دسته ها
جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

خواص آب اکسیژنه و کاربردهای آن

  • ملیحه بال افکن
  • ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • ۰

توجه داشته باشید که آب اکسیژنه در واقع از دسته محلول های پرکاربرد و پر خواص است که در این مقاله سعی داریم شما را با مزیت و خواص آب اکسیژنه به صورت کامل آشنا نماییم با ما همراه باشید.

به طور کلی آب اکسیژنه که بدان پراکسید هیدروژن هم گفته می شود ماده ای با خصوصیات و کاربردهای متفاوت می باشد که امروزه در صنایع کاغذسازی، بهداشتی، دارویی، رنگ و صنایع دیگری کاربرد دارد و علت گستردگی کاربرد آن عموما به خاطر خواص ویژه و غلظت متفاوت این ماده است.

آشنایی با خواص آب اکسیژنه

بهتر است بدانید که هیدروژن پراکسید در واقع یک ماده متداول است که اغلب به عنوان سفید کننده مورد استفاده قرار می گیرد و همجنین برای حذف مواد آلی و معدنی که باعث فاسد شدن آب استخر می شوند نیز کاربرد دارد. هیدروژن پراکسید ساده ترین نوع پراکسید می باشد. پراکسید ها معمولا ترکیباتی هستند که دارای یک پیوند یگانه اکسیژن به همراه اکسیژن هستند. آب اکسیژنه خالص یک مایع ناروانی است که کمی آبی رنگ بوده و با زحمت بسیار زیادی می توان آن را تهیه نمود. توجه داشته باشید آب اکسیژنه ای که در داروخانه ها به اسم آب اکسیژنه رقیق به فروش می رسد محلولی است از آب اکسیژنه در آب که تنها ۳ درصد آن آب اکسیژنه است. این ماده مانند آب بی رنگ و بی بو است، مزه تلخی دارد و کمی هم اسیدی خواهد بود. هیدروژن پراکسید یک مابع بی رنگ، شفاف، کمی لزج با بوی خاص ضعیف و آمیخته با آب به هر نسبت است که مقدار مولکولی آن حدود ۳۴ درصد خواهد بود. جالب است بدانید که بیشترین تراکم هیدروژن پراکسید به صورت تجاری موجود در جهان ۳۵ درصد، ۵۰ درصد، ۶۰ درصد و ۷۰ درصد وزنی می باشد. به صراحت می توان گفت که این ماده در هر آشپزخانه ای وجود دارد اگر نه می توانید آن را از فروشگاه ها تهیه نمایید. به طور کلی آب اکسیژنه یکی از بهترین و سودمند ترین محصولاتی است که کاربردهای زیادی از پزشکی گرفته تا بهداشتی و تمیز کردن را شامل می شود.

خصوصیات و خواص آب اکسیژنه

ویژگی های شیمیایی پراکسید هیدروژن:

از جمله خواص بی نظیر آب اکسیژنه می توان به مواردی که در ادامه بیان کرده ایم اشاره کرد:

عدم تولید آلودگی صوی

  •  قاصدک 24
  • کالا چیو

امکان استفاده راحت

نتیجه بخشی در شرایط مختلف

ظرفیت بالای اکسیداتیو

اگرچه این محلول خواص بی نظیری در حوزه های مختلف دارد اما از نظر شیمیایی جزء دسته مواد غیرقابل احتراق و منفجره پرخطر محسوب می شود که می تواند با ترکیب با مواد مختلف نتایج غیرقابل کنترلی را منجر شود.

ویژگی های شیمیایی پراکسید هیدروژن

فواید آب اکسیژنه:

همانطور که می متوجه شدید آب اکسیژنه دارای مزیت و فواید خارق العاده ای است که در ادامه سعی داریم شما را با این خواص بی نظیر آشنا نماییم:

درمان بوی بد و ورم دهان:

اگر در دهان خود احساس درد می کنید توصیه می شود که دهانتان را با آب اکسیژنه محلول در آب حدود نیم دقیقه بشویید و سپس دهان را آبکشی نمایید. همچنین آب اکسیژنه می تواند به عنوان دهان شویه استفاده شود تا بوی بد دهان را از بین ببرد. بهتر است دهان خود را به مدت نیم دقیقه در هفته با این محلول تمیز کنید اما باز هم زیاده روی نکنید تا باعث کشته شدن باکتری های مفید دهان نشوید.

پاکسازی زخم و ضدعفون کردن:

توجه داشته باشید که این معمول ترین روش استفاده از آب اکسیژنه می باشد که می توانید از آن در زخم های کوچک و بریدگی ها برای پاک سازی بافت مرده، توقف خونریزی و جلوگیری عفونت استفاده نمایید. با اعمال محلول روی باند درد زخم از بین می رود و سطوح پوست تمیز می شود.

پاکسازی زخم با آب اکسیژنه

رفع گلودرد:

همچنین گلودرد می تواند با آب اکسیژنه نیز به خوبی درمان شود که به این منظور توصیه می شود آن را در دهان خود قرقره کنید تا نتایج را ببینید.

سفید کردن دندان ها:

می توانید هیدروژن پراکسید را با خمیردندان ترکیب و سپس استفاده نمایید. این ماده به سفید شدن دندان ها کمک می کند و تنها می توانید دهان خود را به مدت نیم دقیقه با آب شستشو دهید. همچنین اگر هیدروژن را با آب رقیق کنید می تواند دندان درد را پیش از اینکه پزشک معالجه کند کاهش دهید. به همین خاطر توصیه می شود تنها برای چند دقیقه آن را در دهان خود نگه دارید و همچنین فراموش نکنید که مسواک خود را به طور منظم ضدعفونی نمایید.

از بین بردن موم گوش:

توجه داشته باشید که ترکیبی از روغن زیتون و آب اکسیژنه می تواند برای از بین بردن موم گوش به کار رود که اغلب باعث انسداد آن هم می شود می توانید چند قطره محلول را به یک گوش اضافه کنید و سرتان را برای یک دقیقه کج نگه دارید. در طرف دیگر نیز تکرار کنید و در صورت تمایل محل مورد نظر را با آب گرم تمیز نمایید.

درمان مشکل گوش با آب اکسیژنه

درمان قارچ پا:

به طور کلی اگر از خارش پا رنج می برید می توانید از خواص ضدقارچی این محلول استفاده نمایید به گونه ای که قسمت های مساوی از آب اکسیژنه و آب را روی پاهای خود اسپری نمایید و سپس آن را خشک کرده و با آب شستشو دهید.

تسکین پوست خشک:

آب اکسیزنه می تواند یک درمان طبیعی عالی برای پوست های خشک باشد. وقتی نیم درصد از آب اکسیژنه را به حمام خود اضافه کنید باعث جوان سازی بدن می شود و همچنین هیدراته کردن پوست خواهد شد. همچنین خواص ضدویروسی و ضد باکتری آن هم می تواند به عفونت های پوستی و بیماری های پوستی مختلف کمک نماید.

نرم کردن پینه و میخچه:

چنانچه پینه یا میخچه بر روی پاهایتان ظاهر شد می توانید پاهای خود را در ترکیبی از آب اکسیژنه و آب خیس کنید تا دوباره با لطافت و نرمی پوستتان مواجه شوید.

تاثیر آب اکسیژنه بر رفع میخچه

درمان زخم دهان:

معمولا زخم های سطحی و یا زخم های سطحی کوچکی که می توانند در دهان شکل بگیرند اغلب با آب اکسیژنه درمان خواهند شد. توصیه می شود این محلول را با آب ترکیب نمایید و حدود سی ثانیه در دهان خود قرقره و سپس تف نمایید. این محلول به شما کمک می کند تا از شر زخم دهان خود خلاص شوید.

درمان عفونت گوش:

بهتر است بدانید که تنها چندین قطره از این محلول می تواند به شما کمک کند تا باکتری هایی را بکشید که باعث عفونت های گوشی می شوند. به خاطر داشته باشید که عفونت گوش می تواند جدی شود پس ممکن است بخواهید به پزشک مراجعه نمایید.

درمان سرماخوردگی:

بل وجود اینکه هیچ درمانی تاکنون برای سرماخوردگی معمولی وجود ندارد اما می توانید از آب اکسیژنه برای کمک به کنترل بسیاری از علائم آنفولانزا و سرماخوردگی استفاده نمایید. همچنین می توانید آن را با نمک کوشر و جوش شیرین نیز ترکیب کنید تا عفونت را از مسیر بینی برداشته و چندین قطرع در گوش خود بگذارید تا هر گونه باکتری را از بین ببرد.

تاثیر پراکسید هیدروژن بر سرماخوردگی

درمان سینوزیت:

جالب است بدانید که خواص ضدباکتری آب اکسیژنه می تواند به کشتن باکتری هایی که مسئول سینوزیت هستند کمک زیادی بکند. توصیه می شود که ترکیب شیمیایی را با بخش های مساوی آب ترکیب کنید و سپس در ظرف اسپری بینی قرار دهید. محلول را در بینی خود اسپری نمایید و پس از ۱۵ ثانیه آن را برگردانید. آب اکسیژنه معمولا در مجاری بینی به کشتن عفونت کمک می کند و به علاوه بر درمان سینوزیت توصیه می شود چند قطره نعناع هم تنفس کنید.

خوشبو کننده هوا:

به طور کلی ترکیب آب اکسیژنه با صابون مایع به نسبت ۱ به ۲ ایجاد می شود که می توانید آن را به زیربغل خود بمالید و پس از گذشت سی دقیقه آبکشی نمایید. انجام این کار به شما کمک می کند تا زیر بغل خشک و بدون بو را تا ۲۴ ساعت نگه دارید اما نباید در استفاده از این روش زیاده روی هم نمایید.

سفید کردن ناخن:

درست مانند سفید کردن دندان ها آب اکسیژنه یک راه عالی برای سفید کردن ناخن ها هم محسوب می شود پس اگر می خواهید ظاهر آن ها را روشن تر کنید باید پنبه را به مقداری اکسیژنه آغشته کنید و سپس روی هر کدام از ناخن ها بکشید.

سفیدی ناخن ها با آب اکسیژنه

تمیز کردن لنز چشم:

اگرلنز های چشم دارید می دانید که در طول زمان آن ها می توانند تجمع پروتئین ها را داشته باشند در حالی که احتمالا از پاک کننده های تجاری لنز برای خلاص شدن از این پروتئین ها استفاده می کنید جایگزین ارزان تر و به صرفه تر استفاده از خواص آب اکسیژنه است. با وجود اینکه آب اکسیژنه یکی از عناصر فعال موجود در پاک کننده های تجاری است اما ارزان تر است و می تواند به راحتی لنز شما را تمیز کند.

پوشاندن ریشه های تیره مو:

اگر موهای خود را بلوند می کنید ممکن است زمانی که موها بلند می شوند و ریشه ها بیرون می زنند چندان خوشایند نباشند پس می توانید این وضعیت را با رنگ کردن ریشه با آب اکسیژنه به مدت نیم ساعت پیش از تمیر کردن آن اصلاح نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.