دسته ها
شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹

آموزش کاشت گل لاله در منزل و پروش این گل زیبا

  • نرگس کوهستانیان
  • 17 جولای 2018
  • ۰

بهترین زمان برای کاشت گل لاله اوایل آبان تا اواسط دی است. گل لاله هم در فضای آزاد و هم در داخل گلدان در منزل قابل رویش است. با شروع اسفند لاله شروع به جوانه زنی می کند.

در این مقاله قصد داریم مطالبی جالب و مفید درباره کاشت گل لاله در منزل ارائه دهیم. شاید برای شما نیز عجیب باشد که چگونه می توان گل لاله را در منزل کاشت، لازم است بدانید این کار به سادگی انجام می گیرد و شما نیز با کمی دقت در نکات مطرح شده می توانید اقدام به کاشتن گل لاله نمایید.

کاشت انواع گل در منزل هنری زیبا و خلاقانه است که به شما برای داشتن گل هایی زیبا  کمک می کند. شما می توانید کاشت گل های مختلف را در منزل تجربه نمایید. قبلا با نحوه قلمه زدن بامبو و گل حسن یوسف و نحوه کاشت و تکثیر شفلرا و گل محمدی آشنا شدید، حال به معرفی روش های کاشت گل لاله می پردازیم که امیدواریم این موارد نیز برای شما عزیزان مفید باشند.

طریقه کاشتن لاله در گلدان

نحوه کاشت گل لاله

 گل لاله را به دو طریق می توان کاشت:در گلدان و توده ای.
همانطور که می دانید گل لاله تنوع زیادی دارد. آنچه که می دانیم این است که ۱۵۰ نوع مختلف با رنگ های متنوع در نواحی مختلف زمین کاشت می شود. رنگ های غالب این گل قرمز، سفید، زرد و صورتی می باشد.
کاشت گل لاله
 جهت کاشت پیاز گل لاله باید سایز گلدان بیشتر از ۱۰ سانتی متر باشد.( اندازه گلدان طبق طول قطر دهانه گلدان محاسبه می شود). به یاد داشته باشید هر چقدر اندازه گلدان بزرگ باشد رشد گل لاله بهتر و موفق تر صورت می گیرد. خاک مناسب جهت کاشت لاله باید دارای PH خنثی باشد.
کاشت جالب گل لاله در منزل
خاک باغچه ۶۰٪ ، بادی ۲۵٪، برگ پوسیده ۱۵٪ برای تهیه خاک مناسب کاشت لاله خوب است. بهترین زمان برای کاشتن گل لاله از اوایل آبان تا اواسط دی ماه است.
 ابتدا ۳۰ درصد از فضای داخل گلدان را پر از خاک می کنیم و بعد پیاز های لاله را طوری قرار می دهیم که نوک پیاز به طرف بالا باشد و بعد لبالب گلدان خاک را روی آن می ریزیم. دمای مناسب برای رشد لاله ۲ الی ۴ درجه سانتی گراد است. اسفندماه که از راه برسد، لاله جوانه می کند. در اسفندماه ماسه داخل گلدان را خالی کرده و دما را به ۷ الی ۲۰ درجه تغییر می دهیم.
گل لاله در منزل
زیباترین عکس گل لاله

شرایط لازم برای کاشت و پرورش گل لاله:

  • خاک: مناسبترین خاک جهت کاشت گل لاله مخلوطی از کوکوپیت، پیت ماس و پرلیت یا ترکیب یاز کود و خاک برگ و ماسه و خاک باغچه است.
  • آبیاری: لاله اگر در محیط باز کاشت شود تا بهار حتی یک بار هم لازم نیست به آن آب برسد. اما اگر در گلدان باشد آبیاری متوسط خوب است. محیط نباید رطوبت داشته باشد و آبیاری بیش از حد نیاز نباشد.
  • دما: لاله مقابل سرما مقاومت دارد. بعد از جوانه زدن گل ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتی گراد مناسب ترین دما جهت رشد این گل است.
  • کود: رساند کود به لاله جهت تغذیه لازم است.
  • نور: گل لاله از آن دست گل هایی است که برای رویش بهتر بخصوص بعد از شروع جوانه زنی نیاز به نور زیادی دارد. شما می توانید گلدان را کنار پنجره بگذارید تا نور بیشتری به آن برسد.

عکس زیبای گل لاله

ضمن اینکه امیدواریم از آموزش کاشت گل لاله که در این مطلب ارائه دادیم نهایت استفاده را برده باشید، از شما عزیزان دعوت می نماییم در بخش پرورش گل و گیاه از دیگر آموزش های مفید و کاربردی در این زمینه نیز دیدن نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.