دسته ها
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

مراحل تفکیک سند تک برگ و نکات مهم درباره آن

 • شقایق ایران دوست
 • ۱۰ فروردین ۱۴۰۱
 • ۰

در این مطلب قرار است شما را با تفکیک سند تک برگ و مراحل و نکات آن آشنا کنیم. اگر دوست دارید اطلاعات حقوقی خود را افزایش دهید بهتر است این مطلب را از دست ندهید.

تفکیک کردن سند ها یکی از مهم ترین کار هایی می باشد که باید بتوانید آن را انجام داده و اطلاعاتی در مورد آن داشته باشید زیرا این کار ها  کمی پیچیده اند و اگر نتوانید اطلاعات کافی داشته و آن ها را به کار بگیرید قطعا دچار مشکل خواهید شد. در ادامه اطلاعاتی را در مورد تفکیک سند تک برگ برای شما مورد بررسی قرار می دهیم و هر آن چه که باید در رابطه با آن بدانید را بررسی خواهیم کرد.

تفکیک سند تک برگ

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

چگونگی تفکیک سند تک برگ

برای این که بتوانید سند خود را تفکیک کنید باید به اداره ثبت اسناد و املاک مراجعه کنید. برای پرداخت هزینه های تفکیک باید به ملک خود توجه داشته باشید. در واقع هزینه کردن برای این مورد در دو دسته قرار می گیرد و دسته اول ملک هایی هستند که نقشه ثبتی دارند و همه اطلاعات املاک آن ها ثبت شده می باشد و معمولا هزینه های کم تری بابت تفکیک پرداخت خواهید کرد در صورتی که دسته دوم افرادی هستند که ملک آن ها نقشه ثبت شده ندارد و باید مراحل ثبت را نیز انجام دهند و هزینه های زیادی را در بر خواهد داشت. یکی از اهداف این که این سند ها را تفکیک می کنند این است که شریک ها بتوانند محل اصلی ملک خود را پیدا کرده .و هر زور که دوست دارند آن را بسازند و تغییر دهند.

مراحل تفکیک سند

بیش تر افراد خود را درگیر چنین پرونده هایی نمی کنند و از یک وکیل در این زمینه کمک می گیرند. با توجه به این که تفکیک و قطعه قطعه شدن زمین با توجه به قوانین و مقررات صورت می گیرد بنابراین باید توسط سازمان اداره ثبت تایید و ثبت شود. بیش تر افراد برای این که بتوانند ملک خود را انتقال دهند سعی می کنند آن را تفکیک کنند البته برخی از افراد برای استفاده شخصی سند خود را تفکیک می کنند و قصد انجام هیچ معامله و انتقالی ندارد. برای این که بتوانید سند ملک خود را از بقیه جدا کنید نیاز است تا درخواستی را مطرح کنید. طرح درخواست بدین صورت می باشد که فرد متقاضی باید نقشه تفکیکی را تهیه کرده و به دفتر خانه مراجعه کند و فرم مخصوصی را پر کند. بعد از این که فرم پر شد نقشه تفکیکی را به همراه فرم پر شده به اداره ثبت تحویل می دهید و مراحل انجام کار شروع خواهد شد.

مراحل تفکیک سند

اختیار مطلق مالک

تا سال ۱۳۴۵ تفکیکی کردن ملک بر عهده مالک بود و او اختیار تام در مورد مال و اموال خود داشت. در واقع هر فردی که ملک داشت خودش می توانست هر طور که دوست دارد آن را تقسیم و قطعه بندی کند. قانون به فرد اجازه می داد تا هر طور که دوست دارد از زمین هایی که دارد استفاده کرده و در آن ها هر چه که دوست دارد بسازد. طبق قانون اداره ثبت وظیفه داشت تقسیم بندی مالک را پذیرفته و آن را به ثبت برساند. در واقع در آن زمان تنها دخالتی که اداره ثبت برای تقسیم شدن اراضی داشت این بود که نگذارد تقسیم بندی ها به زمین های مجاور دخالت و تجاوز کند. معمولا زمانی که فرد می خواست زمین خود را بسازد شهرداری موظف بود که نقشه را از مالک قبول کرده و آن را ثبت کند و پروانه صادر کند. البته اگر مشکلی در ساخت و ساز وجود داشت شهرداری می توانست عوارض خود را دریافت کند. اما در سال ۱۳۴۵ برای اولین بار زمانی که قانون های الحاقی به شهرداری داده شد آن ها می توانستند نحوه استفاده از زمین را تعیین کنند و در تفکیک ها دخالت کنند..

 • چکاد بام
 • مبل و میز

ثبت ملک در دفتر املاک

طبق قانون در ماده ۲۲ مقرر شده است که : «همین که ملکی مطابق قانون در دفتر املاک به ثبت رسید، دولت کسی را که ملک به اسم او ثبت شده و یا کسی که ملک مزبور به او منتقل گردیده و این انتقال نیز در دفتر املاک به ثبت رسیده یا اینکه ملک مزبور از مالک رسمی ارث به او رسیده باشد، مالک خواهد شناخت.» این ماده مفاهیمی دارد که عبارت اند از :

 • ثبت ملک در مالکیت فردی است که ملک به نام او ثبت شده است و یا به او رسیده است. تشکیلات رسمی در ماده ۲۲ او را مالک می شناسند. تشکیلات رسمی در مملکت هر سه قوه مجریه، قضاییه و مقننه می باشد.
 • بعد از این که سند صادر شد دیگر افراد نمی توانند خود را صاحب مال دیگری بدانند و نمی تواند به ضرر این فرد سند را استناد کند.
 • زمانی که ملک به نام فردی زده می شود از فرد دیگر سلب خواهد شد و دعوایی از هیچ کسی جز همان فرد قابل پذیرفتن نمی باشد.

ثبت ملک در دفتر اسناد

برای این که سند شما تفکیک شود توجهی به میزان سهم شما ندارند و تنها هنگام نوشتن تقسیم نامه و رعایت حقوق و سهم هر یک از مالکان مشاع مطرح خواهد شد و با توافق نسبت کسری و زیادت و با صلح و هبه رفتار خواهد شد.

نکات مهم در تفکیک سند تک برگی

برای این که سر شما کلاه نرود و بتوانید به راحتی سند تک برگ خود را تفکیک کنید می توانید از نکات زیر استفاده کنید. این نکات را به زبانی ساده برای شما بررسی می کنیم تا بتوانید راحت تر آن را بفهمید.

 • یادتان باشد که در تفکیک سند تک برگ وجود حالت اشاعه ضروری نمی باشد و ملک با داشتن مالک واحد قابل تفکیک است. در نظر داشته باشید که در افراز باید حالت اشاعه باشد در غیر این صورت تفکیک کردن امکان پذیر نمی باشد.
 • تفکیک کردن با رضایت مالکان امکان پذیر می باشد در صورتی که در افراز عدم تفاهم و وجود اختلاف منجر به قطع اشتراک می شود.
 • تفکیک کردن فقط به معنای این است که ملک تقسیم شود و هر فردی می تواند ملک خود را به هر نحوی که دوست دارد تفکیک کند.
 • تنظیم تفکیک سند تک برگ میان مالکان و مشاعی برای دانستن در مورد سهم هایشان ضروری می باشد و در صورتی که مالکان بعد از تقسیم ملک نتوانند میان خود توافق کنند این تفکیک قابل قبول نمی باشد و شریکان ناچار به تقاضای افراز می باشند.
 • برای این که بتوانید حکم افراز را انجام دهید باید به مراجع قضایی مراجعه کنید و اگر نتوانید اعتراض های خود را در زمان های مقرر انجام دهید دیگر نمی توانید حکم صادر شده را تفکیک کنید.

نکات مهم در جدا کردن سند های تک برگی

اگر ملک مشاعی سند داشته باشد بدین معنا می باشد که عملیات ثبتی به پایان رسیده است و اگر راضی از این مورد نیستید باید درخواست حکم افراز داشته باشید و این درخواست را باید به اداره ثبت محل خود برسانید.برای این که بتوانید اطلاعات بیش تری در زمینه دانستنی های حقوقی بدست بیاورید می توانید بر روی لینک های داده شده کلیک کرده و مطالبی را در مورد مطالبه وجه بدون مدرک و تفاوت شکایت حقوقی و کیفری  مشاهده کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.