دسته ها
یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

روش های درمان قارچ ناخن و علل ایجاد آن

 • مهلا بستگان
 • ۴ بهمن ۱۳۹۹
 • ۰

هرچند قارچ ناخن در بین سالمندان و میانسالان شایع است اما در بین برخی جوانان نیز دیده می شود. ایجاد قارچ ناخن علل مختلفی دارد که از جمله آنها می توان به عفونت ناخن، پابرهنه راه رفتن، ضعف سیستم ایمنی بدن و کاشت ناخن، ناخن مصنوعی یا پدیکور و مانیکور ناخن در آرایشگاه ها و اماکن مربوط به این کار اشاره نمود و برای درمان قارچ ناخن از موارد ذکر شده در متن می توان استفاده نمود.

شدت عفونت قارچ ناخنها مختلف است، بعضی اشخاص فقط یک لکه سیاه روی ناخنهای خود می بینند، اما بعضی دیگر دچار درد و ناراحتی نیز می شوند. از علایم اولیه عفونت قارچی ناخنها می توان به لکه های سیاه کوچک روی ناخنها، زرد شدن ناخنها و یا تغییر شکل ناخنها اشاره کرد. اما جای هیچ نگرانی نیست زیرا درمان قارچ ناخن امکان پذیر می باشد.

درمان قارچ ناخن با روش های خانگی موثر:

برای رفع قارچ ناخنها می توان از روش های درمان خانگی و طبیعی بهره مند شد و این بیماری را برطرف نمود و سلامتی دوباره ناخنها را به دست آورد. چهارده روش بهبود قارچ ناخنها و آسیب های ناشی از بروز قارچ ناخنها به شرح زیر می باشد:

 • خشک نگه داشتن ناخن:

چون قارچ ناخنها در محیط گرم و مرطوب به سرعت رشد می کند باید برای درمان قارچ ناخنها آنها را خشک نگه داشت. در هنگام کار با آب از یک دستکش پلاستیکی استفاده کنید اما شرط ورود و خروج هوا را نیز رعایت کنید که دستهایتان عرق نکند.

 • لاک ناخن هایتان را پاک کنید:

چون این قارچ ها در محیط تاریک رشد و نمو می کنند باید لاک ناخن هایتان را پاک کنید تا از تکثیر این قارچ ها جلوگیری گردد.

درمان های قارچ ناخن

 • استفاده از پماد ضد قارچ ناخن:

کرم ها یا پمادهای موضعی ضدقارچ به طور معمول در شش هفته عفونت ناخن را از بین می برد. این پمادها برای عفونت های طولانی مدت همراه با درد مورد استفاده قرار می گیرند. از این پماد یا کرم ها طبق آنچه در دستورالعملشان نوشته شده است، استفاده کنید.

 • به پزشک مراجعه نمایید:

وقتی درمانهای خانگی قارچ ناخن و استفاده از پماد های ضد قارچ جوابگو نبود باید به پزشک مراجعه کنید تا داروهای لازم را برای بهبود بیماریتان تجویز نماید.

علل ایجاد قارچ ناخن

 •  بهبود قارچ ناخن با کوتاه کردن ناخنها:

قبل از اینکه دارو های درمان قارچ ناخنها را استفاده کنید، ناخنهایتان را بگیرید و لکه های سیاه را با سوهان از بین ببرید و بعد دارو را استفاده نمایید.

 • کالا چیو
 • سوهان و ناخن گیر را ضدعفونی کنید یا دور بیندازید:

چون عفونت ناخن مسری است و انتقال می یابد بعد از کوتاه کردن ناخن هایتان جهت جلوگیری از مبتلا شدن دیگر ناخن ها و یا ناخن دیگران، ناخن گیر و سوهان را به خوبی ضد عفونی کنید و یا دور بیندازید.

علایم قارچ ناخن

 • از سرکه سیب و آب اکسیژنه استفاده کنید:

سرکه سیب و پراکسید هیدروژن را نصف نصف با هم ترکیب نمایید و روزانه چهل و پنج دقیقه تا از بین رفتن کامل قارچ ناخن هایتان آنها را درون این محلول قرار دهید.

 • استفاده از وایتکس:

به اندازه یک درپوش قوطی وایتکس درون آب بریزید و به مدت یک دقیقه ناخنهایتان را درون آن قرار دهید. با انجام این عمل ظرف مدت چند روز قارچ ناخنها درمان می شود. البته این روش می تواند برای پوست مضر باشد، بنابراین با نظر پزشک این کار را انجام دهید.

راه های درمان قارچ ناخن

 • استفاده از سرکه سیب مقطر و روغن درخت چای:

یک و نیم لیوان سرکه سفید مقطر را با سه لیوان آب ترکیب کنید و ناخنهایتان را به مدت پانزده تا بیست دقیقه درون این محلول قرار دهید و بعد بشویید و خوب خشک کنید. بعد تکه های پنبه را درون روغن چای فرو ببرید و بر روی ناخنهای آسیب دیده خود بگذارید و ببندید و اجازه دهید تا دو الی سه ساعت بر روی ناخنهای شما بماند. انجام این عمل روزانه دو بار و اگر مسبب ایجاد حساسیت در فرد شد روزانه یک بار به درمان قارچ ناخنها کمک می کند.

 •  بهبود قارچ ناخن با لاک ضد قارچ:

استفاده از لاک های ضد قارچی که در داروخانه ها نیز به فروش می رسد، راه حل دیگری در این زمینه می باشد که می توانید از این روش درمانی بهره مند گردید.

هر آنچه لازم است از علل، علایم تا درمان قارچ ناخن بدانید

 • روغن پونه گیاهی:

این روغن گیاهی همانند روغن درخت چای از خاصیت ضد قارچی قدرتمند و موثری برخوردار می باشد که علاوه بر رفع علت اصلی بروز قارچ می تواند نشانه های عفونت های قارچی ناخنها را نیز کاهش دهد. برای بهره مندی از این روش خانگی می توانید ۳ الی ۴ قطره از این روغن را با ۱ قاشق چایخوری از روغن نارگیل مخلوط نمایید و ترکیب حاصل را روی قارچ ناخنها بمالید و اجازه دهید به طور کامل خشک شود. این روش را می توانید در یک روز، ۲ مرتبه مورد استفاده قرار دهید.

 • عصاره ی برگ زیتون:

این عصاره منبع عالی از اولئوروپئین می باشد که به دلیل خواص ضد قارچی این ترکیب می تواند در بهبود قارچ ناخنها بسیار موثر باشد. نحوه استفاده از این درمان خانگی به این صورت است که بر روی محل قارچ ناخنها، چند قطره عصاره ی برگ زیتون بمالید و اجازه دهید تا خشک گردد. این روش را نیز می توانید روزانه دو مرتبه تکرار نمایید.

درمان قارچ ناخنها با راهکارهای طبیعی

 • روغن آفتابگردان ازوننیزه:

روغن های آفتابگردان اوزون شده به دلیل داشتن خواص اکسید کنندگی قوی می توانند کمک کننده موثری در بهبود انواع میکرو ارگانیسم ها به ویژه درماتوفیت هایی باشد که علت بروز قارچ ناخن ها هستند. برای این منظور باید چند قطره از این روغن را روی محل قارچ بمالید و روزانه یک مرتبه این کار را انجام دهید.

 • بهبود قارچ ناخن با سیر:

در سیر ترکیبانی به نام آجوئن وجود دارد که در واقع به عنوان تری سلفوری عالی شناخته می شود از جمله خواص این ترکیب بهره مندی از خاصیت ضد میکروبی می باشد که به بهبود قارچ ناخن های پا به خصوص قارچ پای ورزشکاران کمک می کند. طریقه استفاده از سیر بدین صورت است که ۱ الی ۲ حبه سیر را پوست بگیرید و کاملا خرد کنید روی قارچ ناخن ها بمالید و بعد از گذشت ۳۰ دقیقه ناخن ها را شستشو دهید. روزانه یکی و دو مرتبه می توانید از این روش استفاده نمایید.

بهبود قارچ ناخن با سیر

توجه داشته باشید که اگر این عفونت قارچی بیشتر از دو هفته ادامه داشت و یا رو به وخامت رفت حتما باید نزد پزشک متخصص پوست بروید و تحت درمان قرار بگیرید. شما همراهان همیشگی می توانید با مراجعه به لینک درمان خانگی قارچ پوستی و درمان قارچ پوستی از مطالب مفید و مهم موجود در این مقالات نیز بهره مند گردید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.