دسته ها
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹

راه های درمان سرماخوردگی نوزادان و علایمی که باید بشناسید

  • افسانه شمشیری
  • ۳ تیر ۱۳۹۶
  • ۰

نوزادان نسبت به سایر افراد تعداد دفعات بیشتری دچار سرماخوردگی می شوند. اما اگر این بیماری درمان نشود و تشدید یابد نوزاد به مشکلات و بیماری های خطرناک دیگری مبتلا می شود. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با راه های درمان سرماخوردگی نوزادان آشنا گردید.

نوزادان نسبت به کودکان و یا حتی بزرگسالان بیشتر دچار سرماخوردگی می شوند و علائم هم در آن ها نیز شدیدتر است. بنابراین باید بیشتر مراقبشان بود که در تماس با افرادی که سرماخورده اند، قرار نگیرند. در ادامه به بهبود سرماخوردگی نوزادان می پردازیم.

علائم اولیه سرماخوردگی در نوزادان

مقاومت بدن نوزادان بسیار پایین است لذا اگر علائم اولیه سرماخوردگی را در نوزاد کمتر از ۳ ماه مشاهده کردید حتما برای درمان سرماخوردگی نوزاد به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید زیرا ممکن است بیماری جدی تر شود و این امر برای نوزاد بسیار خطرناک می باشد. اگر نوزاد شما علائمی مثل سرفه های پشت سر هم، خس خس کردن سینه و یا تب داشته باشد بایستی هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

روش درمان سرماخوردگی نوزادان

علائم اولیه سرما خوردگی در نوزادان بالای ۳ ماه داشتن تب، بی قراری و عطسه های پشت سر هم و فراوان می باشد. بعد از گذشت مدتی علائم دیگری مثل گرفتگی بینی و ترشح از آن بروز می کنند که این موضوع در شیر خوردن نوزاد اختلال ایجاد می کند. ممکن است نوزاد دچار اسهال و استفراغ گردد. تب نیز ممکن است تا چندین روز طول بکشد و یا شدت یابد.

اگر درمان سرماخوردگی نوزاد به تعویق افتد، علائم دیگری مثل به سختی نفس کشیدن، افزایش دفعات تنفس، به هنگام تنفس قسمت بالا و یا پایین دنده ها به داخل کشیده می شوند، کبود شدن لب ها و ناخن ها، تب بالا (بیشتر از ۳۸.۹ درجه) ترشحات خلط مانند بینی و سرفه های طولانی که بیشتر از ۱۰ روز طول بکشند، گوش درد و خواب آلودگی بروز می کند که به شدت خطرناک هستند و بهتر است فورا نزد پزشک بروید.

علائم سرماخوردگی در نوزادان

راه های درمان سرماخوردگی نوزادان

برای رفع سرماخوردگی نوزاد علاوه بر مراجعه به پزشک و دادن داروها سر وقت، بهتر است موارد زیر را رعایت کنید تا علائم بیماری کم شوند در غیر این صورت سرماخوردگی به طور قطعی درمان نمی شود. مصرف داروها فقط باکتری ها را از بین می برند و روی ویروس بی تاثیر هستند.

راه درمان سرماخوردگی نوزاد زیر شش ماه

  • باید نوزاد به اندازه کافی بخوابد و مایعات فراوان  هم بنوشد.
  • به نوزاد سرخود دارو ندهید، زیرا بعضی از داروها برای کودکان زیر دو سال مضر است. همچنین همیشه نباید از داروهای ضد سرفه استفاده کرد و جلوی سرفه کردن را گرفت، زیرا سرفه کردن منجر به پاک شدن ریه ها از خلط می شود.
  • در درمان سرماخوردگی نوزاد مصرف داروهایی مثل استامینوفن تب را کاهش می دهد. برای نوزاد بالای ۶ ماه می توان از ایبوپروفن هم استفاده کرد. البته مقدار مصرف دارو توسط پزشک مشخص می شود. برای مصرف این داروها باید بدن نوزاد کم آب و همچنین مبتلا به استفراغ هم نباشد.

درمان سرماخوردگی نوزاد زیر سه ماه

  • یکی از راه های درمان سرماخوردگی نوزادان؛ به هنگام گرفتگی بینی نوزاد استفاده از قطره و اسپری می باشد. ۲۰ دقیقه قبل از شیر دادن به نوزاد و یا خواباندنش از قطره، اسپری و مکش های بینی استفاده کنید. از قطره و اسپری بینی که حاوی دارو هستند، استفاده نکنید و فقط قطره کلرید سدیم را مصرف نمایید. استفاده از قطره بینی برای هرسنی مناسب است.
  • مکش های مخصوص ترشحات بینی نیز برای نوزادان زیر ۶ماه کارایی دارند. ابتدا از قطره و بعد از مکش بینی استفاده کنید. برای استفاده از مکش بینی، ابتدا حباب آن را فشار داده سپس نوک مکش را داخل بینی قرار دهید و بعد حباب را به آرامی رها کنید. مخاط بینی نوزادان بسیار حساس می باشد لذا برای خروج ترشحات  در استفاده از مکش ها زیاده روی نکنید.

درمان گرفنگی بینی نوزادان با مکش

  • هوای منزل مخصوصا اتاق نوزاد را با دستگاه بخور مرطوب نگه دارید این امر به نرم شدن ترشحات و پیشگیری از انسداد بینی کمک می کند. آب دستگاه بخور را هم روزانه تعویض نمائید و بهتر است از بخور سرد استفاده نمائید.

در بیشتر مواقع درمان سرماخوردگی نوزاد در کمتر از یک هفته می باشد اما بعضی از نوزادان که مقاومت بدنشان پایین است ممکن است مدت ها طول بکشد تا خوب شوند. اگر سرماخوردگی درمان نشود و یا تشدید یابد ممکن است به برونشیت، ذات الریه و یا بیماری های دیگری که در واقع عوارض سرماخوردگی هستند، تبدیل گردد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.