کندر یکی از گیاهان شناخته شده در سراسر جهان است که از گذشته تا به امروز, در درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده گرفته می گیرد. یکی از مهمترین خواص کندر, تقویت حافظه و تسکین اعصاب است.

کندر یکی از قدیمی ترین داروهای گیاهی به شمار می رود که در تسکین و درمان بسیاری از بیماری ها موثر است. این گیاه بسیار تلخ به تقویت حافظه کمک می کند. علاوه بر این کندر فواید بسیاری برای سلامتی دارد. در این مطلب به مزایای درمانی این گیاه به همراه خواص کندر می پردازیم.

خواص کندر این گیاه تلخ اما پر فایده

خواص کندر

یکی از کاربردهای کندر, استفاده از جوشانده آن است. در واقع جوشانده کندر مانند آدامس است و حالت ارتجاعی دارد اما چون بدون قند و قابل هضم است, فواید بسیاری برای سلامتی دارد. از مهمترین خاصیت های کندر می توان به معطر بودن آن اشاره کرد. از این رو جویدن این گیاه مانند آدامس علاوه بر اینکه دهان را معطر می کند, برای تقویت لثه ها نیز مفید است. یکی از روش های طبیعی درمان اسهال و استفراغ مصرف کندر می باشد. در واقع این گیاه دارویی اثرات خوبی روی دستگاه گوارش می گذارد, از این رو در درمان بسیاری از ناراحتی های این دستگاه موثر است.

مصرف کندر برای قلب نیز مفید است. در واقع این گیاه قلب را تقویت می کند و در حفظ سلامت قلب موثر است. کندر تپش قلب را تسکین می دهد. صاف شدن صدا, ضد خلط خونی از دیگر خواص کندر برای سلامتی محسوب می شوند. امروزه از این گیاه دارویی به شکل های مختلفی از جمله خوراکی، موضعی و بخور استفاده می شود. از دیگر مشکلات قابل درمان با کندر می توان به خواب آلودگی اشاره کرد. بررسی ها نشان داده است مصرف کندر می تواند در بهبود خواب آلودگی و بی حالی موثر باشد. همچنین این گیاه به عنوان مسکن برای تسکین دردهای مفصلی مفید است.

خواص کندر در بارداری

خواص کندر

از آن جایی که کندر می تواند حافظه را تقویت کند, مصرف آن به زنان باردار توصیه می شود. چرا که باعث تقویت حافظه و افزایش هوش جنین درون رحم می گردد. با این وجود استفاده بیش از حد این گیاه در این دوران توصیه نمی شود, چرا که ممکن است اثرات سوء ایی بر جنین بگذارد. برخی بررسی ها نشان می دهد مصرف بیش از حد کندر در دوران بارداری, موجب بیش فعالی نوزدان پس از تولد می شود. به هر حال محققان دریافتند تغذیه قبل از بارداری تاثیر بسیار مهمی در هوش کودکان می گذارد. بنابراین به زنان باردار توصیه می شود در حد محدود از این گیاه استفاده نمایند. از دیگر خواص و فواید کندر برای زنان باردار, آرام بخشی آن است. همچنین برخی مطالعات نشان داده است مصرف این گیاه خونریزی های بسیار شدید زنان در طول سیکل قاعدگی را کاهش می دهد. از این رو می تواند در پیشگیری از کم خونی در زنان موثر باشد.

فواید کندر برای پوست و مو و زیبایی

وجود ترکیبات مختلف و مفید در کندر, باعث شده است استفاده موضعی از این گیاه برای پوست مفید باشد. از این رو امروزه در ساخت بسیاری از محصولات مراقبتی پوست و زیبایی از کندر استفاده می شود. درمان خشکی پوست یکی از مهمترین فایده های کندر است. روغن تهیه شده از این گیاه برای پوست بسیار مفید است. درمان جای جوش صورت, درمان چین و چروک پوست و بازسازی آن, تقویت ناخن, ضدعفونی کننده زخم و بریدگی, درمان زگیل از جمله مهمترین خاصیت های کندر برای پوست می باشند. علاوه بر پوست, مو نیز از فواید روغن کندر بهره مند می شود. درمان شوره سر, درخشش موها, پیشگیری از ریزش مو از جمله خواص روغن کندر برای مو به شمار می روند.

یکی از گیاهان بسیار مفید است که در درمان بسیاری از بیماری ها موثر است. خواص کندر در تسکین دردهای روماتیسمی شگفت انگیز است. برای آشنایی با فواقد و خاصیت های سایر مواد غذایی به بخش خواص مواد غذایی مراجعه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.