دسته ها
یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

خوردن دوغ در بارداری این مزایا و این معایب را دارد!

  • منصوره رمضان زاده
  • ۴ آبان ۱۴۰۰
  • ۰

دوغ نوعی نوشیدنی خنک کننده و خوش طعم بوده که طرفداران زیادی دارد و به دلیل سرشار بودن از مواد مغذی و میکروارگانیسم های مفید ماده ای بسیار ارزشمند می باشد به همین دلیل مصرف دوغ در بارداری در حد متعادل بسیار مفید بوده و در تامین سلامتی تاثیرگذار می باشد.

از جمله محصولات لبنی که دارای طعمی خوشمزه بوده و به عنوان یک نوشیدنی دلچسب در کنار غذا مورد استفاده قرار می گیرد دوغ می باشد که از خواص زیادی بهره مند بوده و فواید بی شماری برای سلامتی افراد به همراه دارد که در همین زمینه تصمیم داریم در این مطلب به بررسی مصرف دوغ در بارداری و مزایا و مضرات ناشی از خوردن آن بپردازیم.

مصرف دوغ در بارداری

به طور کلی می توان گفت یکی از اصول مهمی که مادران باردار به منظور حفظ سلامتی خود و جنین در حال رشدشان باید به آن توجه داشته باشند نوع تغذیه بوده که باید در حد اعتدال باشد که از این میان می توان به مصرف دوغ در بارداری اشاره کرد که از مزایا و خواص فراوانی برخوردار بوده ولی نباید در مصرف آن زیاده روی گردد.

خواص دوغ در دوران حاملگی

بهتر است بدانید که این نوع نوشیدنی دارای باکتری های پروبیوتیک می باشد که مصرف آن در تامین سلامتی و عملکرد بهتر سیستم گوارشی مادران کمک کننده خواهد بود. دوغ با وجود این که نوشیدنی بسیار ساده ای بوده و خیلی راحت آماده می شود ولی به دلیل برخوردار بودن از انواع مواد مغذی همچون پروتئین، کلسیم، انواع ویتامین های گروه ب، سدیم، آمینو اسیدها، پتاسیم، منیزیم و … بسیار ارزشمند و پرخاصیت بوده و فواید فراوانی را در صورت مصرف در دوران حاملگی برای مادران به همراه دارد.

مزایای استفاده از دوغ در دوران حاملگی

پیش از بررسی و بیان خواص دوغ مادران باید به این نکته توجه داشته باشند که سعی کنند از دوغ هایی استفاده نمایند که کاملا سالم و بهداشتی بوده و فاقد هر گونه مواد افزودنی نامناسب باشد. در ادامه به معرفی مهمترین خواص دوغ در این دوران پرداخته ایم.

  •  دکتر کرمانی
  •  پرنس

انواع فواید دوغ برای خانم های حامله

تامین کلسیم مورد احتیاج بدن :

احتیاج بدن مادران به ماده معدنی کلسیم در طول دوران حاملگی در طی روز نزدیک به ۱۰۰۰ الی ۱۵۰۰ میلی گرم می باشد. با توجه به این که جنین برای رشد و نمو و همینطور تشکیل ساختار استخوان هایش به کلسیم فراوانی احتیاج دارد بدین ترتیب کلسیم مورد احتیاج خود را از بدن مادر دریافت می کند و در صورتی که مادر قادر نباشد این مقدار کلسیم را از راه تغذیه و مکمل ها بدست آورد خودش درگیر کمبود میزان کلسیم می شود و در برابر مشکلات و عوارض شدیدی از قبیل پوسیده شدن دندان ها و پوکی استخوان در آینده قرار گرفته می شود. با خوردن محصولات لبنی مثل دوغ در حاملگی می توان در فراهم کردن کلسیم مورد احتیاج مادران حامله کمک نمود.

مضرات خوردن دوغ در بارداری

دارای ویتامین D و B :

دوغ دارای مقدار زیادی ویتامین D و B می باشد و به خاطر تاثیرات مهم این دو ویتامین در رشد و تکامل جنین مصرف دوغ در زمان حاملگی از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد. ویتامین D در حاملگی به صورت مخصوصی در شکل گیری استخوان های جنین و جذب کلسیم و فسفر در روده استفاده می گردد.

بهبود دستگاه ایمنی بدن :

مادران حامله به میزان زیادی در مقابل بیماری ها و انواع عفونت ها آسیب پذیر و حساس می باشند و بدین ترتیب خوردن مواد غذایی که سیستم دفاعی بدن را تقویت می بخشد مانند دوغ در حاملگی گزینه بسیار مناسبی برای این دوره به حساب می آید.

موثر در هیدراته شدن بدن :

میزان زیادی از ترکیب دوغ را آب تشکیل می دهد که به هیدراته نگه داشتن بدن کمک زیادی می کند. هیدراته ماندن بدن تاثیر زیادی در منتقل کردن ویتامین های مورد احتیاج بدن به جنین دارد. همچنین هیدراته ماندن بدن از عوارضی همچون سردرد، حالت تهوع و استفراغ و گرفتگی عضلات مختلف بدن کم می کند. هیدراته بودن بدن علاوه بر این که خطر ابتلا به عفونت ادراری را کاهش می دهد از عوارضی همچون یبوست نیز پیشگیری می کند.

مزایا خوردن دوغ در حاملگی

کاستن میزان حالت تهوع :

دوغ دارای ویتامین های گروه ب می باشد و همچنین مقدار آب و نمک فراوانی دارد. جمع این شاخصه ها در کنار هم می توانند در کم کردن مقدار حالت تهوع حاملگی یا در واقع همان بیماری صبحگاهی تاثیرگذار باشند.

سرشار از پروتئین و چربی :

مقدار پروتئین و چربی دوغ به مقدار فراوانی بستگی به ماست موجود در آن دارد. پروتئین هایی که در زمان حاملگی استفاده می کنید به آمینو اسیدها شکسته می شوند و برای ایجاد پروتئین های بافتی جنین مورد مصرف قرار گرفته می شوند. ارزش پروتئین به صورت ویژه در سه ماهه سوم بالا می رود. در صورتی که مادر در طی حاملگی مقدار پروتئین کمی استفاده نماید خطر به دنیا آمدن نوزاد کم وزن شدت پیدا می کند. از سوی دیگر استفاده از چربی در حاملگی نیز برای شکل گیری بافت های جنینی و منتقل کردن ویتامین های محلول در چربی به میزان زیادی در این دوره مهم و اساسی می باشد.

نحوه مصرف دوغ در بارداری

دارای باکتری های پروبیوتیک :

پروبیوتیک ها دسته ای از میکروارگانیسم ها می باشند که تاثیرات زیادی در تامین سلامتی دارند. پروبیوتیک ها موجب تقویت دستگاه ایمنی نوزاد می گردند و درصد بروز آلرژی های پوستی در آن ها را کاهش می دهند ولی پروبیوتیک ها برای مادر نیز اهمیت دارند آن ها فلور میکروبی روده مادر را تقویت بخشیده و از ایجاد یبوست که مشکلی شایع در حاملگی می باشد پیشگیری می کنند. همچنین پروبیوتیک ها درصد ایجاد التهاب و عفونت را به حداقل می رسانند.

عوارض جانبی مصرف دوغ

خوردن بیش از حد دوغ در حاملگی مشکلات و مضرات مختلفی را به همراه دارد که در ادامه به بیان آن ها پرداخته ایم.

دریافت بیش از اندازه نمک :

از جمله مشکلات و نگرانی هایی که در رابطه با مصرف دوغ در زمان حاملگی امکان دارد به وجود آید کسب مقدار زیادی نمک می باشد. این نگرانی به شکل ویژه در دوغ های کارخانه ای وجود دارد. مصرف نمک فراوان در دوره حاملگی موجب بالا رفتن میزان فشار خون شده که بسیار خطرناک می باشد و در خوردن زیاد نمک در فهرست پرهیز غذایی در حاملگی قرار دارد.

فواید مصرف دوغ در زمان حاملگی

ایجاد مشکل در جذب کلسیم :

از جمله مواردی که سبب بروز اختلال در جذب کلسیم می گردد نمک می باشد. در حالی که دوغ می تواند دارای کلسیم فراوانی باشد ولی با این وجود نمک موجود در آن می تواند موجب مختل شدن جذب کلسیم در حاملگی گردد.

مختل شدن جذب آهن :

افراط در استفاده از لبنیاتی همچون دوغ موجب ایجاد اختلال در کسب آهن می گردد. بدین منظور مصرف آن ها برای افرادی که دچار کم خونی ناشی از فقر آهن می باشند به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود.

غالب شدن طبع سرد :

دوغ نوعی نوشیدنی با طبیعت سرد می باشد که استفاده بیش از اندازه آن می تواند برای خانم های باردار خطرناک باشد. بالا رفتن میزان سردی بدن موجب سردرد، ایجاد ضعف و بی حالی و بروز درد در استخوان ها می گردد. به همین خاطر پیشنهاد می شود تا جای امکان سعی کنید دوغ را با سبزیجات معطری همچون کاکوتی استفاده نمایید تا از میزان سردی آن کاسته شود.

عوارض مصرف دوغ در حاملگی

در مطلب ارائه شده مهمترین فواید و مشکلات خوردن دوغ در بارداری را شرح دادیم که امیدواریم برایتان مفید و سودمند بوده باشد.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.