دسته ها
پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

بازیابی داده ها بعد از ریست فکتوری گوشی و نکات مهم افزایش شانس بازیابی

  • حکیمه فهیمی
  • ۱۶ آذر ۱۴۰۰
  • ۰

اگر برای شما هم پیش آمده که با ریست فکتوری گوشی، بخشی از اطلاعات خود را از دست داده اید؛ در این مطلب قصد داریم شما را با روش هایی برای بازیابی داده ها بعد از ریست فکتوری آشنا نماییم.

یک خبر خوش برای افرادی که اطلاعات خود را با ریست فکتوری گوشی از دست داده اند، این است که امکان بازیابی این اطلاعات وجود دارد. کافی است با این مطلب همراه باشید تا با روش های بازیابی داده ها و اطلاعات بعد از ریست فکتوری گوشی آشنا شوید.

آشنایی با روش های بازیابی داده ها بعد از ریست فکتوری

افرادی که پس از ریست فکتوری گوشی خود، همه اطلاعات و داده های دستگاه را از دست داده اند قطعا از انجام این کار پشیمان هستند ، ولی در این مطلب یک خبر خوشحال کننده برای این افراد داریم که این خبر ، امکان بازیابی داده های گوشی بعد از ریست فکتوری می باشد. به هر دلیلی که ناچار شده اید گوشی خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید و بعد اطلاعات خود را از دست داده اید. نگران نباشید در این مطلب روش هایی ارائه می شود تا بتوانید داده های از دست رفته را بازیابی کنید.

اما پیش از آن ، ریست فکتوری را به اختصار شرح می دهیم.  ریست فکتوری ، فرایندی است که با اجرای آن همه اطلاعات شخصی کاربر از روی گوشی حذف شده و تنظیمات دستگاه دقیقا به حالت پیش فرض کارخانه برگردانده می شود. به عبارت دیگر هنگامی که گوشی را ریست فکتوری نمایید، حالتی در دستگاه ایجاد می شود که گویی به تازگی گوشی را خریداری نموده اید و برای باز اول آن را روشن می کنید.

توجه کنید که ریست فکتوری با فلش کردن گوشی متفاوت است. با انجام ریست فکتوری همه اطلاعات کاربر از روی دستگاه پاک می شوند. حال تصور کنید اطلاعات حذف شده برای شما اهمیت زیادی دارند و اکنون به آن ها نیاز دارید. قطعا شرایط نگران کننده ای را سپری می کنید ولی همانطور که اشاره شد خوشبختانه امکان بازیابی داده ها بعد از ریست فکتوری توسط روش های خاصی وجود دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شوید.

  •  آرون گروپس

البته نمی توان مدعی شد که با این روش ها به صورت صد در صد و قطعی این داده ها بازیابی می شوند ولی شانس بازگرداندن اطلاعات حذف شده به حداکثر میزان ممکن خواهد رسید. این داده ها و اطلاعات می تواند شامل مخاطبین گوشی، عکس و ویدیوها، ایمیل ها و … باشد.

بازیابی داده ها توسط اکانت گوگل

برای بازگرداندن داده های گوشی بعد از ریست فکتوری می توانید در گوشی اندرویدی از قسمت اکانت گوگل، همگام سازی تمام داده ها را فعال نمایید. و بعد از تنظیم دوباره  کارخانه می توانید مجددا به تنظیم حساب گوگل خود در گوشی بپردازید. گزینه ای هست که در طول مراحل راه اندازی دوباره اکانت گوگل به کاربر امکان می دهد همه داده های همگام سازی شده را بازیابی نماید.

گوشی اندرویدی این قابلیت را دارد که کاربر در آن می تواند حساب گوگل خود را فعال نماید. در این حالت بعضی از داده های کاربر نظیر لیست مخاطبان، عکس های آپلود شده در گوگل photos ، لیست موزیک های گوگل پلی و … در حساب گوگل کاربر ذخیره می شوند و برای دستیابی مجدد به آن ها کافی است حساب گوگل را دوباره در گوشی فعال کرد.

با فعال سازی حساب گوگل در هر گوشی اندرویدی این امکان وجود دارد که به اطلاعات ذخیره شده در آن دسترسی پیدا کنید. به خاطر داشته باشید برای این که بازیابی اطلاعات گوشی پس از تنظیم کارخانه توسط اکانت گوگل امکان پذیر شود ، حتما باید حساب گوگل شما پیش از ریست فکتوری گوشی در آن فعال بوده و تنظیمات لازم در آن جهت ذخیره کردن داده ها برقرار بوده باشد. بعضی از اصلی ترین داده ها و اطلاعاتی که توسط اکانت گوگل ذخیره می شود و قابل بازگردانی خواهند بوده شامل موارد زیر است.

اطلاعات تقویم(شامل همه برنامه ریزی ها و نوت های شما روی اپلیکیشن تقویم)، اطلاعات مرورگر کروم، لیست مخاطبین، اطلاعات گوگل درایو، اطلاعات داکیومنت ها، اطلاعات جیمیل، موزیک های ذخیره شده در برنامه گوگل پلی ، عکس هاو ویدیوهای ذخیره شده در گوگل photos جزو موارد اصلی هستند که در گوشی موبایل ذخیره شده و قابلیت همگام سازی دارند.

بدین ترتیب اگر پیش از ریست فکتوری اکانت گوگل گوشی خود را فعال نموده باشید، داده های فوق در آن ذخیره شده و با وارد نمودن دوباره حساب گوگل خود در موبایل و اتصال به اینترنت می توانید به بازیابی این داده ها اقدام کنید.

بازیابی داده ها توسط فایل بکاپ

تقریبا اغلب گوشی های اندرویدی با این قابلیت همراه هستند تا از آن ها در یک حافظه جانبی مانند حافظه رایانه، فلش مموری ، هارد اکسترنال و … بکاپ تهیه کرد. اگر گوشی شما نیز از این قابلیت پشتیبانی دارد و قبلا از آن بکاپ تهیه نموده اید یا توسط نرم افزارهای خاص از اطلاعات گوشی بکاپ گرفته اید، اکنون می توانید به سادگی فایل بکاپ مدنظر را بازیابی کنید.

برای انجام این کار کافی است که دقیقا به همان روشی که پیشتر از اطلاعات دستگاه بکاپ گرفته اید، عمل نموده و این بار به جای انتخاب گزینه بکاپ، گزینه ریستور را انتخاب نمایید و ضمن تعیین کرد مسیر فایل بکاپی که باید ریستور شود، استارت اجرای این پروسه را بزنید. توجه کنید که ریستور شدن و بازیابی اطلاعات گوشی در این حالت بسته به حجم فایل بکاپ می تواند زمان بر باشد.

بازیابی داده ها توسط نرم افزار اندروید دیتا ریکاوری

در شرایطی که کاربر از داده های گوشی هیچ بکاپی در اختیار ندارد و همچنین فایل ها و اطلاعاتی که قصد بازیابی آن ها را دارد در اکانت گوگل همگام سازی نشده اند می توانید از نرم افزارهای خاص بازیابی داده های گوشی که برای این کار طراحی شده اند، بهره بگیرید. نرم افزارهای متعددی در این زمینه وجود دارد که در بین آن ها نرم افزار اندروید دیتا ریکاوری (android data recovery) یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین ها می باشد. از این رو پیشنهاد می شود شانس خود را با این نرم افزار امتحان نمایید.

در اینجا اشاره به این موضوع خالی از لطف نخواهد بود و موضوع این است که سابقا گوشی های اندرویدی به طور پیش فرض رمزگذاری نمی شدند که در عمل سبب می شد پس از انجام ریست فکتوری نیز برخی از اطلاعات در حافظه داخلی گوشی قابل دسترس بودند. و اگر گوشی قدیمی اندرویدی دارید باید بدانید برای بازیابی داده ها پس از تنظیم کارخانه ابزارهایی در دسترس هستند که قادرند به گوشی باز نشانی شده متصل گشته و فایل های حذف شده را استخراج نمایند که در عمل سبب بازگردانی اطلاعات شخصی مانند پیامک ها، مخاطبین و عکس ها می شود.

به این نکته دقت داشته باشید اگر گوشی قدیمی دارید و تصمیم به تنظیمات کارخانه گرفته اید باید بدانید که برای محافظت از داده های خود باید گوشی را پیش از ریست فکتوری رمزگذاری نموده باشید. با این وجود، از زمان اندروید ۶ گوشی های اندرویدی به صورت پیش فرض رمزگذاری می شوند که به این مفهوم می باشد جایی برای نگرانی درباره دسترسی کاربر به داده های حذف شده توسط ابزارهای مختلف و در عمل ریکاوری گوشی پس از ریست فکتوری وجود ندارد.

حتی اگر ابزارها قادر به بازگردانی اطلاعات گوشی پس از ریست فکتوری نیز باشند، این فایل ها رمزگذاری شده بوده و هیچ کس قادر به خواندن آن ها نخواهد بود. این مورد یکی از علت های نیاز به فعال سازی رمزگذاری سرتاسری در گوشی های اندرویدی می باشد. ولی این نکته را به خاطر داشته باشید که بی دلیل گوشی را به تنظیمات کارخانه برنگردانید.

در این جا قابل ذکر است در گوشی های سامسونگ می توانید برای بازگرداندن اطلاعات از نرم افزار سامسونگ فایل ریکاوری و یا ابزار سامسونگ اسمارت سوییچ بهره بگیرید. در ضمن بازیابی تصاویر نیز توسط پوشه مخصوص عکس های پاک شده در اپ گابری وجود دارد.

بازیابی داده ها توسط بکاپ ابری

بیشتر سرویس ها نوعی پشتیبان گیری یا بکاپ ابری دارند که اطلاعات را به طور آنلاین ذخیره می کنند. به طور مثال ، اکانت گوگل ممکن است داده های گوشی را همگام سازی نموده باشد. این اطلاعات می تواند شامل داده های برنامه مرورگر، تقویم، اسناد، مخاطبین و دیگر فابل های ذخیره شده در گوگل درایو یا docs و جیمیل باشد.

اگر داده ها به صورت خودکار روی کلود (فضای ابری) ذخیره می شود، این کار بازیابی عکس ها را پس از ریست فکتوری راحت تر می کند. اگر به بازیابی این داده ها نیاز دارید، می توانید این کار را بعد از بازنشانی در طی مراحل راه اندازی گوشی اجرا کنید. با این حال، هر چند بکاپ ابری شبکه امن و عالی است اما هنوز با نگرانی های امنیتی همراه بوده که اخیرا در این زمینه گام هایی برای بهبود آن برداشته شده است.

بازیابی داد ها توسط بکاپ محلی

اکثر برنامه های گوشی های اندرویدی با قابلیت بکاپ محلی همراه هستند. به طور مثال، می توان از برنامه واتساپ به صورت محلی یا لوکال بکاپ تهیه کرد. اگر از داده های این برنامه بکاپ گرفته اید بعد از ریست فکتوری به آدرس تنظیمات>بکاپ> ریستور بروید و برای بازیابی داده ها پس از ریست فکتوری روی آخرین فایل بکاپ کلیک کنید.

نکته ای مهم برای افزایش شانس بازیابی داده های گوشی

نکته مهمی که در این جا وجود دارد و با لحاظ کردن آن شانس بازیابی داده های پاک شده گوشی پس از ریست فکتوری افزایش پیدا می کند این است که با انجام تنظیمات کارخانه یا پاک کردن هر اطلاعاتی از حافظه گوشی، اطلاعات قبلی که روی آن ذخیره بوده به صورت کامل از بین نرفته بلکه موفتا از روی حافظه گوشی پنهان شده در این شرایط حافظه گوشی صبر می کند تا اطلاعات جدید را دریافت نماید به محض دریافت داده های حدید؛ آن ها را روی محل اطلاعات قبلی ذخیره می کند.

هنگامی که اطلاعات جدید روی حافظه گوشی نوشته می شوند دیگر امکان بازیابی اطلاعات قبلی ذخیره شده در آن نخواهد بود. از این رو تا هنگامی که اطلاعات گوشی موقتا حذف شده و هنوز داده جدیدی روی حافظه دستگاه ارائه نشده، امکان بازیابی آن ها وجود دارد.

پس سریعا پس از ریست فکتوری گوشی به فکر بازیابی اطلاعات باشید تا شانس بیشتری برای دسترسی دوباره به آن ها را داشته باشید. بالطبع اگر بعد از تنظیمات کارخانه، اطلاعات جدید و با حجم زیاد به حافظه داخلی گوشی منتقل شود، دیگر بازیابی اطلاعات اولیه را فراموش کنید. به همین دلیل ریست فکتوری کردن گوشی و فروش آن به فرد دیگری از لحاظ امنیتی توصیه نمی شود چرا که خریدار به سادگی و با نرم افزارهای بازیابی داده ها می تواند به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کند.

از این جهت توصیه می شود پس از تنظیمات کارخانه اگر قصد فروش گوشی را دارید ابتدا چند فایل سنگین و پرحجم را به حافظه دستگاه منتقل کرده و بعد آن ها را از حافظه گوشی پاک کنید و با خیال آسوده اقدام به فروش نمایید. در این حالت دیگر امکان بازیابی داده های شخصی شما وجود نخواهد داشت.

در ادامه این بخش ذکر این موضوع نیز خالی از لطف نخواهد بود. اگر می خواهید اطمینان پیدا کنید که اطلاعات شما پس از بازیابی به تنظیمات کارخانه دیگر قابل دسترسی نخواهد بود و بازیابی دادها بعد از ریست فکتوری عملا غیر ممکن است می توانید علاوه بر نکته بالا از ابزارهایی نظیر sherddit استفاده کنید که فایل ها را غیرقابل خوانده ساخته و اطلاعات حافظه داخلی و خارجی گوشی را پاک می کند. به این ترتیب اگر قصد فروش گوشی تان را دارید می توانید با رمزگذاری آن آغاز کرده و برنامه مذکور را دانلود و اجرا نموده و در نهایت به ریست فکتوری بپردازید.

جمع بندی

در این مطلب با روش هایی برای بازگردانی داده ها پس از ریست فکتوری آشنا شدید که  سعی شد به بهترین روش ها اشاره شود. هر چند تصور برخی بر این است که انجام این کار امکان پذیر نیست ولی از لحاظ فنی امکان پذیر و در عمل نیز قابل اجرا است. فقط دقت کنید که برای بازیابی داده ها پس از تنظیمات کارخانه، باید سریعا اقدام کنید تا شانس برگرداندن اطلاعات بیشتر باشد.

در پایان از همراهی شما سپاسگزاریم و امیدواریم که از مطالب ارائه شده نهایت استفاده را برده باشید. همچنین پیشنهاد می شود برای آشنایی با نحوه ریست فکتوری آیفون و برگرداندن پیامک های پاک شده روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *