دسته ها
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

شرایط وکالت بلاعزل و موارد لازم برای تنظیم این وکالتنامه

  • حکیمه فهیمی
  • ۱ دی ۱۴۰۱
  • ۰

وکالت بلاعزل یکی از مهمترین عقودی می باشد که امروزه سوالات زیادی درباره آن مطرح می شود. از این رو در این مطلب به شرایط وکالت بلاعزل و موارد بیشتر در این باب می پردازیم.

در وکالت بلاعزل شما بعد از امضای قرارداد دیگر نمی توانید به عزل یا برکناری وکیل خود اقدام کنید. برای اطلاع بیشتر از شرایط وکالت بلاعزل و موارد بیشتر در این باره با ادامه مطلب همراه ما باشید.

شرایط وکالت بلاعزل و موارد ابطال آن

وکالت بلاعزل یکی از مسائلی است که اکثر دادگاه ها با آن سرو کار دارند و باید اشاره کرد که یکی از مهمترین عقود بوده که امروزه سوالات زیادی در باب آن مطرح می شود. از جمله این که وکالت بلاعزل چیست و شرایط ابطال آن به چه صورت است؟ از این رو تصمیم گرفتیم در این مطلب پیرامون وکالت بلاعزل به صحبت بپردازیم.

مفهوم وکالت بلاعزل

در راستای تشریح مفهوم وکالت بلاعزل بایستی اشاره داشت که واژه وکالت به مفهوم دادن نمایندگی به فردی می باشد. موضوعی که در قانون مدنی به آن نیابت گفته شده که بر پایه اعتماد به فردی داده می شود. وکالت عقدی است که شخص وکیل، علت عمده عقد بوده خواه این وکالت به قرارداد مربوط باشد یا مربوط به دعاوی است.

امروزه افراد برای امور مختلفی از جمله، خرید و فروش، انتقال مالکیت و انجام برخی کارها به شاخص مورد اعتماد یا طرف قراردادشان وکالت بلاعزل می دهد تا این افرادی به جای آن ها به این امور رسیدگی نماید. البته باید اشاره کرد برخی افراد در این راستا بدون آگاهی و در نظر گرفتن جوانب کار و امور قانونی جهت پیش برد معاملاتشان اعم از منقول یا غیر منقول اقدام به وکالت بلاعزل می نمایند.

شایان ذکر است در این وکالتنامه بعد از امضای قرارداد دیگر نمی توانید به عزل یا برکناری وکیل خود (هر فرد حقیقی و حقوقی طرف مقابل شما) اقدام کنید. به این ترتیب این عقد علیرغم اهمیتش، خیلی حساس است. در صورتی که وکالت بلاعزل با رعایت نکات حقوقی انجام نشود، ممکن است کلاهبرداری و از دست رفتن مال نتیجه آن باشد.

  •  مبل و میز
  •  قاصدک 24

حال به علت چنین ماهیتی که این نوع وکالتنامه دارد، بسیار اهمیت دارد که با تمام نکات حقوقی و مهم مربوط به آن آشنا باشید. زیرا به علت رایج بودن این نوع قرارداد و امکان استفاده از آن در شرایط مختلف مانند وکالت بلاعزل در خرید و فروش خانه، اتومبیل، طلاق باید از قبل راجع به آن آگاهی لازم را داشته باشید.

انواع وکالت بلاعزل

به طور کلی دو نوع وکالت وجود داشته که یکی وکالت در امور خاص و دیگری وکالت جامع می باشد. در وکالت اول یعنی انجام کار یا امر خاصی دقیقا با حدود و ثغور اختیارات تعیین شده می باشد. اما در وکالت جامع از نوع وکالت بلاعزل می تواند در تمام امور زندگی موکلش وارد عمل و استیفای حق و پیگیری نماید. همچنین در این وکالتنامه تا مادامی که موکل زنده باشد، وکالت به قوت خود باقی می ماند و در صورت فوت، وکالتنامه از اعتبار ساقط می شود.

وکالت بلاعزل در طلاق چگونه است؟

شرایط وکالت بلاعزل در طلاق به این صورت است که معمولا یکی از زوجین به دیگری از طریق دفاتر اسناد رسمی وکالت داده که راجعه به طلاق خلعی، رجعی، مبالات و … هر مورد دیگری که دارند یکی از طرفین بدون نیاز به حضور دیگری، مبادرت به طلاق توسط محاکم نموده و این طور وکالتنامه های بلاعزل قابلیت اجرائی در همه مراحل را دارند.

همچنین در صورتی که وکالت بلاعزل به فردی داده شد و وکیل اقدام به فروش مورد وکالت از جمله ملک یا خودرو نمود و مبلغی از فروش آن اموال دریافت نماید ولی در متن وکالتنامه درباره مبلغ دریافتی از محل فروش مورد وکالت قید نشده باشد، موکل می تواند دعوی به طرفیت وکیل خود اقامه نموده و حساب دوران وکالت را دریافت کند.

وکالت بلاعزل بعد از فوت چگونه است؟

در شرایط وکالت بلاعزل بعد از فوت اشاره شده بر اساس ماده ۶۷۹ قانون مدنی، موکل می تواند هر زمان که بخواهد وکیل را عزل نماید مگر این که وکالت وکیل و یا عدم عزل ضمن عقد لازمی شرط شده باشد. با مرگ هر یک از طرفین در وکالت بلاعزل نیز بقای آن منتفی می گردد.

چرا که اولا بند ۳ ماده ۶۷۸ به صورت مطلق، فوت یا جنون وکیل یا موکل را سبب انقضای وکالت دانسته، در ثانی مطابق ماده ۹۵۴ این قانون، به عنوان قاعده حکم بر همه عقود جایز، فوت هر یک از طرفین سبب انفساخ عقد جایز خواهد گشت. بدیهی است بلاعزل بودن وکالت و اسقاط حق عزل یا استعفا، ماهیت آن را تغییر نداده و آن را به عقدی لازم تبدیل نمی کند.

صرفا موکل، حق عزل وکیل را در زمان محدود یا نامحدود از خود سلب نموده یا حق استعفای وکیل ساقط شده است. سوما جوهر اذن و نیابت در وکالت در مرحله حدوث عقد وجود داشته، در باقی آن نیز مورد احتیاج است و با فوت هر یک از طرفین در نظام حقوقی ما نمی توان قبول کرد که همچنان اذن و نیابت باقی خواهد بود. بلکه اثر فوت هر کدام از طرفین، انحلال عقد وکالت بلاعزل را در پی دارد.

وکالت بلاعزل در حضانت فرزند به چه صورت است؟

شرایط وکالت بلاعزل درباره حضانت فرزند یا فرزندان به این صورت است که یکی از زوجین این وکالت را در اختیار دیگری قرار می دهد. اما بر اساس ماده ۱۰ قانون مدنی اگر قراردادهای خصوصی مغایر با قانون نباشند، نافذ بوده به این معنا که قانونگذار بیان کرده دختر تا ۹ سال قمری به بلوغ شرعی رسیده و حق انتخاب با یکی از ابوین را می تواند داشته باشد و پسر نیز این امتیازات را در سنین ۱۵ سال قمری دارد و در اینجاست که اگر تضادی بین وکالتنامه و حق انتخاب ایجاد شود مرجع رسیدگی داده است.

آیا وکالت بلاعزل سندی رسمی می باشد؟

وکالت بلاعزل سندی محضری و رسمی است که در در دفترخانه اسناد رسمی توسط موکل به وکیل داده شده که در کار مشخصه ای که خلاف مفهوم ماده ۱۰ قانون مدنی نباشد، اختیارات واسعه و تمام و کمال را تا اجرای موضوعیت وکالت انجام بدهد و عزل آن از طریق موکل جایز نیست.

لکن به گفته قانونگذار اگر فرضا دلایل و مدارک و شواهدی کامل دال بر عدول از وکالتنامه وجود داشته باشد، بایستی به دادگاه مراجعه و بعد از اثبات حق رای به ابطال وکالتنامه داده می شود.

به عبارت ساده تر وکالت بلاعزل سندی است که در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم شده که در آن فردی به دیگری نمایندگی قراردادی برای انجام کاری را می دهد. به علت اهمیت بالای این وکالتنامه، قرارداد مذکور در دفترخانه ثبت اسناد رسمی انجام شده که واجد آثار حقوقی قرار گیرد. از این رو این سند رسمی و محضری خواهد بود.

در وکالت بلاعزل علیرغم این که به وکیل اختیار داده شده، موکل نیز حق عزل  و برکناری وکیل را از خود ساقط و سلب می نماید. به این معنی که موکل دیگر حق عزل وکیل را نداشته به این دلیل که خودش این حق را از خود سلب کرده است. به بیان واضح تر، وکالت بلاعزل در حقیقت ارائه نمایندگی از سوی خود به فرد دیگری برای سهولت و تسریع انجام کار می باشد که در ماده ۶۷۹ قانون مدنی کاملا به آن پرداخته شده است.

موارد لازم برای تنظیم وکالت بلاعزل

در مورد این که وکالت بلاعزل باید در کجا تنظیم شود، پیشتر نیز اشاره شد که برای نوشتن وکالتنامه قانونی بایستی به دفاتر رسمی مراجعه که امروزه معمولا این دفاتر در همه نقاط شهر در دسترس هستند. علت نیاز به مراجعه این دفاتر رسمی این است که توسط یک شخص متخصص به علم حقوق نوشته و تنظیم شده تا سوءاستفاده ای از عدم آگاهی شخصی صورت نگیرد و ضمنا ارزش و اعتبار قرارداد با سایر اسناد حقوقی برابر باشد.

از موارد لازم برای تنظیم این وکالتنامه نیز عبارتند از :

  • اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه وکیل و موکل
  • در صورت خرید و فروش ملک یا خودرو باید سند و مدارک نشان دهنده مالکیت هم ارائه شود.

* منظور از وکیل و موکل در این قرارداد خریدار و فروشنده است. خریدار یعنی وکیل و فروشنده یعنی موکل .

موارد ابطال وکالت بلاعزل

ممکن است تصور کنید که وکالت بلاعزل به هیچ وجه باطل و منحل نمی شود و دائمی است. در حالی که در شرایط و بندهای قانون، همواره مواردی تعیین کننده ابطال یک قرارداد است. در ذیل موارد ابطال وکالت بلاعزل اشاره می شود.

۱. موکل به فسخ یا انحلال عقد لازمی که وکالت بلاعزل ضمن آن لازم گشته اقدام کند. در این مورد موکل به برهم زدن عقد لازم اقدام نموده است. به این ترتیب وکالت از ضمن عقد لازم خارج شده و موکل می تواند وکیل را عزل نماید.

۲. موکل از راه قانونی اقدام نموده و دادخواست عزل وکیل داده است. در این مورد موکل بایستی ثابت کند عقد لازمی صورت نگرفته یا اگر صورت گرفته وکیل برخلاف مقتضیات مفاد این عقد عمل نموده است. در این شرایط می توان وکیل را عزل و وکالت بلاعزل را پایان داد.

۳. از بین رفتن مسئله وکالت که می توان به ماده ۶۸۳ قانون مدنی اشاره نمود. این ماده بیان داشته هر زمان متعلق وکالت یا همان موضوع وکالت از بین رود یا موکل کاری را که مورد وکالت است، خود اجرا کند یا به صورت کلی کاری که مخالف با وکالت وکیل بوده را انجام بدهد، وکالت منفسخ می گردد.

قابل ذکر است وکالت بلاعزل موجب نمی شود که موکل حق انجام موضوع وکالت را نداشته باشد مگر این که صراحتا حق انجام عمل را از خود سلب نموده باشد . در این حالت موکل حق انجام آن کار را ندارد.

۴. استعفای وکیل یا فسخ وکالتنامه توسط وکیل. در این مورد، وکالت بلاعزل تمام می شود. لازم به ذکر است اگر وکیل به طور ناگهانی استعفا دهد و وکالتنامه را فسخ کند، در صورت بروز خسارت در برابر موکل ضامن جبران خسارت می باشد.

۵. در صورت فوت وکیل یا موکل وکالتنامه باطل می شود مگر این که در عقد وکالت قید شده باشد بعد از فوت وکیل وکالت باقی بماند و وراث وکیل وکالت را بر عهده گرفته که باید در متن وکالت به این امر در انشای وکالت تاکید گردد که به آن وکالت معلق برای وراث اطلاق می شود.

۶. در شرایطی که وکیل یا موکل به شرایطی مانند جنون دچار شوند. بعد از اثبات و مشخص شدن آن، قرارداد بین دو نفر به طور خودکار انحلال و باطل می شود و از اعتبار ساقط خواهد شد.

۷. در صورت وکالت درباره مسائل مالی باشد، سفاهت موکل یا وکیل سبب ابطال وکالت بلاعزل می گردد.

از همراهی شما تا پایان مطلب سپاسگزاریم. امیدواریم که نهایت استفاده را برده باشید. همچنین پیشنهاد می شود در صورت تمایل برای آشنایی با وظایف وکیل خانواده و جلوگیری از مشکلات حقوقی مختلف روی لینک ها کلیک کنید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *