن:

غرور و بی اعتنایی به دیگران از مواردی است که در بیشتر برخوردارها و دعوا ها دیده می شود سعی کنید در بحث های خود صبور باشید و در رفتار با دیگران نیز صبر بیشتری داشته باشید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *