دسته ها
پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳

پرورش گل شیشه شور با گونه های گیاهی متنوع

  • زهره گنج بخش
  • ۱۷ آذر ۱۴۰۰
  • ۰

آیا تا کنون اسم گلی به نام شیشه شور به را شنیده بودید؟ در این مطلب ما به شما پرورش گل شیشه شور و شرایط لازم برای نگهداری از این گیاه را آموزش خواهیم داد.

گل شیشه شور در ۳۵ گونه متفاوت یافت می شود. رشد طبیعی این گل را می توان در تانزانیا و استرالیا مشاهده نمود. این گل برای نگه داری در مکان هایی مانند راهرو و یا مکان های سرپوشیده کاربرد دارند. گل های این گیاه در برخی گونه ها سفید، قرمز رنگ، زرد رنگ، نارنجی و سبز هستند. این گل ها در اواخر بهار یا اوایل تابستان نمایان خواهند شد. پرچم های گل شیشه شور بسیار توجه دیگران را جلب کرده است و زیبا می باشد. در ادامه با پرورش گل شیشه شور آشنا خواهید شد.

رشد و پرورش گل شیشه شور

طریقه پرورش گل شیشه شور

گل شیشه شور نیز همانند دیگر گیاهان برای رشد مناسب و مطلوب خود نیاز به شرایط خاصی برای نگه داری هستند. شرایط اکولوژی این گیاه را به تفکیک بیان خواهیم کرد تا با خصوصیات این گل آشنایی بیشتری پیدا کنید و شرایط مناسب رشد و پرورش گل شیشه شور را یاد بگیرید.

دما

دمایی که برای گل دادن این گیاه مناسب است ، دمای ۲۴ درجه سانتی گراد می باشد. البته بعضی از گونه های سرسخت آن تا دمای منفی دوازده درجه در زمستان نیز مقاومت نشان می دهند. اگرچه اغلب این گونه گیاهان دمای زیاد را تحمل نخواهند کرد. حداقل دمایی که برای این گل تخمین زده شده است، ۷ درجه سانتی گراد می باشد.

نور

گل شیشه شور نیازمند آفتاب کامل در تمام مدت طول روز می باشد. اگر نور آن ها کافی نباشد باعث عدم شکل گیری برگ ها و ریزش آن ها و حتی ابتلا شدن به برخی از بیماری های قارچی خواهد شد.پس این گل به مدت ۶ الی ۸ ساعت نیازمند به نور مستقیم آفتاب می باشد.

کاشت و رشد گل شیشه شور

 آبیاری

این گیاه به طور کلی نیازمند آبیاری منظم برای رشد و گل دادن می باشند. گاهی بعضی از گونه های این گل به ویژه زمانی که در خاک مستقر شده اند،در برابر خشکی خاک مقاومت نشان داده اند. گل هایی که در گلدان ها نگه داری می شوند هنگام زمستان باید به داخل خانه برده شوند تا در معرض سرمازدگی نباشند. در طی پاییز این گیاه را به نسبت تابستان کم تر آبیاری کنید. طوری که خاک خیلی سفت و خشک نشود. پس در این دوران گل شیشه شور نیازمند آبیاری کافی نیست زیرا این گیاه طی این بازه درحال استراحت است. اگر به مقدار تابستان و بهار در فصل های زمستان و پاییز آن ها را آبیاری کنید ممکن است گیاه پوسیده شود و آسیب های ببیند.

خاک

خاک مطلوب برای پرورش و رشد گل شیشه شور باید زهکشی مناسبی داشته باشد و هم چنین سبک باشد. به طور کلی این گل به همه خاک ها پایداری نشان داده و هم چنین در خاک رسی سنگین نیز رشد خواهد کرد. اما ممکن است در اثر سنگین  بودن خاک و ماندن رطوبت در آن برگ هایش زرد شده و شروع به ریزش کنند و باعث گلدهی نشوند. گل شیشه شور هم چنین فقر مواد غذایی در خاک را تحمل می کند. به طور کلی خاک مناسب این گیاه خاکی است که ترکیبی از خاک معمولی ، کود دامی، خاک برگ، ماسه و تورب باشد. اگر داخل این خاک  کود پوسیده  دامی و خاک برگ به صورت ارگانیک باشد نیازی به کود دهی آن نخواهد بود.

  •  آرون گروپس

گل شیشه شور و کاشت آن

کود

اگر خاک گیاه فقیر باشد، می توان سوالی ۲ الی ۴ بار از کود کامل۲۰-۲۰-۲۰ استفاده کرد. در  پرورش گل شیشه شور استفاده از کود فسفر بیشتر از پتاسیم و نیتروژن به گل دادن این گیاه کمک می کند.

هرس کردن

در واقع به طور کلی این گیاه احتیاج به هرس خیلی زیادی نخواهند داشت. در کل بهتر است پس از اتمام گلدهی ساقه هایی که بیش از حد بلند شده اند و یا آن هایی که جلوی رشد دیگر شاخه ها، به ویژه شاخه های مرکزی گیاه را می گیرند را کوتاه نمود. در مدل های گلدانی این گیاه نیز بعد از تمام شدن فصل گلدهی برای هرس کردن می توان شاخه های گیاه را تا نصفه ارتفاع آن کوتاه نمود.

تکثیر و رشد گل شیشه شور

گل های شیشه شور بیشتر گونه های آن را می توان به روش بذر تکثیر داد. اما انواع مشهور این گیاه به روش قلمه زنی خشبی نیز تکثیر می شوند.

برای تکثیر زدن به روش قلمه زنی باید در اول بهار تا اوایل تابستان با چاقو تیز قلمه های انتهایی ساقه ر ا در اندازه ۸ تا ۱۰ سانتی متر از این گل قطع کنید.

هم چنین می توانید در زمانی که قلمه ها به طور کامل بلند نشد اند، آن ها را به صورت محکم با دست خود نگه دارید و به طرف پایین بکشید.

سپس قسمتی از ساقه اصلی که به جوانه وصل است را شکسته و آن را قلمه بزنید و به این شیوه تکثیر دهید.

تکثیر کل شیشه شور

توصیه می شود که در هر دو روش قلمه زنی آن ها را در هورمون های ریشه زایی قرار داده و سپس در گلدانی که قطر آن ۹ سانتی متر بوده و داخل آن کمبوست مخصوص قلمه و بذر وجود دارد، کاشته و به کمک یک کیسه پلاستیکی که شفاف باشد آن را کاور کنید.

حال لازم است گلدان را به محلی ببرید که روشن باشد اما نور مستقیم آفتاب به آن نتابد. دما نیز باید ۱۸ درجه سانتی گراد باشد.

توجه داشته باشید که سطح خاک نباید خشک باشد. پس از گذشت دو ماه ریشه زدن گل کیسه را از روی آن برداشته تا گل در محیط طبیعی به رشد خود ادامه دهد.

در نهایت بعد از گذشت ۳ الی ۴ ماه باید جای گیاه را تعویض نموده  و آن را در گلدانی با قطر ۱۳ تا ۱۸ سانتی متر که داخل آن کمپوست با پایه پیت دارد، قرار بدهید.

بعد از آشنایی با پرورش این گل، در صورت تمایل به آشنایی با پرورش گل گلایل سفید و پرورش گل استکانی می توانید به سراغ لینک های قرار داده شده بروید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *