دسته ها
جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰

اقداماتی که باید در صورت مفقود شدن کارت ملی انجام داد

 • مهلا بستگان
 • ۶ شهریور ۱۳۹۹
 • ۰

کارت ملی همانند شناسنامه یک سند هویتی برای هر شخص است و امروزه در هر مکانی به عنوان کارت شناسایی شخص از آن استفاده می شود. در این مقاله ما از اقدامات لازم, برای زمانی که مفقود شدن کارت ملی اتفاق می افتد میگوییم.

کارت ملی به عنوان یک کارت شناسایی که مشخصات فردی هر شخص را درون خودش دارد امروزه در تمام مکان هایی که نیاز به ابراز هویت می باشد, استفاده می شود. در صورت گم شدن کارت ملی برای اخذ مجدد این کارت طی کردن مراحلی لازم است که ما در ادامه به ذکر آن پرداخته ایم. همراهمان باشید.

اشخاص واجدالشرایط برای اخذ کارت شناسایی جدید در صورت مفقود شدن کارت ملی:

 • در افراد زیر هجده سال, پدر, جد پدری, یا مادر و یا نماینده قانونی با به همراه داشتن اصل شناسنامه شخص و خودش می توانند برای اخذ مجدد کارت شناسایی اقدام کنند.

مدارک لازم برای صدور کارت شناسایی المثنی در صورت گم شدن کارت ملی:

 • به همراه داشتن اصل شناسنامه
 • به همراه داشتن یک قطعه عکس سه در چهار جدید با پشت زمینه سفید
 • به همراه داشتن آدرس کد پستی ده رقمی, محل سکونت جدید و فعلی
 • تکمیل نمودن فرم درخواست مجدد کارت ملی
 • تکمیل نمودن فرم گزارش مفقود شدن کارت ملی
 • تکمیل نمودن پاکت پستی ویژه خدمات الکترونیکی هویت ملیاقدامات لازم بعد از مفقود شدن کارت ملی

لازم است بدانید امروزه برای سهولت کارها و راحتی مردم, اقدامات این چنینی در دفاتر پیشخوان های دولتی ( دفاتر پیشخوان دولتی خدمات دولتی ثبت احوال ) انجام می شود و نیاز به مراجعه به ثبت احوال نمی باشد. هزینه های درخواست کارت ملی در نوبت اول سی و یک هزار تومان و در نوبت دوم پنجاه و سه هزار تومان, همچنین در نوبت سوم هشتاد و دو هزار تومان می باشد که به عهده شخص متقاضی است. این هزینه ها شامل فیش بانکی, هزینه دفتر, هزینه پستی و مالیات بر ارزش افزوده می باشد.

 • تصفیه آب خانگی آکواجوی
 • بلیط کیش

مدارک لازم برای دریافت مجدد کارت ملی مفقود شده

دریافت کارت ملی هوشمند المثنی

امروزه کارت های ملی قدیمی جای خود را به کارت های ملی هوشمند داده است، کارت های جدید به دلیل ثبت اسکن اثر انگشت و امضای دیجیتال امکان سوء استفاده های پیچیده تری را فراهم کرده است. حال در صورت گم شدن در ابتدا باید به سایت ثبت احوال مراجعه کنید که برای این منظور باید در قسمت خدمت الکترونیک سایت کلیک کنید و قسمتی را باز کنید که کارت ملی های مفقود شده توسط ثبت احوال در آنجا آگهی شده باشند و از طریق اطلاع پیدا خواهید کرد که کارت ملی مفقود شده شما به اداره پست و سپس ثبت احوال تحویل داده شده است یا نه. سپس به سایت پست یافته مراجعه کنید و اگر در آنجا نیز پیدا نکردید باید برای دریافت کارت ملی هوشمند المثنی اقدام کنید.

گم شدن کارت ملی

در کارت های قدیمی بلافاصله بعد از مفقودی به مراجع قضایی باید اعلام می گردید، اما کارت های هوشمند جدید به دلیل ثبت اثر انگشت در سیستم و بر روی کارت ملی شناسایی، در هنگام ثبت نام اولیه نیازی به چاپ آگهی مفقودی کارت ملی هوشمند ندارید، در گذشته به دلیل امکان سوء استفاده کارت مفقودی از جانب شخص یابنده، انتشار آگهی در روزنامه های کثیر الانتشار، ضرورت پیدا می کرد اما هم اکنون نیازی به انجام این کار نمی باشد.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

لذا برای دریافت کارت ملی هوشمند المثنی با در دست دادن مدارک لازم به نزدیک ترین دفتر پیشخوان مراجعه کنید و بعد از پرداخت مبلغ تعیین شده کارت المثنی شما برای صدور در نوبت اول (سی و یک هزار تومان) آماده می شود که این کار حدود دو ماه به طول خواهد انجامید، البته برای دریافت کارت ملی هوشمند المثنی برای بار دوم  (۵۳ هزار تومان) و سوم (۱۲۰ هزار تومان) هزینه آن فرق می کند و کمی بیشتر از اولین مرتبه است که این هزینه‌ها شامل هزینه دفتر، هزینه پستی، مالیات و فیش بانکی می باشند.

مفقودی کارت ملی

همانگونه که مطلع هستید و در این مطلب هم ذکر شد کارت ملی سند هویتی شخص است. پس در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید و آن را به عنوان ودیعه جایی نگذارید و کارت ملی کسی را به عنوان ودیعه قبول نکنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.