دسته ها
پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

نحوه مطالبه وجه بدون مدرک و سند چگونه است؟

  • زهره گنج بخش
  • ۲۹ آبان ۱۴۰۰
  • ۰

شاید برای شما هم سوال باشد که آیا طلب وجه بون مدرک امکان پذیر خواهد بود؟ در این مطلب ما با نحوه مطالبه وجه بدون مدرک با شما همراه خواهیم بود.

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که طلبی از طرفی داشته باشید ولی مدرکی از آن نداشته باشید. گاهی شما مبلغی به دیگران قرض می دهید ولی یا در اثر فراموشی و یا به دلیل خویشاوندی و اعتمادی که به طرف مقابل خود دارید از او هیچ گونه مدرکی درخواست نمی کنید و  بین خودتان قول شفاهی برای پرداخت طلب رد و بدل می کنید. ممکن است که گاهی در زمان مشخص شده فرد بدهکار طلب خود را پرداخت نکند. در این صورت شما هیچ رسید و سفته ای برای اثبات آن نخواهید داشت. در ادامه ما به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت و نحوه مطالبه وجه بدون مدرک را بیان خواهیم کرد.

مطالبه طلب بدون مدرک

نحوه مطالبه وجه بدون مدرک

راه کارهای قانونی وجود دارند که شما در صورت نداشتن رسید و یا هر گونه مدرکی از شخص بدهکار می توانید حق و طلب خود را به اثبات برسانید. چهار روش قانونی برای دریافت وجه بدون مدرک وجود دارد که هر کدام را به تفکیک برای شما توضیح خواهیم داد.

ارسال اظهارنامه:

شما به عنوان طلب کار برای اثبات کردن و گرفتن حق خود می توانید از طریق پست برای شخصی که از او طلب دارید، اظهار نامه ای را ارسال کنید. در این صورت فرد بدهکار ممکن است از کلماتی استفاده کند که نشان دهنده ی اقرار کردن او باشد. یا در برابر این اظهار واکنشی نشان بدهد. هم چنین گاهی پیش می آید که در مورد اصل و واقعیت موضوع شخص بدهکار به صورت شفاف واضح اقدام به اقرار کند.

به عنوان مثال امکان دارد که فرد طلبکار با فرستادن اظهارنامه و استفاده از عبارتی همانند اینکه بدهکار از دادن بدهی خود خودداری می کند، زیرا شرایط پرداخت آن را ندارد، نشانه ای برای جواب به اظهار نامه و قاضی خواهد بود. در این صورت قاضی متوجه می شود که حق با شخص طلبکار است. این اقرار به سود فردی است که حق خود را طلب می کند.

دریافت وجه بدون مدرک

اقرار شخصی فرد بدهکار:

برای اثبات داشتن طلب از یک نفر ساده ترین و آسان ترین کار این است که شخص بدهکار به صورت کتبی و یا شفاهی به طلب خود نزد قاضی اقرار نماید. در این صورت شما به عنوان طلبکار حق خود را به آسانی می توانید از او درخواست کنید. در ضمن اگر اقرار کردن به صورت ضبط صدا یا فیلم باشد به میزان حضور فرد در دادگاه سندیت نخواهد داشت و محکمه پسند نخواهد بود.

  •  آرون گروپس

شهادت شهود:

اگر شاهدی بر مدیون بودن فرد بدهکار دارید می توانید از او بخواهید که در دادگاه حاضر شود. این شخص با شهادت دادن مدیون بودن شخص بدهکار را ثابت می کند و شما می توانید از این طریق طلب خود را دریافت کنید. فقط دقت داشته باشید که شخص شهادت دهنده باید شرایط شهادت دادن از جمله نداشتن نفع شخصی در دعوا عاقل بودن، رسیدن به بلوغ، عدالت و ایمان داشته باشد.

سوگند دادن فرد متهم:

اگر در نحوه مطالبه وجه بدون مدرک, راه های بالا را امتحان کردید و به نتیجه نرسیدید باید از دادگاه درخواست کنید تا جلسه ای تشکیل دهد. این جلسه که برای ادا قسم شکل می گیرد، در آن باید فرد شکایت کننده سوگند بخورد که طلبکار است و هم چنین فرد بدهکار قسم بخورد که هیچ گونه بدهی نسبت آن شخص ندارد.

مطالبه حق بدون مدرک

استفاده از فیلم و عکس می تواند طلب شما را اثبات کند؟

فیلم و عکس جزء اماره ها می باشد. این اماره ها می تواند در کنار سایر دلایل برای قاضی دادگاه یقین حاصل کند. توجه داشته باشید که فیلم و عکس یا همان اماره ها به تنهایی دلیلی برای ثابت شدن ادعا نمی تواند باشد.

نحوه وصول وجه بدون مدرک

برای نحوه وصول حق و مطالبه وجه بدون مدرک خود با استناد به یکی از موارد ذکر شده یعنی، ادای سوگند، اقرار شخص بدهکار، فرستادن اظهار نامه و شهادت می توانید به صورت زیر عمل کرده و حق خود را وصول کنید.

  •  ابتدا ارزش ریالی حق یا همان طلب خود را حساب کنید. در صورتی که طلب شما پولی نیست ارزش کلا را باید محاسبه و برآورد کنید
  • در صورتی که ارزش محاسبه شده پایین تر از بیست میلیون تومان باشد باید به شورای حل اختلاف مراجعه کنید. حال اگر این مبلغ بیش از بیست میلیون تومان است باید به دادگاه رجوع کنید. قبل از به دفاتر خدمات قضایی رفته و شکایت خود را ثبت کنید.
  • از وکیلی کمک گرفته و دادخواستی را تنظیم نمایید.

دریافت و طلب وجه بدون مدرک

در آخر باید توجه کنید وصول وجه بدون مدرک امکان پذیر نمی باشد و شما باید مدرکی کتبی یا شفاهی برای اثبات حق خود داشته باشید. دوستداران عزیز اگر تمایل به خواندن دیگر دانستنی های حقوقی هستید روی لینک آن کلیک نمایید و مطالب را مشاهده کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *