دسته ها
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹

هر انچه باید درباره لوزه سوم کودکان بدانید

 • افسانه شمشیری
 • ۱۹ خرداد ۱۳۹۶
 • ۰

همه کودکان لوزه سوم دارند که از سن ۴ سالگی به بعد این لوزه رشد نمی کند و تحلیل می رود. اما در بعضی از بچه ها اینگونه نیست و رشد آن متوقف نشده و بزرگتر از حد معمول می شود که به آن لوزه سوم کودکان می گوییم.

بزرگی لوزه سوم بچه ها بسیار شایع می باشد که اکثر خانواده ها آن را جدی نگرفته و برای درمان آن اقدام نکرده و یا دیر اقدام می کنند که اگر به موقع تشخیص و درمان نشود، مشکلات و عوارضی در سلامتی کودک ایجاد می کند. در ادامه این مطلب همراه ما شوید.

لوزه سوم در کودکان چیست

حلق از سه لوزه به نام حلق دهان و حلق حنجره و حلق بینی تشکیل شده است. لوزه سوم یکی از قسمت های سیستم لنفاوی بدن و در انتهای حلق، در قسمت پشت بینی قرار دارد که ایمنی بدن را تامین می کند. اما اگر بزرگ شود، برای کودک مشکلاتی را ایجاد می کند که باید هر چه سریع تر آن را درمان کرد. البته بهترین راه تشخیص لوزه سوم، آندوسکوپی از راه بینی می باشد.

نشانه های لوزه سوم چیست

نشانه های لوزه سوم

بزرگی لوزه سوم بچه های ۳ تا ۶ سال بسیار شایع می باشد که با افزایش سن کوچکتر می شود. بدین ترتیب راه هوایی و مسیر حلق و حنجره نیز باز می شود. اما اگر لوزه سوم بزرگتر شود موجب انسداد راه تنفسی کودک شده و سوراخ های پشت بینی تنگ و حتی ممکن است بسته شوند در نتیجه کودک فقط می تواند از راه دهان نفس بکشد که در نتیجه منجر به خرخر بعضی از بچه ها نیز می شود.

علائم لوزه سوم کودک

اهمیت درمان لوزه سوم کودکان

عدم رشد لوزه سوم در کودکان منجر به مشکلات زیر برای آن ها می شود.

 • لوزه سوم کودک باعث می شود که با مشکل تنفس از راه بینی مواجه شده و در نتیجه از راه دهان نفس بکشند. لذا دهان این کودکان، همیشه باز است که این امر کم کم موجب بد فرم شدن صورت آن ها می شود. لب های بالایی به طرف بالا برگشته و دندان های جلو پیدا می شوند. در رشد فک بخصوص فک بالا و صورت کودک نیز اختلال ایجاد می شود. فک بالا به صورت طولی رشد می کند در نتیجه صورت کودک کشیده و دراز دیده می شود. کام نیز دچار مشکل شده و عمیق می شود.

لوزه سوم در کودک سه تا شش سال

 • دندان ها و لثه نیز دچار مشکل می شوند. دندان ها جفت نشده و به صورت منظم در دهان قرار نمی گیرند.
 • به علت عفونت و التهاب طولانی مدت لوزه ها، غدد لنفاوی در ناحیه فک نیز بزرگ می شوند.
 • کودک به طور مکرر دچار بیماری های سینوسی می شود. ترشحات بینی چرکی است و تخلیه آن برای کودک دشوار است.

سرماخوردگی در کودکان

 • گاهی اوقات روی چشم های کودک کبود می شود.
 • لوزه سوم بچه ها منجر به تودماغی شدن صدایشان می شود.
 • چون تنفس این کودکان از راه دهان می باشد لذا نمی توانند هم غذا بخورند و هم نفس بکشند برای همین از خوردن غذا فراری هستند. در نتیجه سیستم دفاعی بدنشان ضعیف شده و نسبت به عفونت ها و ویروس ها حساس می شوند.
 • به دلیل نداشتن تنفس از راه بینی و در نتیجه کاهش اکسیژن خون بدنشان، فعالیت های ذهنی و هوش این کودکان کم می شود. در صورت عدم تشخیص لوزه سوم، والدین فکر می کنند که کودکشان پیش فعال است برای همین تمرکز ذهنی مناسبی ندارد.
 • به بیماری و عفونت های مکرر گوش میانی به دلیل جمع شدن مایعی در پشت پرده گوش، مثل اوتیت سروز دچار می شوند.

گوش درد در کودکان

 • به دلیل مشکل تنفسی دچار اختلال در خواب می شوند.
 • حتی ممکن است کودک دچار شب ادراری شود.
 • در بعضی مواقع حاد، این مشکل بر روی قلب آن ها نیز تاثیر می گذارد.

بهترین راه حل برای درمان لوزه سوم

در صورت تشخیص وجود لوزه سوم در کودکان، ابتدا باید شدت علائم و میزان بزرگی آن نیز مشخص شود. اگر در مراحل ابتدایی رشد خود باشد برای کودک خطرآفرین نبوده و با دارو برطرف می شود. چنانچه اندازه لوزه سوم بزرگ، علائم آن شدید و کودک نیز مشکلات تنفسی زیادی داشته باشد، با عمل جراحی لوزه سوم خارج می شود.

درمان لوزه سوم در کودکان

از امواج رادیو فرکانس برای درمان لوزه سوم بچه ها استفاده می شود. در این روش مثل عمل جراحی کودک بیهوش نمی شود و خونریزی هم وجود ندارد همچنین بافت های طبیعی هم آسیب نمی بینند. بهتر است در صورت مشاهده علائم هر چه سریع تر کودک درمان شود تا استفاده از عمل جراحی به حداقل برسد.

مشکلات احتمالی بعد از عمل جراحی لوزه سوم

مشکلات بیهوشی، مشکلات عمل جراحی و خونریزی بعد از آن نیز در صورت وجود پزشک مجرب به وجود نمی آیند و برای کودک مشکلی ایجاد نمی شود. مشکل عفونت بعد از عمل جراحی نیز به مراقبت های بعد از آن بستگی دارد که در صورت بروز چنین مشکلی با دارو قابل درمان می باشد.

نکات پایانی

 • والدین به طور خودسرانه به کودکانی که لوزه سوم دارند آنتی بیوتیک ندهند چرا که سلامت کودک به خطر افتاده و عملکرد سیستم دفاعی بدن او نیز کم می شود.
 • در صورت مشاهده علائمی مثل مشکلات تنفسی، سینوسی و ناراحتی های گوش در کودکان، هر چه سریع تر کودک را نزد پزشک متخصص ببرید تا اختلال لوزه سوم تشخیص داده شود و با علائم سایر بیماری ها اشتباه گرفته نشود.
 • لوزه سوم کودکان بیماری خوش خیمی است اما نباید پیش پا افتاده به نظر برسد چرا که مشکلاتی را برای کودک ایجاد می کند که بعضی از آن ها قابل درمان (مشکلات فک و صورت) نیستند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.