دسته ها
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

آموزش عروسک سازی با پارچه با ایده های جالب و جدید

  • پرستو محمدی
  • ۶ مرداد ۱۳۹۹
  • ۰

عروسک سازی با پارچه یکی از هنرهای زیبا در خانه می باشد، که اغلب خانم های خانه دار می توانند با پارچه های دور ریختنی این کار را بکنند. برای اکثر ما اتفاق افتاده که چنین پارچه هایی را در خانه برای دور ریختن داشته باشیم.

ساخت عروسک از هنرهای فانتزی و جذاب است. که خانم های خانه دار می توانند از آن نیز کسب و کار و در آمدی عالی در خانه داشته باشند. عروسک انواع مختلفی دارد که از یکی از آنها ساخت عروسک با پارچه از رایج ترین اقسام ساخت عروسک است. و بسیار راحت و ساده وسایل آن فراهم و ساخته می شود.

مدل های زیادی برای ساخت عروسک پارچه ای وجود دارد که نمد و حریر و کتان از مهم ترین آنها می باشد. ساخت عروسک با گونی، ساخت عروسک با نمد و عروسک سازی با پولیش از جمله عروسک های محبوب به شمار می روند.

عروسک سازی با پارچه های دور ریختنی و معمولی

می توانید با پارچه های چلوار و یا نمد و غیره عروسک های زبیا برای فرزندانتان بسازید. و حتی بتوانید در خانه برای تزیین از آن استفاده کنید. و یا منبع درآمد شما برای یک کار خانگی و ساده و راحت در خانه باشد. در ادامه مطالب شما با مراحل ساخت عروسک پارچه ای آشنا می شوید که می توانید آن را درست کنید و یا از آن برای ایده گرفتن ساخت عروسک های جذاب با خلاقیت  و با سلیقه خودتان ایده بگیرید.

عکسهای از عروسکهای زیبا و فانتزی برای کودکان

عروسک بابا نوئل پارچه ای

ساخت عروسک پارچه ای

عروسک سازی پارچه ای با پارچه های رنگارنگعروسک پارچه ای با موهای کاموایی

  •  آرون گروپس

دنیای مد عروسکهای فانتزیساختن عروسک پارچه ای با الیاف کاموائی و رنگارنگ

مراحل ساخت بدنه عروسک های پارچه ای

برای عروسک سازی با پارچه ساده ترین پارچه ها را انتخاب کنید و با الگویی که طبق شکل مشخص است مراحل را یکی پس از دیگری طبق شکل انجام دهید.

ابتدا الگو را در روی پارچه کشیده، یک دایره بزرگ از روی پارچه درآورده که اندازه دایره بستگی به عروسکی که می خواهید دارد سپس دور تا دور این دایره را کوک ریز بزنید و بعد دو تا بیضی کشیده برای پاها و دو تا بیضی کوچکتر برای دستهای عروسک در آورده و مثل دایره دور تا دور آن را کوک ریز بزنید. بعد از آنکه آنها را کوک زدید توی آنها را پنبه پر کنید و سپس برای دو تا دست آن از یک قسمت بیضی ها  به اندازه پنج سانتیمتر از سر طبق الگو بدوزید. به طوری که آن را به دو قسمت تقسیم کند. آن قسمتی را که دوختید را در بدنه عروسک فرو می رود در قسمت شانه ها و برای پاها نیز به همین شکل عمل می کنید. یک دایره و یا مستطیل ابرش زده و دور تا دور آن را نیز برش بزنید. این برای بدنه عروسک استفاده می شود.

مراحل مختلف یک عروسک

در واقع بدنه همه عروسکها پارچه ای باید به گونه ای که در تصاویر بالا مشاهده کردید باشد .این اسکلت اصلی این عروسکها با پارچه است که روش آن توضیح داده شد.

نوعی دیگر از انواع عروسکها وجود دارد که با پارچه و الیاف کاموایی و نمد درست و ساخته می شود.

انواع دیگر عروسکهای پارچه ای

ساخت عروسک با انواع پارچه های مختلف و متنوعی انجام می گیرد که در تصاویر زیر مشاهده می کنید. برای استفاده بهینه تر از هر پارچه دور ریختنی می توانید با سبکها و سلیقه های متفاوت و ایده های قشنگ برای دختر بچه هایتان عروسکهای ناب و جذاب و فانتزی بسازید.

مدلهای عروسک پارچه ای عروسک عروس دریایی پارچه ای

مدل عروسک سازی پارچه ایعروسک با لباس تور

مدل عروسک سازی برای خانمها ی خانه دنیای عروسک سازی پارچه ای جذابعروسک هایی با پارچه های گلدار

عروسک سازی پارچه ای با پارچه های دور ریختنیخلاقیت با پارچه برای ساخت عروسک

عکس و مدل زیبا برای عروسک سازیعروسک سازی پارچه ای

عروسکهای فانتزی پارچه ایساخت عروسک باربی با پارچه

عروسک پارچه ای زیبا ساختن عروسک با پارچه نمد

عروسک سازی پارچه ای با انواع اقسام پارچه ها

نحوه دوخت عروسک پارچه ای

در ابتدا برای ساخت عروسک پارچه ای باید پارچه کافی و البته مناسب برای عروسک سازی را داشته باشید و الگو ترسیم شده آن را روی پارچه دولا بگذارید و روی پارچه پیاده کنید و با توجه به همین الگو شروع به ساخت عروسک نمایید. در نظر داشته باشد که الگوی هر یک از قسمت های بدن عروسک مجزا می باشد.

الگوی عروسک سازی

بعد از پیاده کردن الگو بر روی پارچه و برش زدن پارچه باید به این نکته توجه کنید که روی پارچه یک سانت برای دوخت اضافه بگیرید.

ساخت عروسک پارچه ای

تعداد برش الگوی دست ۴ عدد و الگوی بدن و پاها که به هم متصل هستند ۲ عدد می باشد.

نحوه ساخت عروسک پارچه ای

الگوها را دو به دو روی هم قرار دهید و به وسیله نخ و سوزن اطراف پارچه ها را کوک بزنید و با پنبه یا الیاف اقدام به پر کردن دست ها و بدن عروسک نمایید.

ساخت عروسک پارچه ای آسان

بعد از ترسیم الگوی سر روی پارچه و برش زدن آن، الگو را همانند الگوی دست با الیاف پر کنید و به بدن عروسک متصل سازید. برای ایستای بهتر سر روی بدن عروسک بهتر است تکه پارچه گردی را در انتهای الگوی سر اضافه بگیرید تا دوخت سر به دست ها و بدن به راحتی صورت گیرد و استحکام آن نیز بیشتر شود.

با سلیقه خود می توانید چشم ها و لب های عروسک را با نخ و سوزن ایجاد کنید و یا از مهره های مخصوص برای این کار استفاده نمایید.

ساخت عروسک پارچه ای با الگو

قسمت بدن عروسک را نیز به دست ها و سر عروسک متصل سازید تا تقریبا عروسک سازی شما در این مرحله تکمیل شود.

ساخت ساده عروسک پارچه ای

با کمک کاموای مشکی و یا قهوه ای موهای عروسک را نیز آماده کنید و به سر عروسک متصل نمایید.

ساخت عروسک پارچه ای جالب

لباس عروسک را با پارچه های اضافی در منزل و در سایز کوچک بدوزید.

عروسک سازی با پارچه همراه با تصویر

اکنون لباس زیبای عروسک را تن عروسک کنید و از عروسک سازی خود لذت ببرید.

عروسک سازی با پارچه نخی

همانطور که می بینید وسایل ساخت این عروسکها که می توانید با آن این چنین عروسکهایی را آماده کنید از انواع پارچه ها می باشد. با این روش می توانید برای دختر بچه ها با کمترین هزینه عروسکهای زیبا و دلخواهشان را بسازید و به حتی آنها را به عزیزانتان هدیه داده و یا بفروشید. ساخت عروسک با پارچه روشی به صرفه و هنری زیبا و مدرن است که می تواند برای شما در آمد زایی بالایی را به دنبال داشته باشد. با این روش هم استفاده بهینه از وسایل دور ریختنی منزل هم بیشتر و عالی تر می شود. در صورت تمایل به ساخت عروسک های متفاوت در منزل به بخش عروسک سازی مراجعه نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *