دسته ها
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲

تاثیر معلم بر کودک از تربیت تا پیش رفت تحصیلی

 • سمیه نیک فرجام
 • ۱۵ اسفند ۱۴۰۱
 • ۰

تاثیر معلم بر کودک در دنیای امروزه بسیار پر رنگ است. معلم نه تنها در زمینه یادگیری می تواند، کودکان را رشد دهد بلکه می توانید با رفتارهای خود اصول درست زندگی کردن را به کودکان بیاموزد.

کودکان بخش مهمی از روز را در مدارس سپری می کنند. در این میان نقش گروه همسالان و معلمان نیز دیده می شود. به ویژه تاثیر معلم بر کودک بسیار چشمگیر خواهد بود. توجه و تاکید والدین بر این موضوع نیز کم اهمیت نبوده و باید والدین توجه بیشتری به آن داشته باشند.

تاثیر معلم بر کودک

بررسی تاثیر معلم بر کودک:

کودک برای اینکه اصول مهم یادگیری و زندگی را بیاموزد، نیازمند عوامل مختلفی است. کسب مهارت های لازم زندگی تحت تاثیر خانواده، همسالان و معلمان می باشد. همانطور که می دانید بعد از خانواده مدارس و معلمان مهم ترین عواملی هستند که می تواند در شکل گیری شخصیت فرد موثر باشند.

 

کودکان در مدارس مهارت های مهمی همچون کارهای گروهی و مسئولیت پذیری را می آموزند. شاید به همین دلیل است که در بسیاری از کشورهای اروپایی معلم بسیار مهم بوده و اهمیت زیادی به آن ها داده می شود. در این کشورها معلم ها دارای تحصیلات عالیه بوده و عموما دارای رتبه های تحصیلی بالایی می باشند. در ایران نیز در سال های اخیر این موضوع رو به پیشرفت است.

تاثیرات توانمندی معلم بر کودک

نقش معلم در تربیت فرد:

پایه و اساس اکثر جوامع موفق بر تعلیم و تربیت می باشد. همچنین عوامل بیرونی و درونی زیادی می تواند در این زمینه نقش داشته باشد. اما بی شک بیشترین تاثیر را محیط های خانواده و مدرسه دارند. در مدارس معلمانی که اثربخش هستند، نسب به سرنوشت و تربیت کودکان مسئولیت پذیری بالایی دارند. معلم نه تنها از نظر ایجاد محیط مناسب یادگیری نقش دارد بلکه یک نقش معنوی نیز بر روی دوش او است.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

همه معلمان با رفتارها و کردارهای خود به طور غیر مستقیم موارد مهمی را به دانش آموزان یاد می دهند بنابراین باید تمرکز بیشتری بر روی رفتارهای خود داشته باشند. نقش الگوبرداری در مدارس و در رابطه میان دانش آموز و معلم بسیار پر رنگ خواهد بود.

معلم اثربخش برای کودک

مهم ترین رفتارهایی که کودکان در کلاس به آن ها توجه دارند و از آن ها الگوبرداری می کنند، رعایت نظم توسط معلم، وقت شناسی، ادب، عدالت و مهرانی می باشد. رفتارهای مهم دیگری نیز در حیطه مدارس مورد توجه دانش آموزان قرار می گیرند که در رشد و شکل گیری شخصیت آن ها موثر هستند.

با این تفاسیر تاثیر معلم بر کودک در محیط کلاسی فراتر از این حرف ها است. نقش معلم در مسئولیت پذیری کودکان نیز بسیار مهم و پر رنگ می باشد. این موضوع نشان می دهد که معلم ها در زمینه الگوبرداری کودکان باید بیشتر بدانند.

ویژگی معلم اثر بخش:

امروزه در دنیای تعلیم و تربیت بر نقش معلمان تاکید زیادی می شود. تمامی مدارس به دنبال یافتن معلمی با توانمندی های بالا و اثربخشی بالا می باشند. تدریس کردن در نیای امروزه در واقع یک نوع هنر به شمار می آید. معلم خوب شرایط مختلفی می تواند، داشته باشد. مهم ترین ویژگی یک معلم اثربخش توانایی بالا در تدریس خواهد بود.

محققان بر این باورند که علاقه به تدریس یکی از مشخصه های اصلی در معلم های موفق است. معلمانی که به شغل خود و تدریس کردن علاقه مند هستند با توانایی های بالاتری به کودکان آموزش می دهند.

الگوبرداری کودک از معلم

معلم های اثربخش راحت تر می توانند، کودکان را برای درس خواندن ترغیب کنند و در آن ها علاقه بیشتری ایجاد خواهند کرد و این موضوع نشان دهنده تاثیر معلم بر کودک خواهد بود. در زیر با چند ویژگی معلم اثربخش و ویژگی های معلم خوب برای دانش آموزان آشنا می شوید:

 • علاقه مندی به تدریس
 • توانایی در جذب کردن دانش آموزان به مطلب درسی و جذاب تر کردن درس
 • درک کردن و شناخت مهارت های فکری و همچنین پرورش آن ها
 • مسئولیت پذیری در مسائل یادگیری
 • انعطاف پذیر بودن در امور آموزشی
 • کاربرد روش های تدریس به روز و نوین
 • اگاهی بالا و به روز کردن اطلاعات
 • ایجاد فرصت های یادگیری مناسب و انعطاف پذیری در این زمینه

 

نقش معلم در شخصیت کودک

نقش معلم در پیشرفت تحصیلی:

برخی از افراد بر این باورند که بومی بودن معلمان می تواند، نقش مهمی در اثربخشی آن ها داشته باشد و این موضوع یکی از نکات تاثیر معلم بر کودک خواهبد بود. دلیل این امر به دلیل شباهت های فرهنگی و آشنایی کامل نسبت به آن ها می باشد. معلمانی که بومی هستند، بهتر نسبت به فرهنگ یک منطقه و اداب و رسوم آگاهی دارند و در زمینه بهبود فرهنگ می توانند بهتر تلاش کنند.

این امر شاید چندان الزامی و ضروری نباشد اما می تواند در نوع خود تاثیر بسزایی داشته باشد. این موضوع نقش معلمان را تدریس پر رنگ تر خواهد کرد. برخی دلایل مهمی دیگری را در پیشرفت تحصیلی دانش اموزان توسط معلمان مهم می دانند. برنامه ریزی معلمان عامل مهمی دیگری بوده که می تواند در این مسیر نقش مهمی داشته باشد.

یکی از علت های ترک تحصیل دانش آموزان در اموزش و پرورش نبود معلم های کارآمد و تاثیرگذار بوده که بسیار نقش مهمی دارند. معلمان کارامدتر در این زمینه کمک کرده تا دانش آموزان مسیرهای تحصیلی مناسبی برای خود پیدا کنند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *