دسته ها
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

چطور می توانیم بر استرس محل کار غلبه کنیم؟

 • منصوره رمضان زاده
 • ۱۳ دی ۱۳۹۹
 • ۰

استرس و فشار روانی ناشی از محل کار به عوامل و دلایل مختلفی بستگی دارد که تاثیرات منفی و مخربی را بر روی سلامت فرد و موقعیت شغلی او می گذارد و به همین دلیل فرد باید به دنبال راهکارهایی برای کاهش سطح استرس و مقابله با آن بپردازد که در این مطلب به موارد و نکاتی در این زمینه اشاره خواهیم کرد.

یکی از عواملی که محیط کار را برای افراد خسته کننده و نامناسب می سازد استرس می باشد که بر روی عملکرد فرد و بازدهی کار تاثیر بسزایی دارد و موجب می شود که فرد بر روی کار و مسئولیت خود تمرکز و دقت کافی نداشته باشد. بنابراین برای کاهش و رفع چنین مشکلی باید اقدامات مناسبی را که در این زمینه وجود دارند پیش رو بگیرید. بر همین اساس به جهت آشنایی و راهنمایی شما عزیزان در این مطلب به معرفی عوامل ایجاد استرس محل کار و نکاتی برای رفع و برطرف کردن آن پرداخته ایم.

آشنایی با انواع استرس محل کار

استرس داشتن در محیط کاری در بعضی از موارد کاملا طبیعی می باشد ولی اگر میزان آن افزایش یابد و بیش از حد انتظار باشد قطعا فرد را دچار مشکل خواهد کرد. استرس محل کار تاثیرات مختلفی را بر روی فرد می گذارد به طوری که علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن سلامت جسمی و روحی فرد نقشی تعیین کننده نیز در موفقیت او دارد. استرس در واقع باعث فاصله گرفتن از کار و دل زدگی شده و بدین صورت فرد بازه زمانی زیادی از ساعات کاری خود را تلف می کند.

نحوه مدیریت استرس محیط کار

البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که استرس در همه مواقع مقوله بدی به شمار نمی آید چرا که داشتن کمی استرس می تواند باعث افزایش تمرکز شده و سطح انرژی شما را بالا ببرد که از این طریق می توانید در صورت مواجهه با چالش های جدیدی در محیط کار به راحتی آن ها را برطرف نمایید. بنابراین اگر احساس می کنید استرس و فشار روانی در محیط کارتان رضایت شغلی شما را کاهش داده و سطح رفاه شما را پایین آورده و به دنبال راهکارهایی برای مقابله با آن و کنترل و رفع چنین مشکلی هستید می توانید با همراهی ما تا پایان این مطلب با علل ایجاد استرس و تاثیرات آن آشنا شوید.

نحوه کاهش و کنترل استرس محیط کار

 • قاصدک 24

علل رایج و اصلی استرس محیط کار :

 • ترس داشتن از اخراج
 • فشار ناشی از توقعات روز افزون به منظور بالا رفتن رضایت شغلی
 • نداشتن کنترل کافی نسبت به انجام کار
 • عدم علاقه به کار
 • انجام اضافه کاری به خاطر کمبود تعداد کارکنان
 • میزان حقوق و دستمزد کم
 • مدیریت و هدایت فرد توسط افراد دیگر
 • فشار به منظور انجام کار در سطح مطلوب و با کیفیت

مدیریت استرس و عوامل کاهش سطح آن :

برای این که استرس ناشی از محیط کار را کنترل کنید و به منظور رفع آن باید یک سری نکات و راهکارها را انجام دهید که در ادامه به برخی از آنها اشاره کرده ایم.

دلایل ایجاد استرس محل کار

کنترل کمال گرایی :

زمانی که برای خود اهداف غیر واقعی مشخص می کنید لازم است که بدین منظور خود را تحت فشار خیلی زیادی قرار دهید. دستیابی به یک هدف و دستاورد بالا احساس بسیار خوبی در وجودتان ایجاد می کند و موجب می شود در محیط کار عالی به نظر برسید اما از سوی دیگر ممکن است که قادر به انجام تمامی کارها به طور کامل نباشید. بنابراین تا جایی که امکان دارد حس کمال گرایی خود را کنترل نمایید. باید این نکته را در نظر داشته باشید که همت داشتن برای رسیدن به اهداف بزرگ قطعا یک سیاست خوب است اما اگر در سطح توانایی های شما نباشد و فراتر از انتظار باشد قطعا دچار استرس خواهید شد و فشار روانی بالایی را باید تحمل کنید.

نحوه مدیریت و کاهش اضطراب محل کار

ساماندهی افکار و رفتار خود :

اگر شخصی به طور طبیعی بی نظم و نامرتب باشد برنامه ریزی کردن به منظور سامان دهی بهتر و مناسب تر می تواند به نوعی استرس را در محل کار به طور قابل توجهی به سطح پایینی برساند. به طور مثال می توانید وقت خود را سازمان دهی نمایید به این صورت که در هنگام صبح به منظور این که سر موقع به محل کار برسید کمی عجله نمایید و در پایان روز برای خارج شدن نیز به همین صورت عمل کنید. همچنین می توانید برای دور شدن از تاثیرات منفی بی نظمی و عملکرد مطلوب و کارایی بهتر در محیط کار خود را سازمان دهی نمایید.

بکارگیری روابط دوستانه سالم و مثبت :

در برخی مواقع بهترین کار برای پایین آوردن سطح استرس در میان گذاشتن آن با شخصی است که با او رابطه نزدیکی دارید. گفتگو درباره استرس و احساس حمایت و همدلی به ویژه به صورت رو در رو به گونه ای می تواند راهی بسیار تاثیر گذار در دستیابی به آرامش درونی شما باشد. همچنین نیازی نیست که فرد دیگر مشکلات شما را حل کند تنها کافی است که شنونده خوبی باشد.

شیوه های کنترل اضطراب محیط کار

مراقبت از سلامتی با ورزش و تغذیه :

هنگامی که بیش از حد لازم بر روی کار خود تمرکز پیدا کنید امکان دارد که نسبت به سلامت جسمی خود بی توجه باشید. ولی زمانی که با یک تغذیه خوب و ورزش کافی سلامتی خود را تامین می کنید در مقابله با استرس محکم تر و مقاوم تر عمل خواهید کرد. مراقبت از سلامتی احتیاجی به تغییرات کلی در سبک زندگی ندارد به طوری که حتی اتفاقات کوچک می توند تاثیر خوبی بر روی روحیه شما بگذارد و سطح انرژی شما را بالا ببرد.

مراجعه به همکاران به منظور حمایت و پشتیبانی :

به منظور دور ماندن از تاثیرات منفی استرس شغلی باید یک سیستم حمایتی در محیط کار داشته باشید. همچنین باید این نکته را به یاد داشته باشید که در زمان نیاز آن ها شما نیز باید از آن ها پشتیبانی کرده و به حرف هایشان گوش دهید. در صورتی که در محیط کار دوست صمیمی ندارید می توانید برای برقراری روابط عمومی با همکاران خود گام بردارید. به طور مثال می توانید در زمان استراحت به جای استفاده از موبایل و سرگرم شدن با آن تا جایی که امکان دارد با همکاران خود همصحبت شوید.

علل ایجاد استرس محل کار

تمرکز نکردن بر روی افکار منفی :

بهتر است بدانید که اگر تنها بر سیر نزولی هر شرایط و تعامل تمرکز داشته باشید قطعا موجب تخلیه انرژی و انگیزه در خود خواهید شد. تلاش کنید تا جایی که امکان دارد درباره کار خود افکار مثبتی داشته باشید. همچنین از افراد منفی نگر دوری کرده و در رابطه با موفقیت های کوچک حتی در صورت بی اهمیت بودن آن برای افرد باز هم در درون به تشویق خود بپردازید. امکان دارد که در محیط کاری مسائل منفی وجود داشته باشد که تحت کنترل شما نباشد همچون رفتار منفی افراد، ولی باید این نکته را در نظر داشته باشید که نحوه واکنش نشان دادن به آن ها قطعا تحت کنترل خودتان می باشد.

تکیه کردن بر اعضای خانواده و دوستان :

تا جایی که امکان دارد در محیط کار خود ارتباطات اجتماعی خود را بالا ببرید. بهتر است بدانید که داشتن یک زنجیره قوی از افراد حامی برای کنترل استرس و مدیریت نمودن آن در تمام صحنه های زندگی شما بسیار اهمیت دارد. به یاد داشته باشید که به هر اندازه منزوی و تنها باشید قطعا آسیب پذیری شما در مقابل استرس نیز افزایش پیدا می کند.

شیوه های کنترل استرس محیط کار

امیدواریم که در مطلب ارائه شده با انواع عوامل بوجود آورنده استرس محل کار و راه های مقابله با آن به طور کامل آشنا شده باشید و مورد توجه و پسندتان قرار گرفته باشد.

 

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.