دسته ها
پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

علل خودزنی کودکان و روش های مقابله با آن

 • ملیحه بال افکن
 • ۲۷ دی ۱۴۰۰
 • ۰

در واقع مقابله با خودزنی کودکان چندان هم سخت نیست و شما می توانید با مطالعه این مقاله به راحتی با روش های درمان و مقابله با این رفتار نامناسب کودکان خود آشنا شوید.

همانطور که می دانید خودزنی کودکان یکی از موضوعات نگران کننده ای که می تواند سلامت جسمی و روانی کودک و خانواده را به چالش بکشد و حتی تاثیرات منفی خود را بر جنبه های مختلف زندگی بگذارد. اگر والدین علت بروز این مسئله را ریشه یابی کنند به راحتی قادر به مقابله با آن خواهند بود.

خودزنی کودکان به چه علت می باشد؟

به طور کلی اغلب خانواده ها از رفتارهای خشونت آمیز و خودزنی کودک خود نگران هستند زیرا این دسته از رفتارها در دوران کودک قطعا یکی از مشکلات بزرگ و رایج در میان کودکان شمرده خواهد شد. بسیاری از کودکان هنگام بازی با همسالان خود و یا در موارد دیگر عصبی می شوند و شروع به لجبازی می کنند که این فرآیند می تواند همراه با جیغ کشیدن های شدید و یا کشیدن موی سر و خودزنی همراه باشد.

پیدا کردن ریشه خودزنی کودکان

 • بلیط کیش
 • خرید انواع قهوه

در این مواقع والدین رفتار های کودکشان را جدی بگیرند زیرا با نادیده گرفتن خودزنی های کودک، در آینده و در دوران نوجوانی و جوانی این روند تبدیل به یک ابزار برای جلب توجه خانواده خواهد شد. این فرآیند تا جایی که فرد برای رسیدن به خواسته هایش دست به خودزنی های جدی تر و حتی خودکشی می زند.

علل اصلی خودزنی کودک:

بهتر است بدانید که خودزنی نوجوان یا کودک می تواند ناشی از علل و عوامل مختلفی باشد که از جمله مهم ترین آن ها می توان به افسردگی دوران کودکی، استفاده از خودزنی برای جلب توجه یا عملی کردن خواسته ها، ابتلا به اختلالات اضطرابی و مشاهده خودزنی در افراد تاثیرگذار زندگی اشاره نمود.

توصیه می شود اگر فرزندتان هنگام لجبازی رفتار خودزنی انجام می دهد حتما رفتار او را نادیده بگیرید به این صورت از تکنیک های حواس پرتی برای این کار استفاده نمایید و موضوعات دیگری را پیش بکشید. دقت داشته باشید که اگر هر بار به خاطر خودزنی کودک بر او تسلیم شوید و خواسته های غیر معقولش را برآورده کنید شدت این رفتار آسیب رسان در او بیشتر شده و حتی می تواند به خودکشی وی نیز منجر شود.

دلایل خودآزاری در کودکان

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

روش های مقابله با خودزنی کودک:

توجه داشته باشید یکی از مهم ترین مواردی که باید از جانب والدین به مقابل خودزنی کودک مورد توجه قرار گیرد این است که والدین حتما باید به این کودک خود محبت عاطفی و جسمی داشته باشند. از جمله این محبت های عاطفی و جسمی می توان به بغل کردن کودک و بوسیدن او اشاره کرد زیرا والدین با این کار ارزشمند بودن بدن کودک را به او نشان می دهند.

در واقع کودک باید متوجه شود که ظاهر و بدن او ارزشمند است و نباید به آن آسیبی وارد کند. به همین خاطر برای درک این موضوع نوازش و مهربانی با کودک به ویژه همراه با جملات محبت آمیز یک راهکار ایده آل خواهد بود تا کودک یاد بگیرد که بدنش یک راه ایده آل برای ابراز محبت است و نباید با خودزنی و خودآزاری به آن صدمه ای وارد کند.

در ادامه راهکارهایی را بیان کرده ایم که می توانید به منظور کاهش خودزنی در کودکان خود مورد استفاده قرار دهید:

 • پرت کردن حواس:

توصیه می شود که وقت بیشتری را در اوقات فراغت کودکان برای تفریح و بازی با آن ها اختصاص دهید. همچنین می توانید در حین بازی وقت بیشتری را برای هدایت عصبانیت کودکتان کسب نمایید و زمان هایی که کودک قصد خودزنی دارد حواس او را پرت کنید و سرگرم بازی نمایید.

چگونگی مقابله با خودآزاری کودک

 • صحبت کردن با کودک:

توصیه می شود زمانی که خود و کودکتان آرام هستید در مورد انجام این رفتار او صحبت کنید. سعی داشته باشید که موضعی غیر قضاوتی داشته باشید و به جای نصیحت کردن اجازه دهید کودک صحبت کند. در واقع وقتی کودک ببیند که شما به احساساتش اهمیت می دهید و تمایل به درک او دارید تا حد زیادی در روحیه اش موثر خواهد بود و می تواند رفتار خودزنی در او را کاهش دهد.

 • تسلیم نشدن در برابر خواسته های غیر معقول کودک:

همانطور که می دانید کودک برای برآورده شدن خواسته خود دست به خودزنی می زنند که در این مواقع نباید به هیچ وجه نسبت به این امر بی اعتنا باشید. در چنین شرایطی والدین باید کودک را در آغوش بگیرد و به او محبت جسمانی کند. البته که نباید محبت و توجه جسمانی به کودک را با برآورده کردن خواسته های کودک اشتباه بگیرید.

اگر سریعا با مشاهده خودزنی کودک خواسته او را برآورده کنید به نوعی به تقویت رفتار او پرداخته ایم و کودک چنین متوجه می شود که می تواند با خودزنی توجه والدین را حلب کند و به خواسته های خود برسد. در این مواقع بایستی والدین نحوه برخورد با اشتباهات کودک خود را بدانند و در شرایطی که کودک با رفتارهای نادرست سعی در رسیدن به خواسته هایش دارد با آن به درستی مقابله نمایند.

روش های مقابله با خودزنی

 • حرف زدن و شناخت احساسات:

بهتر است به کودکتان یاد بدهید که احساساتش را بشناسد و بتواند آن ها را به صورت مناسب بیان نماید. در واقع زمان هایی که کودک آرام است با او صحبت کنید و به او یاد بدهید تا در مورد ناراحتی هایش به خوبی و ملایمت صحبت کند.

 • بازی با آب و کف:

به صراحت می توان گفت برای کودکی که خودزنی دارند راهکار بازی با آب و کف می تواند یک راهکار ایده آل باشد زیرا از این طریق می توانید به کودک یاد بدهید که چگونه بدنش را نوازش کند و ارزش خود را درک کند. در واقع بازی در کف و آب باعث کاهش اضطراب کودک و تنش ها روحی و افزایش آرامش در شده و متقابلا با کاهش تنش به طبع خودزنی در کودک نیز کاهش خواهد یافت.

چگونگی درمان خودزنی:

توصیه می شود که در زمان های بروز رفتار پرخاشگرایانه و خودزنی کودک تان با استفاده از رفتار های محبت آمیز نگرانی خود را ابراز نمایید برای مثال اگر کودکتان سرش را به دیوار می کوبد یک حائل نرم در مقابل سر او قرار دهید و با جمله محبت آمیز به او بگویید که چقدر ناراحت است اما او را دوست دارید و نمی خواهید که بدن زیبایش آسیب ببیند.

چگونگی درمان خودزنی کودکان

همچنین دریافت مشاوره های روانشناسی کودک از یک فرد متخصص در زمینه کودک و نوجوان می تواند به شما برای کاهش خودزنی کودک و انجام راهکار های مختلف کمک نماید. ضمن اینکه برای مطالعه مطالب دیگر در زمینه تاثیر پرخاشگری والدین بر کودک و تربیت کودک عصبی می توانید کلیک نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.