دسته ها
یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰

تکنیک های آرام سازی ذهن برای دستیابی به آرامش اعصاب

  • سمیه نیک فرجام
  • ۹ تیر ۱۴۰۰
  • ۰

تکنیک های آرام سازی ذهن از مهم ترین تکنیک هایی هستند که می توانید از آن برای آرام کردن ذهن خود استفاده کنید این دسته از تکنیک ها شامل مدیتیشن، پرت کردن حواس، فعالیت های مورد علاقه و … می باشد. هر یک از این تکنیک ها در آرام کردن ذهن فرد تاثیرگذار خواهند بود.

ذهن آرام نقش بسیار مهمی در سلامتی روح و جسم انسان ها دارد تکنیک های طلایی و موثری که برای آرام کردن ذهن وجود دارند موجب می شود تا فرد مدیریت ذهنی بهتری داشته باشد در این راستا می توانید از راهکارها و تکنیک های مفیدی استفاده کنید این تکنیک ها همچنین موجب غلبه بر استرس و اضطراب نیز می شوند. بسیاری از فعالیت های مدیتیشن و تمرینات روزانه می تواند در این زمینه کمک کننده باشد و از موثرترین تکنیک های آرام سازی ذهن به شمار می آید.

در این تکنیک ها تمرین های ساده ای به فرد داده می شود و فرد می تواند با استفاده از این تمرین های روزانه استرس و اضطراب خود را کنترل کند همچنین استفاده از تکنیک های موثر دیگری می تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد و نقش مهمی در بهبود فعالیت های ذهنی خواهد داشت. در ادامه این مقاله به تکنیک های طلایی و موثر در این زمینه اشاره خواهیم کرد.

تکنیک های آرام سازی ذهن:

ذهن آرام می تواند نقش مهمی در بهبود زندگی و موفقیت فرد داشته باشد افرادی که ذهنی آرام و سازمان دهی شده دارند می توانند دست به تصمیم های مهم و موثر بزنند این افراد در مواجه شدن با چالش ها به خوبی عمل می کنند و فعالیت های آن ها اغلب مفید و سازنده است. در این بخش چند راهکار برای آرامش اعصاب ارائه می دهیم که می توانید از آن ها استفاده کنید.

تکنیک های آرام سازی ذهن

  •  نهال بیبی شاپ
  •  قاصدک 24

بیش از هر چیز مدیتیشن کردن می تواند نقش مهمی در این زمینه داشته باشد و به بهبود ذهن شما کمک خواهد کرد آرام شدن ذهن در اثر تمرین های ساده و روزمره ایجاد می شود این تمرینات مختصر و مفید هستند و می تواند بعد از مدتی به نوعی عادت و سبک زندگی تبدیل شود. تاثیر جادویی مدیتیشن در سلامت روح و روان را هیچ گاه نمی توان نادیده گرفت بنابراین با تغییر دادن سبک زندگی می توان فعالیت های موثر و مفیدی داشته باشید.

تمرین نفس:

یکی از گام های مهمی که برای آرام تر شدن ذهن به سوی آن می روند تنفس عمیق است تنفس اولین قدم و مهم ترین قدم در این زمینه است این امر موجب کاهش استرس و خشم فرد می شود همچنین می تواند به کاهش اضطراب نیز کمک کند.

زمانی که شما فرد مضطرب و عصبی هستید. زمانی که شما نفس عمیق می کشید تغییرات بیولوژیکی و زیستی در سطح هورمون های ذهن شما ایجاد می شود تحقیقات نشان می دهد که فرد در زمان عصبانیت نفس های کوتاه تری دارد و تنفس او سریع است در این صورت او به زودی افکار منفی را به ذهن خود منتقل می کند اما زمانی که این تنفس ها عمیق باشند فرد دیگر نمی تواند افکار منفی را منتقل کند و این چرخه مختل خواهد شد. تنفس تراپی یکی از تکنیک های موثری است که این روزها به آن توجه زیادی می شود این تکنیک های تنفسی می تواند موجب آرام کردن فرد شود.

راه های آرام کردن ذهن

فرار نکردن از واقعیت استرس:

بسیاری از افراد ممکن است از واقعیت استرس فرار کنند و نپذیرند که دچار استرس می شوند این افراد هر لحظه ممکن است تلنگری به آن ها وارد شود که به واقعیت امر پی می برند بنابراین انکار کردن استرس کاری از پیش نمی برد و شما تنها باید این واقعیت را بپذیرید و سعی کنید آن را حل کنید. استفاده از تکنیک های کنترل استرس در این زمینه می تواند موثر و تاثیرگذار باشد راه های غلبه بر استرس در این زمینه بسیار موثر هستند و می توانید از این تکنیک ها برای آرام سازی ذهن استفاده کنید.

چالش کشیدن افکار:

یکی دیگر از راه های آرام سازی ذهن می تواند به چالش کشیدن افکار باشد بخش مهمی از اضطراب های ما را تفکراتی تشکیل می دهند که غیر منطقی هستند و اغلب این افکار مانند نشخوارهای ذهنی هستند که بخش مهمی از انرژی ذهنی شما را می گیرند. اما سوال اساسی اینجاست که به چالش کشیدن این افکار چه تاثیراتی خواهد داشت این امر موجب می شود تا شما تفکرات خود را تغییر و به تفکرات آزار دهنده ذهنی خود پی ببرید. با استفاده از این تکنیک توصیه می کنیم افکار منفی را از خود دور کنید و با ایجاد عادت های جدید افکار مثبت را در خود پرورش دهید این تکنیک از تکنیک های آرام سازی ذهن است.

نحوه آرام سازی ذهن

آزاد کردن استرس و خشم:

افراد تجربه های غم انگیز گوناگونی دارند این تجربه ها می تواند بخش های مختلفی از زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد بنابراین توصیه می کنیم در طی روز فعالیت های روزانه مفید و مثبتی داشته باشید بهتر است سرحال و پر انرژی شوید برای کنترل کردن و آزاد کردن استرس خود می توانید به فعالیت هایی مشغول شوید که به آن ها علاقه بیشتری دارید پیاده روی کردن و قدم زدن در پارک از مهم ترین این فعالیت ها می باشند.

گوش دادن موسیقی:

تحقیقات نشان می دهد گوش دادن به موسیقی می تواند بخش مهمی از استرس افراد را کم کند هر زمان که احساس می کنید دچار خشم و ناراحتی هستید هدفون در گوش خود قرار دهید و یک موسیقی ملایم که به آن علاقه دارید گوش کنید یکی از شیوه های آسان برای کنترل کردن استرس در زندگی همین گوش کردن موسیقی است.

آرام سازی ذهن

پرت کردن حواس:

از دیگر تکنیک های آرام سازی ذهن می توان به پرت کردن حواس اشاره کرد ذهن انسان در طی روز مشغول مسائل گوناگونی می شود شما می توانید با جهت گیری ذهنی این فعالیت ها را تغییر دهید همچنین می توانید وضعیت کنونی خود را تغییر دهید. هر چه شما به استرس های خود دامن بزنید بیشتر به سوی افسردگی می روید بنابراین با تکنیک های حواس پرت کردن می توانید مانع از بروز این مشکلات شوید.

انواع گیاهان دارویی برای اعصاب نیز می تواند موثر باشد مصرف این دسته از داروها بدون عوارض است و شما با خیال راحت می توانید از این داروها برای درمان خود استفاده کنید و به آرامش بیشتری برسید.

استفاده از داروهای گیاهی، مصرف میان وعده های مقوی، تمرکز کردن، تکنیک های مدیتیشن و … از جمله مهم ترین راهکارهایی هستند که می توانید از آن ها برای درمان این اختلالات استفاده کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.