دسته ها
سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

روش ساده و پیشرفته برای کنترل استرس

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۴ تیر ۱۳۹۷
  • ۰

امروزه با توجه به مشغله ی فکری افراد میزان شیوع استرس بیشتر شده است با وجود اینکه میزانی از استرس در زندگی افراد طبیعی است و لازمه ی تلاش و تکاپوی افراد است اما زمانی که بیش از حد معمول شود باید به کنترل استرس بپردازند.

استرس می تواند به سلامت روحی و جسمی افراد صدمات فراوانی وارد کند و فرد را در موقعیت های آسیب زا قرار می دهد. افرادی که  استرس دارند به طور میانگین بیشتر از افراد معمولی به بیماری های خطرساز چون: سرطان، ناراحتی های عصبی، ناراحتی قلبی ، خودکشی و بیماری های عروقی دچار می شوند. در ادامه با راهکارهای مفیدی برای مهار استرس آشنا خواهید شد.

استرس و راه های غلبه بر آن

راهکارهای ساده و مفید برای کنترل استرس:

افرادی که دچار استرس می شوند سیستم های دفاعی آنها دچار مشکل می گردد و در قسمت هایی از بدن واکنش هایی صورت می گیرد.

سعی کنید در بیشتر مواقع لبخند بزنید:

خندیدن ناخودآگاه در شما این باور را به وجود می آورد که شما شاد هستید حتی اگر لبخندتان از رو ی اجبار و تلقین باشد. پس سعی کنید در طول روز خود را با کارهای مختلف بخندانید. فیلم های کمدی ببینید و در جمع های دوستانه و با نشاط وقت بگذرانید. از خاطرات خنده دار حرف بزنید.با این کار شما حداقل برای چند ساعت شاد و به دور استرس خواهید بود.

  •  قاصدک 24
  • کالا چیو

راهکارهای مفید غلبه بر استرس

بهترین اتفافات را تصور کنید:

در مواجهه با هر مشکلی و هر اتفاق و پیشامدی سعی کنید جنبه های مثبت و خوب آن را تصور کنید و به اتفاقات بد فکر نکنید و از اتفاقات مختلف تصور مثبتی برداشت کنید. با این کار فشار استرس کمتری تحمل می کنید.

کارهایتان را به موقع انجام دهید:

با انجام دادن به موقع کارها و داشتن برنامه ای دقیق و منظم شما دیگر نگرانی کارهای عقب افتاده را نخواهید داشت. عقب افتادن کارها خود به تنهایی درگیری های فکری و میزان استرس شما را بیشتر خواهد کرد.

به جای نگران شدن کار مفید انجام دهید:

به جای اینکه به افکار نگران کننده فکر کنید و آن را در ذهن مرور کنید کارهای مفیدی مثل: کتاب خواندن، قدم زدن و ورزش را انجام دهید.

نگرانی هایتان را بزرگ نکنید:

به چیزهایی اتفاقات نیافتاده فکر نکنید. با این کار لذت زندگی را از خود خواهید گرفت و نگرانی هایتان را بیشتر می کنید.

برای کنترل استرس به خوابتان اهمیت بدهید:

خواب کافی از دغدغه های شما کم خواهد کرد و ساعات کمتری را به نگرانی هایتان فکر خواهید کرد همچنین باید توجه داشته باشید که استرس و مشغولیت های فکری در نیمه شب به سراغ فرد می آید.

کنترل استرس

چای و دمنوش های گیاهی بخورید:

چای و دمنوش های گیاهی فراوانی هستند که برای کاهش استرس مفید می باشند. چای بابونه، چای به لیمو و… از این موارد هستند.

ورزش های آرامسازی انجام دهید:

یوگا از جمله ورزش هایی است که به مهار استرس و کاهش افکار منفی و نگرانی ها کمک می کند. با انجام  حرکات یوگا شما آرام تر خواهید بود.

از ماساژ استفاده کنید:

ماساژ دادن شانه و گردن با کف دست به رفع خستگی کمک شما کمک می کند. در طول روز هنگام خستگی و عصابانیت چند بار این کار را انجام دهید و نفس عمیق بکشید.

فشار روانی و استرس

برای کنترل استرس موسیقی گوش دهید:

با گوش دادن موسیقی های آرام ضربان قلب شما آرام می شود و حس آرامش به شما دست می دهد.

محبت کردن و عشق ورزیدن:

با محبت کردن به دیگران شما احساس خوبی به شما دست می دهد و کمتر دچار استرس می شوید چون سعی خواهید کرد بیشتر افراد و چیزها را دوست داشته باشید. با محبت کردن هورمون های استرس از بین می روند و شما می توانید به مهار استرس خود بپردازید.

به خودتان اهمیت بدهید:

یکی از بهترین روش های درمان استرس اهمیت دادن به خودتان است. با این کار شما به دیگران اجازه نخواهید دادکه به راحتی به شما مسلط شوند و با باور کردن خود کمتر دچار استرس می شوید چون به خود و تصمیمتان ایمان دارید.

استرس و درمان آن

برای کارهای مهم نگران شوید:

برای اتفاقات پیش پا افتاده و بی اهمیت خود را نگران نکنید در عوض نگرانی هایتان را برای انجام کارهای مهم بگذارید تا موجب پیشرفت شما شود.

امیدواریم با مطالعه ی این مقاله بتوانید در شرایط سخت و استرس زا با استفاده از این راهکارها بر استرس خود غلبه کنید. همیشه به خاطر داشته باشید با داشتن آرامش شما می توانید بهتر فکر کنید و بهترین تصمیمات را بگیرید همچنین فشار روانی کمتری را تحمل خواهید کرد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.