دسته ها
پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

تکثیر ماهی تترا نئون و چگونگی پرورش این جانور همه چیز خوار

  • ملیحه بال افکن
  • ۱۴ آذر ۱۴۰۰
  • ۰

در واقع پرورش و تکثیر ماهی تترا نئون چندان سخت و پیچیده نیست و شما می توانید با مطالعه این مقاله به راحتی با روش های پرورش و حتی مراقبت از لاروهای این ماهی آشنا شوید.

بهتر است بدانید که دلیل جذابیت و خیرگی در هر آکواریوم ماهی تترا نئون است که بومی مناطق آمریکای جنوبی خواهد بود. در واقع محبوبیت بسیار زیاد ماهی تترا نئون باعث شده تا امروزه تکثیر آن در سایر کشور ها از جمله هنگ کنگ، تایلند و حتی سنگاپور نیز گسترش پیدا کند.

آشنایی با نحوه تکثیر ماهی تترا نئون

در واقع تترای نئون یکی از زیباترین و مشهور ترین ماهی های آکواریومی آب شیرین محسوب می شود که بومی رودخانه ها خواهد بود و در پرو به رود بزرگ آمازون خواهد پیوست. در واقع تترا نئون ماهی است که در طبیعت به صورت گله ای زندگی می کند و گاهی اوقات ممکن است تعداد ماهی های یک گله یا یک کلاس آن ها از صدها هزار نفر هم تجاوز کند. اندازه این ماهی معمولا بین ۲۰ تا ۳۰ میلی متر است و توصیه می شود که آن را در آکواریومی به ابعاد ۶۰ در ۳۰ سانتی متر و یا بزرگ تر نگهداری نمایید.

چگونگی تکثیر ماهی تترا نئون

در فضای نگهداری تترا نئون بایستی یک لایه ماسه به همراه ریشه و شاخه های خشک چوب قرار دهید و همچنین لازم است بستری از برگ های خشک را نیز به آن اضافه نمایید تا شرایط کاملا طبیعی به نظر بیاید و کلونی های میکروبی در آن به خوبی رشد کنند زیرا این کلونی ها می توانند یک منبع تغذیه ثانوی برای بچه ماهی ها به شمار بیایند.

همچنین مواد هیومیکی آزاد شده از برگ های پوسیده نیز برای فضای نگهداری این ماهی مفید است و می توانید به منظور تامین هیومیک های اسیدی از مخروط های توسکا استفاده نمایید. دقت داشته باشید که به هیچ وجه نباید از کود های گیاهی طبیعی استفاده نمایید زیرا بسیار ناپایدار هستند و محیط آکواریوم تان را کثیف خواهند کرد.

با وجود اینکه این ماهی در نور بسیار کم بهترین عملکرد خود را نشان می دهد اما می توانید گیاهان آبزی مانند میکروسوروم، کریپتوکورین و تاکزیفیلوم که تحت این شرایط نوری قابلیت زنده ماندن دارند را درون فضای مخزن کشت نمایید. ماهی تترا نئون را می توان یک ماهی صلح جو دانست که شما می توانید آن را کاراسید هایی با اندازه مشابه نگهداری نمایید. همچنین بهتر است هنگام خرید گروهی متشکل از ۸ الی ۱۰ ماهی را خریداری کنید چون هم باعث زیبایی آکواریوم تان می شود و هم زندگی گروهی به ماهی ها حس امنیت بیشتری خواهد داد.

خصوصیات بارز ماهی تترا نئون

  •  آرون گروپس

خصوصیات بارز بدن ماهی:

در واقع تترا نئون دارای بونه ای اژدر شکل و باریک است که طول آن بیش از ۴ سانتی متر نخواهد بود. با وجود اینکه تترا نئون اندازه کوچکی دارد اما رنگ زیبا، جذاب و چشم نوازش باعث شده تا مورد توجه بسیاری از علاقه مندان ماهی قرار گیرد. از نوک بینی تا بال چربی ماهی یک نوار آبی روشن دیده می شود و تصور بر این است که این نوار روشن باعث می شود تا آن ها در شرایط بلک واتر به راحتی در معرض دید یکدیگر قرار گیرند.

در زیر نوار آبی نیز شکمی سفید نقره ای قرار گرفته که غیر از رنگ سفید شکم یک نوار قرمز روشن نیز تا دم ادامه پیدا کرده است. در واقع ترکیب سه رنگ قرمز، آبی و سفید این ماهی را به یکی از محبوب ترین ماهی های آکواریومی تبدیل کرده است. تترا نئون را می توان بسیار شبیه گونه ای دیگر از این خانواده به نام تترای کاردینال دانست که اغلب با یکدیگر اشتباه خواهند شد.

مانند بسیاری از ماهی های دیگر رنگ های روشن این ماهی در شب هنگام استراحت وقتی که از خطری آگاه شوند و یا در مریضی به سر ببرند به تدریح کمرنگ خواهد شد. به طور کلی بهتر است زمانی که قصد خرید این ماهی را دارید آن هایی را انتخاب کنید که فعال تر و رنگ آمیزی پر رنگی دارند چون تتراهای کم رنگ نشانه ضعف سلامتی آن ها خواهد بود.

ساختار بدن ماهی ها

چگونگی تغذیه ماهی:

برای تغذیه این گونه از ماهی همه چیز خوار می توانید از بی مهرگان کوچک، سخت پوستان، جلبک های رشته ای و میوه های ریخته شده در طبیعت استفاده نمایید. همچنین در آکواریوم نیز می توانید از رژیم های غذایی مانند غذاهای خشک ماهی تان را تغذیه نمایید. دقت داشته باشید که امروزه از لارو های شیرونومید، لارو پشه، دافنی و موینا نیز برای تغذیه ماهی ها استفاده خواهد شد.

دستورالعمل پرورش و تکثیر ماهی تترا نئون:

توجه داشته باشید که به خاطر نیاز تتراها به شرایط بسیار خاص آب تکثیر ماهی تترا نئون می تواند کمی چالش برانگیز باشد. در واقع نئون ها می توانند از ۱۲ هفتگی روند تولید مثل خود را آغاز کنند و چنانچه شما قصد دارید ماهی تان را تکثیر نمایید می توانید آن را درون یک مخزن جداگانه قرار دهید.

دستورالعمل تغذیه ماهی

دقت داشته باشید که سختی آب درون مخزن تولید مثل و تکثیر ماهی تترا نئون بایستی تنها ۱ تا ۲ DGH و PH 5 تا ۶ باشد. همچنین بهتر است برای فیلتراسیون نی زاز فیلتر اسفنجی استفاده نمایید و گیاهان زنده تهیه کنید.

ماهی ها معمولا در حالت تخم ریزی پرش دارند و به همین خاطر از روکش داشتن مخزن اطمینان حاصل نمایید. بهتر است دو طرف مخزن را با استفاده از یک کاغذ تیره بپوشانید تا نور مخزن کاهش پیدا کند و همچنین دمای آب نیز باید در ۲۴ درجه سانتی گراد نگه داشته شود.

پیش از قرار دادن ماهی در مخزن حتما جفت تولید مثل را با غذاهای زنده تغذیه نمایید و همچنین دقت کنید که هنگام انتقال جفت تولید مثل به مخزن هیچ گونه روشنایی وجود نداشته باشد. البته روز بعد می توانید مقدار روشنایی را افزایش دهید و این کار را به تدریج ادامه داده تا باعث تخم ریزی ماهی ها شود.

جالب است بدانید که ماهی نر هنگام تخم ریزی ماده را در آغوش می گیرد که در اثر این اتفاق بیش از ۱۰۰ تخم آزاد خواهند شد. تخم ها معمولا شفاف و کمی چسبناک هستند و به گیاهان خواهند چسبید. توصیه می شود به محض تخم گذاری جفت تولید مثل را از محیط دور کنید زیرا والدین به سرعت از تخم های خود تغذیه خواهند کرد.

چگونگی تولید مثل ماهی

روشنایی کم محیط را حفظ کنید زیرا تخم ها و نوزادان به نور حساسیت زیادی دارند. نوزادان تقریبا طی ۲۴ ساعت از تخم بیرون می آیند یا هچ می شوند و تا چندین روز آینده از کیسه زرده شان تغذیه خواهند کرد.

البته که میران هچ چندان زیاد نیست و نباید انتظار داشته باشید که بیش از یک سوم تخم ها تبدیل به نوزاد شوند. پس از گذشت سه الی چهار روز ماهی به صورت مستقل شنا خواهند کرد و بایستی از غذاهای بسیار کوچک مانند روتیفرها، اینفوسوریا و زرده تخم مرغ برای لارو های ماهی تان استفاده نمایید.

پس از گذشت چندین هفته لاروها به اندازه کافی بزرگ خواهند شد و می توانند از میگوهای تازه هچ شده آب شور تغذیه کنند. همچنین نوزادان تقریبا پس از یک ماه رنگ بزرگسالان خود را می گیرند.

همچنین در پایان مطلب تکثیر ماهی تترا نئون, پیشنهاد می شود که با کلیک بر روی لینک های مقابل با نحوه پرورش ماهی خاویار و همچنین پرورش ماهی کپور نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *