دسته ها
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳

چند ایده بازی گروهی جالب در منزل

  • محدثه خاکشور
  • ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳
  • ۰

خاله خاله بازی، گرگم به هوا، چشم گذاشتن و … از بازی های خاطره انگیز و پر از نوستالژی دوران کودکی های بسیاری از ما می باشد. لحظات خوشی که با یک تفریح دوست داشتنی رقم می خورد. اما این رقم زدن محدود به رده سنی خاصی نیست و می توانید از ایده های مختلف بازی گروهی در منزل برای سنین مختلف بهره ببرید.

امکان دارد وقتی حرف از بازی به میان بیاید، کودکا  در ذهنمان نقش ببندد. بازی های گروهی و دسته جمعی را می توانید در خانه در اوقات فراغت و دورهمی ها و مهمانی ها انتخاب و انجام دهید. درست است که کودکان زمان زیادی از زندگی خود را صرف بازی کردن می نمایند اما به این معنی نیست که بازی مختص افراد با رده سنی کودک است؛ ما را همراهی کنید تا با معرفی ایده های مختلف و جذاب بازی گروهی در منزل این موضوع را برای شما به اثبات برسانیم.

امروزه انواع بازی های رایانه ای جایگزین بازی های مهیج و سالم و پرنشاط گذشته شده است که این موجب نگرانی و ناراحتی بسیاری از والدین گردیده است، و البته که این نگرانی به جا است زیرا برخلاف بازی های پرانرژی و شاد سابق بازی های رایانه ای تاثیر منفی زیادی بر روی جسم و فکر و روحیه کودکان می گذارند. چه خوب است که حداقل آن را کاهش دهیم و در میان بازی های رایانه ای و غیر آن تعادل ایجاد کنیم. خب کودک قانع می شود تا از بازی های کامیپوتری دست بکشد، اما وقتی به تکرار به بازی اسم و فامیل و مار مار دعوت می شود، بی میلی به بازی در او به وجود می آید. در ادامه تعداد زیادی از ایده بازی گروهی در منزل را آموزش می دهیم تا در مهمانی ها و دورهمی ها و حتی در مواقع اوقات فراغت خانوادگی از آن بهره ببرید و لحظات خوشی را برای تمامی افراد ایجاد نمایید.

بازی های گروهی مفرح و جذاب

بازی پانتومیم

این بازی از جمله بازی های گروهی جذاب و ساده می باشد که در آن بازی کننده ها به دو دسته تقسیم شده و در هر مرتبه یکی از گروه ها برای آن گروه واژه های را در نظر گرفته و با عضوی از گروه مقابل آن را در میان می گذارد و آن عضو لازم است با حرکت های دست و میز بدنش بی آنکه سخنی بگوید، آن وازه را برای هم تیمی های خود به تصویر بکشد تا اعضای گروه در وقت معین بتوانند آن واژه را بشناسند. هر کدام از گروه ها که نسبت به گروه حریف خود زیادتر حدس بزند، برنده گردیده است.

بازی قایم باشک

قانون بازی قایم باشک به این صورت است که یک بچه چشمان را می بندد و یا به بیانی چشم گذاشته و آغاز به شمارش می نماید، در این مدت سایر کودکان باید مخفی گردند. پس از اینکه کودک چشم گذاشته شمارش خود را به پایان رساند، باید چشمانش را بگشاید و در پی سایر کودکان به جستجو بپردازد تا آن ها را بیابد.

بازی گروهی در منزل برای کودکان و بزرگسالان

بازی جرات یا حقیقت

این بازی که با نام شجاعت یا حقیقت نیز در برخی مکان ها نامیده می شود، از بازی های گروهی بسیار معروف و مهیج و محبوب است. قانون این بازی جذاب به این صورت است عده ای گرد یکدیگر می نشینند و ۱ عدد بطری را بر روی زمین چرخانده و به حرکت در می آورند. قرار گرفتن قسمت نوک بطری به طرف هر کسی نوبت بازی را برای آن فرد رقم می زند که آن فرد میان جرات و یا حقیقت یک گزینه را بر می گزیند و همچنین کسی که قسمت انتهایی بطری به طرف او می باشد، پرسشگر است. در صورتی که جرات انتخاب شود از وی تقاضای انجام فعالیتی دشوار و یا عجیب و باحال مطرح می گردد؛ اما چنانچه حقیقت انتخاب شود باید به پرسشی که از وی می گردد جواب واقعی را بدهد.

  •  آرون گروپس

بازی اسم و فامیل

در این بازی هر کدام از افراد درون یک کاغذ اسم گزینه های مختلف همچون اسم (نام)، فامیل (نام خانوادگی)، شهر، خوراک یا غذا، میوه، گل و … را می نویسند. سپس به صورت اتفاقی و شانسی یکی از حروف الفبا برگزیده می گردد. شرکت کننده ها لازم است با حرف انتخابی برای هر کدام از گزینه ها واژه ای مناسب بنویسند. مثلا اگر حرف انتخابی «میم» است؛ در مقابل اسم می نویسند محدثه، در مقابل فامیل می نویسند محمدی، در مقابل شهر می نویسند مریوان یا مشهد و به همین ترتیب تا آخر. فردی که سریع تر از سایر افراد بتواند همه آنها را بنویسد بازی را برده است.

ایده هایی مفرح از بازی گروهی در منزل

بازی ۲۰ سوالی

بازی ۲۰ سوالی یکی از بازی های گروهی و نیز دو نفری است که در آن شرکت کننده ها به ترتیب وازه ای را درون یک ورق کاغذ می نویسند و آن را تا می نمایند. فرد روبرو فرصت دارد بیست سوال را بپرسد که می توانید به منظور جذابیت بیشتر زمان مشخص نمایید.

صندلی موزیکال

یک بازی خاطره انگیز و جذاب است که تحرک زیادی دارد. در این بازی باید به تعداد صندلی داشته باشید. و اما قانون بازی: به این صورت است که ۱ عدد کمتر از تعداد شرکت کننده ها صندلی گرد یکدیگر بچینید. بعد ترانه ای را پخش نموده و پس از تمام شدن آهنگ، تمامی شرکت کننده ها برای نشستن بر روی ۱ صندلی تلاش می نمایند و هر فردی که نتواند بنشیند، بازی را باخته است. به این ترتیب تکرار می گردد تا فقط یک نفر که همان برنده است، باقی بماند.

بازی مافیا

در بازی مافیا، بازی کننده ها به دو گروه تقسیم می گردند، یکی از گروهها مافیاها و گروه دیگر اهالی شهر هستند که شهروندها متناسب با تعداد افراد شهروندها کاراکترهای گوناگونی همچون دکتر و پلیس را برعهده می گیرند. در شروع بازی فردی بعنوان حاکم برگزیده می گردد که توسط پخش نمودن کارت ها میان اشخاص کاراکترها معلوم می گردد و باید محرمانه بماند. بعد حاکم فرا رسیدن شب را اعلام می نماید و تمامی شهروندها لازم است چشمانشان را بسته و با اعلام حاکم چشمان خود را می گشایندو همدیگر را شناسایی می نمایند و مصمم می شوند تا عضوی از شهروندها را حذف نمایند و می خوابند که این تصمیم گیری توسط زبان اشاره و در میان خودشان صورت می گیرد.

سپس حاکم روز را اعلام می نماید، در روز بازی کننده ها لازم است با تحت نظر گرفتن سرنخ ها و واکنش اشخاص همدیگر را راضی نمایند که عضوهای مافیا را شناسایی نمایند و جهت حذف آن ها با یکدیگر موافقت کنند. در این میان اافراد عضو مافیا نیز با نقاب شهروند در مسیر هدفشان حرکت می کنند. این بازی تا زمانی که ۱ گروه برنده گردد، ادامه دارد.

بازی های گروهی مفرح و جالب

بازی اسمش را بگو

یک آهنگ را برگزینید و به مدت پنج ثانیه از ترانه را بگذارید پخش شود، هر یک از افراد که موفق به گفتن اسم ترانه و یا اسمی نزدیکتر گردد، بازی را برده است.

بازی بگو کیه

نام تمامی بازی کننده ها را بر روی قطعه ای کاغذ نوشته و تا نمایید و داخل جعبه ای قرار دهید. هر کدام از شرکت کننده ها یکی از کاغذها را برداشته و صاحب اسم درون کاغذ را به تصویر می کشد، سایر افراد لازم است با در نظر گرفتن توضیح های وی نام فرد را حدس بزنند.

بازی بله و یا نه برعکس

و اما یک ایده بازی گروهی در منزل را می توان بازی بله و یا نه برعکس معرفی نمود. در این بازی مهیج یک نفر به صورت داوطلب و یا انتخاب شده از فرد روبرو پرسش های ساده و واضح می پرسد و فرد مقابل جواب های بله را باید نه بگوید و جواب های نه را باید بله بگوید. زمانی که فرد نتواند به این روند ادامه دهد بازی را باخته است.

بازی گروهی در منزل برای کودکان و بزرگسالان

بازی مشاعره

به گمانم این بازی نیاز به توضیح ندارد زیرا که همگی با این بازی محبوب و خاطره ساز آشنایی دارید، قانون به این صورت است که با انتهای شعر فرد قبلی، نفر بعد شعری را می خواند و به همین ترتیب تا تنها یک نفر باقی می ماند. در صورت تمایل می توانید اسامی را جایگزین اشعار نمایید، به این صورت که با حرف آخر یک نام فرد بعدی باید یک اسم بگوید.

بازی جابه جا کن و یا تغییرات صحنه

یک بازی جذاب و مهیج که واقعا پیشنهاد می کنیم. قانون آن به این صورت است که یکی از شرکت کننده ها از اتاق بیرون می رود و سایر بازی کننده ها که درون اتاق هستند، مقداری لوازم منزل را تغییر داده و جابجا می نمایند. سپس فرد داخل اتاق شده و باید متوجه تغییرات گردد.

بازی دبرنا

و دبرنا که به اسم بینگو گیم نیز در کشورمان ایران شناخته می گردد، یک بازی گروهی در منزل است که به عنوان یک بازی فکری هم محسوب می گردد. دبرنا شامل کارت هایی می باشد که در ستون و مکعب های گوناگون روی کاغذ آن ارقام ۱ – ۹۹ درج گردیده و کیسه ای سفید رنگ نیز وجود دارد که تعدادی مهره با رقم های ۱ – ۹۹ را شامل می گردد. متناسب به تعداد شرکت کننده ها هر فرد یک تعداد معین کارت بر می دارد. فردی نیز از درون کیسه مهره ها را خارج کرده و عدد روی آن را می خواند. و اما وسیله ای که برای این بازی نیاز دارید، مقداری لوبیا است. هر کسی که عدد خوانده شده را در کارت و یا کارتهایش دارد، لوبیا می گذارد. برنده کسی است که سریع تر از سایر شرکت کننده ها ۱ ردیف از عددها را پر نماید.

بازی گروهی در خانه برای دورهمی ها و مهمانی ها

بازی طناب کشی

شرکت کننده ها را به ۲ قسمت تبدیل نمایید، فقط به این نکته توجه نمایید که هر یک از گروهها از نظر قدرت بدنی با یکدیگر مساوی باشند. هر یکی از سر طناب را سردسته های گروه در دست می گیرند و شروع به کشیدن طناب می نمایند، هر گروه که طناب را رها نموده و یا به مرز گروه مقابل کشیده شود، بازی را باخته است.

بازی پیدا کردن با چشم بسته

این بازی گروهی مناسب دورهمی های شبانه است، یک نفر چشم های خویش را می بندد، سایر افراد نیز یک وسیله و یا وسایلی را تعیین می نمایند و فرد با چشمان بسته به دنبال آنها می گردد. چنانچه وسایل تعیین شده را بیابد بازی را برده است.

بازی شکار شیرینی

افراد به ۲ گروه هشت یا ده نفره تقسیم می شوند، همچنین می توانید به گروه های بیشتری تقسیم شوند. تعداد بالایی از شکلات های بسته بندی را درون ظرفی بزرگ می ریزند و افراد هر گروه به نوبت با قاشقی کوچک و یا وسیله ای مشابه که در دهان خود گذاشته اند، شکلات ها را از درون ظرف اصلی برداشته و به درون سبد گروه خویش انتقال دهند. در آخر هم هر یک از گروه ها که زیادترین شکلات را درون سبد خود قرار داده بازی را برده است.

بازی توپ داغ

از بازی کننده ها درخواست نمایید کنار یکدیگر بایستند تا یک دایره شکل بدهند. وسیله ای کوچک مانند توپ و یا باکسی را به اولین نفر بدهید و آهنگی را پخش نمایید. با آغاز شدن ترانه بازی کننده ها توپ را به نفر دیگری اتنتقال می دهد، وقتی آهنگ تمام شد، توپ در دست هر فردی باقی مانده باشد، از دور بازی حذف می گردد و از دایره بیرون می رود. به همین ترتیب ادامه پیدا می کند تا یک نفر باقی بماند.

بازی مسابقه ای گلوله برفی

بادکنک هایی را با ۲ رنگ متفاوت تهیه کرده و آن ها را پر باد نمایید و ۲ – ۳ تا از بادکنک ها را به هر یک از شرکت کننده ها بدهید. افراد را به ۲ گروه تقسیم نموده و بر روی سطح زمین خطی به منظور پارتیشن بندی رسم نموده و یا مشخص نمایید. هر یک از گروه ها لازم است تلاش نمایند که بادکنک های خویش را به سمت مقابل (آن طرف خط) فرستاده و نباید بگذارند بادکنک های گروه مقابل از خط آنها به داخل نفوذ نماید. پس از گذشت زمانی که معین کرده اید مثلا ۵ دقیقه هر یک از گروه ها که بادکنک های زیادتری را توانسته به قسمت گروه روبرو انداخته است بازی را برده است.

بازی پازل گروهی

این بازی مناسب کودکان است، قانون آن به این شکل می باشد که کودکان را تقسیم بندی نموده و به هر کدام آن ها یک پازل بدهید. نوبت به حل نمودن پازل ها می رسد که هر کدام از گروه ها سریع تر بتواند پازل را حل نماید، بازی را برده است. می توانید تعداد افراد هر گروه را کمتر کنید و یا هر یک نفر یک پازل انجام دهد.

بازی های جالب دسته جمعی در خانه

بازی ادامه دادن داستان

یکی دیگر از ایده های بازی گروهی در منزل که برای کودکان گزینه ی خوب و مناسبی به شمار می رود چون علاوه بر سرگرمی و پر کردن اوقات فراغت موجب می شود تا لغات بیشتری را آموخته و قوه تخیلشان تقویت شود. در این بازی لازم است یک داستان تعریف نمایید و در قسمتی از آن به نفر بعدی ادامه دادن آن را بسپارید، نفر بعدی باید با کلمه آخری آن داستان را ادامه بدهد و به همین ترتیب تا یک داستان زیبا با یکدیگر نوشته و بخوانند.

بازی با بطری

قانون این بازی هیجان انگیز و جذاب به این صورت است که همه ی شرکت کننده ها که بچه ها هستند، گرد یکدیگر به شکل دایره ای می نشینند، بعد یک بطری در میان دایره کودکان بگذارید و بطری را محکم چرخانده و نام یکی از کودکان را صدا بزنید. کودکی که اسمش صدا زده شده پیش از ایستادن بطری باید آن را بگیرد، بعد همان کودک بطری را می چرخاند و اسم یکی دیگر از بچه ها را صدا می زند و به همین ترتیب ادامه پیدا می کند تا به همه کودکان نوبت برسد و اینکه نکته مهم بازی حواس جمع بودن بچه ها برای گرفتن بطری پس از اینکه اسمشان صدا زده می شود، است.

بازی هایی سرگرم کننده و متفاوت در خانه

در این مطلبی که به پایان رسید شما عزیزان را با ایده های جذاب و واقعا مهیج و البته آموزنده ای از بازی گروهی در منزل آشنا کردیم، امیدواریم با استفاده از این بازی ها در آخر شب ها به همراه خانواده، و نیز درمهمانی ها و دورهمی ها لحظات مفرح و خاطره انگیزی را رقم بزنید. برخی از بازی ها مانند گل یا پوچ، سنگ کاغذ قیجی، مار و پله و نیز لب خوانی از دیگر بازی های مهیج و مفرحی است که همگی بدون استثنا با آن آشنایی داریم و می توانید از آن ها در این مواقع بهره ببرید.

همچنین بازی حکم ایده مناسبی برای گروه ۴ نفره در منزل است، برای آشنایی با آموزش بازی حکم  کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *