دسته ها
دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

اطلاعات دارویی پیروکسیکام و کاربردهای اشکال دارویی مختلف آن

 • مهلا بستگان
 • 27 سپتامبر 2017
 • ۰

پیروکسیکام یک داروی ضد درد است که به اشکال مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و برای تسکین دردهای موضعی و دیگر دردهای آرتروزی از آن استفاده می شود.

پیروکسیکام، یک داروی مسکن برای دردهای آرتروزی و موضعی می باشد که در اشکال مختلف از آن استفاده می شود. ما در این مطلب به ذکر کامل جزییات دارویی آن پرداخته ایم. برای آشنایی بیشتر با این دارو در ادامه همراه ما باشید.

کاربردهای داروی پیروکسیکام:

piroxicam  که در رده داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی قرار می گیرد, به اشکال مختلف کپسول, آمپول و ژل و شیاف در دسترس عموم مردم قرار دارد. این دارو همانند قرص ایندومتاسین, یک مسکن است و در کم کردن و از بین بردن دردهای قوی موثر است. در بیماری های آرتروزی داروی این دارو تاثیرات ضد التهابی دارد. از این دارو برای درمان بسیاری از بیماری ها همچون سر درد و دندان درد, پا درد و … استفاده می شود.

این دارو با کنترل کردن سیکلواکسیژناز تولید شدن پروستاگلاندین ها را کم می کند و به این شکل تاثیر خود را در کم کردن و از بین بردن درد به نمایش می گذارد. از این دارو در تسکین دردهای مفصلی و استخوانی و عضلانی نیز بهره می برند. حتی از این دارو در مهار بیماری نقرس و دردهای پریودی نیز استفاده می شود. این دارو به مقدار زیادی به پروتئین پیوند خورده و در کبد متابولیزه شده و بعد از طریق ادرار دافع می شود.

کپسول پیروکسیکام و عوارض جانبی آن

عوارض جانبی مصرف این دارو:

مصرف هر یک از داروهای شیمیایی ممکن است عوارضی نیز به همراه داشته باشد عوارض جانبی  این دارو که ممکن است بعد از مصرف این دارو دچار آن شوید را در چند دسته طبقه بندی کرده ایم:

عوارض گوارشی داروی شامل

 1. تهوع پیدا کردن
 2. بی اشتها شدن
 3. به وجود آمدن اسهال
 4. به وجود آمدن یبوست
 5. دچار زردی شدن
 6. نفخ
 7. خشک شدن دهان
 8. و زخم پیتیک می باشد.

عارضه های کلیوی و قلبی و عروقی همانند

 1. تاکیکاردی
 2. ادم محیطی
 3. پیدا کردن تپش قلب
 4. و مسمومیت کلیوی, است.

عوارض و واکنش های حساسیتی و آلرژیک مثل

 1. پورپورا
 2. راش
 3. خارش

کم خونی و دیر منعقد شدن خون و خواب آلودگی بر روی اعصاب مرکزی و همچنین وز وز گوش و مختل شدن شنوایی از دیگر عارضه های این دارو می باشد. خوب است بدانید که مصرف مداوم کپسول آن, شخص را مستعد دچار شدن به عارضه پوستی TEN  و سندروم استیون جانسون می نماید.

موارد مصرف ژل پیروکسیکام

طریقه مصرف اشکال مختلف این دارو

 • کپسول را بعد از خوردن غذا با یک لیوان آب  مصرف کنید و حداقل تا ده دقیقه از دراز کشیدن بپرهیزید.
 • در مصرف ژل پیروکسیکام از ژل به اندازه یک سطح نازک بر روی پوست خود بمالید و بعد از ماساژ همان نقطه, دستانتان را با آب و صابون بشویید.
 • از آمپول این دارو به همان اندازه که دکتر تجویز کرده است تزریق شود.
 • از شیاف پیروکسیکام روزانه یک عدد برای تسکین درد استفاده می شود.اطلاعات دارویی آمپول پیروکسیکام
  موارد مصرف شیاف پیروکسیکام

طریقه نگهداری

این دارو را باید درون جعبه مخصوص آن و به دور از تابش مستقیم نور خورشید و در جای خشک و خنک و در دمای کمتر از سی درجه سانتی گراد, نگهداری کنید به علاوه اینکه از دسترس کودکان دور گذاشته شود.

موارد منع مصرف این دارو

 1. تزریق این دارو در افراد زیر پانزده سال ممنوع است.
 2. مصرف این دارو در افرادی که استفاده از دیگر داروهای ضد التهابی در آنان حساسیت به وجود می آورد باید با مشورت پزشک صورت بگیرد.
 3. مصرف این دارو در شیردهی و اشخاص سالمند و بیماران مبتلا به هایپرتانسیون, باید با تجویز و مشورت پزشک صورت بگیرد.
 4. اشخاصی که سابقه زخم های گوارشی و بیماری قلبی و کلیوی دارند باید در مصرف این دارو احتیاط کنند.موارد مصرف و عوارض جانبی ژل پیروکسیکام
  کپسول پیروکسیکام و موارد مصرف آن

امکان دارد تاثیرات این دارو تا دو هفته بعد از شروع آن خود را نشان دهد در استفاده از این دارو دستورات پزشک را جدی بگیرید و در صورت بروز هر گونه علایمی که ذکر گردیده است با پزشک معالج خود مشورت به عمل بیاورید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.