دسته ها
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱

آنچه باید درباره پیوند قرنیه چشم بدانیم (از هزینه تا مراحل درمان)

 • مرضیه نوروزیان
 • ۱۱ فروردین ۱۴۰۱
 • ۰

پیوند قرنیه چشم بنا به شرایط خاص لازم و ضروی می شود. زمانی که قرنیه دچار آسیب جدی شده باشد و به اندازه غیر طبیعی کدر می شود. لطفاً برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه همراه ما باشید.

کدر شدن قرنیه چشم به دلایل مختلف در افراد اتفاق می افتد. این کدر شدن ممکن است نیاز به پیوند قرنیه چشم را ایجاد کند. در بسیاری از مواقع با کدر شدن قرنیه دید فرد از بین خواهد رفت. 

چشم دریچه ما به دنیای اطراف است. مسلماً با نبودن چشم به مشکلات زیادی دچار می شویم. چشم دارای اجزای پیچیده و زیادی است که هر گونه خلل در این اجزا می تواند منجر به اختلال در بینایی گردد. قرنیه یک دایره بیرنگ می باشد که اطراف این دایره را صلبیه(بخش سفید چشم) احاطه کرده است.

ضرورت پیوند قرنیه چشم

پیوند قرینه  با کدر شدن قرنیه انجام می شود. عوامل بسیاری سبب کدر شدن قرنیه می گردند. تشکیل شدن تبخال روی قرنیه، مهم ترین دلیل برای کدر شدن قرنیه است. تبخال به علت ویروس در چشمها به وجود می آید و با تشکیل تبخال در چشم، فرد احساس می کند درون چشمش چیزی قرار گرفته است.

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

 

قرنیه چشم

لک ایجاد شده بر روی قرنیه به دلیل تکرار در تبخال زدن به وجود می آید و در نهایت این تبخال زدن منجر به کدر شدن قرنیه می شود. از علائم تبخال چشم، حس وجود جسم خارجی در چشم و درد است. این تبخال تشکیل شده به مدت یک دهم از دید فرد را کم خواهد کرد. عواملی چون آسیب دیدن چشم، پاره شدن قرنیه، ضربه خوردن چشم و تصادفات از دلایلی هستند که اگر به آن ها توجه نشود، موجب تشکیل لک در چشم می گردند.

با لک دار شدن قرنیه، نیاز به جراحی احساس می شود. این جراحی برای افرادی که احتیاج به پیوند قرنیه چشم ندارند، انجام می گیرد. جون تنها دلیل آسیب دیدن چشم، وجود لک بر روی قرنیه است و بقیه اجزای چشم به خوبی کار می کنند و سالم هستند. بنابراین بیمار را می توان بدون پیوند زدن قرنیه چشم به شرایط عادی بازگرداند.

 • چکاد بام
 • مبل و میز

پیوند قرنیه چشم

پیوند قرنیه در تمام سنین از بدو تولد تا ۹۰ سالگی امکان پذیر می باشد. برای پیوند کردن قرنیه چشمها می توان از قرنیه یک انسان فوت شده کمک گرفت. این پیوند تا ۶ ساعت یا کمتر بعد از مرگ قابل انجام است. پس زدن پیوند قرنیه ی چشمها به ندرت پیش می آید. چون این قسمت از چشم به دلیل نداشتن رگ، به صورت جزء ناپیوسته قلمداد نمی شود. این مسئله موجب می شود که پیوند قرنیه با هر گروه خونی انجام گیرد. این قرنیه ها در بانک چشم ذخیره می شوند. این بانک برای انجام آزمایش های لازم و برای نگه داری از قرنیه هزینه دریافت می کند.

 

جراحی قرنیه چشم

نحوه انجام پیوند قرنیه

برای بیرون آوردن قرنیه از چشم فرد فوت شده، دایره ای با قطر ۷ تا ۸ میلی متر در چشم ایجاد می کنند. برای ادامه پیوند به ۱۶ بخیه در چشم زنده احتیاج هست. این بخیه ها در چشم فرد به قدری ریز زده می شوند که بیمار متوجه آن ها نخواهد شد. برای بیرون آوردن قرنیه چشم فرد فوت شده از تیغ هایی با قیمت ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان کمک گرفته می شود این تیغ ها یکبار مصرف می باشند. برای برش و خارج کردن قرنیه فرد فوت شده، دقت زیادی به کار برده می شود. این دقت به اندازه ای است که نباید بیرون آوردن قرنیه به شکل نامنظم و کج باشد. برای اطمینان و جا افتادن قرنیه پیوندی بر روی چشمهای بیمار، مقدار زیادی از قرنیه فرد فوت شده خارج می گردد.

 

مراقبت های بعد از عمل پیوند قرنیه

اگر پزشک برای شما پیوند قرنیه پیشنهاد داده است، باید سریعاً آن را انجام دهید. تاخیر در پیوند قرنیه در بزرگسالان موجب انحراف چشم و در کودکان سبب تنبلی چشم می گردد. ضمن اینکه بعد از انجام عمل پیوند، فرد دچار دوبینی خواهد شد و وضعیت بینایی به شکل اول نخواهد شد.

مشکلات پیوند قرنیه

برای جلوگیری از آلرژیک و بروز علائمی چون تورم، ملتهب شدن ، عفونی و قرمز شدن چشم بعد از جراحی باید زیر نظر پزشک باشید. این مشکلات موجب ایجاد رگ در قرنیه و دفع پیوند می شود. احتمال دفع پیوند تا ۳ سال وجود دارد. به همین خاطر در این مدت باید مراقبت های لازم در مورد چشم انجام شود. البته دفع پیوند تا ۳۰ سال با درصد بسیار کم احتمال دارد.

 

معاینه قرنیه چشم

حس وجود شن در چشم و تاری دید از نشانه های دفع پیوند هستند. با این علامات سریع باید به پزشک مراجعه شود و پزشک با تزریق آمپول کنار قرنیه پیوندی و روی کره چشمها از بیرون زدگی قرنیه ممانعت می کند. این پیوند تا سه بار قابل انجام می باشد و بعد از هر بار انجام، عمل پیوند مشکل تر خواهد شد.

مراقب چشمان خود باشید و اجازه هیچ گونه آسیب و ضربه وارده به چشم را ندهید. چون ممکن است باعث دفع پیوند و پارگی شود. بهتر است برای محافظت چشم از عینک پلاستیکی استفاده شود.

اگر بعد از پیوند قرنیه دوباره تبخال در قرنیه زدید، باید از قطره ضدتبخال استفاده کنید و به پزشک رجوع کنید.

مدت زمان بهبودی پس از انجام پیوند قرنیه

زمان بهبودی امکان دارد یک سال یا بیشتر طول بکشد و در ابتدا بینایی فرد برای چند ماه اول تار خواهد بود و در برخی موارد امکان دارد تاری آن بیشتر شود مه با بهبود بینایی فرد می توانید به فعالیت های روزمره ادامه دهید اما باید چند هفته اول از بلند کردن وسایل سنگین خودداری نمایید همچنین برای مدت چند ماه استفاده از قطره های استروئیدی چشم  توسط دکتر تجویز می شود و در کنار آن دارو های دیگری به منظور تورم، کنترل عفونت و ناراحتی تجویز خواهد شد همجچنین، به منظور پیشگیری از وارد شدن صدمات خارجی از عینک و سپر محافظ استفاده نماید و در صورتی استفاده از بخیه در جراحی چشمها بسته به شرایط بهبود و سلامت چشمها هفده ماه بعد از عمل جراجی از چشمها جدا  می شود و به منظور کاهش عوارض پیوند قرنیه و دریافت نتیجه بهتر باید به توصیه پزشک عمل نمایید.

مدت بهبودی پس از پیوند قرنیه

مراقبت های لازم بعد از پیوند قرنیه

پس از انجام این نوع عمل جراحی چشم شدیداً به ضربه حساس خواهد شد و امکان دارد ضربه های خفیف به چشماها منجر به آسیب جدی در آن شود  از این رو، باید در هفته های اول یک سری مراقبت های لازم را انجام دهید که عبارتند از :

۱. خوداری زور زدن، خم شدن و برداشتن اشیا

۲. استفاده از مخافظ پلاستیکی به منظور وارد نشدن ضربه به چشم

۳. اجتناب از انجام فعالیت های ورزشی سنگین و انجام ورزش های مانند پیاده روی سبک

۴. پرهیز از خاراندن و مالیدن چشم ها

۵. خوداری از خم کردن سر به جلو  و در صورت برداشت وسیله ای از روی زمین از کمر خم نشوید و زانو زده  خرد کنید و سرتان را نیز صاف نگه دارید.

۶. در صورت داشتن شغل ادرای که به شکل نشسته هستید بعد از دو هفته می توانید به محل کارتان برگردید اما اگر شغل تان به فعالیت بدنی احتیاج دارد بعد از حداقل چهار هفته می توانید به شغل تان بازگردید.

مراقبت های بعد از پیوند قرنیه

امیدواریم در این مقاله اطلاعات کافی و مفیدی درباره عمل پیوند قرنیه در اختیار شما علاقه مندان به سلامت چشم قرار داده باشیم و از خواندن آن ها استفاده لازم را برده باشید، در صورت آشنایی بیشتر با سلامت چشم می توانید روی لینک کلیک نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.