دسته ها
چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱

نظم دهی کمد دیواری با ایده های کاربردی و جالب

  • حکیمه فهیمی
  • ۹ شهریور ۱۴۰۱
  • ۰

در صورتی که از نامنظم بودن کمد دیواری منزل شکایت دارید با این مطلب همراه باشید تا ایده های متنوعی برای نظم دهی کمد دیواری را یاد بگیرید.

یکی از مشکلات معمول در اکثر منازل نظم دهی به کمدها به ویژه کمد دیواری می باشد. در این مطلب قصد داریم شما را با ایده های متنوعی برای نظم دهی کمد دیواری آشنا نماییم.

ایده های متنوع برای نظم دهی کمد دیواری

معمولا در اکثر منازل یکی از موضوعات چالش برانگیز؛ نامنظم بودن کمدها به ویژه کمد دیواری می باشد. حتی اگر کمد دیواری را کاملا مرتب کنید ولی چند روز بعد می بینید که کمد مجددا به حالت اولیه اش باز گشته و دوباره نا مرتب است. به این ترتیب تصمیم داریم در این مطلب شما را با چندین ایده متنوع برای نظم دهی کمد دیواری آشنا نماییم. تا به این ترتیب نظم و مرتب بودن کمد دیواری برای مدت بیشتری حفظ شود.

۱. وسایل اضافی را از کمد دیواری خارج کنید.

نخستین گام که سخت ترین گام محسوب می شود این است که وسایلی که نیاز ندارید را از کمد دیواری خارج کنید. برای ارزیابی صحیح وسایل مورد نیاز در کمد، ابتدا باید همه وسایل را بیرون آورده و بعد خوب و بد را از هم جدا نمایید. به طور مثال لباسی که ۵ سال پیش خریده اید و اکنون اندازه شما نیست را می توانید کنار بگذارید.

به این ترتیب هر وسیله یا چیزی که دیگر به درد شما نمی خورد یا چند سال است در کمد دیواری خاک می خورد را خارج کنید. وسایل نالازم را ببخشید، بفروشید و آن هایی که آسیب دیده یا لباس های پاره شده را دور بیندازید. برخی از ما عادت کرده ایم که همچنان لباس ها و وسایل کهنه و قدیمی را نگهداری کنیم.

  •  بلیط کیش
  •  مبل و میز

۲. به بخش بالای کمد نظم بدهید.

نکته اساسی جهت استفاده بهینه از فضا در همه فضاهای کوچک این است که بهترین استفاده را از ارتفاع فراهم کنید. به طور معمول بالای کمد دیواری که کمتر در دسترس است، بیشتر فضایی بدون استفاده و نامنظم می شود. توصیه می شود در صورتی که بالای کمد دیواری خالی بوده و نظم خاصی ندارد، با تهیه جعبه هایی در سایز های مختلف، به این بخش نظم بخشیده و به بهترین شکل از این فضا استفاده کنید.

۳. رنگ ها را هماهنگ کنید.

اکنون که همه چیز در کف کمد انباشته شده شاید بهتر باشد که از ابتدا همه وسایل و لباس ها بر اساس رنگ چیده شوند. به این ترتیب نه تنها کمد لباسی زیبا و منظم به نظر رسیده، بلکه می توانید ست لباس یا کفش های خود را سریعتر انتخاب نمایید. برای چوب لباسی ها و جعبه هایی که وسایل خود را در آن جای می دهید؛ رنگ خنثی و واحدی انتخاب شود.

به طور مثال چوب لباسی سفید و ساده در کنار جعبه هایی به رنگ آبی روشن یک ترکیب هماهنگ ایجاد کرده و علاوه بر نظم دهی از شلوغ به نظر رسیدن کمد دیواری می کاهد.

۴. وسایل را یک درمیان قرار دهید.

جهت قرار گرفتن کفش ها را در کمد دیواری یک در میان جابجا کنید. با یک در میان گذاشتن کفش ها به این صورت، می توانید تعداد بیشتری از آن ها را در یک طبقه جای دهید. از این شیوه با استفاده هوشمندانه از نظم دهنده ها در منزل می توانید از فضای خانه حداکثر استفاده را داشته باشد.

۵. به کمد دیواری چند کشو اضافه کنید.

اگر از قبل برای کمد دیواری کشو تعبیه نشده است نباید تصور نمایید که هر گز نمی توان در این کمد کشوهایی داشته باشید. کافی است کمی وقت گذاشته و در صورت مهارت خودتان آخر هفته چند کشو مانند تصویر زیر درست کنید. یا این که از یک فرد ماهر در این زمینه بخواهید برای کمد شما چند کشو بسازد. کشوها در نظم دهی کمد دیواری و هر فضایی عالی عمل خواهند کرد. سپس کشوها را تقسیم بندی کنید که می توانید این کار را به کمک چند لوله بریده شده یا چند تخته چوبی انجام دهید.

۶. از میخ و قلاب در کمد دیواری استفاده کنید.

از حداکثر فضای دیوار برای آویزان نمودن کیف دستی، روسری، کلاه و … به کمک میخ و قلاب استفاده کنید. میخ و قلاب ها می توانند در دیوار فرو رفته و یا به جا لباسی آویزان به در کمد متصل شوند. همچنین می توانند به کمک پدهای محکم بچسبند. این میخ و قلاب ها را می توان به پشت درب کمد دیواری نیز متصل کرد تا از فضاهای مرده حداکثر استفاده صورت گیرد.

تا آنجا که امکان دارد روسری ها، لباس ها و … را در کمد لباس خود در معرض دید قرار داده تا اطمینان یابید از همه چیز استفاده می شود و در نقاط دور نادیده گرفته نخواهند شد.

۷. میله نصب کنید.

با نصب میله در سطح های مختلف کمد دیواری، می توانید از هر بخش فضای کمد استفاده کافی را ببرید. میله های کششی شبیه آن هایی که برای پرده مورد استفاده قرار می گیرند؛ برای این کار مناسب بوده زیرا نصب، تنظیم و برداشتن آن ها راحت است.

۸. فضاهای عمودی بیشتری در کمد دیواری را به کار بگیرید.

تا جایی که ممکن است میله های کششی، قفسه ها، و قلاب ها را درست تا زیر سقف کمد لباس نصب کنید و فضاهای بالاتر را برای وسایل حجیم تر مانند لباس های رسمی، چکمه ها، کت های زمستانی در نظر بگیرید. در صورتی که می خواهید از کمد دیواری حداکثر استفاده را ببرید یا می خواهید به آن قطعات بیشتری اضافه کنید از یک فرد ماهر کمک بگیرید.

۹. لباس های تا کردنی را از آویزان کردنی جدا کنید.

باید بدانید که در کمد لباس کدام لباس را باید آویزان و کدام را تا کنید. لباس هایی که به راحتی چروک شده مثل اجناس کتان و نخی را آویزان نمایید. ضمنا بلوز، دامن، کت، شلوار و کاپشن بهتر است آویزان شوند. و لباس های بافتنی و پیراهن های بادوام تر را می توانید تا کنید. با این کار فضای کمد لباس بر حسب نیاز شما مرتب می شود. همچنین بین لباس های آویزان کمی فضا ایجاد کرده و از چوب لباسی های محکم و باریک نیز استفاده نمایید.

۱۰. از قالب یخ کمک بگیرید.

یک ایده ساده و کم هزینه ولی کاربردی برای نظم دهی به کمد دیواری استفاده از قالب های یخ می باشد. به جای خریدن جعبه های جواهر متنوع و هزینه بر از قالب های یخ استفاده کرده و وسایلی مانند انگشتر، گوشواره و .. را در آن قرار دهید.

۱۱. کشوهای کمد دیواری را تقسیم بندی کنید.

کشوهای کمد دیواری را به قسمت های کوچکتر تقسیم بندی کنید تا احساس منظم بودن بیشتری داشته باشید. از این رو با تهیه تقسیم کننده های کشویی دستی نظم بیشتری به وسایل بدهید. می توانید از جعبه های کوچک هدیه جهت درست کردن بخش ها یا نوارهای باریک مقوا کمک بگیرید و خودتان تقسیم کننده درست کنید.

۱۲. از عناصر جمع شونده استفاده کنید.

قفسه های کشویی یا کشوهای باز روشی عالی جهت در معرض دید قرار دادن لوازم می باشد. آن ها این امکان را ایجاد می کنند که مجموعه کفش ها را در دورترین نقاط قرار داده و همچنان قابل مشاهده باشند. ضمنا می توانید از قلاب های جمع شونده نیز کمک بگیرید که وسیله های دستی خوبی برای هر کمد لباسی می باشند. زیرا این امکان را فراهم می کنند که با وجود انباشته شدن دستمال گردن و روسری های زیبای تان همچنان احساس مرتب بودن نمایید.

۱۲. کفش ها را در یک جا داخل کمد قرار دهید.

در صورت امکان قفسه هایی در پایین کمد برای قرار گیری مجموعه کفش های خود تعبیه کنید. و اگر نصب قفسه برای شما دشوار است به جای آن از جاکفشی کمک گرفته که سبک و مقاوم است. یک جا کفشی شیب دار راهکار خوبی برای صرفه جویی در فضا خواهد بود.

۱۳. به بخش های مختلف کمد برچسب بزنید.

سبدها و جعبه ها برای نگهداری لوازم کم کاربردی تر و فصلی مثل کلاه و دستکش خیلی مناسب می باشند. ولی حتما آن ها را برچسب زده زیرا هم در زمان پیدا کردن آن ها صرفه جویی شده و هم نظم بهتری ایجاد می شود. البته دقت کنید که محتویات هر قسمت متناسب با برچسب آن باشد.

جعبه های با دیواره شفاف خیلی مناسب خواهند بود. دیواره های شفاف کمک می کنند بدون جستجو داخل جعبه؛ وسایل مورد نیازتان را بیابید. احتمالا در نگاه اول این کار زیاد مفید به نظر نرسد ولی وقتی روی جعبه یا کشوی خاص برچسب بزنید، ناخواسته سبب شده چیزی به جز آن برچسب داخل بخش مدنظر قرار نگیرد. به طور مثال امکان ندارد جوراب های خود را در محل مشخص شده برای مدارک خود قرار دهید. به این ترتیب نظم خاص و همیشگی در کمد دیواری ایجاد خواهد شد.

در صورت تمایل برای اطلاع از روش های رفع رطوبت کمد دیواری و چیدمان داخل کمد دیواری برای اتاق خواب روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.